Що викликає нудоту чи блювоту?
Нудота і блювання не вважаються окремими захворюваннями, це лише симптоми, які можуть викликатися наступними причинами:
- морська хвороба;
- перший триместр вагітності;
- вплив деяких ліків;
- стресові ситуації;
- захворювання жовчного міхура;
- харчова інтоксикація;
- інфекційні захворювання;
- надмірне вживання їжі;
- непереносимість деяких запахів чи їжі;
- інфаркт;
- струс мозку;
- черепно-мозкова травма;
- пухлина головного мозку;
- онкологічні захворювання;
- виразка шлунка та інші захворювання ШКТ;
- психологічні хвороби, включаючи булімію;
- запалення апендикса;
- діабет;
- надмірне вживання алкоголю та інших токсичних речовин.
Причини блювання та нудоти можуть відрізнятися для кожного віку. Наприклад, у дітей часто з'являються дані симптоми через інфекційні захворювання, запалення горла, закачування, алергію, закупорку кишечника, оскільки багато продуктів вони ще погано засвоюють.
За блювання варто звертати увагу на те, через який час після їди вона почалася. Це допоможе точніше визначити причину симптомів. Якщо блювання почалося відразу після їжі, це може вказувати на захворювання ШКТ, харчове отруєння, булімію. Якщо воно почалося за кілька годин, це також свідчить про отруєння, але причина може бути серйознішою, наприклад, сальмонела.
Чи шкідливе блювання?
Поставте своє питання Сімейній медицині «ОН Клінік»
Найчастіше блювання вважається нешкідливим симптомом. До того ж, це своєрідний захист організму від токсинів. За отруєння в тілі людини накопичуються отруйні речовини, це дає сигнал у мозок, і людина відчуває нездужання, нудоту, а потім з'являється блювання. Таким чином, організм виводить із себе токсини.
Є категорія людей, у яких дуже складно викликати блювання навіть за серйозної інтоксикації. Це дуже погано, оскільки імунітет не завжди справляється з таким навантаженням, і організм отруюється набагато швидше. Тому блювання не є чимось страшним, а навпаки — допомагає хворому впоратися з недугою.
Інша річ, що за цим симптомом можуть ховатися серйозні причини: струс мозку, ракові пухлини, апендицит, менінгіт. Тому якщо блювота стала частим явищем і ви не знаєте точної причини її появи, потрібно звернутися до лікаря.
Також блювання може призвести до серйозних наслідків:
- зневоднення;
- виснаження;
- асфіксія;
- дисбаланс рідини та мінералів;
- синдром Бурхаве (розрив стравоходу).
Зневоднення
Для дорослих цей наслідок блювання не такий страшний, оскільки вони можуть йому запобігти. Їм не складно визначити спрагу та сухість у роті, виправивши проблему склянкою води. Але це може стати серйозним наслідком для дітей. Найчастіше вони не можуть повідомити про симптоми зневоднення, особливо дошкільнята та малюки молодші. Якщо блювання супроводжується діареєю, то ризики підвищуються. Тому кожен з батьків або інший, хто доглядає дитину, зобов'язані знати ознаки зневоднення:
- сухість губ та рота;
- прискорене серцебиття та дихання;
- запалі очі;
- блідість;
- плач без сліз;
- зменшення сечовипускання.
Виснаження
Якщо блювання триває вже досить довго, це може призвести до виснаження. Організм не отримує потрібних вітамінів та мінералів, що негативно позначається на всіх органах. У такому разі обов'язково потрібно обстежитись у фахівця. Якщо запобігання блюванню неможливе, то лікар може призначити вітамінні крапельниці.
Асфіксія
Іноді звичайне блювання може закінчитися летальним кінцем. Таке можливе, якщо людина перебуває у несвідомому стані (алкогольне сп'яніння, втрата свідомості, вихід з наркозу). Вона може просто вдавитися блювотними масами та захлинутися.
Дисбаланс рідини та мінералів
Особливо це трапляється за токсикозу у вагітних. Такий результат несе негативний вплив на організм матері і, що ще гірше, може вплинути на розвиток плода. Гінеколог, у якого обстежується жінка, має скласти інструкцію щодо розв’язання проблеми, щоб не поставити під загрозу життя дитини.
Синдром Бурхаве
За надмірного блюванні\я, яке супроводжує сильний тиск в області ШКТ, можливий розрив стравоходу. Він супроводжується сильним болем у грудях та животі, шоковим станом. За цих симптомів необхідно терміново викликати швидку допомогу, оскільки розрив стравоходу потребує невідкладного хірургічного втручання.
Коли звертатись до лікаря?
Найчастіше нудота та блювання з'являються за легкого харчового отруєння, яке можна вилікувати в домашніх умовах. Але бувають випадки, коли не можна зволікати та потрібно терміново звернутися до фахівця:
- якщо є ймовірність зачаття, щоб швидше визначити вагітність та сформувати правильний догляд за плодом;
- якщо нудота та блювання тривають кілька днів або більше;
- якщо хворий не поправляється в домашніх умовах і відома серйозна причина симптому (наприклад, інфекційне захворювання або струс мозку);
- за явних та тривалих ознак зневоднення;
- коли блювання супроводжується діареєю вже тривалий час (понад 24 години);
- за блювання немовлят потрібно терміново звернутися до педіатра, коли присутні ознаки зневоднення, висока температура, діарея, за відсутності сечовипускання від 4 годин;
- якщо дитина дошкільного та молодшого шкільного віку, потрібно звернутися до лікаря за температури понад 38 градусів, за явних ознак зневоднення, за відсутності сечовипускання понад 6 годин, коли блювання супроводжується діареєю і триває вже понад 24 годин.
Також потрібно терміново звернутися до фахівця в таких випадках:
- у блювотних масах є яскраво-червона кров або її коричневі згустки;
- за сильного головного болю, особливо в області потилиці, коли нахил голови викликає значний дискомфорт;
- стан млявості, знемоги;
- гострий біль у животі;
- діарея;
- прискорене дихання та серцебиття.
Як лікується блювання?
Насамперед лікування блювання залежатиме від причини, яка викликала цей симптом. Але є загальні рекомендації. Дотримуйтесь цих правил, і це допоможе полегшити ваш стан:
- пийте велику кількість води;
- не вживайте тверду їжу, доки не пройдуть блювання і нудота;
- за тривалого блювання та діареї необхідно прийняти засіб для пероральної регідратації (препарат, який допомагає заповнити запаси рідини в організмі та запобігти зневодненню);
- під час вагітності, щоб уникнути неприємних ранкових симптомів токсикозу, можна з'їсти перед сном їжу, багату на білок (м'ясо, сир, бобові, яйця);
- якщо блювота викликана онкологічним захворюванням, на допомогу може прийти інший препарат для полегшення симптому. Такі ліки повинен призначити лікар;
- існує ряд препаратів для полегшення нудоти та блювання, які використовують за закачування, вагітності, схильності до запаморочення. Продаються такі засоби як за рецептом, так і без. Але в будь-якому випадку, щоб не нашкодити своєму організму, потрібно проконсультуватися з фахівцем перед застосуванням.
Як я можу запобігти нудоті?
Існує ряд рекомендацій, які допомагають запобігти нудоті або полегшити її.
- Скоротіть порції з їжею. Це допоможе уникнути переїдання та надмірної наповненості шлунка.
- Їжте повільно та ретельно пережовуйте їжу.
- Уникайте складно засвоюваної їжі.
- Уникайте дуже гарячої їжі, їжте продукти трохи теплі або кімнатної температури.
- Пийте багато води між їдою. Намагайтеся не запивати їжу.
- Їжте в моменти, коли вас найменше нудить.
Як запобігти блюванню, якщо мене нудить?
Блюванню не завжди корисно запобігати, оскільки воно допомагає впоратися з недугою швидше. Але в разі потреби можна зупинити процес, коли ви відчули нудоту.
- Щоб зупинити блювотний рефлекс, можуть допомогти солодкі напої. Пийте невелику кількість фруктових соків, содових — і це допоможе ненадовго призупинити позиви. Не рекомендується застосовувати соки цитрусових фруктів, тому що вони надто кислі та можуть погіршити ситуацію із ШКТ.
- Під час нудоти необхідно зменшити активність. У моменти нездужання дайте собі час полежати та розслабитися.
- У разі заколисування дитини в автомобілі намагайтеся садити її ближче до передніх сидінь. Потрібно звернути погляд малюка вперед через лобове скло. Коли він дивиться у бічні вікна автомобіля, то відчуває сильні коливання у просторі, і це призводить до блювотного рефлексу.
- Не дозволяйте дітям читати або грати у відеоігри під час руху.
- Слідкуйте, щоб під час вживання їжі дитина не грала.
Пам'ятайте, що блювання — це лише захист організму від шкоди токсинів. За ним можуть ховатися досить серйозні захворювання, тому потрібно бути дуже пильними, щоб не погіршити ситуацію та зберегти своє здоров'я.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.