0 800 30 11 77

Чи шкідливо їсти смажену та гостру їжу?

Чи шкідливо їсти смажену та гостру їжу?
Читати 21 хвилину | Створено: 20 грудня 2019 | Оновлено: 24 липня 2023 | 28599 28599
Приготування їжі забезпечує знищення патогенних мікроорганізмів, покращує засвоєння продуктів, надає їжі приємного смаку і текстури. Продукти можна варити, смажити, запікати, тушкувати або готувати на парі.

Яка їжа вважається смаженою?

Їжа вважається смаженою, якщо вона приготована шляхом обсмажування на високій температурі в олії або жиру. Смаження можна використовувати для термічної обробки м'яса, риби, морепродуктів, овочів, яєць. Також обсмажування можливе при приготуванні кулінарних виробів (наприклад, пампухів, пиріжків).

На чому можна смажити їжу та якими способами?

Зазвичай обсмажування відбувається на розпеченій поверхні сковорідки з додаванням олії або жиру. Спосіб приготування дає змогу надати стравам золотистої скоринки, а також посилити аромат і смак інгредієнтів. Інші способи смаження:

 • фритюр. Передбачає повне занурення продуктів у розігріту олію (зазвичай, соняшникову) і обсмажування до готовності. У фритюрі можна готувати картоплю фрі, креветки, чебуреки;
 • гриль. Приготування їжі на розпечених грильових решітках на відкритому вогні або над розпеченим вугіллям. На грилі можна зробити м'ясо, рибу та овочі;
 • духовка. У духовій шафі можна не тільки запікати (у фользі або рукаві), а й обсмажувати на олії.

Також їжу можна смажити на відкритому вогні, використовуючи шампура або поміщаючи загорнутий у фольгу продукт безпосередньо в розпечене вугілля. Для обсмажування можна використовувати воду або метод «сухого смаження», який передбачає приготування їжі на сухій сковороді.

Як смажена їжа впливає на організм?

Смажена їжа впливає на стан систем і органів, систему кровообігу та судини. Дія жиру на організм:

 • запалення та окислювальний стрес. Смажена їжа, особливо приготована за підвищених температур, може сприяти утворенню продуктів перекисного окислення та вільних радикалів. Речовини спричиняють запалення та окислювальний стрес в організмі, що може вплинути на здоров'я судин;
 • підвищення рівня жирів у крові. Багата насиченими і трансжирами їжа сприяє збільшенню холестерину, що призводить до утворення бляшок на стінках артерій і підвищує ризик атеросклерозу;
 • збільшення рівня цукру. Смажена їжа, що містить швидкі вуглеводи, може призводити до високого рівня інсуліну або зниження чутливості до нього. У результаті підвищується ймовірність розвитку цукрового діабету та метаболічного синдрому;
 • порушення функціонування підшлункової залози. При вживанні надмірної кількості жирної їжі залоза виробляє більше ферментів для її перетравлення, що може збільшити ризик її запалення (панкреатиту).

Часте вживання смаженої їжі може сприяти розвитку серцево-судинних захворювань (наприклад, серцевого нападу, гіпертонії або інсульту). Також смажена їжа важко засвоюється, спричиняючи збої в роботі кишківника, закрепи або діарею.

Чим шкідлива смажена їжа?

Приготування їжі в олії зазвичай збільшує вміст жиру і калорій у продукті, що сприяє набору ваги і підвищенню ризику ожиріння. Шкода смаженого:

 • утворення акриламіду. При високій температурі та сухих умовах приготування, особливо під час смаження крохмалевмісних продуктів (наприклад, чіпсів або картоплі фрі), утворюється речовина акриламід. Вона може бути потенційно канцерогенною за тривалого та частого споживання, тобто призводити до пошкодження клітин і порушення їхньої ДНК;
 • втрата поживних речовин. Смаження може спричиняти структурні зміни в харчових компонентах, руйнуючи вітаміни, мінерали та антиоксиданти, що знижує харчову цінність їжі;
 • утворення радикалів. Під час смаження можуть утворюватися вільні радикали, які ушкоджують клітини та сприяють розвитку запального процесу в тканинах.

Не можна їсти смажене у великій кількості людям із серцево-судинними захворюваннями, патологіями печінки, шлунка та кишківника, оскільки виникає підвищене навантаження на органи, посилюючи симптоми та призводячи до прогресування хвороб. Смажена їжа також може спричинити загострення виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, гастриту, жовчнокам'яної хвороби та ниркової недостатності.

Чому смажене шкідливе для шлунка та печінки?

Смажене шкідливе для печінки, оскільки вона має обробляти й утилізувати жири, що підвищує навантаження на орган. Згодом жири накопичуються в клітинах, що може призвести до розвитку неалкогольної жирової хвороби печінки, стеатогепатиту і цирозу.

Споживання смаженої їжі сприяє розвитку метаболічного синдрому, який включає ожиріння, гіпертензію, порушення вуглеводного обміну та дисліпідемію (порушення співвідношення ліпідів у крові). Шкода смаженого для шлунка:

 • уповільнення шлункового спорожнення. Жирна їжа потребує більше часу та зусиль для перетравлення, що може спричинити сповільнення процесу випорожнення шлунка, призводити до відчуття важкості та дискомфорту після їди;
 • збільшення кислотності шлункового вмісту. Підвищена кислотність може спричиняти рефлюкс і печію;
 • підвищений ризик утворення каменів у жовчному міхурі. Можуть спричиняти коліки, біль у животі та проблеми з травленням.

При незбалансованому харчуванні смажена їжа може спричинити закреп, оскільки містить мало клітковини та вологи. У разі використання великої кількості солі та гострих спецій відбувається стимуляція перистальтики, збільшення частоти та об'єму випорожнень.

Користь смаженої їжі

Смаження їжі може надавати їй хрусткої текстури, золотистої скоринки й апетитного зовнішнього вигляду, покращуючи смак продуктів. Користь смаженої їжі:

 • руйнування клітинних стінок овочів і фруктів. Смаження дає змогу зробити продукти більш легкозасвоюваними і поліпшити надходження поживних речовин;
 • стимуляція вироблення травних ферментів. Амілаза, протеаза та ліпаза допомагають розщеплювати їжу на молекулярному рівні та покращують процес її перетравлення.

Смаження може зменшити кількість фітатів та оксалатів, які можуть «зв'язувати» деякі поживні речовини та ускладнювати їх засвоєння. Однак через наявність потенційної шкоди від смаженої їжі, її рекомендується чергувати з вареною, запеченою і приготованою на пару, щоб зробити раціон корисним і збалансованим.

Як зробити смажену їжу корисною?

Зробити смажену їжу кориснішою допоможе відмова від трансжирів і олій з високим вмістом насичених жирів (наприклад, пальмової та кокосової). Рекомендується обирати мононенасичені жири, оливкову або авокадову олію, які містять жирні кислоти. Інші рекомендації, які допоможуть зробити смажену їжу корисною:

 1. Оптимізуйте температуру приготування. Висока температура може призвести до утворення шкідливих сполук (наприклад, акриламіду), тому важливо не перегрівати олію, уникати смаження до появи надто золотистої скоринки.
 2. Видаліть зайвий жир. Після смаження можна відкласти смажену їжу на паперовий рушник, щоб видалити надлишки олії.
 3. Комбінуйте з овочами. Додавання великої кількості овочів до смаженої їжі може збільшити її поживну цінність. Овочі містять багато вітамінів, мінералів і клітковини, що позитивно впливає на організм.

Також важливо стежити за розмірами порцій смаженої їжі. Переїдання може призвести до надмірного споживання калорій і жирів, що може негативно вплинути на здоров'я.

Як правильно смажити їжу, щоб знизити її шкоду?

Рекомендується використовувати середню температуру смаження і стежити за станом олії. Поява диму або неприємного запаху від олії може бути ознакою перегріву.

Також краще не використовувати повторно нагріту олію, що може призвести до утворення шкідливих сполук і підвищеного окислювального стресу. Смаження має бути достатнім, щоб продукти приготувалися, проте важливо уникати пересмажування або підгоряння їжі.

Чи можна смажити на воді?

Смаження на воді передбачає відмову від олії і зазвичай застосовується для приготування страв із низьким вмістом жиру. Переваги смаження на воді:

 • менший вміст жиру;
 • зменшення калорійності страви;
 • ніжна текстура.

Приготування на воді дає змогу зберегти більше поживних речовин у продуктах порівняно зі смаженням на олії. Багато вітамінів і мінералів чутливі до тепла і можуть руйнуватися за високих температур. На воді можна готувати овочі, морепродукти, тофу, рибу та яйця.

Що буде, якщо не їсти смажене?

Якщо не їсти смажене, знижується ризик серцево-судинних захворювань (гіпертонії, атеросклерозу) і підвищеного холестерину. Інші переваги відмови від смаження продуктів:

 • контроль ваги. Обмеження споживання смаженої їжі допоможе зменшити калорійність страв і набір зайвої ваги;
 • поліпшення якості жиру. Відмова від трансжирів і включення в раціон здорових джерел жирів (нерафінованих рослинних олій, горіхів, насіння та червоної риби) допоможе збалансувати раціон;
 • нормалізація травлення. Продукти, приготовані на олії, ускладнюють травлення, тож їхнє виключення з раціону дасть змогу запобігти дискомфорту та болю після їди, печії, закрепам;
 • поліпшення якості шкіри. Смажена їжа може сприяти запаленню в організмі, що може позначитися на шкірі. Перехід на варену, запечену або приготовану на пару їжу може допомогти поліпшити стан шкірного покриву.

Відмова від смаженої їжі дає змогу зберегти більше поживних речовин у продуктах, що зробить раціон кориснішим. Також знизиться ризик розвитку хронічних захворювань (цукрового діабету, метаболічного синдрому).

Чи можна їсти смажене і гостре під час вагітності та ГВ?

Смажена і гостра їжа під час вагітності може бути в раціоні, оскільки нашкодити дитині вона не може, особливо якщо раціон майбутньої мами збалансований. Однак важливо відстежувати індивідуальну реакцію організму, оскільки гостре може викликати печію, нудоту, розлад шлунка,

Під час годування грудьми смажена їжа має бути обмежена, оскільки насичені жири можуть спричинити збільшення ваги, розвиток діабету, високого кров'яного тиску, інсульту. Рекомендується віддати перевагу нежирному м'ясу, приготованому на грилі або запеченому в духовці.

Гостра їжа при ГВ у невеликих кількостях не протипоказана. Під час грудного вигодовування рекомендується обмежити розмарин, чебрець, м'яту, петрушку, оскільки вони можуть вплинути на продукцію молока.

Чи корисно їсти гостре?

Гостре корисне для організму, оскільки може стимулювати травлення і прискорити обмін речовин. Гострий перець, наприклад, містить капсаїцин, який може прискорити метаболізм і підвищити процес виробництва тепла, що може бути корисним для контролю ваги. Користь гострої їжі:

 • антиоксиданти. Деякі гострі спеції (наприклад, перець чилі) містять природні антиоксиданти та мають протизапальні властивості, що корисні для зниження ризику розвитку хронічних захворювань;
 • поліпшення настрою. Гостра їжа може стимулювати вироблення ендорфінів, які є природними анальгетиками та можуть підвищувати настрій і відчуття радості;
 • контроль апетиту. Корисно їсти гостре, оскільки відбувається вплив на ділянки гіпоталамуса, який відповідає за відчуття голоду та насичення;
 • здоров'я серця. Регулярне споживання гострого допомагає знизити ризик гіпертонії, підвищеного холестерину та діабету другого типу.

Дослідження університету у Вермонті показало, що у людей, які регулярно їли перець чилі, ймовірність смерті від серцевого нападу або інсульту була на 13% нижчою. Також корисно їсти гостре для стимуляції здорової кишкової флори та надання позитивного впливу на шлунково-кишковий тракт.

Гостра їжа за застуди може допомогти в розрідженні слизу і відходженні секретів з дихальних шляхів, що може полегшити дихання в разі нежитю. Деякі гострі приправи (наприклад, часник та імбир) мають антибактеріальні властивості, що допоможе в боротьбі з інфекцією. Однак їжа може спричинити подразнення горла та посилення закладеності носа, тому гостре слід їсти з обережністю.

Чим шкідливе гостре?

Гостра їжа може спричинити внутрішнє подразнення, запалення і біль, оскільки організм може сприймати капсаїцин, як токсин. Шкода гострої їжі:

 • подразнення травної системи. Гостра їжа може подразнювати слизову оболонку шлунка і кишківника, особливо у людей з гастритом, виразкою або рефлюксом кислоти;
 • посилення симптомів харчової непереносимості. Капсаїцин може викликати здуття, підвищене газоутворення, діарею або кишкові коліки;
 • погіршення стану кишківника. Надмірне споживання гострої їжі є небезпечним, оскільки може спричиняти подразнення кишківника у людей із запальними захворюваннями кишківника (хворобою Крона або виразковим колітом);
 • можливість алергічних реакцій. Гострий перець може спричинити алергію і спровокувати шкірні висипання, свербіж, набряк або утруднене дихання.

Гостре шкідливе у великій кількості і може призвести до болю в животі та грудях, діареї, блювоти. У разі появи печіння в роті, сльозоточивості та нежитю рекомендується з'їсти хліб, випити лимонад або молоко. Оскільки капсаїцин має маслянисту основу, пиття води не зменшить болісні відчуття, а лише поширить речовину навколо ротової порожнини.

Зменшити вплив гострої їжі на організм допоможуть прості рекомендації, які знизять ризик подразнення органів і появи симптомів (печіння або болю в роті та животі). Правила, які допоможуть правильно їсти гостру їжу:

 1. Почніть із гострих продуктів у невеликій кількості. Поступове введення гострої їжі в раціон допоможе організму звикнути до гострих смаків і уникнути різкого подразнення.
 2. Спробуйте різні джерела гостроти. Гостра їжа може бути різноманітною і включати спеції та соуси (наприклад, перець, гірчицю, хрін, імбир, часник). Щоб визначити чутливість організму, потрібно вводити продукти по черзі.
 3. Комбінуйте з іншими продуктами. Гостру їжу можна комбінувати з іншими продуктами, щоб пом'якшити її вплив на організм (наприклад, додавати гострі приправи в супи, соуси або гарніри).

Вживання гострої їжі перед сном може спричиняти дискомфорт у шлунку і ускладнювати сон. Пиття холодного молока може допомогти пом'якшити гостроту і зменшити відчуття печіння в роті.

Від гострої їжі худнуть?

Від гострої їжі можна схуднути, оскільки вона збільшує метаболічну активність, підвищує теплообмін і споживання енергії. Гостра їжа може допомогти під час схуднення, оскільки надає більш насиченого смаку їжі та прискорює насичення.

Що робити, якщо болить живіт після гострої їжі?

Якщо болить живіт після гострої їжі, важливо протягом дня уникати важкої, смаженої та жирної їжі, щоб прискорити відновлення слизової оболонки органів ШКТ. Рекомендації в разі болю в животі після гострої їжі:

 1. Пийте достатню кількість води. Вживання води допоможе зволожити шлунок і полегшити симптоми, важливо відмовитися від газованих напоїв, кофеїну та алкоголю.
 2. Уникайте лежання та нахилу вперед. Можна сидіти або стояти, оскільки зменшується тиск на органи шлунково-кишкового тракту.

Рекомендується включити в раціон легку їжу: киселі, нежирні бульйони, відварені овочі або білкові продукти з низьким вмістом жиру (наприклад, курку). У разі посилення болю потрібно проконсультуватися з гастроентерологом.

Що буде, якщо їсти багато гострого?

Гострі продукти містять активні компоненти, які можуть подразнювати слизову оболонку шлунка і кишечника. Якщо їсти багато гострого, то може відбуватися стимулювання підвищеного виділення шлункового соку, включно зі шлунковою кислотою, що призводить до печії, печіння та неприємних відчуттів у верхній частині живота. Перед включенням у раціон надто гострих продуктів (наприклад, перцю чилі) потрібна консультація терапевта або гастроентеролога для виключення протипоказань та індивідуальної чутливості до продуктів.

1

Сьомга з овочами на грилі

Чи шкідливо їсти смажену та гостру їжу?
Підготовка
20 хвилин
Приготування
10 хвилин
Загальний час
30 хвилин
Ккал на порцію
290
Кількість порцій
2

Інгредієнти

 • сьомга (свіжа) — 2 шматки (по 150-200 г кожен);
 • цукіні або кабачок — 1 шт.;
 • червоний болгарський перець — 1 шт.;
 • жовтий болгарський перець — 1 шт.;
 • червона цибуля — 1 шт.;
 • оливкова олія — 2 ст. л.;
 • свіжий лимонний сік — 2 ст. л.;
 • мед — 2 ч. л.;
 • часник — 3 зубчики;
 • сіль — за смаком;
 • свіжомелений чорний перець — за смаком;
 • зелень (кінза; петрушка) — для прикраси.
 1. Підготуйте овочі: наріжте цукіні, червоний і жовтий перець тонкими смужками, червону цибулю — півкільцями.
 2. У мисці змішайте оливкову олію, лимонний сік, мед і подрібнений часник для маринаду Додайте дрібку солі та свіжомелений чорний перець і ретельно перемішайте.
 3. Помістіть сьомгу в миску з маринадом, щоб вона добре просочилася. Залиште на 10-15 хвилин.
 4. Увімкніть гриль і розігрійте його до середньої температури. Змастіть решітку гриля оливковою олією в невеликій кількості, щоб запобігти прилипанню.
 5. Вийміть сьомгу з маринаду і просушіть паперовими рушниками. Покладіть сьомгу на гриль і обсмажте протягом 4-5 хвилин з кожного боку, до готовності (час може змінюватися залежно від товщини риби).
 6. Помістіть нарізані овочі на гриль і обсмажуйте близько 3-4 хвилин з кожного боку до м'якості й утворення характерних гриль-смужок.
 7. Коли сьомга й овочі готові, викладіть їх на тарілку. Полийте маринадом, що залишився, і посипте свіжою зеленню (кінзою або петрушкою) для прикраси.
2

Гострий крем-суп із куркою та овочами

Чи шкідливо їсти смажену та гостру їжу?
Підготовка
10 хвилин
Приготування
30 хвилин
Загальний час
40 хвилин
Ккал на порцію
325
Кількість порцій
2

Інгредієнти

 • куряча грудка — 400 г;
 • велика цибуля — 1 шт.;
 • часник — 2 зубчики;
 • гострий червоний перець — 1 шт. (або за смаком);
 • морква — 1 шт.;
 • цибуля-порей — 1 шт.;
 • стебло селери — 1 шт.;
 • курячий або овочевий бульйон — 1 л;
 • вершки або молоко — 1 склянка;
 • оливкова олія — 2 ст. л.;
 • куркума — 1 ч. л.;
 • каєнський перець — ½ ч. л. (або за смаком);
 • сіль і свіжомелений чорний перець — за смаком;
 • петрушка; кінза або зелена цибуля — для прикраси.
 1. Наріжте моркву, цибулю і селеру невеликими кубиками, подрібніть червоний перець.
 2. Обсмажте нарізані овочі (крім червоного перцю) в глибокій каструлі з оливковою олією до м'якості, приблизно 5-7 хвилин.
 3. Додайте подрібнений червоний перець, часник і куркуму та обсмажте протягом 2-3 хвилин.
 4. Помістіть нарізану курячу грудку в каструлю й обсмажуйте її до золотистої скоринки.
 5. Додайте бульйон і доведіть до кипіння, потім зменшіть вогонь і варіть на середньому вогні, поки курка не приготується (зазвичай близько 15-20 хвилин).
 6. Коли курка готова, використовуйте блендер, щоб перемолоти суп у гладку масу.
 7. Додайте вершки та каєнський перець. Перемішайте і нагрійте на середньому вогні, але не доводьте до кипіння.
 8. За необхідності додайте сіль і свіжомелений чорний перець за смаком.
 9. Подавайте гарячий гострий крем-суп, прикрасивши свіжою зеленню (петрушкою, кінзою або зеленою цибулею).

Терапія в ОН Клінік Дніпро

Чи шкідливо їсти смажену та гостру їжу? - Пугач Тетяна Олександрівна
Пугач Тетяна Олександрівна
ОН Клінік Дніпро
пр. Д. Яворницького, 107а
Графік роботи:
Пн - Сб: 8:00 - 20:00;
Нд: 9:00 - 15:00

Популярні питання

1. Чи можна схуднути, якщо не їсти солодке борошняне і смажене?

Схуднути, якщо не їсти солодке, борошняне і смажене можна. Однак для схуднення важливий дефіцит калорій, а не повна відмова від швидких вуглеводів і смажених продуктів. Для скидання ваги важливо спланувати збалансований і здоровий раціон, щоб зменшити ймовірність зривів і забезпечити потрібний рівень насичення.

2. Чи шкідливо смажити на рослинній олії?

Смажити на рослинній олії не шкідливо, оскільки для обсмажування рекомендується використовувати олії, які мають точку кипіння більшу за 180 градусів (у соняшникової олії — 225 градусів). Однак для смаження ліпше підійде маслинова, рапсова, арахісова та кукурудзяна олія, оскільки вони мають стабільнішу хімічну структуру і високу точку кипіння.

3. Чи можна їсти смажене м'ясо на дієті?

На дієті можна їсти смажене м'ясо в невеликій кількості, віддаючи перевагу нежирним сортам (курці, телятині, індичці, кролятині). М'ясо потрібно поєднувати з великою кількістю овочів, щоб прискорити його перетравлення.

4. Усе смажене — шкідливе?

Шкідливо смажити у фритюрі та з великим додаванням олії, приготування на відкритому вогні та на грилі корисніше. Замінити смаження можна запіканням у духовці (в рукаві або фользі), варінням, приготуванням на пару.

5. Чи шкідливі смажені яйця?

Яйця є поживним продуктом, багатим на білки, вітаміни (A, D, E, K, B-групи) і мінерали (залізо, цинк, селен). Вони також містять холін і незамінні жирні кислоти, які важливі для здоров'я.

Смажені яйця можуть містити більше жиру через використання олії під час приготування, що вплине на рівень холестерину при частому споживанні. Під час смаження можна використовувати невелику кількість оливкової олії або готувати на воді, що зробить яйця кориснішими.

6. Смажене насіння — шкідливо чи корисно?

Насіння містить вітаміни, мінерали, рослинні волокна і здорові жири. Воно багате на антиоксиданти, білки і незамінні жирні кислоти (омега-3 і омега-6), які позитивно впливають на здоров'я серця і мозку.

Однак смажене насіння може бути шкідливим, оскільки зазвичай має підвищену калорійність (якщо смажиться на олії). Щоб зробити насіння кориснішим, рекомендується смажити його самостійно на сухій сковороді або споживати в сирому вигляді.

Рейтинг статті:
3.2 з 5 на основі 5 оцінок
Чи шкідливо їсти смажену та гостру їжу?
Лікар-терапевт. Вища категорія. Стаж роботи 19 років.
Чи шкідливо їсти смажену та гостру їжу?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Поставте своє питання Терапевту
«ОН Клінік»

Жанна 2 дні тому
Добрий день, як гостре впливає на організм? Чому люди люблять гостру їжу? Заздалегідь дякую за відповідь.
Відповісти
Здрастуйте, гострота впливає на організм завдяки посиленню тепла в ротовій порожнині, викликаючи відчуття печіння та пікантності. Під час вживання гострої їжі організм починає виробляти ендорфіни — природні анальгетики та гормони радості, що може спричинити відчуття задоволення та ейфорії. Крім того, гостра їжа може підвищувати чутливість смакових рецепторів, що робить їжу смачнішою.
Іван 1 місяць тому
Доброго дня, а скільки смажених яєць можна їсти на день, щоб не нашкодити організму і не підвищити значно холестерин?
Відповісти
Добрий день, оптимальна кількість смажених яєць на день може відрізнятися залежно від індивідуальних потреб і способу життя кожної людини. Зазвичай рекомендується вживати яйця в помірних кількостях і стежити за загальною калорійністю раціону. Для більшості здорових людей без проблем із холестерином можна їсти одне-два яйця на день, проте краще чергувати їх із вареними.
Максим 1 місяць тому
Добрий день, дуже люблю смажені яйця, їм їх майже щодня. Але планую знизити вагу, тому в мене таке запитання: чи можна їсти смажені яйця на дієті?
Відповісти
Добрий день, при бажанні знизити вагу можна продовжувати вживати смажені яйця, але важливо контролювати розмір порції і частоту їх вживання. Потрібно враховувати загальну калорійність раціону і забезпечувати баланс і різноманітність у харчуванні для успішного зниження ваги.
Тетяна 1 місяць тому
Доброго дня, а чи можна їсти смажені яйця щодня? Чи краще чергувати смажені яйця з вареними або приготованими на водяній бані? У мене незначно підвищений холестерин.
Відповісти
Добрий день, за наявності підвищеного холестерину рекомендується не вживати яйця в смаженому вигляді щодня. Чергування смажених яєць із вареними, приготованими на водяній бані допоможе забезпечити різноманітність у раціоні, зберегти поживні речовини в яйцях і уникнути можливих негативних наслідків надмірного споживання смажених продуктів.
Ірина 1 місяць тому
Добрий день, як краще готувати страви, щоб вони були корисними для організму?
Відповісти
Доброго дня, для приготування корисних страв можна використовувати варіння, запікання, готування на парі та гриль, які допомагають зберегти вітаміни й мінерали в їжі та не створюють надлишкові калорії або канцерогенні сполуки. Також варто віддавати перевагу свіжим продуктам, овочам, фруктам, зерновим і білкам, щоб забезпечити різноманітне і збалансоване харчування.
Маргарита 2 місяці тому
Доброго дня, чи шкідлива смажена картопля і чим? Чи потрібно повністю виключити її з раціону або можна споживати в невеликій кількості?
Відповісти
Добрий день, смажена картопля може бути шкідливою через утворення акриламіду. Щоб знизити шкоду, рекомендується обмежувати споживання смаженої картоплі і надавати перевагу запіканню, варінню або готуванню на парі. Можна включати смажену картоплю в раціон, але в помірних кількостях і не надто часто, щоб забезпечити баланс і різноманітність у харчуванні.
Марина 2 місяці тому
Добрий день, дуже люблю арахіс у смаженому вигляді. Розкажіть, чим шкідливий смажений арахіс і чим його замінити?
Відповісти
Здрастуйте, смажений арахіс може бути шкідливим через високий вміст насичених жирів, солі та можливе утворення канцерогенної речовини акриламіду під час смаження. Можна вибрати свіжий або обсмажений арахіс без додавання солі, віддати перевагу мигдалю, фундуку або волоському горіху. Вони мають більш високий вміст поліненасичених жирних кислот.
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!