Logo
0 800 30 11 77

Що показує ліпідограма і коли її потрібно робити?

Що показує ліпідограма і коли її потрібно робити?
Читати 11 хвилин | Створено: 10 лютого 2025 | Оновлено: 10 лютого 2025 | 3604 3604
Щороку серцево-судинні захворювання стають причиною понад 20 мільйонів смертей у світі. Вказати на можливі проблеми з серцем і судинами та допомогти запобігти їх ускладненням здатна ліпідограма.

Що таке ліпіди?

Ліпіди (жири) — це органічні сполуки, які не розчиняються у воді. Вони є структурними компонентами клітинних мембран та формують їх бар'єрний шар, регулюючи проникність. Додаткові функції ліпідів в організмі:

  • забезпечення клітин енергією (особливо у період дефіциту вуглеводів);
  • участь у виробництві гормонів;
  • транспортування жиророзчинних вітамінів (A, D, E, K);
  • підтримання цілісності нервової тканини;
  • забезпечення процесів згортання крові

Жирова тканина забезпечує захист внутрішніх органів від механічних ушкоджень. Також ліпіди беруть участь у терморегуляції організму, запобігаючи його переохолодженню.

Що таке ліпідограма?

Поставте своє питання Кардіологу
«ОН Клінік»

Ліпідограма крові (ліпідний профіль) — це аналіз, який спрямований на визначення рівня жирів у кровотоку. Ліпідограма показує стан жирового обміну в організмі та допомагає виявити ризики серцево-судинних захворювань (атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, інфаркту, інсульту). 

Оцінити вміст жирів у калових масах дозволяє аналіз калу на жири (ліпідограма калу). За допомогою дослідження вдається виявляти порушення всмоктування жирів у кишківнику (синдром мальабсорбції). Також аналіз допомагає оцінити функцію підшлункової залози та діагностувати її можливі патології (панкреатит, ферментну недостатність).

Які показники входять до складу ліпідограми?

У лабораторіях може бути передбачено кілька комплексів ліпідограми, що відрізняються наповненістю. Основні показники, що входять до ліпідограми:

  • загальний холестерин;
  • ліпопротеїни високої щільності (ЛПЗЩ);
  • ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ);
  • ліпопротеїни дуже низької щільності (ЛПДНЩ);
  • тригліцериди.

Розгорнута ліпідограма передбачає визначення індексу атерогенності. Він автоматично розраховується лабораторною системою після аналізу ліпідного профілю.

Що таке загальний холестерин?

Холестерин — це воскоподібна речовина, яка бере участь у синтезі жовчних кислот, необхідних для перетравлення та засвоєння жирів у кишківнику. Холестерин є вихідним матеріалом для синтезу статевих гормонів (тестостерону, естрогенів), гормонів надниркових залоз і вітаміну D. Він також входить до складу мієлінових оболонок нервових клітин, сприяючи швидкому проведенню нервових імпульсів.

Холестерин виробляється печінкою, а також надходить в організм разом із продуктами харчування. У кровотоку він переноситься у вигляді сферичних частинок, які називають ліпопротеїнами високої, низької і дуже низької щільності. Загальним холестерином прийнято називати сумарний показник усіх типів холестерину, що циркулюють у крові.

Що таке холестерин ЛПНГ (ліпопротеїни низької щільності)?

Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) — речовини, які переносять холестерин від печінки до клітин організму. Їх називають «поганим» холестерином, оскільки вони можуть відкладатися на стінках артерій, утворюючи тверді бляшки. В результаті знижується еластичність судинних стінок, звужується їх просвіт і уповільнюється кровотік.

«Поганий» холестерин утворюється в печінці з ліпопротеїнів дуже низької щільності (ЛПДНЩ), які відповідають за транспортування тригліцеридів. Також він може надходити в організм з їжею, багатою на насичені жири і трансжири (кондитерськими виробами, здобною випічкою, жирним м'ясом, фастфудом, ковбасами, копченостями).

Що означає холестерин ЛПВЩ (ліпопротеїни високої щільності)?

Ліпопротеїни високої щільності (ЛПЗЗ) — речовини, які допомагають видаляти «поганий» холестерин із кровоносних судин, доставляючи його в печінку для переробки та виведення з організму. Ліпопротеїни високої густини називають «хорошим» холестерином, оскільки вони сприяють підтримці здоров'я серцево-судинної системи.

«Хороший» холестерин переважно виробляється в печінці і частково надходить в організм із продуктами харчування. Підвищенню рівня ліпопротеїнів високої щільності сприяють горіхи, насіння, олії, жирні сорти риби (лосось, тунець, скумбрія).

Що таке тригліцериди?

Тригліцериди — ліпіди, які є одним із джерел енергії для клітин. Вони надходять у організм із їжею, а потім всмоктуються з тонкого кишечника у кров. З кровотоком тригліцериди транспортуються до м'язової тканини, де під час фізичної активності розщеплюються, забезпечуючи роботу м'язів. Невитрачені тригліцериди відкладаються в жирових клітинах і при необхідності можуть використовуватися як резервне джерело енергії (наприклад, при дефіциті вуглеводів).

Що показує індекс атерогенності у ліпідограмі?

Індекс атерогенності — показник, який використовується для оцінки ризику атеросклерозу та пов'язаних з ним серцево-судинних захворювань (артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, інсульту). Він розраховується як співвідношення між рівнями ліпопротеїнів низької та високої щільності.

Індекс атерогенності, що перевищує норму, свідчить про переважання в організмі людини «поганого» холестерину, який сприяє утворенню бляшок холестерину в кровоносних судинах. Тому зі зростанням цього коефіцієнта ймовірність розвитку атеросклерозу підвищується.

Які норми ліпідограми для здорових людей?

Нормальні значення ліпідної панелі в різних лабораторіях можуть незначно відрізнятися, що залежить від методу дослідження та обладнання, що використовується. Норми основних показників ліпідограми представлені у таблиці нижче.

Норми холестерину та тригліцеридів у крові

 

Показник

Норма

мг/дл

ммоль/л

Загальний холестерин

<200

<5,18

Ліпопротеїни високої щільності

40-60

1,04-1,55

Ліпопротеїни низької щільності

<100

<2,59

Ліпопротеїни дуже низької щільності

2-30

0,05-0,78

Тригліцериди

<150

<3,88

Індекс атерогенності

2-3

Розшифрування ліпідограми робить лікар, який направив на аналіз. Ліпідограма в нормі, коли її показники не виходять за межі зазначених у таблиці значень. Пацієнту, у якого ліпідограма погана через перевищення допустимої концентрації жирів у крові, для уточнення клінічної картини та постановки діагнозу лікар може призначити додаткові дослідження (УЗД серця та судин, ЕКГ).

Як підготуватись до здачі аналізу на ліпідограму?

За тиждень перед дослідженням потрібно повідомити лікаря про вживання препаратів, здатних впливати рівень ліпідів у крові (статинів, фібратів, інгібіторів абсорбції жирів). Можливо, знадобиться їхнє тимчасове скасування або зниження дози.

Кров на ліпідограму здають натще. Останній прийом їжі має відбутися не пізніше ніж за вісім-дванадцять годин до візиту в лабораторію. Додаткові правила підготовки до аналізу крові на ліпіди:

  • відмова від вживання жирної та смаженої їжі, солодощів та здоби за два-три дні до дослідження;
  • уникнення надмірного фізичного навантаження та емоційного стресу протягом доби перед діагностикою;
  • утримання від вживання алкоголю протягом 24 годин до тестування;
  • відмова від куріння за чотири години до забору крові із вени.

Щоб підготуватися до ліпідограми калу, потрібно додатково виключити з раціону продукти, що можуть викликати метеоризм та діарею (хрестоцвіті овочі, молочні продукти, боби, газовані напої). Також не рекомендується вживати їжу, яка може фарбувати калові маси (буряки, моркву).

Перед збиранням біоматеріалу важливо провести гігієнічний туалет періанальної зони, щоб уникнути забруднення зразка. Кал збирають шляхом природної дефекації в спеціальний стерильний контейнер, який можна придбати в аптеці. Протягом двох годин після збирання зразок слід доставити до лабораторії на аналіз. 

Що таке ліпідний обмін та як він впливає на рівень ліпідів в організмі?

Ліпідний обмін — це біохімічний процес, що включає розщеплення, перетравлення та всмоктування ліпідів у травному тракті. Завдяки йому в організмі підтримується баланс між витрачанням та накопиченням жирів. 

Порушення ліпідного обміну може спричинити надлишок ліпідів в організмі. Результатом може стати поява жирових відкладень на животі, стегнах, передпліччя та інших ділянках тіла. Додаткові симптоми порушення ліпідного обміну:

  • дрібні жовто-білі горбки на шкірі (ксантоми);
  • жовті бляшки навколо очей (ксантелазми);
  • Сіро-білий контур рогівки ока (рогівкової дуги);
  • тьмяне і ламке волосся;
  • захворювання шкіри (акне, гіперпігментація, себорейний дерматит);
  • порушення роботи травної системи (закреп, діарея);
  • відсутність апетиту;
  • погіршення пам'яті та зниження концентрації уваги;
  • часті головні болі та запаморочення;
  • біль у грудях;
  • задишка;
  • порушення серцевого ритму;
  • дзвін у вухах;
  • набряклість обличчя та кінцівок;
  • підвищена слабкість та втомлюваність.

При появі перерахованих вище симптомів рекомендується записатися на консультацію до кардіолога чи терапевта. Лікар проаналізує скарги пацієнта, проведе фізикальний огляд шкірних покривів, виміряє артеріальний тиск та пульс, а потім для встановлення діагнозу призначить лабораторні та інструментальні дослідження.

На що вказує підвищений рівень холестерину чи тригліцеридів?

Підвищений рівень тригліцеридів та холестерину в аналізі крові вказує на порушення ліпідного обміну в організмі людини. Даний результат може свідчити про наявність або підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань (атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, передінфарктного стану).

Від чого підвищується холестерин?

До підвищення рівня холестерину в крові (гіперхолестеринемії) здатні призводити вікові зміни в організмі. Зазвичай після 45-50 років метаболізм сповільнюється, наслідком може стати порушення ліпідного обміну і накопичення жирів. Інші причини підвищеного холестерину:

  • генетична схильність (спадкова гіперхолестеринемія);
  • переважання у раціоні жирної їжі;
  • нестача фізичної активності;
  • шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем);
  • хронічний стрес;
  • нестача сну.

Підвищений рівень холестерину в крові може бути пов'язаний із тривалим прийомом лікарських препаратів. До них належать діуретики, глюкокортикоїди, гормональні контрацептиви, антидепресанти, анорексигени (препарати для придушення апетиту). 

Чим небезпечний підвищений холестерин?

Рівень холестерину вище 250 мг/дл (7,8 ммоль/л) вважається критичним і може спричинити розвиток атеросклерозу — захворювання, у якому на стінках артерій утворюються жорсткі бляшки. Вони звужують просвіт судин, погіршують кровообіг, підвищують ризик запалення судинних стінок та тромбоутворення. Інші можливі наслідки підвищеного холестерину в крові:

  • артеріальна гіпертензія — підвищений артеріальний тиск через звуження судин;
  • ішемічна хвороба серця — захворювання, при якому серце не отримує достатньої кількості кисню та поживних речовин через звуження або закупорку коронарних артерій;
  • інфаркт — некроз (відмирання) частини серцевого м'яза через порушення кровопостачання;
  • інсульт — порушення кровообігу в судинах головного мозку, що призводить до крововиливу та пошкодження його тканин;
  • серцева недостатність — нездатність серця повноцінно виконувати функцію перекачування крові.

Підвищений холестерин може спричинити атеросклероз периферичних судин — артерій та вен, не пов'язаних із головним мозком та серцем. Найчастіше уражаються судини нижніх кінцівок. У людини може з'явитися переміжна кульгавість, порушення терморегуляції ніг, блідість шкіри та уповільнене загоєння ран.

Як нормалізувати рівень холестерину?

Відновити ліпідний обмін та нормалізувати рівень холестерину дозволяє медикаментозна терапія у поєднанні з корекцією способу життя. Препарати, які можуть призначатися при підвищеному холестерину:

  • статини — знижують вироблення холестерину в печінці;
  • фібрати — нормалізують рівень тригліцеридів та підвищують концентрацію ліпопротеїнів високої щільності;
  • інгібітори абсорбції холестерину — зменшують всмоктування холестерину в кишечнику;
  • секвестранти жовчних кислот — пов'язують жовчні кислоти та стимулюють печінку до використання більшої кількості холестерину для їх виробництва.

Для нормалізації ліпідного обміну рекомендується скоротити споживання продуктів, що містять насичені жири та трансжири (солодощів, випічки, ковбасних виробів, жирних сортів м'яса, фастфуду). Треба збагатити раціон ненасиченими жирами, які містяться в рослинних оліях (крім кокосової та пальмової), жирній рибі, насінні, горіхах.

Для зниження рівня холестерину рекомендується також відмовитися від куріння та звести до мінімуму вживання алкоголю. Прискорити розщеплення жирів та запобігти їх накопиченню в організмі можуть щоденні фізичні вправи (ходьба, плавання, біг, їзда на велосипеді).

Які фактори можуть вплинути на результати ліпідограм?

Споживання їжі перед здаванням крові може спотворити результати аналізу, оскільки разом із продуктами харчування в організм надходять жири. Інші фактори, які можуть вплинути на результати ліпідограми:

  • тривале вживання діуретиків, кортикостероїдів та бета-блокаторів може тимчасово підвищити рівень ліпідів;
  • надмірна фізична активність та емоційний стрес напередодні тесту здатні активізувати спалювання жирів, знизивши їхній рівень;
  • вагітність може супроводжуватися фізіологічним зростанням холестерину у зв'язку з підготовкою організму до підтримки плоду, що розвивається.

Гострі інфекційні захворювання (ГРВІ, грип, отит) також можуть спотворити результати ліпідограми. Під час хвороби організм активно використовує енергетичні ресурси боротьби з інфекцією, через що рівень ліпідів може тимчасово знижуватися.

Коли обов'язково потрібно складати аналіз на ліпідограму?

Рекомендується періодично робити ліпідограму при атеросклерозі для контролю динаміки рівня ліпідів у крові. За допомогою результатів розгорнутого аналізу на холестерин лікар зможе вчасно скоригувати лікування, що дозволить знизити ризик ускладнень. Інші показання до здавання ліпідограми:

  • наявність гіперліпідемії у сімейному анамнезі;
  • стрімкий набір ваги;
  • підвищений артеріальний тиск;
  • ішемічна хвороба серця;
  • серцева недостатність;
  • передінфарктний стан.

Навіщо здавати аналіз на ліпідограму?

Навіщо здавати аналіз на ліпідограму?

Періодично ліпідограма призначається при метаболічному синдромі — патологічному стані, пов'язаному з підвищеною стійкістю організму до дії інсуліну. Здавати ліпідограму також потрібно при порушеннях кровообігу в судинах мозку для зниження ризику інсульту. 

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Кардіологія в ОН Клінік Кропивницький

Що показує ліпідограма і коли її потрібно робити? - Саркісян Костянтин Ігорович
Саркісян Костянтин Ігорович
ОН Клінік Кропивницький
бульвар Студентський, 6/5
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 17:00

Кардіологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Скільки коштує ліпідограма?

Вартість ліпідограми в різних лабораторіях може відрізнятися, що залежить від використовуваного методу дослідження та обладнання. На ціну також впливає термін виконання аналізу — термінова ліпідограма зазвичай дорожча за планову.

2. Як часто потрібно здавати ліпідний профіль, якщо ви здорові?

За відсутності факторів ризику і скарг ліпідний профіль рекомендується здавати один раз на п'ять років чоловікам віком до 45 років, а жінкам — до 55 років. До 65 років робити тест слід кожні один-два роки, а після 65 років — щорічно.

3. Чи потрібно здавати аналіз на ліпідограму за атеросклерозу?

У разі атеросклерозу періодичний аналіз крові на ліпідограму необхідний для оцінки динаміки ліпідів в організмі та контролю ефективності лікування. Результати тесту дають змогу визначити ризик ускладнень і своєчасно скоригувати терапію. 

4. Чи потрібно робити ліпідограму під час вагітності?

Ліпідограма під час вагітності не входить до переліку планових аналізів. Однак за підозри на порушення ліпідного обміну, а також за наявності в сімейному анамнезі пацієнтки хронічних серцево-судинних захворювань лікар може призначати ліпідограму для моніторингу стану її здоров'я.

5. Що можна до чаю при підвищеному холестерині?

За підвищеного холестерину до чаю можна чорний шоколад із вмістом какао не менше 70%. У ньому є ненасичені жирні кислоти, що допомагають підвищувати рівень «хорошого» холестерину. Також дозволяється вживати цільнозернові хлібці або крекери. Вони є джерелами клітковини, що сприяє виведенню «поганого» холестерину з організму.

Рейтинг статті:
Що показує ліпідограма і коли її потрібно робити?
Лікар-кардіолог. Вища категорія.
Що показує ліпідограма і коли її потрібно робити?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Схожі статті:

Коментарі

Анастасія 1 місяць тому
Доброго дня. Скажіть, а з якої руки беруть кров із вени?
Відповісти
Добрий день. Кров із вени зазвичай беруть із лівої руки, оскільки в більшості людей вона менш активна. Однак медичний працівник може вибрати і праву руку, якщо вени на ній більш доступні.
Олег 1 місяць тому
Добрий вечір, підкажіть, чи боляче брати кров із вени? 
Відповісти
Добрий вечір! Процедура забору крові з вени може спричиняти легкий дискомфорт у момент проколювання шкіри та судинної стінки голкою. Однак він зазвичай минає відразу після видалення голки.
Таміла 1 місяць тому
Добрий день! Вчора отримала результат тесту на ліпіди. Ліпідограма погана. Що далі робити?
Відповісти
Добрий день! Інтерпретувати результати лабораторних аналізів може тільки лікар. Необхідно записатися на повторний прийом до лікаря, який направив на ліпідограму. Він вивчить результати, зіставить їх з наявними симптомами і підбере відповідне лікування. За необхідності для уточнення діагнозу лікар може призначити додаткові дослідження.
Марія 1 місяць тому
Добрий день! А ліпіди важливі для здоров'я волосся?
Відповісти
Доброго дня! Ліпіди відіграють важливу роль у підтримці здоров'я волосся. Вони зміцнюють кутикулу, утримують вологу і захищають волосся від пошкоджень. Нестача ліпідів може зробити волосся сухим, ламким і тьмяним.
Єлизавета 1 місяць тому
Добрий вечір, чи існують народні засоби від холестерину?
Відповісти
Добрий вечір Для зниження холестерину потрібна медикаментозна терапія в поєднанні з дієтою. Рекомендується відмовитися від продуктів, що містять насичені та трансжири (солодощів, випічки, жирного м'яса, ковбасних виробів, цільних молочних продуктів). Виводити «поганий» холестерин допомагає клітковина, яка є у свіжих фруктах, овочах, цільних злаках. Можна споживати продукти з ненасиченими жирами (рослинна олія, насіння, горіхи), що підвищують рівень «хорошого» холестерину.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.