Що таке пам'ять?
Пам'ять — це здатність зберігати, накопичувати та відтворювати інформацію. За пам'ять відповідає головний мозок, а саме — гіпокамп (частина головного мозку, що здійснює переведення інформації в довготривалу пам'ять) і пов'язані з ним структури скроневої ділянки. Існують такі види пам'яті:
- візуальна пам'ять;
- слухова пам'ять;
- сенсорна пам'ять;
- робоча пам'ять;
- короткочасна пам'ять;
- довгострокова пам'ять;
- епізодична пам'ять;
- семантична пам'ять.
Окремо можна виділити абсолютну пам'ять, яка характеризується високою точністю запам'ятовування інформації. Людина може миттєво запам'ятовувати візуальні або слухові дані, відтворюючи їх із підвищеною деталізацією.
Що таке концентрація уваги?
Поставте своє питання Неврологу «ОН Клінік»
Концентрація уваги — це утримання в короткочасній пам'яті інформації про об'єкт. За відсутності концентрації уваги людина не може сфокусувати її на предметі, внаслідок чого може виникнути неуважність.
Короткочасна пам'ять
Короткочасна пам'ять — це вид пам'яті, за якого фрагменти інформації зберігаються протягом короткого часу. Короткочасна пам'ять триває до 30 секунд, а її обсяг (кількість запам'ятовуваної інформації) є різним для кожної людини. Короткострокова пам'ять дає змогу запам'ятовувати до десяти одиниць інформації (цифр, слів, візуальних об'єктів).
Перевірка пам'яті здійснюється за допомогою тестів з використанням слів або цифр. Тестування дозволяє дослідити зберігання вербальної та візуально-просторової інформації. Порушення короткочасної пам'яті означає забування інформації, яку нещодавно отримала людина (розповіді про подію, кулінарного рецепта). Втрата короткочасної пам'яті в дітей і дорослих також називається фіксаційною амнезією. Короткочасну пам'ять можна покращити за допомогою кросвордів, ігор на запам'ятовування слів та об'єктів. Додатково інтелектуальні ігри дають змогу зменшити ризик розвитку деменції.
Довготривала пам'ять
Довготривала пам'ять — це тип пам'яті, за допомогою якої людина може зберігати в голові практично необмежений обсяг інформації протягом тривалого періоду часу. Довгострокова пам'ять триває протягом багатьох років та буває процедурною і декларативною. Процедурні спогади — це інформація, пов'язана з діями, засвоєними на практиці та повтореннях (водіння автомобіля). Декларативні спогади пов'язані з фактами, правилами, подіями, досвідом.
Оцінка пам'яті включає проходження тестів на запам'ятовування слухових і візуальних об'єктів, а також відповіді на запитання з минулого. Порушення можуть включати повну або часткову втрату пам'яті, забудькуватість. Розвинути довгострокову пам'ять можна за допомогою вивчення мов, нових слів, текстів. Також рекомендується згадувати стару інформацію, наприклад, сюжети прочитаних книг, фільмів.
Епізодична пам'ять
Епізодична пам'ять — це здатність зберігати та відтворювати інформацію з особистого досвіду, наприклад, спогади про події або людей. Фрагментарну пам'ять можуть пошкоджувати хвороба Альцгеймера, склероз, амнезія.
Які проблеми можуть бути з пам'яттю?
Тривалі або короткочасні провали пам'яті можуть виникнути в кожної людини під дією провокуючих чинників. Типи порушень пам'яті:
- погіршення пам'яті (гіпомнезія). Послаблення пам'яті та конкретних її компонентів (запам'ятовування, відтворення, збереження);
- повна і часткова втрата пам'яті (амнезія). Характеризується забуванням подій та об'єктів до або після виникнення перших симптомів захворювання;
- тимчасова втрата пам'яті. Проявляється втратою пам'яті в певний період, може бути пов'язана з травмувальною подією (військовими діями, аварією);
- зниження концентрації уваги. Виникає через перевтому, нестачу вітамінів і мікроелементів, неправильне харчування, стреси;
- забудькуватість. Розвивається при вікових змінах, стресі або вагітності. Труднощі зі збереженням і відтворенням пам'яті виникають періодично;
- неуважність. Відрізняється зниженням здатності до здійснення цілеспрямованої діяльності. Розсіяність поєднує в собі складнощі з концентрацією і перемиканням уваги.
Втрата пам'яті може проявлятися неусвідомленим заміщенням втрачених спогадів помилковими. Заміна спогадів відбувається через здатність мозку реконструювати (під час спогадів він заново відображає події, користуючись інформацією, отриманою після них). Можливість відновити забуте залежить від типу порушення пам'яті.
У кого можуть виникнути порушення пам'яті?
Проблеми з пам'яттю можуть виникнути при підвищеному артеріальному тиску через порушення мозкового кровообігу. До групи ризику входять люди з цукровим діабетом, високим рівнем холестерину в крові та ожирінням. Також провали в пам'яті можуть виникати після вживання алкоголю або наркотичних засобів.
Порушення пам'яті широко поширені серед усіх вікових категорій, однак у літніх людей розлади трапляються частіше. Наприклад, у світі налічується понад 55 млн осіб із деменцією. Щорічно спостерігається близько 10 млн нових випадків захворювання.
Причини погіршення пам'яті
Погіршення або втрата пам'яті може виникнути через стрес, нестачу вітамінів групи В в організмі. Також втрата пам'яті поширена в разі алкоголізму. Інші причини погіршення пам'яті:
- нервове виснаження;
- депресія;
- афективний розлад;
- крововилив у мозок;
- хірургічні операції на головному мозку;
- прийом лікарських препаратів (анестетики, опіоїдні анальгетики, бензодіазепіни);
- мігрень.
Втрата пам'яті може виникнути після удару головою через черепно-мозкову травму, зокрема струс мозку. Втрата пам'яті після непритомності провокується ушкодженнями головного мозку. Хворобами, пов'язаними з втратою пам'яті, можуть бути гіпертонія, гіпотиреоз (нестача гормону щитоподібної залози). У дітей причиною погіршення пам'яті та зниженням концентрації може бути СДУГ (синдром дефіциту уваги та гіперактивності).
Як зрозуміти, що в мене проблеми з пам'яттю?
Розпізнати проблеми з пам'яттю можна за труднощами з концентрацією. Інші симптоми порушень пам'яті:
- труднощі із запам'ятовуванням розмов;
- складнощі з підбором правильного слова (афазія);
- проблеми з упізнаванням знайомих предметів, облич (агнозія);
- дезорієнтація в знайомих місцях.
При проблемах із пам'яттю людина може постійно ставити одні й ті самі запитання і губити речі, які часто використовує. Також можуть виникати труднощі з виконанням завдань, які раніше були частиною повсякденного життя. Розлад характеризується порушенням дрібної моторики, наприклад, складно зав'язати шнурівки, застебнути ґудзики.
Які причини короткочасної втрати пам'яті?
Втрата пам'яті на короткий період часу пов'язана з недостатнім надходженням крові та кисню до головного мозку. Короткочасна втрата пам'яті може виникати у людей з різної вікової категорії. Причини короткочасної втрати пам'яті:
- стрес;
- надмірне вживання алкоголю;
- вживання великих доз барбітуратів (седативних і снодійних препаратів);
- вживання наркотичних засобів;
- черепно-мозкова травма.
Короткочасна втрата пам'яті у літніх людей може виникнути через нервове перенапруження, спричинене посттравматичним стресом або обсесивно-компульсивним розладом.
Які причини провалів у пам'яті?
Провали в пам'яті — це повна або часткова втрата спогадів. Порушення пам'яті може виникати як реакція на стресову ситуацію, наприклад, перед виступом або іспитом. Інші причини провалів у пам'яті:
- зловживання алкоголем і наркотичними речовинами;
- черепно-мозкова травма;
- епілептичні напади;
- порушення метаболізму;
- перепади артеріального тиску;
- гіпотиреоз (нестача гормонів щитоподібної залози);
- інфекційні захворювання (енцефаліт, менінгіт).
Провали в пам'яті можуть бути пов'язані з прийомом лікарських препаратів (антидепресантів, нейролептиків). Також провали пам'яті у старших людей є першими ознаками деменції.
Погіршення пам'яті у літніх людей
Стареча забудькуватість є поширеною ознакою вікових змін. Погіршення пам'яті розвивається після 40-50 років. Фактори, що провокують забудькуватість і втрату пам'яті в старості:
- черепно-мозкова травма;
- утворення тромбів;
- захворювання щитоподібної залози та нирок;
- зловживання алкоголем і наркотичними засобами;
- порушення сну;
- депресія і тривожність;
- нестача вітаміну В12 в організмі.
Якщо у літньої людини погіршилася пам'ять, необхідно звернутися до лікаря. Когнітивні порушення можуть бути пов'язані із захворюваннями (наприклад, хворобою Альцгеймера).
Проблеми з пам'яттю в молодому віці
Проблеми з короткочасною і довгостроковою пам'яттю можуть виникнути в молодому віці. Причини порушень пам'яті в ранньому віці:
- депресія;
- черепно-мозкова травма;
- порушення сну;
- прийом антидепресантів, транквілізаторів;
- вживання алкоголю та наркотичних засобів;
- стрес.
Забудькуватість у молодому віці може бути ознакою новоутворень головного мозку та порушення кровообігу. Для діагностики захворювань потрібно звернутися до невролога.
Розсіяність і забудькуватість у вагітних
Забудькуватість у вагітних може виникати через зростання рівня гормону естрогену. Згідно з дослідженнями, неуважність під час вагітності розвивається в другому і третьому триместрах. Також причинами поганої пам'яті та неуважності в період вагітності можуть бути стрес і нестача сну. Рекомендується забезпечити повноцінний сон, додати в раціон фрукти й овочі, мінімізувати стресові ситуації. Стан пам'яті самостійно нормалізується після пологів.
Чому виникають порушення пам'яті у військовослужбовців?
Порушення пам'яті у військовослужбовців найчастіше виникає при ПТСР (посттравматичного стресового розладу). Згідно зі статистикою, станом на березень 2024 року в Україні зафіксовано 3 292 випадки ПТСР. Розлад може розвиватися у 12-20% людей, які пережили травматичну подію або стали її свідками. У людини порушується зорова пам'ять і запам'ятовування інформації. Також когнітивні порушення у військовослужбовців порушуються під час бойових травм, перевтоми і стресу.
При появі перших ознак ПТСР, наприклад, порушення пам'яті, тремтіння в кінцівках, запаморочення, дзвону у вухах, необхідно звернутися до психіатра. За відсутності лікування бойової психічної травми в людини може розвинутися депресія, тривожний розлад або агресія.
Чому в дитини погана пам'ять і концентрація?
У віці до двох років відбувається розвиток моторної пам'яті, дитина запам'ятовує жести та рухи. З двох до чотирьох років у дітей розвивається механічна пам'ять, дитина запам'ятовує слова і починає вибудовувати логічні ланцюжки. Розпізнати проблеми з пам'яттю можна за частим забуванням уже вивченого матеріалу, труднощами з концентрацією уваги, складнощами з викладенням думок.
Втрата пам'яті та погіршення концентрації у підлітка може бути пов'язана зі стресовими ситуаціями. Інші причини порушення пам'яті та концентрації у дітей:
- нестача фізичної активності;
- порушення сну;
- пошкодження головного мозку (травми, новоутворення, інфекційні захворювання);
- депресія.
Проблеми з концентрацією уваги та пам'яттю в дитини можуть виникнути через генетичну схильність. Також причиною порушення є нестача вітаміну В12.
Яка концентрація уваги має бути в дітей?
Концентрація уваги в дитини відрізняється від концентрації дорослого. Здатність дітей утримувати увагу покращується з віком. Час концентрації дитини залежно від віку:
- 2 роки — 4-6 хвилин;
- 3 роки — 6-8 хвилин;
- 4 роки — 8-12 хвилин;
- 5-6 років — 12-18 хвилин;
- 7-8 років — 16-24 хвилин;
- 9-10 років — 20-30 хвилин;
- 11-12 років — 25-35 хвилин.
Ознаками проблем із концентрацією в дитини є непосидючість, часта втрата речей, труднощі з навчанням, агресія та примхливість. Також дітям може бути важко зосередитися, щоб виконати завдання. Відсутність концентрації в дитини перехідного віку може вказувати на розвиток депресії.
Чи підходить музика для концентрації уваги?
Музика може зменшувати стрес і тривожність, у результаті чого підвищується концентрація уваги. Згідно з дослідженням, класична фонова музика покращує продуктивність епізодичної та семантичної пам'яті. Але музичний супровід не завжди сприятливо впливає на утримання уваги. Фонова музика з текстом або високою гучністю може відволікати людину. Також мелодія може створювати додаткове навантаження на робочу пам'ять, ускладнюючи зберігання та утримання інформації.
Як підвищити концентрацію уваги у школярів?
Концентрація уваги школяра може порушуватися через наявність сильних подразників (звуків, світла), інтересу до навколишнього середовища. Також молодші школярі тільки вчаться розрізняти основну інформацію від другорядної, намагаючись охопити весь матеріал, через що швидко настає втома. Способи підвищення концентрації уваги школяра:
- фізичні навантаження;
- підтримка водного балансу;
- прогулянки на свіжому повітрі;
- правильне харчування;
- перерви на відпочинок;
- розбивання завдань на частини.
Для покращення концентрації також рекомендується дотримуватися інтервальних занять. Залежно від віку дитини, потрібно розділяти навантаження на короткі відрізки по 10-30 хвилин.
Що таке амнезія?
Амнезія — це часткова або повна втрата пам'яті, спровокована обставинами. Причини різкої втрати пам'яті:
- новоутворення головного мозку;
- напади епілепсії;
- аневризми головного мозку;
- лобно-скронева деменція;
- інфекційні захворювання (енцефаліт, герпес);
- розсіяний склероз;
- синдром Верніке-Корсакова (дефіцит вітаміну В1);
- ПТСР (посттравматичний стресовий розлад).
Втрата пам'яті після аварії може бути спровокована черепно-мозковою травмою або струсом мозку. До факторів ризику розвитку амнезії належать хвороба Альцгеймера, алкогольна залежність, військова служба.
Раптова втрата пам'яті може бути посттравматичною або дисоціативною. Перший тип розвивається після травми, а другий — через психологічні потрясіння. Види амнезії:
- ретроградна амнезія. Людина не пам'ятає події, що передували травматичній;
- антероградна втрата пам'яті. Людина забуває спогади, які слідували після події, що викликала амнезію;
- чуттєво-специфічна амнезія. Забування подій стосується однієї системи сприйняття, наприклад, візуальної або слухової пам'яті.
Небезпека амнезії полягає в погіршенні працездатності та соціальної активності людини. Як результат можуть виникати депресія та інші психічні розлади. Пам'ять після амнезії можна відновити під час лікування. Спогади можуть повернутися без терапії.
Які симптоми амнезії?
Ознаки втрати пам'яті залежать від її типу. Загальні симптоми амнезії:
- труднощі із запам'ятовуванням імен та облич;
- забування спогадів;
- сплутаність свідомості;
- наявність помилкових спогадів;
- втрата орієнтації в часі та просторі.
Втрата пам'яті при зловживанні алкоголем може супроводжуватися галюцинаціями, порушеннями зору і координації. Також люди з амнезією можуть відчувати труднощі з підбором слів.
Як деменція впливає на пам'ять?
Деменція — це захворювання, що впливає на мислення, пам'ять і судження. Захворювання спричиняється пошкодженням або втратою нервових клітин та їхніх зв'язків у головному мозку. Причини деменції:
- пошкодження судин, що постачають мозок кров'ю;
- руйнування нервових клітин у лобовій і скроневій частках мозку;
- черепно-мозкова травма;
- гіпертонія;
- вживання алкоголю;
- хвороба Хантінгтона (генетичне захворювання нервової системи);
- інфекційні захворювання (хвороба Крейтцфельда-Якоба, СНІД, енцефаліт);
- хвороба Паркінсона.
Деменція може розвинутися через розсіяний склероз, дефіцит вітамінів групи В, ниркову недостатність. До групи ризику входять люди віком від 65 років, пацієнти з генетичною схильністю і синдромом Дауна. Однією з причин розвитку старечої деменції також може бути хвороба Альцгеймера.
Деменція невиліковна, але її розвиток можна контролювати. Терапія необхідна для попередження ускладнень, наприклад, нездатності самообслуговування, пневмонії. За наявності симптомів необхідно звернутися до невролога.
Як хвороба Альцгеймера впливає на пам'ять?
Хвороба Альцгеймера — це захворювання головного мозку, яке спричиняє відкладення білків і відмирання клітин. Точна причина розвитку хвороби невідома. Захворювання може бути спричинене генетичними факторами, способом життя та екологічними причинами. Фактори ризику хвороби Альцгеймера:
- вік від 65 років;
- синдром Дауна;
- легке когнітивне порушення;
- черепно-мозкова травма;
- несприятливі екологічні умови (забруднення повітря);
- порушення сну;
- відсутність фізичної активності.
Зміни в головному мозку з часом починають впливати на фізичні функції, зокрема на здатність ковтати, контролювати роботу кишківника і сечового міхура. У результаті у людини може спостерігатися частий розвиток захворювання дихальної системи (пневмонії), пролежні, зневоднення, запор чи діарея.
При хворобі Альцгеймера людина відчуває труднощі із запам'ятовуванням нової або відтворенням раніше засвоєної інформації. Також порушується інтелектуальна діяльність, мовлення, сприйняття слухових і зорових об'єктів.
До якого лікаря звернутися в разі проблем із пам'яттю?
У разі проблем із пам'яттю необхідно записатися на прийом до невролога. Додатково лікар проводить тести на перевірку пам'яті, призначає аналіз крові, МРТ головного мозку. За наявності показань невролог може призначити консультацію психіатра, психолога або терапевта.
Як покращити пам'ять і роботу мозку?
Покращення пам'яті спрямоване на лікування основних захворювань, які спровокували порушення когнітивних здібностей. Способи поліпшення роботи мозку:
- відмова від алкоголю і тютюнопаління;
- дотримання дієти (додавання в раціон риби, горіхів, зелених овочів);
- регулярні фізичні навантаження;
- дотримання режиму сну;
- постійна мозкова активність (вивчення мов, відвідування курсів, розв'язування головоломок).
Якщо причиною забудькуватості є побічні ефекти ліків, необхідно проконсультуватися з лікарем про заміну терапії. Також для поліпшення пам'яті невролог може призначити ноотропи, що поліпшують метаболізм нейрональних клітин. Лікарські засоби покращують когнітивні функції і приймаються протягом тривалого часу, до появи поліпшень. Препарати для поліпшення пам'яті та уваги у дітей приймають у вигляді харчових добавок. Лікар може призначити прийом вітамінів групи В. За відсутності захворювань покращити пам'ять можна в домашніх умовах.
Як можна покращити пам’ять
Як розвинути пам'ять дитині?
Розвиток пам'яті в дитини починається з перших днів життя. У перші три роки діти запам'ятовують звуки, слова, запахи, образи. Систематичні заняття рекомендується починати з раннього дитинства, пропонуючи дитині грати в ігри на запам'ятовування і послідовність об'єктів, вчити вірші.
Для розвитку пам'яті дитині рекомендується практикувати читання вголос, запам'ятовувати числа за таблицею Шульте і вирішувати головоломки. Необхідно робити регулярні перерви під час навчання, щоб поліпшити концентрацію на матеріалі.
Чи можна натренувати пам'ять дорослому?
Щоб покращити пам'ять дорослій людині, рекомендується тренувати когнітивні навички. Тренувати довгострокову пам'ять можна за допомогою спеціальних ігор і розгадування кросвордів. Вправи для концентрації уваги та поліпшення пам'яті:
- розв'язання арифметичних прикладів;
- вивчення віршів;
- опис предметів;
- запам'ятовування фігур, предметів, слів;
- переказування історій.
Також рекомендується вивчати нові мови і відвідувати навчальні курси. Протягом кількох тижнів людина може побачити результат тренування. У разі стрімкого погіршення пам'яті потрібно звернутися до невролога.
Як зупинити втрату пам'яті в літніх людей?
Забудькуватість у літньому віці є нормою через зміни структури головного мозку. Якщо людина часто ставить одні й ті самі запитання, відчуває дезорієнтацію та забуває звичні об'єкти, слід звернутися до лікаря. Стрімка втрата пам'яті може бути пов'язана з розвитком хвороби Альцгеймера.
Поліпшити пам'ять у літньому віці можна за допомогою планування завдань, дотримання розпорядку дня, фізичної активності. Також рекомендується налагодити режим сну і контролювати артеріальний тиск. Для відновлення пам'яті за когнітивних порушень невролог може призначити інгібітори холінестерази (препарати, які діють на периферичні нейромедіаторні процеси центральної нервової системи).
Відновлення пам'яті після інсульту
Втрата пам'яті під час інсульту спричинена пошкодженням головного мозку. У медицині не існує способу повністю повернути пам'ять після порушення кровообігу. Когнітивні здібності можуть відновитися раптово або після комплексної реабілітації. Період повернення пам'яті залежить від типу інсульту і може варіюватися від одного місяця до кількох років.
Чого не вистачає в організмі, якщо погана пам'ять?
Погіршення пам'яті може бути пов'язане з нестачею в організмі вітамінів, мікроелементів і макроелементів. Речовини, яких може не вистачати в організмі за поганої пам'яті:
- вітамін D. Вітамін бере участь у регуляції діяльності нервової системи і дає змогу покращувати когнітивні функції;
- вітамін B12. Мікроелемент бере участь у синтезі ДНК, утворенні еритроцитів і функціонуванні центральної нервової системи;
- залізо. Дефіцит або надлишок заліза в крові може порушити функцію нервової системи і призвести до порушення пам'яті та концентрації уваги;
- омега-3 жирні кислоти. Низький рівень кислот може спричиняти ризик розвитку депресії, симптомом якої є неуважність.
Також у разі затуманення свідомості та порушення пам'яті може спостерігатися нестача магнію, вітаміну С і холіну. Перш ніж лікар призначить вітаміни для пам'яті, дітям і дорослим необхідно здати аналізи крові на вміст зазначених елементів в організмі.
Що приймати для покращення пам'яті?
Покращити пам'ять таблетками можна винятково за призначенням лікаря. Таблетки для концентрації уваги:
- ноотропи. Препарати покращують постачання мозку глюкозою і киснем, чинять антигіпоксичну дію і захищають мозкову тканину від нейротоксичності;
- інгібітори холінестерази. Засоби блокують розпад ацетилхоліну (нейромедіатора) і збільшують передачу нервового імпульсу. Використовуються для лікування хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона і старечої деменції;
- гінкго білоба. Харчова добавка покращує кровообіг мозку;
- куркумін. Речовина покращує продуктивність при виконанні завдань на стійку увагу та робочу пам'ять.
Також можуть призначати антипсихотичні препарати, призначені для лікування депресивного розладу, деменції. Поліпшити довгострокову пам'ять дає змогу настоянка женьшеню, що поліпшує кровообіг головного мозку.
Продукти для покращення пам'яті
Збалансований раціон дає змогу покращити когнітивні функції головного мозку. Продукти для поліпшення пам'яті:
- овочі та зелень (броколі, часник, петрушка);
- фрукти (абрикоси, авокадо);
- ягоди (чорниця, обліпиха, ананас, виноград);
- рослинні олії;
- горіхи (мигдаль, волоський горіх);
- какао.
Ягоди містять антиоксиданти, що поліпшують когнітивні здібності, а горіхи — вітаміни А і Е, що поліпшують роботу нейронів. При дотриманні дієти слід обмежити споживання цукру, що впливає на зменшення обсягу короткочасної пам'яті.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Неврологія в ОН Клінік Черкаси
Популярні питання
Щоб зосередитися на одному занятті, можна вибрати одне пріоритетне завдання і сконцентрувати увагу на його виконанні. Також бажано прибрати гаджети, на які можна відволіктися. У процесі роботи слід робити перерви, запроваджувати інтервали для виконання завдання і підтримувати фізичну активність.
Коронавірус може викликати погіршення пам'яті через кілька місяців після зараження. Вірус потрапляє в тканини головного мозку, провокуючи запалення і порушення цілісності мієлінової оболонки нервових волокон.
Після наркозу в людини може спостерігатися погана короткочасна пам'ять. Точний механізм впливу не визначений. Згідно з дослідженням, анестезія може найбільше вплинути на запам'ятовування чисел.
Порушення сну може призвести до погіршення пам'яті та концентрації. У людини може з'явитися неуважність і хвороба забудькуватості. Повна втрата пам'яті після сну не виникає.
Склероз — це аутоімунне захворювання, що вражає головний і спинний мозок. При розсіяному склерозі імунна система вражає мієлінові клітини — захисні оболонки, які оточують нерви головного і спинного мозку. Патологія може спричинити м'язову слабкість, зміну зору, оніміння кінцівок і проблеми з пам'яттю.