Куркума: користь і шкода
Що таке куркума?
Куркума — це спеція, отримана з кореня або стебел рослини Curcuma longa. Куркума росте в тропічній Азії, Вест-Індії, Африці та Північній Австралії.
Куркума виглядає як корінь світло-коричневого кольору з яскраво-жовтим внутрішнім вмістом, а в порошкоподібному вигляді має насичений жовтий колір. Куркума є популярною приправою, яку використовують у кулінарії для додання стравам золотистого кольору та пікантного смаку, особливо в індійській і південно-східній азіатській кухні.
Основний активний компонент рослини куркуми — куркумін, який має антиоксидантні та протизапальні властивості. Завдяки своїм властивостям куркума може мати позитивний вплив на здоров'я, включно з підтримкою імунної системи, зменшенням запалення та покращенням стану суглобів. Перед прийомом куркуми важлива консультація сімейного лікаря.
Чим корисна куркума?
Куркума корисна для організму, проте вона не є універсальним засобом від усіх захворювань і не може застосовуватися замість медикаментозної терапії. Користь куркуми:
- зменшення запалення. Куркумін у куркумі має потужні протизапальні властивості. Він може блокувати дію різних молекул (зокрема ферментів і цитокінів), відповідальних за запалення;
- боротьба з вільними радикалами. Куркумін діє як антиоксидант, що нейтралізує вільні радикали, які можуть пошкоджувати клітини та сприяти розвитку різних захворювань. Він допомагає знижувати рівень окисного стресу, що може уповільнити процес старіння та знизити ризик розвитку хронічних захворювань (зокрема цукрового діабету та серцевої недостатності);
- зменшення болю. Завдяки своїм протизапальним і анальгезуючим властивостям куркумін допомагає у зменшенні больових відчуттів, особливо при хронічних станах (наприклад, при артриті);
- зменшення симптомів депресії. Куркумін може чинити позитивний вплив на настрій і психічне здоров'я. Він впливає на рівень серотоніну та дофаміну — двох ключових нейротрансмітерів, які відіграють важливу роль у регулюванні настрою;
- зниження ризику серцево-судинних захворювань. Куркумін допомагає знижувати рівень холестерину та тригліцеридів у крові, покращує функцію ендотелію (внутрішнього шару судин) і зменшує запалення. У результаті знижується ризик атеросклерозу, інфаркту та інсульту.
Користь куркуми
Також важливо зазначити, що куркума вважається корисною для суглобів. Куркума може зменшити хронічні болі та набряк, збільшити рухливість суглобів і запобігти їхньому подальшому пошкодженню за ревматоїдного артриту та остеоартриту.
Вживання куркуми вранці може допомогти в зменшенні подразнення та свербіння шкірних покривів, спричинених хронічними захворюваннями нирок. Також вважається, що куркума може полегшити симптоми алергії (свербіж, чхання, нежить).
Тривають дослідження, спрямовані на вивчення потенційної користі куркуми для чоловіків у профілактиці раку. Результати одного дослідження, присвяченого колоректальному раку, засвідчили, що кількість уражень товстої кишки у чоловіків, які приймають куркумін, знизилася на 40%. Вважається, що куркумін може сповільнювати ріст ракових клітин, сприяти їхньому апоптозу (запрограмованій загибелі клітин) і запобігати їхньому поширенню. Куркумін допомагає підтримувати здоров'я клітин і захищає їх від мутацій.
Поставте своє питання Сімейній медицині «ОН Клінік»
Чи допомагає куркума схуднути?
Дослідження показують, що можна пити куркуму для схуднення. Користь куркуми для схуднення:
- прискорення метаболізму. Куркумін у куркумі може стимулювати термогенез — процес, за якого організм спалює калорії для виробництва тепла. У результаті прискорюється обмін речовин, що сприяє спалюванню більшої кількості калорій навіть у стані спокою;
- зменшення запалення. Хронічне запалення часто пов'язане з ожирінням і метаболічними порушеннями. Куркума, завдяки своїм протизапальним властивостям, може знижувати рівень запалення в організмі, що сприяє поліпшенню метаболічних процесів і зниженню ваги;
- регуляція рівня цукру в крові. Куркумін покращує чутливість клітин до інсуліну, що допомагає краще контролювати рівень цукру в крові. Стабілізація рівня глюкози запобігає різким стрибкам і падінню цукру, які можуть призводити до сильного відчуття голоду і переїдання;
- зменшення жирової тканини. Куркумін може пригнічувати процес ангіогенезу в жировій тканині — утворення нових кровоносних судин, необхідних для росту жирових клітин. Це запобігає утворенню нових жирових клітин і зменшує накопичення жиру в організмі, що сприяє зниженню ваги.
Куркума стимулює вироблення жовчі в печінці, що покращує травлення і засвоєння жирів. Гарне травлення дає змогу організму швидше переробляти їжу та засвоювати поживні речовини, що допомагає підтримувати здорову вагу та запобігати накопиченню зайвого жиру. Для схуднення можна пити куркуму з водою, а також додавати приправу в перші та другі страви.
Чим куркума корисна для жінок?
Користь куркуми для жінок полягає в ослабленні передменструального синдрому (ПМС) і дисменореї (болісних місячних). Молоко з куркумою на ніч для жінок корисне для зменшення запалення та зниження інтенсивності больових відчуттів, пов'язаних з менструацією, завдяки інгібуванню вироблення простагландинів — речовин, які спричиняють запалення і спазми в матці.
Чи можна приймати куркуму під час вагітності та на ГВ?
Не існує клінічних випробувань, які могли б підтвердити або спростувати безпеку куркуміну для вагітних жінок. Тому більшість лікарів рекомендують відмовитися від добавок і пігулок з куркуміном, натомість віддавши перевагу додаванню невеликої кількості куркуми до страв і напоїв. Потенційна користь куркуми під час вагітності:
- компенсація шкоди від хімічних і природних хімічних агентів;
- запобігання порушенням росту плода;
- зниження ризику передчасних пологів;
- зменшення ймовірності прееклампсії;
- запобігання або зменшення ознак гестаційного діабету;
- мінімізація ризику депресії.
Пити куркуму вранці можна для зменшення набряків і запалення під час вагітності, полегшення болю в суглобах і спині. Куркума заспокоює та підтримує травний тракт, запобігаючи закрепам. Також спеція допомагає зміцнити імунну систему, знижуючи ризик застуди та алергії під час вагітності та грудного вигодовування.
Дослідження, спрямовані на виявлення потенційних ризиків вживання куркуми під час вагітності, проводилися тільки на тваринах. Результати показують, що вживання куркуми у великих дозах може зменшити ймовірність зачаття або призвести до загибелі ембріона відразу після імплантації.
Чи допомагає куркума під час лікування безпліддя?
У лікуванні безпліддя куркума не допомагає. Куркума може знизити рівень тестостерону через свій вплив на гормональний баланс, оскільки куркумін впливає на рівні ключових гормонів і ферментів, що беруть участь у їхній регуляції. Також дослідження показують, що куркума може зменшувати рухливість сперматозоїдів, що пов'язують з її антиоксидантною та протизапальною дією, яка впливає на якість сперми.
Чи допомагає куркума при хворобах ШКТ?
Куркума у великих дозах шкідлива для печінки, оскільки куркумін може негативно вплинути на метаболізм і детоксикацію, збільшити навантаження на орган. Це може призвести до порушення функції печінки та пошкодження її тканин. Також куркума погано взаємодіє з препаратами, які призначаються для лікування печінки та підшлункової залози.
Деякі джерела говорять про користь вживання куркуми з медом за хронічних і запальних захворювань органів шлунково-кишкового тракту. Однак відсутні докази ефективності куркуми за запальних захворювань кишківника (неспецифічний виразковий коліт і хвороба Крона), синдрому подразненого кишківника, розладів шлунка, діареї.
Чи можна приймати куркуму для чищення судин?
Високий рівень холестерину, особливо ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), може сприяти утворенню атеросклеротичних бляшок у судинах. ЛПНЩ відкладається на стінках артерій, що призводить до їх звуження та втрати еластичності, збільшуючи ризик серцево-судинних захворювань.
Дослідження показують, що можна приймати куркуму для очищення судин від невеликих відкладень холестерину. Однак при вже сформованих бляшках в артеріях важлива консультація кардіолога для підбору медикаментозної терапії.
Чим куркума корисна для літніх людей?
Куркума для літніх людей корисна для поліпшення пам'яті, здатності мислити та міркувати. Результати дослідження 2018 року показали, що вживання 90 мг куркуміну двічі на день впродовж 18 місяців покращує пам'ять у дорослих людей без діагностованої деменції. Однак для лікування хвороби Альцгеймера, яка є найпоширенішим видом первинної деменції, куркума з медом натщесерце або добавки з куркуміном неефективні.
Чи корисна вода з куркумою?
Вода з куркумою може підтримувати загальне здоров'я. Куркума з водою на ніч може поліпшити травлення, знизити запалення та підтримати імунну систему. Рецепт води з куркумою простий: достатньо нагріти воду до температури 40-50 °C, додати в склянку ½ ч. л. куркуми та перемішати до отримання однорідного розчину (без грудочок).
Більш популярним вважається молочний напій з куркумою, імбиром і корицею, який отримав назву «золоте молоко». Рецепт «золотого молока» передбачає змішування коров'ячого або рослинного молока з куркумою, лимоном, медом, імбиром, корицею, чорним перцем і мускатним горіхом. За бажанням у напій можна додати інші спеції та трави. Пити куркуму краще натщесерце, щоб підвищити засвоєння активних речовин.
Яка добова доза куркуми?
Дозволена добова доза куркуми може варіюватися залежно від статі, віку, індивідуальних особливостей (наприклад, наявності хронічних захворювань). Безпечною вважається доза куркуми, що не перевищує 4000-8000 мг на день.
Як правильно вживати куркуму?
Приймати добавки з куркуміном потрібно згідно з інструкцією, зазвичай капсули та таблетки приймаються з їжею. Приймати куркуму з водою або молоком можна натщесерце або ввечері. Клізми та креми для шкіри потрібно використовувати з регулярністю і в порядку, які були вказані лікарем.
У які страви можна додавати куркуму?
Куркуму можна додавати до різних страв, включно з карі, супами, рагу, для надання їм яскравого кольору та пряного смаку. З куркумою можна готувати овочі: кабачки, огірки, картоплю, моркву, баклажани. Куркума також добре поєднується з рисом, сочевицею, соусами та смузі. Злегка гіркуватий присмак куркуми може посилити смакові нотки у стравах з м'яса та риби.
Як пити куркуму в лікувальних цілях?
Приймати куркуму в лікувальних цілях важливо згідно з інструкцією та в дозуваннях, призначених лікарем. У більшості випадків дорослим куркума призначається в дозі до 1,5 г на день впродовж дев'яти місяців.
Чи можна приймати куркуму з ліками?
Куркума корисна для здоров'я, проте не сумісна з деякими препаратами. Лікарські засоби, які не можна приймати з куркумою:
- знеболювальні препарати;
- антикоагулянти (засоби для розрідження крові);
- імунодепресанти;
- антибіотики;
- антигістамінні засоби;
- препарати для лікування захворювань серця;
- засоби від цукрового діабету.
Куркума може впливати на метаболізм лікарських засобів у печінці, що може змінювати ефективність хіміотерапевтичних препаратів та їхню концентрацію в організмі. Активний компонент екстракту куркуми має властивості, які потенційно суперечать діям деяких хіміотерапевтичних агентів, що може знижувати їхню ефективність або посилювати побічні ефекти. Прийом таблеток куркуми з добавками заліза не рекомендується через обмеження його засвоєння організмом.
Що таке харчові добавки з куркумою?
Харчові добавки з куркумою — це концентровані форми куркуми, зазвичай у вигляді капсул, таблеток або порошку, які містять активний компонент куркумін. Тоді як куркума, отримана з квітів, коренів або стебел Curcuma longa, зазвичай містить від 2% до 9% куркуміну, добавки можуть містити до 95% активної речовини.
Як приймати харчові добавки з куркумою?
Вживати куркуму важливо правильно: за погодженням або призначенням лікаря, з дотриманням дозувань, зазначених в інструкції. Прийом добавок куркуми може підвищувати ризик споживання більшої кількості куркуміну, ніж організм здатен засвоїти. На думку лікарів, кориснішим буде чай з куркумою або споживання їжі, приготованої з додаванням приправи.
Пити добавки куркуми вранці або ввечері зазвичай неефективно, оскільки куркумін не є біодоступним, тобто важко засвоюється організмом. Усі корисні сполуки швидко розщеплюються в травному тракті та виводяться з організму.
Додавання спеції куркуми в їжу допоможе безпечно збільшити її споживання. Для кращого засвоєння корисних сполук куркуми можна вживати приправу в поєднанні з чорним перцем. Піперин, що міститься в чорному перці, збільшує біодоступність куркуміну на 2000%. Тому приготування кабачків, огірків або яєць з куркумою та чорним перцем буде кориснішим, ніж вживання пігулок, настоянок, капсул або жувальних цукерок з куркуміном.
Чи може куркума нашкодити?
При нанесенні справжньої куркуми на шкіру або використанні як клізми засіб вважається безпечним. Якщо пити куркуму неправильно, можливі побічні ефекти. Шкода при вживанні куркуми у великих дозах:
- нудота та запаморочення;
- розлад шлунка;
- хронічна діарея;
- кислотний рефлюкс;
- головний біль.
Корінь куркуми містить оксалати, які можуть сприяти утворенню каменів у нирках, особливо у людей з генетичною схильністю до патологій нирок. При прийомі куркуми в капсулах важливо проконсультуватися з терапевтом для виключення протипоказань.
У деяких випадках добавки з куркумою не є «чистими», можуть містити токсичні інгредієнти та барвники. У складі порошків і капсул з куркумою можуть бути важкі метали (наприклад, свинець), які шкідливі для нервової системи. У складі добавки також можуть бути крохмаль тапіоки, ячмінне, пшеничне та житнє борошно, які можуть спричинити побічні ефекти у людей з целіакією та непереносимістю глютену. Тому не можна пити добавки з куркумою, які не мають сертифікатів якості.
Кому не можна вживати куркуму?
Вживати в їжу або пити куркуму не можна за алергії на приправу, на наявність якої можуть вказувати висип, кропив'янка, болі в животі, свербіж та печіння шкірних покривів. Інші протипоказання до прийому куркуми:
- планування вагітності;
- постійний прийом антикоагулянтів;
- планування хірургічного втручання;
- проходження курсу хіміотерапії;
- вагітність або період лактації (грудного вигодовування);
- захворювання жовчного міхура.
Незважаючи на лікувальні властивості, куркуму не рекомендується вживати за запалення печінки (гепатиту) та порушення відтоку жовчі з печінки (холестазу). Від використання приправи куркуми також краще відмовитися за наявності гормонально-чутливих станів: ендометріозу, міоми, раку молочних залоз, яєчників і матки. Протипоказанням до вживання куркуми з медом також є цукровий діабет.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.