Камені в нирках: симптоми, причини та лікування

Камені в нирках: симптоми, причини та лікування
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 22 November 2022 | Перегляди 437
Камені в нирках (нефролітіаз, сечокам'яна хвороба) ― урологічне захворювання, що характеризується утворенням солі та піску в нирковій тканині внаслідок порушення мінерального обміну в організмі.

Солі різних мінералів накопичуються в нирках і утворюють камені (конкременти). Ускладнення нефролітіазу можуть призвести до порушення відтоку сечі, тому хвороба потребує обов'язкового лікування.

Причини каменів у нирках

Основною причиною утворення піску та солей у нирках є порушення обміну речовин. Інші причини каменів у нирках:

 • інфекції сечостатевої системи;
 • недотримання правильного харчування;
 • недостатнє вживання рідини;
 • надмірна вага;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • малорухливий спосіб життя;
 • спадкова схильність.

Нефролітіаз може бути вродженим (пов'язаний із патологіями розвитку сечостатевої системи) і набутим (внаслідок неправильного способу життя). Сприяє утворенню каменів у нирках вживання неякісної води з великим вмістом солей і мінералів. Поява солей оксалатів у сечі може виникнути внаслідок недостатнього споживання вітамінів.

Симптоми каменів у нирках

Симптоми каменів у нирках у жінок і чоловіків можуть ніяк не проявлятися. Хвороблива симптоматика з'являється, коли камінь збільшується в розмірі або потрапляє в сечовід. Симптоми гострого нефролітіазу:

 • біль у ділянці попереку, що посилюється під час фізичних навантажень;
 • гострий біль внизу живота, стегнах, паховій ділянці;
 • часті позиви до сечовипускання;
 • різь і біль під час сечовипускання;
 • домішки крові та гною в сечі;
 • здуття живота;
 • нудота і блювота.

Також до симптомів піску в нирках може належати рідкісне сечовипускання. Сеча може мати каламутний осад і неприємний запах.

Камені в нирках ― як виглядають?

Нефролітіаз буває правобічним і лівобічним, початкова його стадія називається мікролітіаз нирки. Мікроліти в нирках ― невеликі камені, розміром до чотирьох мм. На початковій стадії утворюється пісок у нирках і сечовому міхурі, який потім може перетворитися на камені. Камені в нирках виглядають як невеликі ущільнення жовтого, сірого або білого кольору з гладкою або нерівною поверхнею, можуть бути одиничними або множинними, маленькими (до чотирьох мм) або великими (до 10-15 см).

Камені в нирках ― як виходять? 

Камені з нирок можуть виходити самостійно у вигляді піску в сечі, якщо їхній розмір не перевищує п'яти-шести міліметрів. Під час виходу великих каменів із нирок з'являється сильний біль у ділянці попереку, нижньої частини живота і паху. Якщо камінь у нирках почав рухатися, він може потрапити у вузькі місця сечових шляхів (сечовід, шийку ниркової чашечки) і призвести до закупорки відтоку сечі.

Процес виходу каменя з нирки займає близько двох-трьох тижнів і залежить від його виду та розміру. Що нижче конкремент спускається сечоводом, то сильніше відчувається біль. Симптоми, що свідчать про вихід каменя з нирки:

 • каламутна сеча з домішками крові (кров з'являється через пошкодження сечоводу гострими краями каменя);
 • підвищення температури тіла до 38,5 градусів;
 • підвищений артеріальний тиск;
 • прискорені позиви до сечовипускання;
 • різі та біль під час сечовипускання.

Також під час виходу конкременту можуть з'явитися набряки обличчя і кінцівок, що пов'язано з утрудненням виходу сечі. У разі виникнення ниркових кольок і болісного сечовипускання необхідно терміново записатися на консультацію уролога.

Лікування каменів у нирках 

На первинному прийомі уролог проведе огляд, вислухає скарги, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження. Діагностика нефролітіазу включає аналізи крові та сечі, УЗД нирок. За результатами обстеження уролог призначає лікування каменів у нирці, яке може включати медикаментозну терапію, фізіопроцедури або хірургічне втручання, залежно від ступеня розвитку захворювання. 

Допустимі розміри каменів у нирках, за яких використовують медикаментозну терапію, становлять п'ять-шість міліметрів. Лікування каменів невеликого розміру за допомогою лікарських препаратів допомагає вивести пісок у нирках, не вдаючись до хірургічного втручання. У разі утворення великих каменів у нирках використовують малоінвазивні хірургічні методи лікування.

Як дроблять камінь у нирці?

Дроблення каменів у нирках (літотрипсія) ― позбавлення від відкладень піску і солей у нирках без розрізу тканин за допомогою малоінвазивних методів лікування. Найпопулярніші способи літотрипсії:

 • лазерне дроблення каменів у нирках ― дає змогу позбутися навіть великих каменів без хірургічного надрізу. Лазерний промінь спрямовується безпосередньо на камінь, дроблячи і розщеплюючи його. Після процедури лікування залишки каменю виводяться з організму через сечу;
 • ультразвукове дроблення каменів у нирках ― метод лікування нефролітіазу, що дає змогу не тільки зруйнувати камінь, а й позбутися його осколків. Після дроблення каменю ультразвуком, у нирку подається рідина, яка швидко і безболісно вимиває залишки піску з організму.

Ускладнення після дроблення каменів у нирках виникають рідко. Може з'явитися незначний біль під час сечовипускання і бути присутнім пісок і кров у сечі протягом першого тижня після операції. Також можливі підвищення температури тіла, гіпо- або гіпертензія, м'язовий тремор, непритомний стан.

Профілактика каменів у нирках

Профілактика каменів у нирках передбачає правильне харчування, дотримання питного режиму (не менше двох літрів води на добу), уникнення переохолодження. Також слід відмовитися від важких фізичних навантажень і підняття важких предметів. За хронічного нефролітіазу слід проходити профілактичний огляд в уролога не менше одного разу на рік.

Дієта в разі каменів у нирках

Дієта за сечокам'яної хвороби передбачає вживання їжі, багатої на вітаміни та мінерали. Харчуватися слід невеликими порціями кілька разів на день. Урологи рекомендують вживати знежирене молоко, житній хліб, нежирні сорти риби і м'яса, овочеві супи. 

За сечокам'яної хвороби не можна вживати жирне м'ясо, копчену, солону їжу, здобну випічку, маринади, шоколад. Також слід відмовитися від міцного чаю і кави, виключити газовані та алкогольні напої.

Популярні питання

1. Камінь у нирці болить ― що робити?

У разі різкого підвищення температури тіла, сильного болю в попереку або внизу живота необхідно терміново звернутися до уролога. Якщо камінь у нирці виходить і болить, обов'язково потрібна консультація лікаря, оскільки самолікування може призвести до небезпечних наслідків для здоров'я (утруднення відходження сечі та порушення роботи нирок).

2. Що не можна робити при каменях у нирках?

При каменях у нирках не можна займатися важкими фізичними навантаженнями, вживати каву та алкоголь. Також слід відмовитися від вживання жирної, солоної, копченої та здобної їжі.

3. Як визначити які камені в нирках?

Визначити вид каменів у нирках можна після обстеження в уролога. Діагностика каменів у нирках включає біохімічні аналізи сечі та крові, рентгенологічне та ультразвукове дослідження нирок.

4. Як розчинити камені в нирках?

Препарати для розчинення каменів у нирках повинен визначати уролог після обстеження. Залежно від виду і розміру каменя в нирці підбираються медикаменти, що нормалізують концентрацію сечової кислоти. Також лікар призначає лікувальну дієту, що сприяє нормалізації роботи сечостатевої системи.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Камені в нирках: симптоми, причини та лікування
Лікар-уролог. Стаж роботи 4 роки.

Задайте своє питання урологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Олеся 1 тиждень тому
Доброго дня, підкажіть, будь ласка, як називається трава, яка дробить камені в нирках?
Відповісти
Добрий день, за невеликих розмірів каменів у нирках можна використовувати лікувальні трави, що сприяють нормалізації роботи сечостатевої системи. Підійде трава хвоща, безсмертника, листя брусниці або собачої кропиви.
Марина 1 тиждень тому
Здрастуйте, розкажіть, що потрібно робити в разі каменів у нирках?
Відповісти
Здрастуйте, за наявності каменів у нирках обов'язково потрібно спостерігатися в уролога і проходити профілактичний огляд не рідше одного разу на рік. Камені можуть збільшуватися в розмірах і виходити, тому потрібно спостерігати за їхнім станом і вчасно приймати необхідні препарати. За великого розміру каменів у нирках може знадобитися їх дроблення.
Ольга 1 тиждень тому
Добрий день, як визначити які камені в нирках у домашніх умовах?
Відповісти
Добрий день, визначити які камені знаходяться в нирках в домашніх умовах неможливо. Для діагностики виду каменів у нирках необхідно пройти обстеження уролога і здати аналізи крові та сечі, зробити ультразвукове дослідження.
Іван 3 дні тому
Підкажіть, що робити, щоб вийшов камінь із нирки в домашніх умовах?
Відповісти
Лікування каменів у нирках у домашніх умовах можливе тільки під наглядом уролога. Лікар має призначити необхідні препарати, підібрати дієту і дати рекомендації щодо ведення способу життя, який сприятиме виведенню каменів із нирок.
Таня 8 годин тому
Здрастуйте, цікавить питання: яка мінеральна вода розчиняє камені в нирках?
Відповісти
Здрастуйте, рекомендації щодо питного режиму має підбирати уролог, залежно від хімічного складу каменів у нирках. Сприяє нормалізації роботи сечостатевої системи вживання негазованої кальцієвої мінеральної води.