Що таке нирки?
Нирки в людини — парний орган, що належить до сечовидільної системи. Основна його функція — фільтрація крові та утворення сечі, разом з якою з організму виводяться надлишки води, солей і продуктів обміну речовин. У нирках синтезуються гормони — ренін, еритропоетин і кальцитріол. Перший регулює артеріальний тиск і підтримує баланс електролітів, другий стимулює виробництво еритроцитів (червоних кров'яних клітин), а третій сприяє всмоктуванню кальцію в кишківнику та забезпечує здоров'я кісток.
Де розташовані нирки?
Поставте своє питання Нефрологу «ОН Клінік»
Нирки в людини розташовані трохи вище попереку — під нижніми ребрами з боку спини. Одна нирка розташована праворуч від хребта, а друга — ліворуч. Права нирка розташована на один-півтора сантиметра нижче лівої, оскільки над нею розташована печінка.
Як болять нирки?
За характером болі в нирках можуть бути ниючі й тягнучі, а також гострі, колючі й пульсуючі. Тягне нирки найчастіше за зміщення, хронічного запалення, наявності новоутворень у тканинах. Колючий чи пульсуючий біль характерний для гострих запальних процесів, тромбозу ниркових вен, некрозу тканин, виходу конкрементів (каменів) у сечовивідні шляхи.
Біль в нирках може доповнюватися частими позивами до сечовипускання. Додаткові симптоми, якими можуть супроводжуватися болі в нирках:
- підвищена температура тіла й озноб;
- нетиповий колір і різкий запах урини;
- печіння або біль під час сечовипускання;
- нудота і блювання;
- набряки ніг та обличчя.
Ознакою хворої нирки є виділення піску з уриною. До симптомів проблем з нирками належить кров у сечі (гематурія).
Де болять нирки?
Нирковий біль зазвичай відчувається з боків спини між попереком і нижніми ребрами. Коли болять нирки, біль часто віддає в поперекову ділянку, стегна і живіт. Деякі люди відчувають біль, який зароджується в спині і поширюється в пах і статеві органи. За одночасного ураження обох нирок больові відчуття з'являються одразу і праворуч, і ліворуч від хребта. При ураженні однієї нирки, болить тільки лівий або правий бік.
Як зрозуміти, що болять нирки, а не спина?
Відрізнити біль у спині від болю в нирках можна за тривалістю та інтенсивністю неприємних відчуттів. За ураження хребта дискомфорт часто посилюється під час фізичної активності та підйому важких предметів, тривалого сидіння або стояння. Після зміни положення тіла больові відчуття в хребті можуть слабшати або зовсім зникати. А нирковий біль є постійним і не змінюється при зміні положення тіла. Зрозуміти, що болять нирки, а не спина, допомагають також супутні симптоми (прискорене та болісне сечовипускання, гематурія, лихоманка й озноб).
Які причини болю в нирках?
Біль може бути симптомом пієлонефриту — запалення нирок, що зачіпає чашково-мисково систему та паренхіму (функціональну ниркову тканину). Пієлонефрит часто має бактеріальну природу. Через проникнення інфекції в організм у пацієнта не тільки болять нирки, а й підвищується температура.
Больові відчуття можуть бути одним з симптомів гломерулонефриту — запальної хвороби нирок, що поширюється на ниркові клубочки (гломерули). Біль відчувається також за інтерстиціального нефриту нирки — запалення ниркових канальців і тканини, що їх оточує (інтерстиція).
Інтенсивний біль може бути ознакою сечокам'яної хвороби нирок. Напад різкого гострого болю, пов'язаного з виходом конкрементів, називається нирковою колькою. Багато пацієнтів скаржаться на спастичний, хвилеподібний біль за каменів у нирках, який є наслідком блокування сечових шляхів. Камені в нирках подразнюють стінки парного органа, спричиняючи їхнє скорочення в спробі просунути конкременти сечовими шляхами. Інші стани, за яких можуть боліти нирки:
- зневоднення через недостатнє споживання рідини;
- тромбоз ниркових вен (закупорка судин згустками крові);
- затримка сечі у зв'язку з неповним або несвоєчасним спорожненням сечового міхура;
- набряк нирок через надмірне накопичення рідини;
- міхурово-сечовідний рефлюкс (закид урини сечоводами з сечового міхура назад у нирки);
- переохолодження організму, через яке зростає ризик застудити нирки;
- стриктура (звуження) сечоводу, що блокує відтік сечі з нирок у сечовий міхур;
- травматичне пошкодження нирок;
- аневризма (розширення і витончення стінки) ниркової артерії.
Біль може свідчити про ниркову недостатність — нездатність нирок повноцінно виконувати функції утворення та виведення сечі з організму. Больовий синдром є симптомом діабетичної нефропатії — пошкодження ниркових клубочків через надлишок цукру в крові. Постійні больові відчуття є ознакою онкологічної хвороби (раку нирок) і утворення множинних доброякісних пухлин, заповнених рідиною (полікістозу).
Нерідко нирки болять після вживання алкоголю. Продукти розпаду спирту можуть чинити токсичний вплив на тканини парного органу, спричиняючи запалення та біль.
Який колір сечі за хвороб нирок?
Колір сечі може змінюватися за хвороб нирок. У нормі урина має світло-жовтий відтінок і є прозорою. Потемніння сечі (до брудно-жовтого або коричневого кольору) зазвичай вказує на високу концентрацію токсинів і є симптомом пієлонефриту, гломерулонефриту, новоутворень у парному органі.
Червонувато-іржавого відтінку урині надають домішки крові. Гематурія належить до частих ознак сечокам'яної хвороби, полікістозу, раку та травматичного пошкодження нирок.
Нефрити та нефропатії нерідко супроводжуються підвищеною концентрацією білка в сечі (протеїнурією). У даному випадку урина стає каламутною та пінистою.
До якого лікаря звертатися за болю в нирках?
За появи колючого, ниючого, тягнучого болю в зоні нирок слід записатися на консультацію нефролога. Лікар спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці гострих і хронічних ниркових патологій.
Пацієнтам, яким не вдається самостійно зрозуміти, що болить — нирки чи поперек, рекомендується записатися на прийом до терапевта. Лікар вивчить скарги, проаналізує симптоми, проведе фізикальний огляд і на підставі отриманих даних направить на подальшу діагностику до вузькопрофільного фахівця.
Які аналізи та дослідження допоможуть визначити, чому болять нирки?
Для оцінки фізико-хімічних властивостей урини (кольору, прозорості, щільності), а також виявлення в її осаді бактерій, циліндрів, ланцюжків клітин, кристалів призначають загальний аналіз сечі. Додаткові лабораторні дослідження, які допомагають дізнатися, через що болять нирки:
- аналіз сечі за Нечипоренко. Допомагає визначити кількість лейкоцитів, еритроцитів і циліндрів в одиниці об'єму урини та діагностувати запальні процеси в нирках;
- проба Зимницького. Дає змогу оцінити об'єм урини за 24 години (добовий діурез) і перевірити здатність нирок концентрувати та розводити сечу;
- дослідження добової протеїнурії. Показує кількість білка, що виводиться нирками за добу і є маркером нефритів і нефропатій;
- бактеріологічне дослідження сечі (бакпосів). Надає можливість встановити тип інфекційних агентів, присутніх у сечовидільній системі, та перевірити їхню чутливість до різних класів антибіотиків;
- біохімічний аналіз крові. Допомагає визначити концентрацію метаболітів (креатиніну, сечовини, електролітів), що виводяться нирками, і вказує на збій у їхній роботі;
- проба на альбумін. Дозволяє виявити надмірну втрату білка, яка свідчить про порушення фільтраційної функції нирок.
Зрозуміти, що проблема з нирками, а не з м'язами та хребтом, допомагає ультразвукове дослідження. УЗД нирок показує зміщення, збільшення або зменшення парного органу в розмірах. За допомогою УЗ-діагностики можна визначити розширення ниркових чашечок і ураження судин. УЗД дає змогу перевірити нирки на наявність пухлин, конкрементів, а також вроджених аномалій розвитку.
Методи лікування болю в нирках
Ліки від болю в нирках підбирають залежно від типу захворювання і його стадії. Усунути бактеріальну інфекцію в нирках дають змогу антибіотики. Препарати можуть призначатися у формі таблеток (капсул) та ін'єкцій. Таблетки від болю в нирках підходять для амбулаторного лікування, коли інфекція не потребує негайного втручання. Внутрішньом'язові та внутрішньовенні уколи від болю в нирках показані за важких гострих інфекцій, а також у ситуаціях, коли вживання пероральних препаратів ускладнене постійною нудотою і блювотою.
Пацієнтам, у яких сильно болять нирки, лікар може порекомендувати пити спазмолітики й анальгетики. Лікувати застуджені нирки допомагають нестероїдні протизапальні засоби, які знімають запалення і нормалізують температуру тіла. Вилікувати нирки, уражені неінфекційним аутоімунним запаленням, допомагають кортикостероїди та імуносупресори (препарати, що пригнічують імунітет).
Перераховані вище препарати від болю в нирках часто комбінуються з діуретиками — сечогінними лікарськими засобами, що сприяють виведенню надлишкової рідини з організму і зняттю набряків. За сечокам'яної хвороби можуть призначатися краплі для руйнування каменів у нирках. За підвищеного кров'яного тиску лікувати нирки рекомендується з використанням антигіпертензивних препаратів.
За хронічної ниркової недостатності, коли нирки не можуть ефективно видаляти токсини і зайву рідину з організму, пацієнту потрібен діаліз (штучне очищення крові від продуктів обміну речовин). На останній (термінальній) стадії ниркової недостатності, коли медикаментозне лікування і діаліз не забезпечують необхідного контролю симптомів, може знадобитися трансплантація нирки.
Що робити, якщо болять нирки?
Перше, що потрібно зробити, якщо болять нирки, — записатися на консультацію нефролога. В очікуванні дати прийому не рекомендується зловживати спазмолітиками, анальгетиками та нестероїдними протизапальними засобами. Безконтрольне приймання деяких препаратів може погіршити стан пацієнта, тому підбирати ліки і визначати їх дозування повинен лікар на підставі результатів діагностики.
Якщо нирки болять сильно, для зниження дискомфорту краще використовувати тепло. Під час чергового нападу болю можна покласти грілку на спину, бік або живіт. Тепло допомагає розслабити м'язи навколо нирок і знижує інтенсивність спазмів.
За болю в нирках слід пити багато води. Рідина вимиває токсини та бактерії з сечовивідних шляхів. Від кофеїновмісних напоїв та алкоголю слід повністю відмовитися. Пацієнтам, у яких біль у лівому або правому боці ззаду в ділянці нирки супроводжується блювотою, лихоманкою, кровотечею з уретри або неможливістю помочитися, слід викликати швидку допомогу.
Як зняти біль у нирках народними засобами?
До народних засобів, що допомагають полегшити нирковий біль, належать трав'яні чаї (з брусницею, лимоном, малиною, шавлією) та журавлинний сік. Вони мають протизапальний і сечогінний ефекти, тому дають змогу мінімізувати дискомфорт, спричинений больовим синдромом.
Розслабити м'язи та знизити інтенсивність больових відчуттів допомагає прикладання тепла до зони ураження. Для зняття напруги і спазмів можна прийняти теплу (але не гарячу) ванну. Важливо пам'ятати, що народні засоби можуть використовуватися як допоміжний захід, що дає змогу тимчасово полегшити дискомфорт. Вони не усувають причину ниркового болю, тому не замінюють медичного лікування.
Як очистити нирки?
Для очищення нирок рекомендується пити не менше півтора-двох літрів води на добу. Додаткові методи детоксикації нирок:
- споживання продуктів із сечогінним ефектом (кавунів, огірків, винограду, селери, петрушки);
- включення в раціон трав'яних чаїв і фруктово-ягідних морсів;
- відмова від солі, що сприяє затримці рідини в організмі;
- споживання продуктів, що мають протизапальні властивості (журавлини, брусниці, лимонів).
Зміцнити здоров'я нирок допомагає прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Препарати рекомендується вибирати під контролем лікаря. Вони мають бути збагачені вітамінами В6 і С, магнієм, цинком, омега-3 і омега-6 жирними кислотами.
Дієта за болю в нирках
Знизити навантаження на нирки та запобігти розвитку ускладнень допоможе дієта. Рекомендується уникати вживання їжі, збагаченої калієм, фосфором і білком. Продукти, які слід виключити з раціону за болю нирок:
- сіль;
- соуси та прянощі;
- маринади та соління;
- напівфабрикати;
- ковбаси та копченості;
- фастфуд;
- жирні сорти м'яса і риби;
- червоне м'ясо (яловичина, баранина);
- солодощі та здоба;
- молоко і сири;
- шоколад;
- бобові (квасоля, горох, соя, сочевиця);
- гриби;
- яйця;
- субпродукти (печінка, нирки, серце);
- горіхи;
- фрукти й овочі з високим вмістом калію, фосфору й оксалатів (полуниця, банани, авокадо, апельсини, ківі, абрикоси, помідори, шпинат, броколі, цвітна капуста).
З напоїв за болю в нирках протипоказані кава та какао, які здатні спричиняти тимчасове підвищення артеріального тиску та посилення навантаження на парний орган. Також слід уникати вживання алкоголю, солодких соків, газованих напоїв і збагачених натрієм мінеральних вод.
Дієта за болю в нирках
Людям, у яких болять нирки, необхідно відмовитися від смажених страв. Кращими способами приготування їжі є варіння, тушкування, запікання, приготування на пару. Дозволені продукти за захворювань нирок:
- нежирні сорти м'яса та риби;
- знежирені кисломолочні продукти (йогурт, кефір);
- овочі (огірки, морква, кабачки);
- фрукти та ягоди (чорниці, малина, журавлина, груші, яблука, ананаси, кавуни);
- каші (рисова, пшоняна, вівсяна, гречана);
- рослинні олії (оливкова, арахісова, кукурудзяна).
Найкращим напоєм вважається чиста негазована вода. Також можна пити неміцні чаї, морси, компоти та киселі з дозволених ягід і фруктів.
Що буде, якщо не лікувати захворювання нирок?
Через відсутність своєчасного лікування захворювання нирок здатні стати хронічними та призвести до розвитку ниркової недостатності. Людина може зіткнутися з різким зниженням об'єму сечі, що виділяється (олігурією), а потім і з її повною відсутністю (анурією).
Оскільки парний орган втрачає здатність ефективно фільтрувати кров і виводити продукти обміну речовин з сечею, токсини починають накопичуватися в організмі. У пацієнта може розвинутися уремія (самоотруєння), що супроводжується нудотою, блюванням, плутаниною і втратою свідомості.
Наслідком зниження вироблення гормону еритропоетину, що стимулює виробництво червоних кров'яних клітин, може стати залізодефіцитна анемія. Порушення електролітного балансу здатне спричинити гастрит, виразку шлунка і дванадцятипалої кишки. Накопичення токсинів у крові може призвести до пошкодження головного мозку (уремічної енцефалопатії), що проявляється плутаниною свідомості, порушенням пам'яті, судомами і комою.
Затримка рідини в організмі при проблемах з нирками здатна спровокувати набряк легенів і серця, ставши причиною дихальної та серцевої недостатностей. У зв'язку з порушенням кальцієво-фосфорного обміну може статися розм'якшення кісток (остеомаляція).
Профілактика захворювань нирок
Регулярне споживання достатньої кількості води сприяє ефективному виведенню токсинів і знижує ризик утворення ниркових каменів. Інші методи профілактики проблем із нирками:
- збалансоване харчування з низьким вмістом солі;
- щоденні заняття спортом;
- відмова від куріння;
- обмеження споживання алкоголю;
- підтримання здорової ваги;
- уникнення неконтрольованого прийому ліків (нестероїдних протизапальних препаратів, антибіотиків, діуретиків);
- контроль і коригування (за необхідності) артеріального тиску та рівня цукру в крові.
Для зниження ризику розвитку інфекцій сечовивідних шляхів, які здатні призвести до захворювань нирок (сечокам'яної хвороби, пієлонефриту), рекомендується мочитися після кожного статевого акту та відразу після виникнення позиву до сечовипускання. Запобігти потраплянню кишкової палички з ануса в уретру в жінок допоможе підмивання спереду назад.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Нефрологія в ОН Клінік Біла Церква
Популярні питання
Визначити, що болить — нирка чи м'яз, можна, звернувши увагу на характер больових відчуттів. Біль у м'язах часто виникає після фізичної активності або перенапруження, може посилюватися під час руху та дотику до зони ураження. У людей, у яких болить ліва або права нирка, дискомфорт має постійний характер — не змінюється при зміні положення тіла.
У пацієнтів, у яких болить спина в ділянці нирок під час вдиху, найімовірніше, має місце розтягнення м'язів або міжреберна невралгія (здавлювання нервових корінців). Зрозуміти, що болять нирки, а не м'язи, допомагає аналіз супутніх симптомів. За ниркового болю часто змінюються колір, запах і об'єм сечі, підвищується температура тіла, з'являється дискомфорт під час сечовипускання.
Біль поступово зменшується впродовж одного-трьох місяців після видалення нирки. Протягом цього часу може зберігатися помірний дискомфорт або відчуття тяжкості в ділянці розрізу. Можливі больові відчуття під час фізичних навантажень.
Якщо болить нирка, слід випити призначений нефрологом спазмолітик, який допоможе швидко зняти дискомфорт. Від болю в нирках можна також випити анальгетик, попередньо проконсультувавшись з лікарем. Знеболити нирку в домашніх умовах допомагають теплі компреси або приймання теплої ванни.
Людям, у яких болять нирки, в домашніх умовах можна робити теплі компреси на зону ураження для зняття спазмів. Якщо болять нирки після алкоголю, лікування в домашніх умовах може включати рясне пиття, яке допомагає вивести токсини з організму. Коли болять нирки, в домашніх умовах дозволяється пити трав'яні чаї і журавлинний морс, що мають сечогінний ефект. Якщо болить права нирка, слід виключити з раціону сіль, алкоголь, каву для зниження навантаження на орган.
У жінок нирка може боліти зліва або справа від хребта під нижніми ребрами вище попереку. Больові відчуття можуть віддавати в нижню частину живота і ділянку малого таза, якщо запалення поширилося на сечовий міхур і внутрішні статеві органи. За ураження уретри при патологічному процесі у жінок, у яких болять нирки, симптоми включають печіння під час і після сечовипускання. Під час вагітності нирка може боліти через збільшення рівня гормону прогестерону, який здатний розслабляти стінки сечовивідних шляхів і сприяти розширенню ниркових мисок. У вагітних жінок часто болять нирки через тиск з боку зростаючої матки на внутрішні органи.