Симптоми пієлонефриту та способи його лікування

За тяжкістю захворювання розрізняють гострий та хронічний пієлонефрит. Хронічне запалення нирок характеризується періодами ремісії та загострень. Діагностику, лікування та профілактику пієлонефриту проводить уролог.
Пієлонефрит — це інфекційно-запальне захворювання нирок, яке вражає ниркову паренхіму, балії та чашечки. Пієлонефрит може бути одностороннім, за якого запалюється одна нирка, і двостороннім — уражає обидві нирки.
Першими ознаками пієлонефриту є періодичні ниючі болі в області попереку, які можуть віддавати в підребер'я та пах. Інші симптоми пієлонефриту:
Також запалення нирок може супроводжуватися підвищенням температури тіла та артеріального тиску. Пієлонефрит у дітей проявляється загальною інтоксикацією: ознобом, підвищеним потовиділенням, блюванням, сонливістю чи дратівливістю.
Причиною розвитку пієлонефриту є проникнення в нирки патогенних мікроорганізмів, які потрапляють із уретри чи сечового міхура, а також із кров'ю чи лімфою. Причини пієлонефриту:
Також запалення нирок можуть спровокувати сечокам'яна хвороба та аденома простати (доброякісна гіперплазія передміхурової залози) через порушення відтоку сечі. Факторами, що сприяють розвитку пієлонефриту, є переохолодження, ослаблений імунітет, ендокринні захворювання (наприклад, цукровий діабет).
Розвиток хронічного пієлонефриту відбувається через недоліковану гостру форму захворювання. Хронічна форма протікає приховано (іноді зі слабко вираженими симптомами) та з періодичними загостреннями (нападами гострого запалення нирок). Симптоми хронічного пієлонефриту:
Загострення хронічного пієлонефриту провокується зовнішніми факторами: переохолодженням, надмірними фізичними навантаженнями, вживанням важкої їжі (копченої, смаженої, гострої). Також напад гострого запалення нирок виникає на тлі інфекційних захворювань (наприклад, ГРВІ, отиту, синуситу, кишкової інфекції).
Гострий пієлонефрит характеризується яскраво вираженими симптомами: підвищенням температури тіла до 39°С-40°С, лихоманкою, ознобом, ріжучим болем у попереку. Сеча за пієлонефриту набуває каламутного або темного кольору, можливий гнійний осад. Також виникають проблеми з сечовипусканням: різі, печіння або неможливість випорожнити сечовий міхур.
Діагностика пієлонефриту передбачає лабораторні аналізи сечі та крові, а також інструментальні дослідження (наприклад, УЗД нирок і сечового міхура). Аналізи за пієлонефриту включають:
Лабораторна діагностика за пієлонефриту дозволяє оцінити ступінь запалення та ураження нирок, виявити порушення фільтрації та реабсорбції (всмоктування води та поживних речовин) у ниркових канальцях. Бакпосів сечі необхідний для диференціювання збудника інфекції для призначення медикаментозної терапії.
Лікування пієлонефриту залежить від його стадії та форми, а також наявності ускладнень та супутніх захворювань. Лікування пієлонефриту вдома полягає у прийомі лікарських препаратів, які дозволяють усунути інфекцію та полегшити симптоми (зняти інтоксикацію). Терапія пієлонефриту включає:
Антибіотики за пієлонефриту призначає уролог за результатами лабораторних аналізів (після виявлення збудника захворювання та його чутливості до антибактеріальних препаратів). Самостійне лікування пієлонефриту домашніми способами (наприклад, прикладання грілки до попереку або прийом відварів трав) неефективне та небезпечне ускладненнями: алергією, поширенням запального чи гнійного процесу.
За хронічного пієлонефриту лікар може призначити вітаміни, імуностимулюючі та антибактеріальні препарати. Важливо відвідувати уролога для профілактики не менше, ніж один раз на рік. Гострий пієлонефрит, що протікає у тяжкій формі, з високою температурою та сильною інтоксикацією (нудотою, блюванням, втратою свідомості) вимагає негайного звернення до лікаря, оскільки може знадобитися хірургічне втручання (наприклад, за наявності гнійних вогнищ або порушення відтоку сечі).
Первинний пієлонефрит або загострення його хронічної форми може статися у жінок під час вагітності через здавлення маткою сечовивідних шляхів, зміщення нирок та зміни в балансі гормонів. Під час виношування плода порушується відтік сечі, що призводить до запалення нирок — гестаційного пієлонефриту.
Патології сечовивідних шляхів під час вагітності можуть призводити до ускладнень: передчасних пологів та затримки розвитку плода. У період планування та під час вагітності жінкам необхідно звернутися за консультацією до жіночого уролога.
Дієта за пієлонефриту спрямована на усунення запального процесу в нирках, нормалізацію обмінних процесів в організмі, зміцнення імунітету, звільнення від застою рідини. Харчування за пієлонефриту має бути збалансованим і з мінімальним вживанням солі та білкової їжі, оскільки в процесі її метаболізму виробляється сечовина, що створює додаткове навантаження на нирки. Також важливий рясний питний режим (вживання чистої негазованої води) для зниження концентрації бактерій і продуктів їх життєдіяльності.
Харчування за пієлонефриту | |
Не можна їсти | Можна їсти |
Копченості, соління, прянощі, фастфуд, майонези та кетчупи | Молочні та кисломолочні продукти (за винятком сирів з великим вмістом солі) |
Ковбасні вироби та напівфабрикати | Каші (рис, вівсянка, кіноа, пшоняна) |
Жирні сорти м’яса та риби (качку, свинину, лосось, форель) | Нежирні сорти м'яса та риби (індичку, кролика, курку) |
Кислі овочі (редис, щавель, шпинат, редьку) та боби | Відварені або свіжі овочі (морква, картопля, кабачок, капуста, броколі, гарбуз) |
Смажену їжу та наваристі бульйони | Відварені яйця або у вигляді омлету |
Кондитерські вироби | Усі фрукти |
Кава та кофеїновмісні напої (енергетики) | Соки, компоти, зелений чай |
Перевагу слід надавати легкозасвоюваній їжі, приготованій шляхом варіння, запікання або на парі. Декілька простих рецептів страв, рекомендованих за пієлонефриту, представлені нижче.
Перед подачею можна додати джем до смаку.
М'ясо індички можна подати з салатом зі свіжих овочів.
Температура за гострого запалення нирок тримається три-п'ять днів за умови своєчасного лікування антибактеріальними препаратами. Без жарознижувальних засобів та антибіотикотерапії за пієлонефриту температура може триматися тривалий час і призвести до небезпечних наслідків: зневоднення організму, обмінних порушень (наприклад, підвищення цукру в крові), артеріальної гіпертензії, аритмії.
Пієлонефрит є запальним захворюванням, тому реакцією організму буває підвищення температури тіла. Температура за гострого запалення нирок піднімається різко і сягає 39-40°С. За хронічного пієлонефриту може спостерігатися температура 37-37,5°С, яка тримається впродовж тривалого часу (від одного до декількох тижнів).
За пієлонефриту слід уникати переохолодження, фізичної та емоційної перевтоми, затримок сечовипускання. Необхідно своєчасно лікувати інфекційні захворювання. Харчування за запалення нирок має бути збалансованим, слід відмовитися від гострих приправ та спецій, прянощів, смажених та копчених страв, фастфуду. Також профілактика пієлонефриту передбачає споживання достатньої кількості рідини (1,5-2 літри на добу) та ведення здорового способу життя (відмова від куріння та алкоголю).
Гострий пієлонефрит за правильного лікування проходить через 10-20 днів (залежно від збудника інфекції). Важливо не переривати курс антибіотикотерапії, призначеної лікарем, та дотримуватись усіх його рекомендацій щодо харчування.
Пієлонефрит розвивається у вагітних через високий рівень прогестерону та сильний тиск на сечоводи. Для профілактики пієлонефриту вагітним рекомендується здавати аналізи сечі між 12 та 16 тижнями. Раннє виявлення та своєчасне лікування інфекції нирок дозволить запобігти передчасним пологам та забезпечити нормальний перебіг вагітності.
Цистит і пієлонефрит мають схожу симптоматику і проявляються болем та спазмами в животі, печінням пыд час сечовипускання, домішками гною чи крові в сечі, болем за статевих контактыв. Відрізнити цистит від пієлонефриту зможе лише уролог після збирання анамнезу та отримання результатів лабораторних аналізів.
Пити каву та напої, що містять кофеїн (чай, какао, енергетики), не рекомендується за циститу та пієлонефриту через подразнення сечового міхура. Вживання кави також призведе до посиленої роботи нирок через необхідність фільтрації токсинів, що може посилити симптоми та сповільнити лікування.
Позбутися пієлонефриту в домашніх умовах неможливо, тому що для підбору правильного курсу терапії потрібно точно визначити причину інфекції нирок. Самостійний підбір препаратів або використання народних засобів може призвести до посилення симптомів та розвитку ускладнень (ниркової недостатності, зараження крові, абсцесу та рубцювання нирок).
Для діагностування пієлонефриту оцінюється запах, колір та прозорість сечі. На пієлонефрит також вказуватимуть піурія (підвищена кількість лейкоцитів) та гематурія (наявність крові у сечі). За інфекції нирок у сечі будуть виявлені бактерії. За результата лабораторних аналізів сечі уролог призначить курс лікування.