Що таке пазухи носа?
Пазухи носа (носові пазухи) — повітряні порожнини в кістках черепа, які з'єднуються з носовою порожниною. Придаткові пазухи забезпечують зігрівання та охолодження вдихуваного повітря та захищають органи дихання від травм. Виділяють чотири пари носових пазух:
- Верхньощелепні (гайморові) пазухи — розташовані в кістках верхньої щелепи по обидва боки від носа.
- Лобні пазухи — знаходяться в лобній кістці, прямо над очима.
- Решітчасті пазухи — розташовані між носом і очима, в решітчастій кістці.
- Клиновидні пазухи — знаходяться в глибині черепа, за носовою порожниною, в основі черепа.
При проникненні інфекції в придаткові пазухи носа вони можуть запалюватися. Причину запалення та його локалізацію може визначити отоларинголог після обстеження.
Що таке синусит?
Поставте своє питання Отоларингологу «ОН Клінік»
Синусит — запалення слизової оболонки носа, яке вражає одну або кілька придаткових пазух. Синусит може виникати у дітей і дорослих у будь-якому віці. Синусит може розвинутися як окреме захворювання або з'явитися внаслідок ускладнення вірусних захворювань (грип, ГРВІ). Найчастіше виникає запалення верхньощелепних пазух.
Синусит
Як зрозуміти, що у мене синусит?
Ознаками синуситу є закладеність носа й утруднене дихання. Інші симптоми синуситу:
- гнійні соплі;
- підвищення температури тіла (до 38 градусів);
- набряк носа;
- кашель;
- печіння в носі без нежитю;
- головний біль;
- гнійний запах з носа;
- підвищена втомлюваність;
- біль в зоні очей і лоба;
- погіршення нюху.
При синуситі можуть боліти пазухи носа та зуби, з’являтися неприємний запах з рота. Синусит у дітей може проявлятися у вигляді занепокоєння, плачу, відсутності апетиту. Симптомами синуситу у дорослих також можуть бути біль у вухах і неприємний присмак у роті.
Як відрізнити синусит від інших захворювань?
Синусит може виглядати як інші захворювання (ГРВІ, грип, COVID-19). Також симптоми запалення носових пазух можна сплутати з алергією. Відрізнити синусит від вірусних захворювань можна за симптомами та тривалістю їх прояву.
При ГРВІ нежить проходить впродовж тижня, при синуситі набряк слизової носа зберігається більше 10 днів. При застудних захворюваннях виділення з носа прозорі та рідкі, при синуситі може виділятися густий гній з носових пазух. Різниця між синуситом і гайморитом проявляється у вигляді болю в зоні очей при запаленні гайморових пазух. Відрізнити синусит від інших захворювань та поставити точний діагноз може ЛОР після обстеження.
Які причини синуситу?
Запалення носоглотки може виникнути при ускладненнях грипу, пневмонії або COVID-19. Інші причини синуситу:
- переохолодження;
- травми носа;
- алергія;
- бронхіальна астма;
- бактеріальні інфекції (кашлюк, стрептококова інфекція);
- носові поліпи;
- зниження імунітету;
- викривлення носової перегородки.
Також синусит може розвинутися при інфекціях ротової порожнини. Підвищений ризик запалення носових пазух у курців через подразнення димом слизової оболонки носа.
Види синуситу
За характером перебігу захворювання синусит буває гострим і хронічним. Гострий синусит характеризується яскраво вираженими симптомами (високою температурою, кашлем, набряком носа). Хронічний синусит проявляється періодами загострення і ремісії, має мляві симптоми (головний біль, нежить, погуршення нюху). Хронічний синусит може протікати без нежитю, а гострий верхньощелепний синусит проявлятися у вигляді густих гнійних виділень з носа. Інші види синуситу:
- бактеріальний — виникає через вплив патогенних мікроорганізмів (стафілококів, стрептококів);
- вірусний — розвивається при ускладненні вірусних інфекцій (ГРВІ, грипу);
- грибковий — з'являється при зараженні грибками роду Aspergillus;
- алергічний — виникає при контакті з алергеном (пилом, шерстю тварин);
- поліпозний — характеризується появою наростів на слизовій оболонці носа;
- катаральний — може розвиватися при переохолодженні та внаслідок ускладнень вірусних інфекцій;
- гнійний — характеризується появою рясних гнійних виділень з носа.
Синусит може бути одностороннім (закладена одна ніздря) та двостороннім (закладені обидві ніздрі). Також виділяють серозний синусит, який проявляється у вигляді прозорих серозних виділень з носа.
Запалення носа може локалізуватися в різних відділах придаткових пазух. Види синуситу за локалізацією:
- верхньощелепний синусит (гайморит, одонтогенний синусит) — запалення виникає в гайморових пазухах при ускладненнях вірусних інфекцій;
- синусит лобної пазухи (фронтит) — характеризується болем в області лоба і носа, з'являється при бактеріальних і вірусних інфекціях;
- синусит решітчастої пазухи (етмоїдит) — розвивається внаслідок тривалого запалення носової порожнини;
- синусит клиноподібної пазухи (сфеноїдит) — з'являється при травмах носа та зниженні імунітету.
Синусит горла може розвинутися при ускладненнях ангіни. Пансинусит — це запалення одночасно всіх придаткових пазух носа. При гострому пансинуситі з'являються лихоманка, головний біль, болять пазухи носа під оком. Гемисинусит характеризується запаленням кількох придаткових пазух з одного боку обличчя.
Як діагностують синусит?
На консультації отоларинголог проведе огляд, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження. Діагностика синуситу включає:
- рентген пазух носа;
- загальний і біохімічний аналізи крові;
- КТ пазух носа;
- аналіз сечі;
- мазок з носа на мікрофлору;
- ендоскопію.
За рентгенівськими знімками отоларинголог може визначити розвиток гаймориту, етмоїдиту або фронтиту. За необхідності лікар направляє на консультацію до алерголога або інфекціоніста.
Як лікують синусит?
Лікування синуситу залежить від причин, які його викликають. Препарати для лікування синуситу:
- судинозвужувальні краплі та спреї;
- антигістамінні засоби;
- протигрибкові препарати;
- протизапальні засоби.
Таблетки від запалення пазух носа повинен призначати отоларинголог після обстеження. Гострий бактеріальний синусит лікується за допомогою антибіотиків. Також лікування гострого синуситу може включати промивання носа антисептичними засобами. При неефективності медикаментозної терапії призначається хірургічне лікування хронічного синуситу у дорослих.
Коли показано хірургічне лікування синуситу?
Хірургічне лікування синуситу призначається при хронічній формі, що супроводжується гнійним запаленням, утворенням поліпів і кіст носових пазух. При хронічних захворюваннях (астмі, гаймориті) може виникати запалення судин носових пазух і ускладнюватися носове дихання, у такому випадку призначається вазотомія (припікання судин у носі).
При порушенні відтоку слизу з носа та наявності кіст придаткових пазух призначається гайморотомія — хірургічна операція, що передбачає розкриття й очищення гайморових пазух. Запалені носові пазухи очищаються від слизу та гною, що дозволяє відновити функцію носового дихання. Гайморотомія належить до малоінвазивних хірургічних методів і передбачає мінімальне втручання в організм.
Як підготуватися до хірургічного лікування синуситу?
Перед хірургічним лікуванням гаймориту (синуситу) необхідно пройти обстеження, яке включає рентген пазух носа і лабораторні аналізи крові. Також лікар може тимчасово скасувати прийом медикаментів, що розріджують кров. За день до операції необхідно утриматися від вживання жирної їжі та алкоголю. За кілька годин до хірургічного втручання слід не вживати рідину і не курити.
Як проходить операція за синуситу?
Операція за синуситу проводиться під місцевою анестезією за допомогою ендоскопа. Етапи операції при синуситі:
- Лікар вводить ендоскоп у носовий отвір.
- Лікар очищає носові пазухи від слизу, гною, видаляє поліпи та кісти (за наявності).
- Лікар зупиняє кровотечу за допомогою введення гемостатичних препаратів.
- Лікар витягує трубку ендоскопа з носової порожнини.
Операція триває близько 20-30 хвилин. Після ендоскопічної хірургії носової порожнини госпіталізація не потрібна.
Реабілітація після операції при синуситі
Перфорація гайморової пазухи заживає впродовж двох-трьох тижнів. Рекомендації щодо реабілітації після операції при синуситі:
- використовувати тампони для носа за кровотечі (впродовж двох-трьох днів);
- промивати ніс сольовими розчинами (впродовж тижня);
- застосовувати ліки від запалення носоглотки (за призначенням лікаря);
- уникати відвідування лазні, сауни, переохолоджень (впродовж двох-трьох тижнів);
- відмовитися від важких фізичних навантажень (впродовж місяця після операції).
Рекомендується відмовитися від куріння та вживання алкоголю під час реабілітаційного періоду. Також бажано відмовитися від гострої їжі, щоб не подразнювати слизову оболонку носа.
Як лікувати синусит у домашніх умовах?
Лікування синуситу в домашніх умовах має проходити під контролем лікаря, щоб уникнути ускладнень. Лікування синуситу вдома може включати промивання носових пазух сольовим розчином. Правильно промивати ніс необхідно розчином солі та кип'яченої води. На один стакан води потрібно додати одну чайну ложку солі. Приготований розчин потрібно вводити в ніс за допомогою шприца без голки. Також рекомендується зволожувати повітря в приміщенні, щоб полегшити дихання, та пити не менше півтора літра води, щоб уникнути зневоднення організму.
Особливості лікування синуситу у дітей
Лікування синуситу у дітей має бути комплексним і безпечним, з урахуванням віку, стану здоров'я та особливостей організму дитини. Не можна використовувати препарати для лікування синуситу у дітей без призначення дитячого отоларинголога або педіатра. Після обстеження лікар може призначити антибіотики, судинозвужувальні або протизапальні засоби. Також можна промивати ніс дитині сольовим розчином, щоб полегшити дихання.
Що буде, якщо не лікувати синусит?
За відсутності лікування гострий синусит може перейти в хронічну форму. Інші ускладнення синуситу:
- менінгіт;
- енцефаліт;
- втрата нюху;
- поліпи носа;
- абсцес головного мозку.
За відсутності лікування запалення носових пазух можуть виникати постійні головні болі. Також ускладненням синуситу може бути остеомієліт (запалення кісткової тканини).
Що не можна при синуситі?
При синуситі не можна займатися самолікуванням, оскільки можна посилити симптоми захворювання. Усі препарати для лікування запалення носових пазух повинен призначати отоларинголог після обстеження. Також при синуситі не можна робити теплі компреси, оскільки нагрівання може прискорити поширення бактеріальної інфекції.
Профілактика синуситу
Профілактика синуситу передбачає дотримання здорового способу життя (правильне харчування, помірні фізичні навантаження). Рекомендується уникати стресів і переохолоджень. Профілактика алергічного синуситу включає уникнення контакту з алергенами. При хронічному синуситі рекомендується проходити профілактичне обстеження у отоларинголога не рідше одного разу на рік.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Отоларингологія в ОН Клінік Харків Палац Спорту
Популярні питання
Ексудація — це виділення рідини з тканин і порожнин організму. При синуситі ексудація проявляється у вигляді слизу або гнійно-серозних виділень з носа.
Синусит не є заразним, але може розвинутися при ускладненнях вірусних захворювань, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Рекомендується уникати контактів із людьми, які мають симптоми застуди.
Гайморит — це вид синуситу, який характеризується запаленням верхньощелепних пазух. Визначити вид синуситу та встановити точний діагноз може ЛОР при обстеженні.
Лікувати синусит можна за допомогою судинозвужувальних, протизапальних, антигістамінних препаратів та антибіотиків. Усі ліки для лікування синуситу повинен призначати лікар після обстеження.
Очистити гайморові пазухи можна за допомогою фізіологічного розчину з додаванням антисептичних засобів. Промивання при гаймориті не можна робити в домашніх умовах, для лікування захворювання необхідно звернутися до отоларинголога.