Ендоскопічна ендоназальна етмоїдотомія в Харкові
При подразненні, інфікуванні чи запаленні у решітчастій пазусі, а також збільшенні новоутворень у розмірах підвищується ризик закладеності носа та погіршення носового дихання. Для видалення патологічних мас із решітчастої пазухи (наприклад, поліпів, кіст, грибкових мас, густого слизу) пацієнту показана операція.
Зробити операцію в Харкові можна у відділенні отоларингології медичного центру «ОН Клінік Харків». Запис на прийом до отоларинголога та ендоскопічну ендоназальну етмоїдотомію ведеться цілодобово.
Причини патологічних змін у решітчастій пазусі
Запалення в слизовій оболонці носа (риніт) може призводити до розвитку поліпів, кіст, мас грибкового погодження або скупчень густого слизу через тривалий та частий вплив подразників (зокрема алергенів або патогенних мікроорганізмів). Запальний процес викликає збільшення слизових залоз та кровоносних судин, що частіше сприяє виникненню новоутворень (поліпів). Постійне запалення також може призвести до змін у структурі тканин та створення умов для швидкого росту поліпів у пазухах носа. Основні причини поліпів у носі:
- генетична схильність;
- бактеріальна, вірусна чи грибкова інфекція;
- бронхіальна астма;
- дефіцит вітаміну D;
- муковісцидоз;
- сінна лихоманка.
Безконтрольний прийом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) може призвести до утворення поліпів у носі через зміни біохімічних процесів в організмі. Внаслідок цього в слизовій оболонці носа та навколоносових пазухах розвиваються сильні запальні реакції, викликаючи аномальний ріст клітин.
Стоматологічні інфекції можуть бути причиною патологічних процесів у носі в разі поширення інфекції через кровотік або лімфатичну систему. До поліпів у дорослих також може призвести етмоїдит – вид синуситу, який характеризується тривалим запаленням решітчастого лабіринту носа. Етмоїдит – це захворювання, яке в гострій формі також може призвести до ураження кісткових стінок носових перегородок, підвищуючи ризик їх деформації.
Симптоми етмоїдиту та поліпів у решітчастій пазусі
Поліпи мають краплеподібну форму. У міру збільшення новоутворення нагадують виноградні грона, які мають сірий, рожевий або жовтий колір. При невеликому розмірі поліпи протікають безсимптомно, що ускладнює їх діагностику на ранній стадії. Перші ознаки з’являються в міру росту новоутворення в пазусі носа. Можливі симптоми поліпів у решітчастій пазусі:
- закладеність носа або нежить;
- порушення нюху;
- біль у ділянці обличчя та зубів;
- виражене хропіння;
- відчуття стиснення в області чола та носа;
- стікання слизу по задній стінці горла;
- порушення сприйняття смаку;
- утруднене дихання;
- свербіж та печіння в області носа;
- порушення сну (наприклад, апное).
При наявності поліпів у решітчастій пазусі головні болі можуть виникати через механічний тиск поліпів на кровоносні судини та нервові закінчення в області носових проходів. Носові кровотечі при поліпах виникають через подразнення або пошкодження судин у слизовій оболонці.
Діагностика етмоїдиту та поліпів решітчастої пазухи в Харкові
При появі нежитю, закладеності носа, кровотеч із носових ходів, а також утрудненого дихання необхідно звернутися до отоларинголога для виявлення причини. На консультації ЛОР аналізує симптоми, збирає анамнез, проводить фізикальний огляд, який включає оцінку стану шкіри та слизових оболонок носа. Діагностика поліпів у носі:
- ендоскопічний огляд носа. Дозволяє лікарю візуально дослідити внутрішні структури носа за допомогою ендоскопа (тонкої трубки з джерелом світла та камерою на кінці). Дослідження допомагає виявити наявність поліпів, кіст, патологічних мас, оцінити їх розміри, місцезнаходження та характер;
- комп’ютерна томографія носа. КТ-сканування дозволяє точно визначити розташування патологічних утворень, а також їх прикріплення до навколишніх тканин. КТ також корисна для виявлення супутніх змін у кістках та м’яких тканинах (наприклад, запалення), які можуть бути пов’язані з наявністю поліпів;
- тест на алергію. Лікар може направити пацієнта на прик-тест (шкірну пробу) та аналіз крові (ALEX-test) для виключення алергії або визначення типу алергену.
Для визначення типу та концентрації патогенних мікроорганізмів лікар може взяти мазок із носа. За результатами дослідження лікар визначає тактику лікування, підбирає медикаментозний курс терапії або рекомендує внутрішню чи зовнішню етмоїдотомію.
Показання до етмоїдотомії (видалення поліпів, кіст, патологічних мас)
Етмоїдотомія – це хірургічна процедура, спрямована на лікування запальних процесів та видалення новоутворень у пазусі носа. Основні показання до етмоїдотомії:
- неефективність медикаментозного лікування хронічного етмоїдиту;
- механічне пошкодження пазухи носа;
- новоутворення у носі (поліпи, кісти);
- скупчення патологічних мас (гній, густий слиз);
- чужорідні тіла (наприклад, плід квасолі, іграшка, конструктор).
При неправильному чи несвоєчасному лікуванні етмоїдиту симптоми захворювань можуть прогресувати та призводити до розвитку ускладнень. Можливі наслідки включають поширення інфекції на тканини головного та спинного мозку (менінгіт) та ураження кісток (остеомієліт), втрату кісткової маси, а також утворення абсцесів (гнійників) в області носа, очей та голови.
Етмоїдотомія (операція, що передбачає розкриття решітчастої пазухи) не проводяться жінкам під час менструації. Одностороння та двостороння ендоскопічна ендоназальна етмоїдотомія протипоказана пацієнтам із неконтрольованою бронхіальною астмою, важкими серцево-судинними захворюваннями, епілепсією, порушенням функції нирок та онкологією.
Підготовка до етмоїдотомії в Харкові
Спеціальна підготовка до втручання не потрібна. На прийомі перед операцією важливо повідомити лікаря про прийняті препарати для розрідження крові. Отоларинголог може направити пацієнта на консультацію до терапевта чи кардіолога для зміни дозування препарату.
Напередодні ендоскопічної ендоназальної етмоїдотомії пацієнта можуть направити на електрокардіографію (ЕКГ). Дослідження застосовується для оцінки серцевої функції та виявлення можливих аномалій у роботі серця, які можуть завадити проведенню операції.
Аналізи перед етмоїдотомією в Харкові
Лабораторні дослідження перед етмоїдотомією призначаються для виключення протипоказань. Аналізи перед видаленням поліпів, кіст та патологічних мас у пазусі носа:
- загальні аналізи крові та сечі;
- тести на гепатити В та С;
- дослідження на сифіліс;
- аналіз на рівень глюкози;
- тест на вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).
Також лікар направляє пацієнта на коагулограму (тест на згортання крові). Дослідження необхідне для оцінки ризиків кровотечі під час хірургічного втручання та ймовірності тромбів після завершення операції.
Етапи ендоскопічної ендоназальної етмоїдотомії в Харкові
Точна техніка проведення операції залежить від причини проведення етмоїдотомії, локалізації та розміру поліпів, кіст, патологічних мас. Хід операції при ендоскопічній ендоназальній етмоїдотомії:
- Обробка операційного поля. Лікар обробляє шкірні покриви в області носа антисептичним засобом для запобігання потраплянню патогенних мікроорганізмів.
- Анестезія. Для знеболювання та зменшення дискомфорту під час процедури пацієнту вводять анестетик.
- Ендоскопічний огляд. Лікар вводить ендоскоп через носовий хід, акуратно просуває його до патологічного утворення. Ендоскоп дозволяє лікарю оцінити розмір новоутворення та оцінити стан навколишніх тканин під багаторазовим збільшенням.
- Відокремлення поліпа, кісти, патологічних мас. За допомогою мікроінструментів лікар акуратно відокремлює утворення від слизової оболонки носа з мінімальним пошкодженням навколишніх тканин.
- Вилучення. Після відокремлення новоутворення від тканин лікар використовує пінцет або аспірацію для його вилучення з носового проходу. Добування може відбуватися шляхом обертання та плавного висування патологічного утворення через носовий прохід.
Після видалення лікар повторно оглядає носові ходи, щоб переконатися у повній очистці слизових оболонок та відсутності новоутворень. У разі необхідності може бути проведене промивання носових пазух (для їх очищення).
Ендоскопічна ендоназальна етмоїдотомія в Харкові
Операція триває протягом однієї-двох годин (залежно від кількості, локалізації та розмірів патологічних мас, утворень чи чужорідних тіл). Етмоїдотомія проходить в амбулаторних умовах, не потребує госпіталізації та тривалого перебування пацієнта у медичному центрі. Післяопераційне спостереження триває протягом одного дня.
Реабілітація після ендоскопічної ендоназальної етмоїдотомії
Повне відновлення після операції триває протягом одного місяця. Рекомендації для післяопераційного періоду після ендоскопічної ендоназальної етмоїдотомії:
- обмеження фізичних навантажень на два тижні;
- утримання від куріння та алкоголю;
- відмова від купання в громадських басейнах та відкритих водоймах;
- захист обличчя від інтенсивного сонячного випромінювання;
- відмова від відвідування лазень, саун та соляріїв;
- обмеження тиску або тертя на область хірургічного втручання;
- утримання від сякання та механічного очищення носа.
Лікар може призначити прийом антибактеріальних та знеболювальних препаратів. Також отоларинголог визначить дату контрольного огляду для перевірки загоєння тканин.
Записатися на консультацію до отоларинголога та ендоскопічну ендоназальну етмоїдотомію в Харкові у медичному центрі «ОН Клінік Харків» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом. Уточнити ціну етмоїдотомії можна також на сайті або за телефоном у наших операторів.
Название | Цена |
Консультація отоларинголога | 500 грн |
ОНЛАЙН Консультація отоларинголога | 500 грн |
Розширена консультація отоларинголога із проведенням ендоскопічного дослідження | 650 грн |
Вартість ендоскопічної ендоназальної етмоїдотомії у Харкові
Отоларинголог у Харкові за адресою:
Харків, вул. Молочна, 48
- По мапі
- Аеропанорама