Читати 5 хвилин

Як правильно промивати ніс під час нежитю чи гаймориту?

Як правильно промивати ніс під час нежитю чи гаймориту?
Опубліковано: 15 November 2021 | Перегляди 71862
1

Навіщо потрібно промивати ніс?

Промивання носа морською водою або сольовим розчином — це простий і дієвий метод комплексного лікування нежитю та гаймориту. Регулярна іригація (промивання) носа, для якої використовується ізотонічний розчин (фізрозчин), сприяє підтримці оптимального рівня вологості в носових пазухах у холодну пору року, коли повітря в приміщеннях занадто сухе.

Крім цього, сіль бореться із запаленням, знімає набряклість, знищує збудників респіраторних вірусних захворювань. Потрапляючи в носову порожнину, фізрозчин вимиває звідти алергени, усуваючи симптоми алергічного риніту. Зробити сольовий розчин можна в домашніх умовах.

Для того, щоб полоскання носа мало позитивний терапевтичний ефект, необхідно дотримуватись простої інструкції.

2

Крок 1. Виберіть спосіб промивання носа

 • визначтеся з найбільш зручним інструментом для промивання носа в домашніх умовах — це може бути медичний шприц без голки, невелика спринцівка для носа, спеціальний іригатор або мініатюрний чайничок неті-пот;
 • виберіть різновид фізрозчину. За риніту і гаймориту, що важко протікає, може знадобитися гіпертонічний розчин — більш концентрований розчин хлориду натрію, який можна придбати в аптеці.

Вибір способу промивання носа

3

Крок 2. Приготуйте розчин для промивання носа

 • візьміть склянку чистої кип'яченої чи дистильованої води — її температура має бути комфортною, наближеною до температури людського тіла;
 • у воді розчиніть половину чайної ложки очищеної морської чи нейодованої кухонної солі. Якщо вам доведеться промивати ніс дитині, кількість солі слід зменшити вдвічі (чверть чайної ложки). Гіпертонічний розчин готується у співвідношенні одна чайна ложка солі на склянку води;
 • додайте маленьку щіпку харчової соди та ретельно перемішайте.

Приготування розчину для промивання носової порожнини​​​​​​​

4

Крок 3. Займіть правильну позу для промивання носоглотки

 • нахиліться над раковиною або порожньою місткістю, тримаючи голову трохи нахиленою вперед;
 • поверніть голову набік, щоб одна ніздря була вище за іншу.

Поза для промивання носа

5

Крок 4. Починайте промивання носа

 • тримайте рота відкритим;
 • прикладіть отвір вибраного інструменту до верхньої ніздрі та впорсніть (або влийте) до неї фізрозчин;
 • за правильно проведеного промивання пазух рідина, перетікаючи через носоглотку, повинна виливатися через другу ніздрю, іноді через рот;
 • висморкайтесь, прочистіть ніс серветкою і повторіть процедуру для другої ніздрі.

промивання носа фізрозчином​​​​​​​

6

Протипоказання до полоскання носа

Спосіб промивання морською сіллю або фізрозчином, незважаючи на легкість і дієвість, має низку протипоказань. Промивання носа заборонено у випадках, коли:

 • викривлена ​​носова перетинка;
 • є поліпи на слизовій оболонці носа;
 • болить вухо або розвивається отит.

У тих випадках, коли носовий прохід забитий гнійними виділеннями (наприклад, за гострого риніту), очистити носоглотку може тільки лікар в амбулаторних умовах, оскільки існує ризик разом зі струменем фізрозчину проштовхнути гній у пазухи гайморів або середнє вухо.

Промивати ніс перекисом водню можна лише дорослим, оскільки неправильно розрахована концентрація перекису може призвести до опіку слизових поверхонь у дітей.

7

Як часто можна промивати носа сольовим розчином?

За нежитю та закладеності носа лікарі рекомендують промивати носові пазухи не більше за п'ять разів на день, оскільки сіль може висушити слизову оболонку. Промивання носа слід проводити до застосування призначених лікарем медикаментів для носа, щоб не вимити лікарський препарат.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як правильно промивати ніс під час нежитю чи гаймориту?
Лікар-отоларинголог. Кандидат медичних наук. Стаж роботи 12 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі