Хронічний нежить не можна ігнорувати

Хронічний нежить або риніт – це запалення слизової оболонки порожнини носа, яке може переходити на кісткові стінки носа. Симптоми та причини залежать від виду риніту:
Катаральний хронічний риніт є наслідком багатьох гострих респіраторних інфекцій. Частіше за все він розвивається як залишкове явище після гострого риніту. Катаральна форма виникає при тривалому переохолодженні або проживанні у запиленому регіоні.
Симптоми катарального риніту: постійні слизові або гнійні виділення з носу та утруднене дихання через ніс. У людей з катаральною формою поперемінно закладається права або ліва половина носа. Дихання погіршується, якщо прийняти горизонтальне положення. Набряк носа може зникнути самостійно при фізичному навантаженні.
Гіпертрофічний хронічний риніт – це прямий наслідок катарального риніту. Гіпертрофічна форма пов’язана зі збільшенням об’єму тканин, які формують носові раковини та ходи – це веде до погіршення дихання. Появі гіпертрофічного риніту сприяє куріння, професійні шкідливості (робота у надмірно запиленому повітрі), зловживання алкоголем, алергії та порушення роботи вегетативної нервової системи.
Симптоми хронічного гіпертрофічного риніту: поперемінне закладання лівої та правої половини носа, часткова або повна відсутність носового дихання. Часто хворий ходить з відкритим ротом – це єдина можливість забезпечити організм киснем. Голос стає гугнявим.
Атрофічний риніт – це запалення слизової оболонки носа, пов’язане з її стоншенням. Іноді при атрофічній формі в патологічний процес залучаються стінки носа, які також атрофуються. Причини атрофічного риніту різноманітні: вікові зміни носа, порушення кровопостачання до слизових оболонок носа, порушення всмоктування вітамінів в тонкому кишечнику, захворювання серця та легень.
Найхарактерніший симптом хронічного атрофічного риніту – сухість слизових оболонок носа. Іноді спостерігаються гнійні або слизисті виділення, які засихають та формують кірочки брудно-сірого кольору. Труднощі при диханні носом обумовлені накопиченням цих кірочок. Частими скаргами є зниження відчуття запахів та носові кровотечі. Всі ці симптоми посилюються при переохолодженні або при подразненні слизових оболонок носа алергенними речовинами.
Хронічний вазомоторний риніт – запалення слизових оболонок носа, при якому спостерігається розширення судин носових раковин під дією патогенних факторів. Неалергічна вазомоторна форма найбільш розповсюджена у світі. Тільки в США вона спостерігається у 19 млн жителів, ще 26 млн страждають від змішаних форм риніту.
Причини вазомоторного риніту
Симптоми хронічного вазомоторного риніту: періодичне або постійне утруднене носове дихання, виділення з носу, які часто стікають в носоглотку, поперемінне закладання лівої та правої половини носа, що часто проявляється, коли людина приймає горизонтальне положення з одного боку на інший. Симптоми посилюються при дії провокуючих факторів: переохолодженні, прийомі алкоголю або гострої їжі, сильних запахів.
Алергічний риніт – хронічне запалення слизової оболонки носових раковин алергічного походження. Це захворювання зустрічається у 40% населення планети. Причини алергічного риніту: пилок рослин, алергени пилових домашніх кліщів та професійні чинники, наприклад, постійний контакт з мукою, пухом, ліками, латексом або пір’ям. Фактори ризику: пасивне куріння, обтяжений сімейний анамнез (у батьків були алергії), погана якість повітря та забруднена атмосфера.
Симптоми алергічного риніту
Також існують додаткові симптоми, які вказують на риніт алергічної форми – подразнення та набряк шкіри над верхньою губою, носові кровотечі, біль у горлі та відчуття тріску у вухах. Часто хронічний алергічний риніт супроводжується загальною слабкістю, головними болями, порушенням сну, рідше підвищенням температури тіла.
Не так шкідливий хронічний риніт, як ускладнення, до яких вона призводить. Симптоми хронічного нежитю щодня турбують хворих, сприяють невротизації та роздратованості. Риніт погіршує сон та соматичне здоров’я. Через погіршення вентиляції зменшується кількість кисню – головний мозок страждає від гіпоксії: погіршується пам’ять та загальмовується реакція. Все це призводить до зниження якості життя.
Носові пазухи сполучаються з носоглоткою та середнім вухом, тому хронічний риніт провокує ряд ускладнень:
Тож, риніт – це не звичайна тимчасова закладеність носа. Це небезпечне захворювання, яке призводить до багатьох ускладнень дихальної системи.
Народні засоби не мають доказової ефективності в лікуванні хронічного риніту. Деякі з них взагалі шкідливі. Наприклад, прогрівання носу може призвести до опіків слизових оболонок, а сік цибулі або часнику може викликати надмірне подразнення носоглотки. Головний дієвий засіб – правильна гігієна носової порожнини:
Щоб лікування в домашніх умовах пройшло ефективніше, дотримуйтесь додаткових рекомендацій:
Щоб нежить не поверталась, потрібно коригувати образ життя. Так, можна приймати призначені лікарем медикаменти, але якщо продовжувати знаходитися в шкідливих для здоров’я умовах (сильно забруднених місцях), риніт буде повертатись та викликати ускладнення.
Також слід пам’ятати про важливі рекомендації під час лікування:
Ці рекомендації зведуть ризик побічних явищ до мінімуму та пришвидшать лікування.
Хронічний риніт можна повністю вилікувати. Для цього потрібно дотримуватися рекомендацій, які зазначені вище. При яких умовах потрібно звертатися до лікаря:
Для цього рекомендуємо звернутися до лікаря-отоларинголога, який правильно діагностує захворювання та визначить індивідуальний план лікування.