Logo
0 800 30 07 00

Лікування тонзиліту в Черкасах

Тонзиліт – це інфекційне захворювання з запаленням лімфатичної тканини мигдалин. Він може бути гострим і хронічним. Найчастіше тонзилітом хворіють діти та школярі, дорослі після 40–50 років хворіють рідко. Захворювання має сезонність: спалахи тонзиліту часто реєструються восени та взимку. У «ОН Клінік Черкаси» отоларинголог приймає хворих з тонзилітом, діагностує захворювання і призначає лікування.

Причини тонзиліту

У більшості випадків тонзиліт виникає при вірусній і бактеріальній інфекції верхніх дихальних шляхів. Найпоширеніші причини – аденовірус, вірус Епштейна-Барр, ентеровірус і бета-гемолітичний стрептокок. Рідше тонзиліт виникає при грибковій інфекції.

Збудник захворювання передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні. Люди передають інфекцію один одному під час тривалого та тісного контакту, наприклад, якщо живуть в одній квартирі, навчаються в одному класі або працюють в одному приміщенні. Рідше інфекція передається через руки на їжу. У ній бактерії розмножуються та вражають іншу людину.

Інфекція потрапляє через дихальні шляхи та зупиняється в лімфатичній тканині мигдалин. Виникає вогнище, де розмножуються бактерії, накопичуються токсини та гній. З місцевого вогнища токсини всмоктуються в загальний кровообіг і розносяться по організму. Через це виникають три синдроми: інфекційний, токсичний і алергічний.

Інфекційний синдром пов'язаний з розмноженням і життєдіяльністю бактерій. На місці запалення виникають катаральні та гнійні явища. У запальний процес утягуються лімфатичні вузли та слизова оболонка ротоглотки. Токсичний синдром виникає через поширення бактерій і їх продуктів життєдіяльності по організму. Алергічний синдром виникає внаслідок імунної відповіді на ліпополісахариди бактерій.

Симптоми тонзиліту

Симптоматика тонзиліту різноманітна: від легких ознак до тяжких станів, які вимагають госпіталізації хворого. Перші симптоми виникають через 4-5 днів, тобто після закінчення інкубаційного періоду, протягом якого бактерії активно розмножувалися. Розберемо загальні симптоми, характерні для кожної форми тонзиліту.

Спочатку виникає інтоксикація. Вона супроводжується головними болями, нудотою та блювотою, зниженням апетиту, порушенням сну, ознобом, світлобоязню та дратівливістю. При бактеріальному тонзиліті температура тіла зазвичай тримається на рівні 38.0°–39.0° С. Рідше температура тіла нормальна або нижча 38.0° С. При вірусній інфекції, наприклад, Епштейна-Барр, температура може піднятися до 40.0° С.

Разом з інтоксикацією з'являються місцеві запальні процеси в мигдалинах. Виникає біль у горлі під час ковтання та розмови. Самі мигдалини набрякають і збільшуються в розмірі. Задня стінка горла стає червоною.

Найчастіше зустрічається катаральний і фолікулярний тонзиліт. Катаральне запалення характеризується утворенням слизу та запальної рідини. Фолікулярна форма характеризується нагноєнням фолікул мигдалин у вигляді маленьких білих точок.

Конкретні симптоми залежать від форми захворювання. Ознаки гострого катарального тонзиліту:

  • відчуття печіння та болю в горлі, які підсилюються під час ковтання;
  • сухість і першіння в горлі;
  • температура тіла від 37.0° до 38.0° С;
  • ускладнення ковтання;
  • головні болі, втома, нездужання.

Симптоми гострого фолікулярного тонзиліту:

  • сильні болі в горлі, що підсилюються під час ковтання;
  • болі поширюються на вухо;
  • температура тіла коливається від 38.0° до 40.0° С;
  • головні болі, втома, розбитість;
  • іноді болі виникають у попереку та суглобах.

Симптоми хронічного тонзиліту:

  • часті рецидивні випадки гострого тонзиліту;
  • температура тіла від 37.0° до 38.0° С;
  • біль у м'язах і суглобах, млявість, нездужання, поверхневий сон, швидка стомлюваність;
  • неприємний запах з рота внаслідок скупчення гною в мигдалинах.

Тонзиліт – заразний чи ні

Збудники тонзиліту – бактерії, віруси та патогенні гриби. Вони заразні: передаються повітряно-крапельним, контактно-побутовим і харчовим шляхами. Інфекцією заразитися легко, тому при перших ознаках захворювання слід записатися до отоларинголога.

Лікування хронічного тонзиліту

Щоб вибрати правильне лікування, ЛОР повинен визначити збудника тонзиліту. Для цього лікар призначає бактеріологічне дослідження матеріалу з піднебінних мигдалин і задньої стінки глотки. За допомогою бактеріологічного методу можна встановити, є в організмі бактерії чи ні. Якщо результат негативний, значить захворювання має вірусне походження. Виходячи з цього призначається терапія, яка спрямована на усунення причини тонзиліту – противірусні або антибактеріальні ліки.

Антибіотики при тонзиліті призначаються в таких випадках: якщо захворювання викликане бактеріями і є ймовірність бактеріального ускладнення. Крім того, антибіотики призначаються у випадку, коли є бактеріальні ускладнення, наприклад, внаслідок гнійного тонзиліту. Звичайне лікування починається з цефалексину та цефуроксиму.

Лікар також призначає симптоматичну терапію – препарати, які полегшують симптоми: знімають набряк, запалення та біль у горлі. Ці ліки призначаються у вигляді спрею, розчину для полоскання та смоктальних таблеток. Вони знімають біль у горлі та набряк.

Під час лікування слід пити багато рідини: теплий чай, морс, сік, мінеральну воду. Рясне пиття знімає інтоксикацію та швидше виводить токсини з організму.

У медичному центрі «ОН Клінік Черкаси» до лікування додаються методи фізіотерапії. Отоларингологи використовують апарат BTL – це обладнання для електротерапії, лазерної терапії та магнітотерапії. Фізіопроцедури прискорюють лікування запального процесу.

У яких випадках потрібно терміново викликати швидку допомогу або звернутися до лікаря:

  • хворіє дитина молодше трьох років;
  • у хворого є вроджені або набуті вади серця;
  • енцефалопатія;
  • імунодефіцит;
  • хвороба протікає важко: температура тіла наближається до 40.0° С, хворий не спить, марить.

Якщо у вас або вашого близького виникли симптоми гострого або хронічного тонзиліту, зверніться до ЛОР-лікаря по допомогу. Не чекайте, доки виникнуть ускладнення, та не займайтеся самолікуванням.

Опанасенко Тетяна Сергіївна
Опанасенко Тетяна Сергіївна
Лікар відділення отоларингології
Запис на прийом в «ОН Клінік» проводиться цілодобово!

Вартість прийому лікарів у Черкасах

Консультація отоларинголога
ОНЛАЙН Консультація отоларинголога
ОНЛАЙН Консультація отоларинголога за кордон

Лікарі відділення отоларингології ОН Клінік Черкаси

Відгуки про лікарів-отоларингологів у Черкасах

Була на прийомі у лікаря отоларинголога Опанасенко Т.С. на процедурі промивання миндалин. Щиро вдячна за якісно проведену процедуру, було легко і комфортно, отр...
Тетяна , 07.10.2021. Показати відповідь
Оцінка:

Адреса: Черкаси, вул. Чехова, 43

ОН Клінік Черкаси
Приймаємо: Пн - Пт: 8:00 - 20:00;, Сб: 8:00 - 18:00;, Нд: 9:00 - 15:00
Запис по телефону: 0 800 30 07 00 цілодобово.
  • По мапі
  • Аеропанорама
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.