Logo
0 800 30 11 77

Нежить і закладений ніс — що робити?

Нежить і закладений ніс — що робити?
Читати 6 хвилин | Створено: 24 грудня 2021 | Оновлено: 24 грудня 2021 | 288840 288840
Ніс і приносові пазухи (гайморові, лобові, етмоїдні) є частиною верхніх дихальних шляхів і необхідні для зігрівання та очищення повітря, що вдихається, а також для сприйняття запахів.

Першими ознаками захворювань носа і приносових пазух є нежить і закладеність носа.

Причини нежитю і закладеності носа

Найбільш поширеною причиною нежитю та закладеності носа є гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Запалення слизових оболонок носових раковин за ГРВІ супроводжується набряком носа і розширенням судин, внаслідок чого закладає ніс. Набряк слизової оболонки носа проходить без нежитю або поєднується з рясними виділеннями з носових ходів. Закладеність носа за ГРВІ також може поєднуватись із підвищенням температури до 37-38 градусів, головним болем, першінням у горлі.

Забитий ніс супроводжується зниженням нюху, гугнявістю та чханням. Причини закладеності носа:

  • риніт (запалення слизової оболонки носа);
  • гайморит;
  • алергічні реакції;
  • порушення тонусу судин носа (вазомоторний риніт) та звикання до судинозвужувальних крапель у ніс (медикаментозний риніт);
  • гіпертрофію аденоїдів;
  • викривлення носової перегородки;
  • новоутворення в носі та приносових пазухах (наприклад, поліпи).

Алергічний риніт супроводжується чханням, сльозотечею, свербінням в області носа та очей. Виділення з носових ходів за алергічного нежитю рясні, рідкі та прозорі.

Гнійні виділення з носа можуть свідчити про розвиток бактеріального риносинуситу. Гній у носі надає виділенням зеленого, жовтого або коричневого кольору, а також має неприємний запах. Бактеріальний синусит може бути одностороннім (закладена одна ніздря) і двостороннім.

Закладеність носа та вух може свідчити про приєднання середнього отиту (запалення всередині вуха). Отит, як правило, буває одностороннім (заклало ніс і вухо з одного боку). Визначити запалення у вусі може оториноларинголог під час огляду барабанних перетинок за допомогою отоскопу (інструменту для огляду вух, оснащеного ліхтариком).

Чому ніс закладений без нежитю?

Поставте своє питання Отоларингологу
«ОН Клінік»

Закладеність носа без нежитю найчастіше є наслідком гіпертрофії аденоїдів або розвитку поліпозу носа та приносових пазух. Викривлення носової перегородки (вроджене чи придбане внаслідок травми носа) також супроводжується тим, що дихає ніс, але соплів немає.

Вірусний та алергічний риніт можуть супроводжуватися закладеністю носа без соплів. Для коронавірусної інфекції характерні забитість носа, втрата нюху та відсутність нежитю.

Постійна закладеність носа

Постійна закладеність носа свідчить про наявність хронічного захворювання ЛОР-органів. Хронічний риносинусит супроводжується тривалим запаленням слизових оболонок носових пазух. Цілорічний алергічний риніт характеризується тривалим нежитем і закладеність носа внаслідок безперервного контакту з алергеном. Постійна закладеність носа з одного боку може бути ознакою появи стороннього тіла чи новоутворень у носі.

Закладеність носа під час вагітності

Вагітні жінки особливо схильні до вірусних інфекцій та алергічних реакцій внаслідок перебудов імунної системи в період виношування дитини. Для усунення симптомів риніту вагітним жінкам не можна застосовувати лікарські препарати без призначення лікаря, зокрема краплі в ніс, оскільки вони можуть завдати шкоди здоров'ю майбутньої дитини. Для усунення закладеності носа під час вагітності можна промивати ніс ізотонічним (фізіологічним) сольовим розчином.

Закладеність носа у дитини

Найбільш поширеними причинами забитого носа у дитини є вірусні інфекції, алергії та гіпертрофія аденоїдів. Закладеність носа у немовляти у перші тижні життя також може бути фізіологічною (нормальною) внаслідок адаптації верхніх дихальних шляхів до процесу дихання та дозрівання процесів регуляції тонусу судин.

Закладеність носа у дитини може призвести до порушення сну, відмови від прийому їжі, дратівливості та плаксивості. Постійно закладений ніс (наприклад за гіпертрофії аденоїдів) може призвести до деформації кісток обличчя, пов'язаної з регулярним диханням ротом. Довго забитий ніс у немовляти пов'язаний зі зниженням набору ваги через утруднене смоктання. Якщо ніс у дитини закладає після їжі, необхідно перевірити дитину на наявність аномалій будови ньоба.

Забитий ніс у немовляти можна пробивати лише за допомогою крапель. Використовувати спреї можна дітям віком від двох років.

Закладеність носа та втрата нюху

Втрата нюху (аносмія) є специфічним симптомом Covid-19. Якщо закладений ніс без соплів і немає нюху, необхідно здати ПЛР-тест на коронавірус. Причина втрати нюху за коронавірусної інфекції полягає в пошкодженні нюхового нерва.

Аносмія також може розвиватися за риносинуситу внаслідок запального процесу в слизових оболонках носа та приносових пазухах. Набряк і скупчення слизу в носі перешкоджають контакту пахучих речовин з рецепторами на слизовій оболонці носа.

Як позбутися закладеності носа?

Для симптоматичного усунення закладеності застосовується промивання носа ізотонічним і гіпертонічним сольовим розчином, а також судинозвужувальні краплі в ніс. Для полегшення носового дихання слід створити комфортні умови в приміщенні: температура повітря не повинна перевищувати 22 градуси, а вологість повітря в кімнаті необхідно підтримувати на рівні 70%.

Для діагностики та лікування закладеності носа необхідно звернутися до терапевта або оториноларинголога, який уважно вивчить скарги та анамнез (історію) захворювання. Лікар проведе огляд носа, горла та вух. У разі потреби терапевт і ЛОР-лікар можуть призначити додаткові обстеження для визначення природи риніту: клінічний і біохімічний аналіз крові, алергопроби, тест на коронавірус, мазки з носа та зіву на мікрофлору та її стійкість до антибактеріальних препаратів, рентгенографію придаткових пазух носа, комп'ютерну томографію придаткових пазух носа.

На підставі обстеження лікар точно визначить вид риніту та призначить правильне лікування. Терапія риніту та синуситу в більшості випадків медикаментозна із застосуванням антибактеріальних, протизапальних, протинабрякових, протиалергічних препаратів. Тривалість курсу лікування визначає лікар залежно від причини та важкості захворювання.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Отоларингологія в ОН Клінік Одеса

Нежить і закладений ніс — що робити? - Швець Павло Іванович
Швець Павло Іванович
ОН Клінік Одеса
вул. Мала Арнаутська, 56
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:30 - 19:30
Сб: 9:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Популярні питання

1. Ніс закладено — що робити в домашніх умовах?

За сильної закладеності носа в домашніх умовах необхідно закапати в ніс сольовий фізіологічний розчин і забезпечити достатню вологість повітря в приміщенні. Судинозвужувальні краплі від закладеності носа не можна застосовувати без призначення лікаря.

2. Закладений ніс під час вагітності — які краплі можна?

Позбутися закладеності носа під час вагітності можна за допомогою сольових розчинів (ізотонічного та гіпертонічного). Лікувальні препарати для усунення нежитю, зокрема судинозвужувальні та протизапальні краплі, а також протинабрякові та антибактеріальні засоби призначає лише лікар. Після огляду оториноларинголог поставить діагноз та призначить лікування, безпечне для майбутньої дитини.

3. Що робити, якщо закладено носа і немає крапель?

Якщо закладено носа і немає крапель, можна приготувати сольовий розчин для промивання носа самостійно. Для приготування ізотонічного (фізіологічного) сольового розчину достатньо розчинити пів чайної ложки солі у склянці теплої кип'яченої води. Пробити ніс без застосування крапель також допоможуть масаж крил носа та зарядка (судинозвужувальний ефект настає за рахунок природного викиду адреналіну під час фізичних вправ).

4. Чому закладає ніс, коли лягаєш?

Закладати ніс уночі без нежитю може під час алергії (наприклад, якщо спати на подушках з натурального пуху), а також за гіпертрофії аденоїдів, викривлення носової перетинки, поліпозу носа. Причиною закладеності носа під час сну може бути сухість повітря у спальні. Точно визначити, чому не дихає ніс, зможе лікар після огляду.

5. Як прочистити закладений ніс за алергії?

Якщо ніс не дихає через алергію, насамперед необхідно визначити та усунути алерген, що викликає захворювання. Для полегшення носового дихання необхідно промити ніс фізіологічним розчином, провітрити та зволожити приміщення, а також записатися до лікаря на лікування алергічного риніту.

Рейтинг статті:
3 з 5 на основі 11 оцінок
Нежить і закладений ніс — що робити?
Лікар-отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог.
Нежить і закладений ніс — що робити?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Наталія 2 роки тому
При гаймориті болить голова, але ніс не закладений. Лікар усе одно призначив краплі, що пробивають ніс. Чи потрібно їх капати?
Відповісти
У разі гаймориту верхньощелепна пазуха носа забита внаслідок запалення в ній. Протинабрякові краплі в ніс допоможуть поліпшити відтік запальної рідини з гайморової пазухи і прискорять одужання. Для ефективного лікування гаймориту, необхідно дотримуватися всіх призначень лікаря
Алеся 2 роки тому
Кілька днів болить горло і закладений ніс. Температура не піднімається. Тест на коронавірус показав негативний результат. Що робити?
Відповісти
Назофарингіт (одночасне запалення в носі та горлі) є типовим проявом ГРВІ. У разі респіраторних інфекцій необхідні рясне тепле пиття, домашній режим, зволоження повітря. У разі приєднання головного болю можна випити знеболювальний препарат, раніше призначений лікарем. Якщо симптоми самостійно не минають протягом кількох днів, необхідно записатися до лікаря.
Андрій 2 роки тому
Третій день закладений ніс, болить голова, температури немає. Як відрізнити вірусну інфекцію від алергії?
Відповісти
Для того, щоб розрізнити вірусний і алергічний риніт, необхідно звернутися до лікаря і здати клінічний аналіз крові. За необхідності лікар також призначить мазки із зіву для виявлення інфекційних збудників і тести на алергени.
Руслан 2 роки тому
Дитині шість років. Звернулися до лікаря зі скаргою на кашель. У дитини видно слиз на задній стінці горла, але ніс не закладений. Нам призначили краплі в ніс. Чи може кашель бути якось пов'язаний із нежиттю?
Відповісти
Постназальне затікання (стікання слизу з носа по задній стінці горла) під час нежитю є однією з причин появи кашлю. Для усунення кашлю за риніту необхідно насамперед лікувати запалення в носі та навколоносових пазухах.
Олексій 2 роки тому
Закладений ніс, і сльозяться очі, з носа тече вода. Що робити?
Відповісти
Закладеність носа в поєднанні зі сльозотечею і рясними рідкими виділеннями з носових ходів можуть свідчити про алергію. Необхідно звернутися до лікаря для обстеження на алергени та підбору відповідного лікування.
Оксана 2 роки тому
Закладений ніс, дере горло, температури немає. Чи може так починатися ковід?
Відповісти
Закладеність носа і першіння в горлі можуть бути першими ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ), зокрема й Covid-19. Для виключення коронавірусної інфекції необхідно здати ПЛР-тест на коронавірус. До отримання результатів тесту слід дотримуватися режиму самоізоляції.
Ганна 2 роки тому
Що робити, якщо закладений ніс, і краплі не допомагають?
Відповісти
До судинозвужувальних крапель, які широко застосовуються для усунення закладеності носа, з часом виникає звикання, і препарати стають неефективними. Звикання до крапель називається медикаментозним ринітом. Для лікування медикаментозного риніту необхідно звернутися до оториноларинголога.
Аліна 2 роки тому
Закладений ніс у немовляти, хрюкає. У носі видно сухі скоринки. Що робити?
Відповісти
Для полегшення носового дихання і зволоження слизових носа немовляті можна закапати фізіологічний сольовий розчин. Необхідно також підтримувати вологість у кімнаті на рівні 70% за допомогою зволожувача і провітрювання.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн