Що таке поліпи та які органи вони вражають?

Що таке поліпи та які органи вони вражають?
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 22 July 2021 | Перегляди 170891
Поліпи — це загальна назва доброякісних новоутворень.

Причиною появи поліпів можуть стати бактеріальна або вірусна інфекції, хронічне запалення внутрішніх органів, гормональний дисбаланс (надлишок естрогенів може призвести до утворення поліпів ендометрію) і генетична схильність (спадковість).

Поліпи найчастіше утворюються в порожнистих органах (носових пазухах, слуховому проході, матці, цервікальному каналі, кишечнику, уретрі), всередині яких є слизова оболонка. Найчастіше поліпи локалізуються на:

 • слизовій оболонці шийки матки;
 • слизовій оболонці цервікального каналу;
 • ендометрії;
 • слизовій оболонці шлунка;
 • слизовій оболонці товстого кишечника;
 • слизовій оболонці уретри;
 • на слизовій оболонці сечового міхура;
 • у слуховому каналі;
 • на слизовій оболонці носа і носових пазух.

Поліпи можуть мати різну форму і розмір, іноді набуваючи вигляду невеликого плоского утворення сірого кольору або наросту на ніжці, схожого на гриб. Наявність поліпів може протікати безсимптомно або супроводжуватися порушеннями в роботі відповідного органу (кровоточивістю з кишечника або статевих шляхів, зниженням слуху, безпліддям).

Діагностика поліпів у жінок і чоловіків

Залежно від розташування поліпів, їх діагностикою та лікуванням займаються лікарі різних спеціальностей: дерматологи, гастроентерологи, гінекологи, урологи, хірурги. Діагностика поліпів як у чоловіків, так і у жінок починається із загального огляду лікаря. Більшість поліпів внутрішніх органів можна виявити за допомогою ендоскопії (інструментального огляду слизових оболонок за допомогою апарату з камерою):

 • фіброгастродуоденоскопії (огляду стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки);
 • колоноскопії (огляду товстого кишечника);
 • ректоскопії (огляду прямої кишки);
 • цистоуретроскопії (огляду уретри та сечового міхура);
 • гістероскопії (огляду матки).

Попри доброякісний характер поліпозних утворень, наявність поліпа завжди пов'язане з підвищеним ризиком його переродження в злоякісну пухлину. Саме тому поліпи вимагають пильного спостереження. Залежно від мікроскопічної будови, розрізняють наступні види поліпів:

 • фіброзні поліпи;
 • аденоматозні (залізисті) поліпи;
 • змішані поліпи.

Аденоматозні поліпи становлять найбільший ризик переродження в злоякісні пухлини. Для дослідження природи поліпа проводять його біопсію — взяття зразка тканини поліпа з подальшим розглядом під мікроскопом.

Хірургічне лікування поліпів

Позбутися поліпів можна тільки хірургічним шляхом. Лікування поліпів без операції неефективне, оскільки поліпи є щільними наростами з тканини та не розсмоктуються під дією медикаментів.

Найбільш безпечними та ефективними на сьогодні є методи малоінвазивного лікування поліпів, за яких поліп січуть ендоскопічно без відкритої операції. Для видалення поліпів хірург використовує вплив лазера, радіочастотної хвилі або кріодеструкцію, що дозволяють висікти новоутворення, не зачіпаючи при цьому здорові тканини. Перевагами малоінвазивних методів видалення поліпів є безпека (завдяки знезаражувальній дії радіочастотних хвиль і лазера знижується ризик інфікування), відносна безболісність (у порівнянні з видаленням скальпелем) і короткий період реабілітації (кілька днів).

Поліпи матки

Поліпи матки можуть протікати безсимптомно або малосимптомно, при цьому приводячи до таких наслідків, як проблеми виношування плода та поява злоякісних новоутворень ендометрію. Симптоми поліпів матки можуть включати мажучі кров'янисті виділення зі статевих шляхів (поза періодом менструацій) і тягнучі болі внизу живота.

Діагностика поліпів матки проводиться шляхом гістероскопії. Віддалені поліпи підлягають мікроскопічному дослідженню. Оскільки залізисті поліпи ендометрію можуть призводити до гормонального дисбалансу, за їх виявлення лікар може рекомендувати здати аналізи на вміст статевих гормонів.

Лікування поліпів матки проводиться хірургічно. Хірургічне лікування поліпів матки полягає в їх видаленні. Резекція поліпів шийки матки проводиться трансвагінальним шляхом (інструмент для видалення поліпів вводиться через піхву). Ендоскопічна операція з видалення поліпів (поліпектомія) матки називається гістерорезектоскопією. Лікування поліпів матки народними засобами (травами, спринцеванием) неефективне, тому що не впливає на процеси клітинного поділу та утворення наростів.

Поліпи сечового міхура

Поліп сечового міхура довго може залишатися недіагностованим, якщо не перекриває гирло уретри та не перешкоджає відтоку сечі. Найбільш частим симптомом наявності поліпа сечового міхура є гематурія (виділення крові з сечею), також можлива поява болю під час сечовипускання. Діагностика поліпа сечового міхура відбувається шляхом цистоскопії (ендоскопічного огляду слизової оболонки сечового міура). Цистоскопію проводять як жінкам, так і чоловікам.

Лікування поліпів сечового міхура проводиться хірургічно шляхом висічення новоутворення. Видалення поліпів у сечовому міхурі відбувається ендоскопічним методом трансуретральної резекції поліпів у сечовому міхурі. Ендоскопічне видалення новоутворень сечового міхура дозволяє уникнути порожнинної операції (операції через розріз внизу живота).

Поліпи уретри

Оскільки сечовипускальний канал являє собою тонку трубку, розвиток поліпа в уретрі може супроводжуватися порушенням відтоку сечі з сечового міхура. Симптоми появи поліпів уретри включають:

 • утруднення сечовипускання;
 • дискомфорт, біль, печіння під час сечовипускання;
 • появу крові в сечі.

Хірургічне лікування поліпів уретри проводиться малоінвазивними методами за допомогою ендоскопа. Поліпи уретри видаляють під місцевою анестезією. Втручання проводиться амбулаторно і не потребує госпіталізації.

Профілактика поліпів

Для профілактики утворення поліпів слід дотримуватися загальних правил здорового способу життя: контролювати масу тіла (надмірна вага призводить до порушень обміну речовин), відмовитися від куріння і надмірного вживання алкоголю, регулярно вдаватися до помірних фізичних навантажень, своєчасно звертатися до лікаря і регулярно проходити профілактичні огляди.

Популярні питання

1. Скільки триває операція з видалення поліпів?

Тривалість операції з видалення поліпів залежить від виду хірургічного втручання (малоінвазивне або класичне за допомогою скальпеля) і локалізації новоутворення. Поліпи уретри, слухового проходу можуть бути видалені за 10-15 хвилин, тоді як для видалення поліпа матки або сечового міхура знадобиться близько години.

2. Який вигляд мають поліпи?

Поліпи є новоутвореннями у вигляді наростів неправильної форми білого, сірого або жовтуватого кольору. Поліпи можуть мати форму гриба та іноді розташовуються на ніжці. Відрізнити поліпи за зовнішнім виглядом і точно встановити причину їх виникнення може тільки лікар за підсумками огляду і на підставі результатів обстежень.

3. Чи можуть поліпи розсмоктуватися самостійно?

Поліпи є щільними утвореннями та в більшості випадків не можуть просто зникнути. Крім того, якщо причина появи поліпів не була усунена, то можлива поява нових утворень. Виняток становлять поліпи ендометрію, які можуть самостійно зникнути внаслідок зміни гормонального фону в організмі жінки. Якщо поліпи не були видалені, за їх видозмінами повинен спостерігати лікар.

4. Як швидко розростається поліп матки?

Поліп матки являє собою наріст, що складається з клітин ендометрію (слизової оболонки матки). Ендометрій піддається циклічним змінам під дією гормонів у різні фази менструального циклу жінки. Темпи зростання поліпа, як і гормональний фон, індивідуальні, тож точно спрогнозувати, як саме буде розвиватися поліп, неможливо. Саме тому за виявлення поліпа матки його необхідно регулярно контролювати (проходити повторні огляди за призначенням лікаря), а за наявності показань — видалити.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 3 оцінок
Що таке поліпи та які органи вони вражають?
Лікар-уролог, хірург. Друга категорія. Досвід роботи - 12 років.
Що таке поліпи та які органи вони вражають?
Лікар-проктолог, хірург. Кандидат медичних наук. Вища категорія. Стаж роботи 15 років.

Задайте своє питання урологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі