Показання і підготовка до УЗД нирок

Показання і підготовка до УЗД нирок
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 22 April 2021 | Перегляди 7249
Ультразвукова діагностика нирок дозволяє виявити багато захворювань і проблем даного парного органу без попередньої підготовки.

Тому саме з УЗД починається обстеження стану нирок. Інформативність і швидкість проведення процедури також є перевагами.

Що покаже УЗД нирок

Ультразвукове обстеження нирок працює за тим самим принципом, що і для інших органів. Спрямований високочастотний звуковий сигнал з УЗ апарату відбивається від нирок. Прилад вловлює це відображення і переводить його у візуальну форму. За нею лікар робить висновок про стан нирок, оскільки характер відображених хвиль залежить від структури обстежуваних тканин і їх стану. За результатами УЗД можна встановити цілий ряд проблем із нирками:

 • зміну положення нирок, аномалії в їх будові;
 • якість роботи судин у нирках, кровотік і провідність;
 • пієлонефрит - інфекційне захворювання нирок;
 • сечокам'яну хворобу, за якої в нирках або інших частинах сечовидільної системи виявляється пісок або навіть більші утворення, які називають камінням;
 • розширення чашок нирок;
 • цистит;
 • новоутворення нирок.

До новоутворень нирок належать як доброякісні, наприклад, кісти, так і злоякісні, тобто ракові пухлини. При цьому ультразвукове дослідження нирок дозволяє зробити висновок про стан цього парного органу, ефективнысть його роботи, а також виявити аномалії розвитку.

Показання до УЗД нирок

Ультразвукове дослідження нирок призначає лікар, якщо у пацієнта є показання до проведення даного обстеження. У перелік показань для УЗД нирок входять:

 • коліки, локалізовані в районі нирок;
 • больові відчуття в районі попереку і спини;
 • наявність в історії хвороби травм і забоїв нирок;
 • підозра на новоутворення в нирках;
 • негативні зміни стану нирок, які вдалося виявити завдяки клінічним аналізам сечі.

Також УЗД нирок призначається для перевірки стану і функціональності органів після їх трансплантації, після проведення хірургічного втручання (як запобіжний контроль), а також для діагностики гострих або хронічних запальних процесів. Завдяки тому, що ультразвукове обстеження є неінвазивним і відносно безпечним, його за потреби можуть призначити вагітній жінці без побоювання зашкодити плоду. Якщо є показання, ультразвукове дослідження проводиться не тільки на нирках, а й на інших органах сечовидільної системи, наприклад, УЗД сечового міхура. Це дає можливість отримати більш повну картину про її стан.

Підготовка до УЗД нирок

Процедура проведення ультразвукового обстеження нирок неінвазивна, і вся підготовка до її проведення зводиться до дотримання простої дієти. За кілька днів до проведення процедури УЗД нирок для успішного діагностування потрібно відмовитися від продуктів, які викликають посилене газоутворення. Лікар-уролог, призначаючи процедуру, детально розпише дієту. Її мета - знизити газоутворення в кишечнику. Внаслідок цього показання апарату УЗД для нирок будуть повнішими та більш точними. Пацієнту призначається і питний режим. Також лікар, який призначає УЗД нирок, може призначити перерву в прийомі деяких медикаментів.

Заалом УЗД нирок і сечовидільної системи є сучасним, неінвазивним, нешкідливим і точним методом діагностики, до якого часто вдаються лікарі-урологи в процесі постановки правильного діагнозу.

Популярні питання

1. Чому не можна їсти перед УЗД нирок?

Їсти перед процедурою не можна, щоб нирки на УЗД краще візуалізувалися, не заважало зайве скупчення газів і їжі в кишечнику. Для цього після останнього прийому їжі рекомендується прийняти активоване вугілля.

2. Чи можна робити УЗД нирок під час вагітності?

УЗД нирок за вагітності проводиться за наявності симптомів захворювання шлунково-кишкового тракту або якщо в анамнезі жінки були захворювання нирок. Перед плануванням вагітності проводиться УЗД нирок, оскільки в період виношування дитини робота на нирок збільшується.

3. Як довго не їсти перед УЗД нирок?

Відмовитися від прийому їжі варто за 8 годин. За 30 хвилин до УЗД необхідно випити сорбент (активоване вугілля або сорбекс) для кращої візуалізації нирок.

Рейтинг статті:
4 з 5 на основі 1 оцінки
Показання і підготовка до УЗД нирок
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 18 років.

Задайте своє питання узд
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: