0 800 30 11 77

УЗД для вагітних - які бувають і навіщо потрібні

УЗД для вагітних - які бувають і навіщо потрібні
Читати 7 хвилин | Створено: 22 квітня 2021 | Оновлено: 22 квітня 2021 | 33715 33715
Ультразвукова діагностика є важливою частиною контролю за станом вагітної жінки.

Неінвазивність і нешкідливість цього методу обстеження роблять його найкращим і затребуваним на різних термінах виношування плода.

Принцип дії ультразвукової діагностики наступний: УЗ апарат випромінює високочастотний сигнал, який відбивається від обстежуваного об'єкта. Апарат УЗ вловлює це відображення і переводить його у відповідний для розшифровки лікарем візуальний вигляд. Оскільки якість відображення звукових хвиль може відрізнятися залежно від щільності та структури тканин, з якими ультразвук взаємодіє, метод ультразвукової діагностики дозволяє досить точно судити про стан внутрішніх органів, а також про стан плода.

Види УЗД для вагітних

Характер ультразвукової діагностики вагітних не змінюється залежно від виду УЗД, але змінюється спосіб проведення обстеження:

 • трансабдомінальний, коли стан плода діагностують через передню стінку черевної порожнини;
 • трансвагінальний, за якого датчик вводиться в піхву жінки.

Крім того, ультразвукове обстеження під час вагітності може відрізнятися за метою проведення:

 • фетометрія - вид обстеження, який дозволяє точно встановити термін вагітності. Також використовується для встановлення довжини стегон, окружності голови, грудей і живота плода;
 • скринінгове УЗД, яке проводиться за планом відповідно до терміну вагітності в першому, другому і третьому триместрах;

Окремо варто згадати доплерографію - дослідження кровотоку, яке призначає лікар, якщо є для цього показання. Це обстеження дозволяє дізнатися швидкість кровотоку і стан судин.

Як часто можна робити УЗД вагітним

Ультразвукове дослідження вагітних вважається нешкідливим, тому проводиться так часто, як це необхідно для встановлення точного стану плода і матері. Кількість призначуваних лікарем сеансів УЗД може коливатися залежно від безлічі факторів. Це і стан здоров'я конкретної жінки, і її історія хвороби, наявність скарг і багато іншого. Крім того, є і планові скрининги, які жінці необхідно пройти в кожному триместрі вагітності навіть у тому випадку, якщо у неї немає скарг. Однак, хоча УЗД і вважається нешкідливим, процедуру з міркувань обережності не проводять заради інтересу, тільки за реальної необхідності. Є три планових проведення ультразвукової діагностики вагітної: в першому, другому і третьому триместрі.

УЗД скринінг першого триместру

Зазвичай ультразвукове обстеження в першому триместрі проводиться на 10-14 тижні вагітності. УЗД скринінг дає можливість дізнатися:

 • точний термін зачаття, а отже і спрогнозувати попередню дату пологів;
 • кількість ембріонів;
 • місце прикріплення плаценти;
 • стан плаценти;
 • наявність або відсутність патології матки або придатків;
 • наявність або відсутність деяких відхилень у розвитку.

Крім того, вже на п'ятому тижні вагітності ультразвукова діагностика дозволяє почути серцебиття ембріона. Також є можливість за допомогою УЗД плода уточнити стан плаценти, наприклад, чи є підозри на її відшарування. І хоча внутрішні органи ембріона ще тільки формуються на ранніх термінах, УЗД дає можливість зрозуміти, наскільки його розвиток відповідає нормам. А це в свою чергу дає можливість судити про стан матері та її майбутньої дитини.

УЗД скринінг другого триместру

Друге планове відвідування кабінету ультразвукової діагностики вагітна жінка проводить на 20-24 тижні терміну вагітності. На цьому терміні у плода сформовані всі життєво важливі органи, що дозволяє провести аналіз їх роботи за допомогою УЗД плода. Це обстеження дає можливість з високою імовірністю встановити анатомічні відхилення в розвитку плода, відхилення в розвитку внутрішніх органів, вроджені вади багатьох систем.

Часто саме на УЗД другого триместру чекають найбільше, адже саме на цьому терміні виходить з'ясувати стать майбутньої дитини. Для збереження здоров'я матері та дитини важливою є можливість на даному етапі перевірити стан плаценти. За допомогою УЗД вдається встановити її щільність, зрілість і товщину. Крім того, можна дізнатися ступінь передлежання і місце прикріплення плаценти. Аналіз стану плаценти має важливе значення для того, щоб зробити загальний висновок про перебіг вагітності. Також на даному етапі ультразвукова діагностика дає можливість дізнатися положення пуповини щодо плода. І, нарешті, за допомогою УЗД скринінгу лікар перевіряє також стан матки жінки.

УЗД скринінг третього триместру

Третє планове відвідування вагітною жінкою кабінету ультразвукової діагностики відбувається на 32-34 тижні вагітності. Це вже пізній термін, що відповідає восьмому місяцю вагітності, коли до пологів залишається порівняно небагато часу. Важливо, що деякі аномалії та відхилення в розвитку вдається виявити тільки на пізніх термінах вагітності, тому ультразвукова діагностика є важливою для заключного висновку про стан плода і матері. Також УЗД скринінг плода в третьому триместрі дає можливість провести аналіз цілого ряду важливих показників:

 • становище дитини - чи знаходиться вона вниз головою або ногами. Другий випадок є показанням для кесаревого розтину;
 • ступінь зрілості плаценти, від якої залежить кількість кисню, що надходить до плода;
 • стан здоров'я більшості внутрішніх органів вже сформованого плода;
 • показники росту плода загалом і стан його кінцівок і частин тіла;
 • рухова активність, яка повинна укладатися в певний стандарт - як надмірно мляві рухи, так і незвично висока активність вказують на проблеми зі здоров'ям плода.

Небезпека УЗД для вагітних

Ультразвукове обстеження плода є порівняно молодою діагностичною процедурою, ефект від якої все ще вивчається. Жодне дослідження не довело конкретний шкідливий ефект від звичайного УЗД, яке призначається тричі за вагітність. Водночас вплив звуків ультрависокої частоти на живі клітини має місце. Йдеться про підвищення температури окремих ділянок тіла за відносно тривалого впливу ультразвукового випромінювання. Зокрема, матка є вкрай чутливою на ранніх термінах вагітності.

Водночас користь від ультразвукового обстеження плода є безсумнівною. Завдяки цій діагностичній процедурі вдається дізнатися про його стан на різних етапах його розвитку. Триразове відвідування кабінету ультразвукової діагностики для стандартного обстеження плода є нормою, поширеною у багатьох країнах. У той же час робити додаткові УЗД з інтересу, а також робити знімки дитини як 2D-, так і 3D- або 4D-формату небажано, адже інтенсивність ультразвукового впливу в такому випадку вища, і рекомендується не ризикувати.

УЗД в ОН Клінік Суми

УЗД для вагітних - які бувають і навіщо потрібні - Коболєва Анастасія Євгеніївна
Коболєва Анастасія Євгеніївна
ОН Клінік Суми
вул. Харківська, 23
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 8:00 - 14:00

Популярні питання

1. Навіщо потрібно доплер УЗД для вагітних?

Ультразвукова доплерографія під час вагітності потрібна для оцінки параметрів кровотоку в судинах плода, матки та пуповини. Порушення кровотоку може призвести до кисневого голодування, порушення нормального розвитку плода і виникнення небезпечних ситуацій. Дослідження призначається гінекологом у плановому режимі для контролю розвитку плода, а також за підозри на наявність патологій (маловоддя, багатоводдя, відшарування або передлежання плаценти та інші).

2. Як підготуватися до УЗД для вагітних?

Підготовка до УЗД органів малого таза за вагітності розрізняється залежно від того, яким способом буде проводитися процедура. За трансабдомінального УЗД, що виконується через стінку живота, за годину до дослідження потрібно випити до одного літра негазованої рідини (щоб поліпшити візуалізацію органів). Якщо планується трансвагінальне УЗД органів малого таза, сечовий міхур перед процедурою потрібно спорожнити.

3. Чи можна їсти перед УЗД для вагітних?

Перед УЗД органів малого таза під час вагітності можна їсти. Раціон харчування і кількість прийомів їжі зазвичай міняти не потрібно. Важливо не переїдати перед ультразвуковим дослідженням органів малого таза, щоб не відчувати дискомфорту під час процедури.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
УЗД для вагітних - які бувають і навіщо потрібні
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 4 роки.
УЗД для вагітних - які бувають і навіщо потрібні
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 18 років.

Поставте своє питання УЗД
«ОН Клінік»

Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!