Прості способи навчити дитину читати

Прості способи навчити дитину читати
Читати 9 хвилин | Опубліковано: 04 October 2021 | Перегляди 3930
Читання є базовою навичкою, яку дитині необхідно опанувати для подальшого навчання і життя в суспільстві. Усі батьки хотіли б навчити свою дитину читання швидко і без труднощів.

Навчити дитину читати буде легше, якщо дотримуватися деяких правил.

Як зрозуміти, що дитина готова вчитися читати?

Готуватися до того, щоб навчити дитину швидко читати, необхідно ще з ранніх років. Читання книг дитині, ігри з буквами та тематичними картками не тільки сприяють ранньому розвитку, а й формують інтерес до книги, розвивають мовлення. У процесі формування мови у дітей може спостерігатися заїкання. Відрізнити норму від патології і почати лікування логоневроза може лікар-логопед.

Для того щоб швидко навчити дитину читати, необхідно вчасно розпочати навчання. Дитина, яка готова навчатися читання, має наступні навички:

 • готова концентрувати увагу протягом 10-15 хвилин і більше;
 • має достатній словниковий запас (вільно розмовляє на прості теми);
 • вміє правильно вимовляти всі звуки;
 • вміє виділити в слові першу і останню букву, розрізняє ліво, право, верх і низ.

Навчити дитину читати можна як у домашніх умовах, так і віддавши дитину на заняття з педагогом. Незважаючи на те, що педагог може правильно навчити дитину читати та грамотно вимовляти звуки, відпрацьовувати навички читання потрібно безперервно, і для досягнення результату необхідно буде практикуватися вдома.

Як навчити дитину читати по складах?

Навчання читання по складах — це перший етап звукового методу читання. Для того щоб навчити дитину з'єднувати букви в склади, дитина повинна знати не назву букви в алфавіті (а, бе, ве ...), а звук, що відповідає кожній букві (а, б, в). Щоб дитину не довелося переучувати, краще відразу називати букви назвою звуку.

Складове читання для дітей починається зі складів і слів, що складаються з двох букв (ма, па). Слід показати дитині парні склади, в яких однакова голосна може стояти як перед приголосною, так і після (ам і ма, ар і ра). На даному етапі дитині також пропонують читати склади, що складаються з однакового приголосного звуку з різними голосними та навпаки (ма, мо, му, ме та ма, ра, па, ба).

Наступним етапом є причитування. До дволітерного стилю додають один приголосний і читають парами (ма — мак, сі — сік). Після — переходять до читання слів, що складаються з декількох складів.

Ігри для читання по складах

Існує безліч вправ для читання, складених в ігровій формі. Ігри з буквами та складами призначені як для дітей раннього дошкільного віку, так і для того, щоб навчити дитину читати в п'ять або шість років.

Навчити дитину читати швидко по складах допоможуть ігри, в яких склади можуть бути учасниками казки. Ігрові вправи також пропонують дітям з'єднувати початок слів з їх правильними закінченнями або розбивати довгі слова на кілька складових.

В іграх зі словами можна задіяти улюблених персонажів з мультфільмів і книг. Дитині можна запропонувати зібрати ім'я улюбленого героя з заплутаних складів або дописати закінчення слова, останній склад якого «заблукав».

Як швидко навчити дитину читати?

Дитячі психологи стверджують, що навчити дитину читати за короткий час можна в тому випадку, якщо процес навчання викликає у дитини інтерес. Інтерес дітей до навчання читання можна сформувати особистим прикладом. Дитині важливо бачити, що мама і тато читають книги та отримують від читання задоволення. Дітям також слід розповісти, що, навчившись читати, вони самі зможуть прочитати історії про їхніх улюблених героїв, а також зможуть використовувати цю навичку в побуті (наприклад, самі прочитають назву улюбленого соку на упаковці або яскраву вивіску на вулиці).

Вчити дитину читати необхідно крок за кроком. Для того, щоб навчити дитину читати склади разом, слід навчити її не робити паузу між окремими буквосполученнями. Дітям можна пояснити в ігровій формі, що склади «дружать», «тримаються за руки» або «їдуть у вагонах одного паровоза», тому їх необхідно вимовляти разом. Після читання по складах дитина переходить до читання словами, вчиться називати їх цілком і розуміти продовження слова після прочитання першої половини.

Слова для читання дітям повинні бути простими та зрозумілими. Краще використовувати ті слова і вирази, які дитина використовує щодня: мама, тато, бабуся, сік, каша, ліс, м'яч.

Методики навчання дитини читання

Звуковий метод навчання читання є найбільш поширеним як серед батьків, так і серед педагогів. Перед початком навчання дитина повинна вміти називати звуки, відповідні буквах алфавіту, на підставі яких дитину можна навчити читати по складах.

Для дітей, яким не підходить звуковий метод навчання, психологи запропонували альтернативні способи навчитися читання. Існує кілька альтернативних методів навчити дитину швидко читати:

 • метод Марії Монтессорі;
 • метод Гленна Домана;
 • метод Зайцева;
 • читання за системою Тюлєнєва;
 • метод Воскобовича;
 • метод Кушніра;
 • комп'ютерне навчання читання.

Підібрати відповідний дитині спосіб можна на консультації у педіатра або дитячого психолога. Згідно з методом Марії Монтессорі, для розвитку нових навичок дитині необхідно створити розвиваюче середовище. За методом Монтессорі, дитина спочатку вчиться писати, а вже потім — читає. При цьому не рекомендується вчити дитину читати по складах — діти запам'ятовують слова цілком.

Для навчання читання за методом Гленна Домана використовуються спеціальні картки із зображенням предметів. Автор є прихильником раннього розвитку і вважає, що навчити другокласника читати складніше, ніж дитину 2-3 років. Метод Домана також дозволяє навчити дитину читати слова цілком.

Навчання читання за методом Зайцева відбувається шляхом складання слів з кубиків з окремими буквами та складами. За кубиками Зайцева можна навчити дитину читати і в п'ять років, і в більш ранньому віці.

Система Тюлєнєва навчає дітей читання вже з народження, тому читати «про себе» діти починають раніше, ніж вголос. Даний метод не застосовується для того, щоб навчити дитину читати в п'ять років.

Метод Воскобовича передбачає навчання читання дітей через ігровий метод. Посібники для ігор можуть купуватися в спеціалізованих магазинах або виготовлятися своїми руками.

Навчити читати п'ятирічну дитину можна за методом Кушніра. Згідно з методом Кушніра, тоді як мама читає дитині захопливий текст, малюк очима стежить за написаним у книзі. Автор методики вважає, що щоденне повторення даної вправи сприяє тому, що дитина вчиться читати автоматично, запам'ятовуючи слова в книзі.

Комп'ютерне навчання читання передбачає використання спеціальних програм. Незважаючи на підвищений інтерес дітей до техніки, комп'ютерне навчання несприятливо впливає на зір і не формує у дітей інтерес до книг і суті прочитаного.

Як навчити дитину читати швидше?

Після того як дитина навчилася читати окремі склади та слова, виникає питання, як навчити дитину читати швидше. Середня швидкість читання — це кількість слів незнайомого тексту, прочитаних за одну хвилину. Єдиної норми швидкості читання для дошкільнят не існує. Норма швидкості читання для дітей шести років по закінченню першого класу становить близько 40 слів за хвилину.

Для того щоб читати швидко, дитині необхідно навчитися читати «про себе». Доведено, що читання «про себе» не тільки збільшує швидкість, але і покращує ступінь сприйняття прочитаного тексту. Для того, щоб розуміти прочитане, необхідно також навчитися читати виразливо і правильно підібрати інтонацію (питальну, спонукальну, перерахування).

Важливо не тільки механічно навчити дитину читати, а й вміти розуміти прочитане. Для розвитку розуміння прочитаного тексту запропонуйте дитині переказати або продовжити історію, відповісти на питання стосовно тексту або висловити свою думку про те, що дитина тільки що дізналася з тексту. Подібні вправи не тільки навчають читання, але також розвивають мовлення і мислення, допомагають дитині навчитися будувати складні речення і послідовно викладати свої думки.

Як навчити дитину читати українською?

Навчити дитину читати українською мовою простіше, якщо дитина володіє усною українською мовою. Навчання слід почати зі знайомства з буквами українського алфавіту. Дитині, яка вміє читати російською мовою, слід не тільки дати вивчити українські літери, а й показати, що одні й ті ж букви в російській і українській мовах можуть звучати по-різному.

Для навчання читання українською добре підходить класичний звуковий метод. Навчити дитину читати по складах українською мовою так само просто, як і російською, бо українська мова підпорядковується правилам читання практично без винятків. Якщо в дошкільному віці дитина вміє читати російською мовою, першокласник швидко навчиться читати український текст після початку навчання в українській школі.

Як навчити дитину читати англійською?

Навчити дитину читати англійською складніше, ніж російською або українською. Це пов'язано з тим, що в англійській мові багато винятків з правил читання, і звукового методу навчання (з'єднання звуків у склад) виявляється недостатньо.

В англійській мові необхідно вчити дитину читати словами. Саме тому в англомовних країнах широко розвинені альтернативні методи навчання читання, згідно з якими слова впізнаються дитиною цілком (наприклад, методи Домана і Монтессорі). Для того, щоб дитина змогла дізнаватися англійські слова, вона повинна бачити їх цілком і розуміти їх значення.

Незалежно від вибору методу навчання, читання — це навичка, яка формується шляхом регулярних тренувань і вправ. Навчити дитину читати швидко в першому класі з нуля неможливо. Для того, щоб читання викликало у дитини інтерес і приносило задоволення, необхідно приділяти увагу розвитку дитини з самого народження.

Популярні питання

1. У скільки років вчити дітей читати?

Початок навчання читання залежить не від віку, а від готовності дитини навчатися. Починати читати слід у той момент, коли дитина проявляє інтерес до тексту і хоче вчитися. Проте навчити читати шестирічну дитину рекомендується перед початком навчання в школі, тому що діти, які вміють читати, впевненіше почуваються в школі та простіше адаптуються в першому класі.

2. Чи можна навчити читати дитину в три роки?

Багато психологів вважають, що навчити дитину читанню в три роки набагато простіше, ніж навчити дитину читати в початковій школі. У трирічному віці у дітей яскраво виражений пізнавальний інтерес, і будь-яка інформація засвоюється швидко і легко. Якщо дитина в три роки проявляє зацікавленість у буквах, можна спробувати почати навчання в ігровій формі.

3. Як навчити дитину читати транскрипцію?

Для читання транскрипції необхідно не тільки знання букв, а й розуміння спеціальних символів і знаків (наголосів, м'якого звуку). Для того, щоб навчити дитину читати транскрипцію, слід пояснити дитині, для чого вона необхідна. Дитині важливо розуміти, що транскрипція допомагає їй правильно прочитати незнайоме слово іноземною мовою.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Прості способи навчити дитину читати
Лікар педіатр. Вища категорія. Стаж роботи більше 20 років.

Задайте своє питання педіатру
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Похожие статьи:

Коментарі

Ирина 1 місяць тому
Что делать, если мой ребенок умеет читать предложениями, но не хочет читать текст? Каждый раз, когда мы открываем книгу, он просит меня читать ему сказки, как в раннем детстве.
Відповісти
Санжаревська Тетяна Олегівна 1 місяць тому
Ирина Ирина
Для того, чтобы ребенок начал читать текст сам, совсем не обязательно прекращать читать ему книги. Попробуйте заинтересовать ребенка чтением в то время, когда вы не играете вместе. Для этого оставьте на видном месте книгу, которая точно не оставит вашего ребенка равнодушным (например, с любимыми героями или яркими иллюстрациями). Если ребенок умеет читать, во время игры он найдет книгу, потянется к ней и невольно начнет читать, что в ней написано.
Марина 1 місяць тому
Ребенок учится читать слоги и путает некоторые буквы, например, созвучные глухие и звонкие звуки (д и т). Что делать? Как научить ребенка читать правильно?
Відповісти
Санжаревська Тетяна Олегівна 1 місяць тому
Марина Марина
Если ребенок путает звуки во время чтения, необходимо в первую очередь научить ребенка различать их на слух. Для этого предложите ребенку игры, в которых ему необходимо будет называть первую и последнюю букву в слове или разбивать целое слово на отдельные звуки (мама - это м, а, м и а). Если обучение в игровой форме не поможет, необходимо обратиться с данной проблемой к логопеду.
Виктория 1 місяць тому
Моему ребенку два года и, когда я читаю ему книжки, он правильно следит за текстом и в нужном месте переворачивает страницу. Может ли так ребенок сам научиться читать?
Відповісти
Санжаревська Тетяна Олегівна 1 місяць тому
Виктория Виктория
Согласно методике Кушнира, ребенка можно научить читать, если по нескольку раз вслух читать ему один и тот же текст и просить следить за прочитанным. Однако данный метод работает только с возраста пяти лет. В действительности ваш ребенок просто выучил любимую сказку и запомнил, после какого слова вы переводите взгляд на следующую строку или страницу. Такая игра, хоть и не обучает чтению, зато развивает память.
Инна 1 місяць тому
Во время занятий чтением ребенок часто отвлекается и не может найти место, на котором он остановился. Очень переживаю, что в школе ему будет трудно читать самому на уроках. Есть ли упражнения, чтобы развить внимательность?
Відповісти
Санжаревська Тетяна Олегівна 1 місяць тому
Инна Инна
Когда ребенок начинает читать предложения и целый текст, поначалу необходимо, чтобы он следил за строкой с помощью пальца. Научите ребенка перемещать палец вдоль строки, согласно прочитанному. На следующем этапе необходимо обучить ребенка убрать палец от текста и следить за ним глазами. Чтобы научить ребенка ориентироваться в книге, закрывайте текст рукой, и просите продолжить чтение с определенного слова (называйте, с какого именно). Если ребенок рассеян и плохо концентрирует внимание в повседневных делах, необходимо обратиться за консультацией к педиатру.
Елизавета 1 місяць тому
Какие книги лучше покупать ребенку для самостоятельного чтения?
Відповісти
Санжаревська Тетяна Олегівна 1 місяць тому
Елизавета Елизавета
Книги для детей должны соответствовать возрастной категории и быть интересными именно вашему ребенку. При выборе книг обратите внимание на размер и разборчивость шрифта, наличие иллюстраций, длину сказок. Поначалу для самостоятельного чтения лучше выбирать короткие истории (на одну страницу), которые ребенок сможет сам прочитать за один раз.