Заїкання та патології мовлення

Ті, хто заїкається, усвідомлюють, що хочуть сказати, але не можуть цього зробити. Внаслідок цього, люди із заїканням повторюють або продовжують слово, склад, приголосний або голосний звук, а також роблять паузу (коротку, довгу) під час спілкування, тому що досягли проблемного слова або звуку.
Серед дітей молодшого віку заїкання може сприйматися як нормальне явище — це природна частина опанування мовленнєвих навичок. Найчастіше заїкання проявляється у дітей у віці від 2 до 6 років, коли вони розвивають мовленнєві навички. Дитина заїкається, якщо її мовлення і мовленнєві здібності недостатньо розвинені. Більшість дітей здатні переростати заїкання в процесі розвитку, якщо воно не є патологією.
Лікування логоневрозу та інших розладів (дефектів) мовлення — компетенція лікаря-логопеда. На подібні проблеми страждає понад 70 мільйонів людей у всьому світі. У середньому, приблизно 5-10% всіх дітей хоча б раз у житті стикалися із заїканням, але більшість з них зазвичай переростають це явище протягом декількох місяців або років. Раннє втручання може допомогти дітям подолати заїкання.
За даними дослідження, у кожної четвертої дитини мовленнєва проблема може зберігатися в дорослому житті і перетікати в різні мовленнєві розлади. Це ускладнює спілкування з іншими людьми, що часто впливає на якість життя людини та міжособистісні стосунки.
Основні причини заїкання у дітей найчастіше зводяться до психологічних проблем або неврологічним хвороб. Іноді заїкання належить до хронічного захворювання, яке зберігається в зрілому віці. Рідше трапляються мовленнєві труднощі, що виникають після емоційної травми (психогенне заїкання).
Часто перші ознаки заїкання у дитини з'являються у віці від 18 до 24 місяців. У цей період дитячий словниковий запас поступово збільшується, фіксуються перші спроби зв'язування слів у короткі або довгі речення. У процесі формування дитячого словникового запасу багато дітей можуть заїкатися. У більшості випадків це триває від декількох тижнів до декількох місяців. У багатьох випадках заїкання проходить саме до 5 років, якщо не є патологією мовлення.
Як вилікувати заїкання, якщо це патологія? Заїкання лікується, і для цього необхідно відвідати логопеда, який підбере мовленнєву або мовну терапію залежно від діагнозу пацієнта.
Заїкання може передаватися за спадковістю і бути результатом генетичних аномалій. Також швидкість мовлення здатна порушуватися з причин, не пов'язаних з генетикою. Причини заїкання у дорослих і дітей можуть бути викликані черепно-мозковою травмою або іншими захворюваннями головного мозку, що провокують появу:
Визначити, чи є у дітей заїкання патологічного характеру може тільки логопед. Часто у дитини трапляється заїкання під час хвилювання через:
Якщо мовленнєві запинки — це поодинокі випадки, батькам не потрібно турбуватися. Коли вони часто повторюються, потрібно записатися на прийом до дитячого лікаря-логопеда.
Психосоматика захворювань, пов'язаних із дефектами мовлення, може бути різною і залежить від вразливості дитини, складу її характеру, наявності захворювань нервової та інших систем. Ознаки та симптоми заїкання можуть включати:
Щоб встановити причину того, чому люди заїкаються, необхідно звертатися до лікаря відразу ж після виявлення мовленнєвих проблем і починати лікування. Розлад мовлення спостерігається менш, ніж в 1% всіх дорослих. За даними Американської асоціації мови, мовлення і слуху, деякі люди, що заїкаються, під час розмови виглядають надзвичайно напруженими або захеканими. Їх мовлення може бути повністю «заблоковане» (зупинене) під дією багатьох факторів.
Існує купа причин, чому люди заїкаються. Часто це відбувається внаслідок травм голови, хвилювання, а також на тлі недолікованих захворювань у дитинстві. Також причини заїкання у дорослих можуть бути пов'язані зі способом життя, кар'єрними та сімейними негараздами.
Якщо дитина заїкається, потрібно відвідати логопеда і встановити причину того, що відбувається. Є різні види заїкання і більшість з них виникають на тлі збоїв у роботі нервової системи. Заїкання на тлі неврозів бувають:
Лікування логоневрозів підбирає лікар залежно від діагнозу та ступеня прогресування мовленнєвих дефектів (слабке, помірне, сильне). Також значення має частота заїкання: постійне, періодичне, хаотичне, циклічне. Іноді проблеми з вимовою залежать від ситуації і виявляються залежно від її повторення.
Якщо доросла людина або дитина заїкається і тягне слова, потрібно пройти лікування у логопеда. За своєчасного звернення до лікаря мовлення можна поліпшити або зовсім позбутися проблеми (залежить від діагнозу). У маленьких дітей після визначення причини заїкання лікар обов'язково дає оцінку запинок у мовленні: короткочасні або довготривалі. У більшості випадків для оцінки заїкання використовують серію тестів, спостережень та інтерв'ю.
Оцінка дітей старшого віку і дорослих більше націлена на визначення ступеня тяжкості розладу і того, який вплив розлад мовлення здійснює на здатність людини спілкуватися і належним чином виконувати повсякденні дії.
Часто заїкання характеризується порушеннями мовленнєвої моторики (наприклад, сенсорної та моторної координації). У цьому випадку діти та дорослі, які заїкаються, можуть отримати користь від методів лікування, як логопедія, використання електронних пристроїв для поліпшення швидкості мовлення або когнітивно-поведінкова терапія.
Заїкання саме собою не проходить. Як не заїкатися? Для цього потрібно звернутися за допомогою до лікаря-логопеда. Невелике або сильне заїкання завжди має причину і лікується методами, підібраними лікарем.
Розлади мовлення можуть посилюватися на тлі стресів, емоційного сплеску, хвороб нервової системи, поведінкових факторів. Запущені мовленнєві дефекти складно піддаються лікуванню, але завдяки постійній корекції мовлення поступово відновлюється і поліпшується.
Для того, щоб позбутися заїкання під час хвилювання, вдихайте через ніс і одночасно видихайте, повторюючи ланцюжки складів: «фу», «фа», букву «ф».
Ці вправи необхідно повторити п'ять разів.
Дихальні вправи в разі заїкання слід виконувати в такій послідовності:
Також у разі заїкання корисно видувати мильні бульбашки, надувати повітряні кульки; робити зарядку, що розвиває легені.
На тлі мовленнєвих порушень у дітей починає розвиватися мовленнєвий невроз (боязнь мови). Мовленнєвий невроз є наслідком заїкання, а не його причиною. Саме тому він зазвичай починає розвиватися у віці дев'яти років, коли дитина починає абсолютно чітко розуміти свої мовні бар'єри і з особливою інтенсивністю переживати за свої невдачі.
У разі заїкання можна використовувати переважно два види масажу:
Сегментарний масаж дає змогу опрацювати окремо м'язи, що забезпечують мовлення. Масажі виконуються в чистому, зручному, теплому і провітрюваному приміщенні.
Щоб дихання при заїканні було правильним, потрібно зробити інтенсивний короткий вдих. Живіт під час вдиху висувається вперед. На секунду затримавши дихання, потрібно зробити довгий видих через рот. Живіт повертається у вихідне положення.