Лікування нейроциркулярної дистонії в Дніпрі
Нейроциркуляторна дистонія (НЦД) — захворювання, що супроводжується збоями в роботі серця і судин, які спричинені розладами вегетативної нервової системи. НДЦ не є смертельним захворюванням. Однак нейроциркуляторна дистонія небезпечна через ризик розвитку хронічних серцево-судинних захворювань (гіпертонії, ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності).
Пройти діагностику та лікування НЦД у Дніпрі можна в медичному центрі «ОН Клінік Дніпро». Запис на консультацію невролога ведеться цілодобово.
Причини нейроциркуляторної дистонії
До розвитку нейроциркуляторної дистонії може призвести запалення головного мозку (менінгіт, енцефаліт). Іноді НЦД з'являється на тлі гормонального дисбалансу в організмі в разі дисфункції щитоподібної залози та надниркових залоз. Інші можливі причини нейроциркуляторної дистонії:
- генетична схильність;
- часті переїзди в різні кліматичні зони;
- травми голови;
- шкідливі звички (куріння, наркоманія, зловживання алкоголем);
- зневоднення організму;
- тривалий прийом лікарських препаратів (нейролептиків, транквілізаторів, кортикостероїдів);
- фізичне та розумове перенапруження;
- малорухливий спосіб життя.
Спровокувати нейроциркуляторну дистонію здатні психічні патології (депресія, посттравматичний стресовий розлад). Причинами НЦД можуть також стати аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, васкуліт, склеродермія).
Симптоми НЦД
Симптоми нейроциркуляторної дистонії зазвичай проявляються на тлі стресу, порушення режиму дня, перенесених інфекційних захворювань (ГРВІ, грипу). Спровокувати загострення нейроциркуляторної дистонії можуть також купання в гарячій воді, різкі перепади атмосферного тиску. Поширені симптоми НЦД:
- підвищена стомлюваність;
- м'язова слабкість;
- біль у ділянці грудної клітки;
- часті запаморочення;
- схильність до непритомності;
- головний біль;
- прискорене або уповільнене серцебиття;
- підвищене потовиділення;
- задишка;
- набряки нижніх і верхніх кінцівок;
- блідість шкірних покривів;
- озноб;
- порушення сну (безсоння, денна сонливість).
При НЦД може спостерігатися зниження концентрації уваги та погіршення пам'яті. Деякі пацієнти стикаються з підвищеною дратівливістю і тривожністю під час загострень НЦД.
Види нейроциркуляторної дистонії
В основі класифікації нейроциркуляторної дистонії лежать зміни в роботі серця і динаміка артеріального тиску. Види НЦД:
- нейроциркуляторна дистонія за кардіальним типом — супроводжується болем у ділянці серця, аритмією, підвищеним або зниженим пульсом. Артеріальний тиск зазвичай залишається в межах норми;
- нейроциркуляторна дистонія за гіпертонічним типом — характеризується високим артеріальним тиском, прискореним серцебиттям, сильними головними болями;
- нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом — відрізняється зниженим артеріальним тиском, загальною слабкістю, частими запамороченнями і схильністю до непритомності;
- нейроциркуляторна дистонія за змішаним типом — поєднує симптоми гіпертонічного, гіпотонічного і кардіального типів, супроводжуючись періодичними перепадами тиску та серцевого ритму.
У разі порушення кровопостачання головного мозку в пацієнта може бути діагностовано НДЦ за церебральним типом. Для цього різновиду захворювання характерні головні болі, запаморочення, шум у вухах, підвищена тривожність і дратівливість, погіршення пам'яті та концентрації уваги.
Діагностика нейроциркуляторної дистонії в Дніпрі
На первинній консультації невролог аналізує скарги пацієнта, а потім проводить фізикальний огляд, перевіряючи рефлекси, вимірюючи артеріальний тиск і пульс. Лабораторні аналізи, які можуть призначатися під час діагностики нейроциркуляторної дистонії:
- загальноклінічний і біохімічний аналізи крові;
- тести на гормони;
- загальноклінічний аналіз сечі.
Для оцінки роботи серця і виключення можливих серцево-судинних захворювань під час діагностики НЦД використовують ЕКГ (електрокардіографію). Вивчити структуру серцевого м'яза і судинних стінок, стан серцевих клапанів і об'єм камер допомагає УЗД серця і судин.
Лікування нейроциркуляторної дистонії за кардіальним типом у Дніпрі
Для зниження частоти серцевих скорочень, стабілізації артеріального тиску і зменшення навантаження на серце за нейроциркуляторної дистонії з синдромом кардіалгії можуть призначати бета-блокатори. Усунути стрес і підвищену тривожність допомагають антидепресанти й анксіолітики. Для заспокоєння нервової системи можуть застосовуватися седативні лікарські засоби. Запобігти застою крові дають змогу препарати для стимуляції мікроциркуляції.
Крім медикаментозної терапії, лікар може призначити дієту. З раціону слід виключити жирні, гострі, смажені страви, сіль, кофеїн та алкоголь. Важливо споживати більше фруктів, овочів, цільнозернових круп, які багаті на клітковину, калій, магній та антиоксиданти, корисні для серця.
Для нормалізації тиску і серцевого ритму, активізації кровообігу невролог може рекомендувати помірні фізичні навантаження (плавання, спортивну ходьбу, біг підтюпцем). Забезпечення восьмигодинного нічного сну сприяє відновленню нервової системи.
Лікування НЦД за гіпотонічним типом у Дніпрі
НЦД за гіпотонічним типом лікують зазвичай тонізувальними і судинозвужувальними препаратами, які сприяють підвищенню артеріального тиску. Для поліпшення мозкового кровообігу і посилення активності нервової системи можуть призначатися ноотропи.
Впоратися зі стресом і підтримувати стабільний рівень енергії допомагають препарати-адаптогени. Для підвищення імунітету і зміцнення судин лікар може рекомендувати вітамінно-мінеральні комплекси. Також терапія НЦД за гіпотонічним типом може включати антидепресанти. Вони дають змогу нормалізувати настрій і знизити психоемоційне напруження, що може позитивно вплинути на артеріальний тиск.
У разі нейроциркуляторної дистонії за гіпотонічним типом у раціон слід додавати продукти, які містять залізо (червоне м'ясо, печінку, морепродукти), а також вітаміни групи B і C (фрукти й овочі). Важливо вживати достатню кількість води, оскільки дегідратація може посилити симптоми гіпотонії.
Лікування нейроциркуляторної дистонії за гіпертонічним типом у Дніпрі
Для зниження артеріального тиску при НЦД за гіпертонічним типом лікар може призначити бета-блокатори. Розслабити судинні стінки і поліпшити кровообіг допомагають інгібітори АПФ (ангіотензинперетворювального ферменту) і вазодилататори. Вивести зайву рідину з організму дають змогу діуретики.
Для лікування підвищеної нервової збудливості можуть застосовуватися седативні препарати й анксіолітики. Для нормалізації роботи нервової та серцево-судинної систем часто використовують вітаміни групи В і препарати з антиоксидантами. Протипоказаннями за нейроциркуляторної дистонії є вживання алкоголю, кофеїну, жирної та солоної їжі, а також інтенсивні фізичні та психоемоційні навантаження.
Лікування НЦД за змішаним типом у Дніпрі
Терапію нейроциркуляторної дистонії за змішаним типом підбирають залежно від симптомів, що проявилися в пацієнта. У разі підвищеного тиску можуть призначати інгібітори АПФ, вазодилататори та діуретики. При зниженому артеріальному тиску можуть знадобитися тонізувальні та судинозвужувальні лікарські засоби, а також ноотропи. Стабілізувати серцевий ритм дають змогу антиаритміки.
Загострення НЦД, що супроводжуються підвищеною тривожністю і дратівливістю, зазвичай лікують анксіолітиками і седативними препаратами. У разі зниженого протягом тривалого часу настрою може знадобитися курс антидепресантів.
Записатися на прийом до невролога і лікування нейроциркуляторної дистонії в Дніпрі в медичному центрі «ОН Клінік Дніпро» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.
Название | Цена |
Виклик лікаря-невролога додому | 1500 грн |
Консультація невролога | 600 грн |
Мануальна терапія | 800 грн |
ОНЛАЙН Консультація невролога | 600 грн |
Вартість прийому неврологів у Дніпрі
Невролог у Дніпрі за адресою:
Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 107а
- По мапі
- Аеропанорама