Як позбутися ксантелазми?

Як позбутися ксантелазми?
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 19 November 2021 | Перегляди 18941
Про порушення ліпідного обміну можуть свідчити не лише захворювання серцево-судинної системи, а й поява на шкірі повік жирових відкладень — ксантелазм.

Що таке ксантелазма?

Ксантелазма — хвороба очей, за якоъ на внутрішніх куточках повік чи навколо очей утворюються підшкірні жирові бляшки. Подібні бляшки під очима складаються з холестерину та є доброякісними утвореннями. Їхня поява може свідчити про порушення ліпідного обміну: підвищений рівень холестерину, ліпопротеїнів низької щільності (ЛНП), аполіпопротеїнів.

Як виглядає ксантелазма?

Холестеринові відкладення на повіках виявляються у вигляді чітко окреслених жовто-помаранчевих плям або горбків розміром від 2 до 30 мм. На початкових стадіях розвитку можуть нагадувати контагіозного молюска, на більш пізніх — атерому. На дотик ксантелазма повіки може бути м'якою або напівтвердою.

Жовті плями можуть утворюватися над очима та на нижніх повіках, не викликаючи больових відчуттів. У поодиноких випадках утворення на повіках жовтих наростів може супроводжуватися свербінням.

Ксантелазма чи пласка ксантома повік?

Пласка ксантома — жирове утворення, що злегка піднімається і може формуватися на будь-якій ділянці тіла: обличчі, шиї, плечах, шкірі між пальцями рук, долонях. Пласка ксантома або ксантелазма відрізняються локалізацією на тілі: пласка ксантома, що розташовується на повіках, називається ксантелазмою.

Збільшення ксантелазми або пласкої ксантоми повік з часом може завдавати дискомфорт під час морганні і тому потребує видалення. Показанням до видалення ксантелазм повіки також є психологічний дискомфорт.

Як видалити ксантелазму?

Видалення бляшок холестерину є основним способом лікування ксантелазм. Видалити ксантелазму можна лише хірургічним шляхом. Перед процедурою видалення відкладень холестерину під очима рекомендується здати аналізи крові на згортання, статеві інфекції, а також загальний аналіз крові.

Видалення ксантелазми хірургічним шляхом проводиться під місцевим знеболенням, а сама процедура займає трохи більше за 30 хвилин. Новоутворення висікаються за допомогою скальпеля та хірургічних ножиць. Естетична хірургія ксантелазми з використанням косметичних швів дозволяє не тільки видалити відкладення холестерину, а й уникнути утворення рубців на обличчі.

Щоб позбутися ксантелазми та попередити її повторне утворення, рекомендується звернутися до пластичного хірурга для виявлення причин утворення холестеринових горбків на шкірі. Ксантелазми під очима формуються через високий вміст холестерину в крові. Подібний стан організму може розвиватися за незбалансованого харчування (дієти з переважанням ненасичених жирів), малорухливого способу життя. Заи надто високого рівня ліпідів лікар може призначити прийом медикаментів та дотримання дієти для нормалізації рівня холестерину.

Відновлення після видалення ксантелазми

Період відновлення після видалення ксантелазми, як правило, триває один тиждень. Протягом зазначеного проміжку часу не рекомендується користуватися декоративною косметикою, щоб не допустити зараження післяопераційного шва. Також слід тимчасово відмовитися від прийому гарячих ванн, відвідування бань, саун та уникати інших типів впливів, що розширюють судини. Без усунення причин, що викликає формування холестеринових утворень, можливим ускладненням після видалення ксантелазми може бути її рецидив.

Популярні питання

1. Чим мазати ксантелазму?

Самостійне використання олій та інших засобів для лікування жовтих утворень на повіках неефективне та небезпечне. Зовнішні засоби не сприяють нормалізації рівня холестерину, проте їх попадання на слизову оболонку очей може спровокувати її подразнення.

2. Чому з'являється ксантома повіки?

Холестеринові відкладення навколо очей можуть формуватися через підвищений вміст ліпідів у крові. Основними причинами виникнення ксантелазми повік є:

  • генетичні порушення ліпідного обміну;
  • спосіб життя (незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя);
  • неконтрольований прийом медикаментів.

Порушення ліпідного обміну (дисліпідемія) може бути наслідком неправильної роботи ліпази (ферменту, що розщеплює жири) або мутацій у генах, які так чи інакше сприяють підвищенню рівня ліпідів у крові. Деякі хвороби, не пов'язані з обміном жирів в організмі (гіпотиреоїдизм, цукровий діабет), можуть спровокувати формування ксантелазм.

Відкладення холестерину може виникати на тлі дієти з високим вмістом насичених жирів і низьким вмістом клітковини, частого вживання алкоголю, куріння, надмірної ваги. Прийом бета-блокаторів, гормональних контрацептивів, протиепілептичних препаратів може також збільшити ризик виникнення ксантоми повік.

3. Чим відрізняються ксантома та ксантелазма?

Ксантоми виглядають як невеликі плями на шкірі, що виникають через скупчення жирів під поверхнею шкіри. Якщо ксантоми утворюються на шкірі повік, вони називаються ксантелазмами.

Лікування ксантоми та ксантелазми немає принципових відмінностей. Основним способом лікування ксантоми є її видалення. Новоутворення часто з'являються на шкірі суглобів (колінах, ліктях), ніг, рук та сідниць.

Рейтинг статті:
0 з 5 на основі 0 оцінки
Як позбутися ксантелазми?
Пластичний хірург. Кандидат медичних наук. Вища категорія. Стаж роботи 24 роки.

Задайте своє питання пластичному хірургу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: