Причини неприємного запаху з рота

Поява неприємного запаху може бути сигналом про проблеми зі здоров'ям. У 90% випадків галітоз — це наслідок поганої гігієни або інфекцій порожнини рота. Несвіже дихання викликає занепокоєння і збентеження, труднощі у спілкуванні з оточенням, але його можна позбутися, якщо з'ясувати та усунути причину його виникнення.
Основна причина неприємного запаху з рота — надмірне розмноження хвороботворних бактерій у ротовій порожнині, що виділяють у процесі життєдіяльності леткі гази з характерним неприємним запахом: сірководень і метилмеркаптан. Наліт на язику, шматочки їжі, що застрягли між зубами або в кишенях з ясен, — це наслідок поганої гігієни і живильне середовище для мікроорганізмів, що поширюють смердючий запах. У більшості випадків позбутися галітозу допомагає лікування у стоматолога. До інших причин утворення неприємного запаху з рота відносять:
Найчастішою причиною появи кислого запаху з рота є кислотний рефлюкс. Це патологія шлунково-кишкового тракту, що супроводжується печією, болем у нижній частині живота, рідше відрижкою. Симптоми кислотного рефлюксу, що проявляються частіше, ніж два рази на тиждень, вже характеризуються як гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), яку необхідно лікувати. Основною причиною розвитку рефлюксу є ослаблення сфінктера нижнього відділу стравоходу — клапаноподібного м'яза, що утворює бар'єр між стравоходом та шлунком. У нормі сфінктер відкривається під час ковтання їжі, потім щільно закривається. За рефлюксу він залишається відкритим, дозволяючи шлунковому соку упереміш із жовчю і шматочками неперетравленої їжі потрапляти назад у стравохід. Це викликає печію, гіркий або кислий присмак у роті та смердюче дихання, що посилюється за відрижки.
У деяких випадках хворий на ГЕРХ може відчувати власне несвіже дихання, навіть не відкриваючи рота. Різкий сірчано-кислий запах жовчі зі стравоходу може долинати навіть через ніс. Рідше кислий запах з рота може бути симптомом виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, що супроводжується підвищеною кислотністю шлункового соку.
Неприємний запах із рота в деяких випадках може бути наслідком гастроентерологічних захворювань. Найчастіше галітоз провокує гастроезофагеальний рефлюкс (патологічний стан, за якого шлунковий вміст потрапляє в стравохід), а також інфікування слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки бактерією гелікобактер пілорі (Helicobacter Рylori). Вона здатна викликати гастрит, виразку та рак шлунка. Крім того, бактерія може бути присутньою і на слизовій ротової порожнини, що теж є причиною галітозу. Ознак хвороб ШКТ при цьому може і не бути.
У дослідженні, опублікованому в журналі «Медичні принципи та практика», брали участь 18 пацієнтів з галітозом та підтвердженою інфекцією H. Рylori. Через 4-6 тижнів після курсу антибактеріального лікування неприємний запах із рота зник у 16 осіб. Це дослідження підтвердило взаємозв'язок між Helicobacter pylori та галітозом.
Набагато рідше галітоз виникає через непрохідність кишечника. Це небезпечний для здоров'я стан, коли їжа не може пересуватися травним трактом через закупорку в тонкій або товстій кишці. Симптоми патології: здуття живота, закреп, спазми в животі, нудота, блювання та запах фекалій із рота. За наявності перелічених ознак слід одразу звернутися до лікаря.
Запобігти появі кислого запаху з рота за ГЕРХ допоможе медикаментозне лікування, а також внесення деяких змін у звичний спосіб життя. Насамперед необхідно відмовитися від куріння. Нікотин викликає ослаблення м'язів сфінктера нижнього відділу стравоходу, що є основною причиною закидання кислоти зі шлунка назад у стравохід. Крім того, куріння саме по собі є причиною неприємного запаху з рота та збільшує ризик розвитку раку горла, стравоходу, шлунка, підшлункової залози, печінки та товстої кишки. Як запобігти появі запаху з рота за рефлюксу:
Зміна раціону харчування також може полегшити симптоми ГЕРХ та запобігти появі запаху з рота. Багато продуктів здатні знижувати тонус м'язів сфінктера нижнього відділу стравоходу та підвищувати кислотність шлункового соку, тим самим ускладнюючи проблему. Продукти та напої, від яких потрібно відмовитися за ГЕРХ:
Включіть у свій раціон більше продуктів, багатих на клітковину. Це груші, яблука, авокадо, артишоки, сочевиця, квасоля, броколі, банани, морква та буряк. Вони допомагають налагодити травлення та уникнути галітозу. Вживайте натуральний йогурт на заквасці без наповнювачів та молоко, пийте достатньо води. Медикаментозна терапія ГЕРХ передбачає використання декількох типів препаратів, що знижують вироблення соляної кислоти або нейтралізують її:
Призначати медикаменти може лише лікар. Самолікування здатне завдати шкоди здоров'ю.
Першим кроком у боротьбі з неприємним запахом, спричиненим проблемами зі шлунком, має бути визначення його справжньої причини. Для цього потрібно записатися на прийом до лікаря-гастроентеролога, оскільки спроби самолікування можуть нашкодити здоров'ю. Після обстеження шлунково-кишкового тракту лікар призначить схему лікування, яка допоможе вирішити проблему неприємного запаху з рота. Прийом пробіотиків (корисних мікробних культур, що покращують роботу травної системи) також допомагає нормалізувати кислотний баланс шлунка та зменшити кількість хвороботворних бактерій.
Запах ацетону з рота зазвичай виникає, коли організм переключається в режим спалювання накопиченого жиру через брак вуглеводів, що надходять з їжею, для забезпечення всіх процесів життєдіяльності. Це частий побічний ефект низьковуглеводної або кетодієти, але він не завдає шкоди здоров'ю. Дихання із запахом ацетону або гнилих яблук самостійно зникає через кілька тижнів або місяць після початку дієти, коли організм повністю адаптується до переходу на нове джерело енергії.
Солодкуватий фруктовий запах із рота в інших випадках може бути ознакою гострого ускладнення діабету першого типу — кетоацидозу. Цей небезпечний для здоров'я стан спричинений високим рівнем кетонових тіл у крові через брак інсуліну. Симптоми кетоацидозу:
За наявності перелічених ознак потрібно терміново викликати швидку допомогу, оскільки без своєчасного лікування хворий може впасти в діабетичну кому і померти. Надалі запобігти розвитку кетоацидозу допоможе регулярний контроль рівня цукру в крові.
Наступні поради допоможуть мінімізувати «кетодихання» під час дієти:
Починати боротьбу з несвіжим диханням слід з візиту до стоматолога, оскільки найчастіше галітоз є наслідком поганої гігієни ротової порожнини та викликаних нею хвороб ясен і зубів. Якщо лікар не виявить жодних проблем, то, ймовірно, причина криється у хворобах ШКТ, і потрібно відвідати гастроентеролога. Дотримання цих рекомендацій допоможе позбутися галітозу:
Позбутися поганого запаху з рота також допоможуть прості продукти, які можна знайти на кожній кухні. До списку найпопулярніших і найефективніших домашніх засобів від галітозу входять:
Найчастіше причини поганого запаху з рота криються в ротовій порожнині. Позбутися його можна завдяки лікуванню у стоматолога, корекції раціону харчування, відмови від шкідливих звичок та застосування народних засобів. Якщо перелічені у статті поради не допомогли усунути галітоз, ймовірно, він спричинений порушенням роботи внутрішніх органів. У такому разі слід звернутися до лікаря, який з'ясує його причину та призначить лікування.
Неприємний запах з рота та носа можуть бути спричинені бактеріальними інфекціями, гінгівітом, перенесеними захворюваннями (грипом чи застудою). Щоб позбутися запаху з рота та носа необхідно вилікувати хворобу, яка стала причиною його появи.
Запах із рота та кровоточивість ясен можуть бути викликані недостатньою гігієною порожнини рота (наприклад, неправильним чищенням зубів), захворюваннями ясен (гінгівітом та пародонтитом), карієсом. Позбутися галітозу та кровоточивості ясен допоможуть чищення зубів та застосування зубної нитки двічі на день. Також важливо регулярно відвідувати стоматолога для огляду зубів та ясен та призначення лікування за потреби.
Нормальний запах з рота може бути легким і злегка солодкуватим або зовсім відсутнім. Галітоз може бути наслідком вживання продуктів харчування, куріння, алкоголю, прийому медикаментів та захворювань органів шлунково-кишкового тракту або ясен.
При відрижці запах тухлих яєць з рота може бути викликаний накопиченням сірководню в шлунку чи кишечнику. Сірководень утворюється при розпаді білкових продуктів у кишечнику, і може накопичуватися в кишечнику при порушенні його рухової функції або дисбактеріозі.
При нирковій недостатності може виникати характерний запах з рота, який обумовлений накопиченням продуктів обміну речовин у крові (сечовини та креатиніну). Зазвичай речовини виводяться з організму через нирки, але за їх порушеної функції можуть накопичуватися в крові та викликати запах з рота, що нагадує запах аміаку чи риби. Галітоз може бути помітнішим після прийому білкової їжі, так як білки розщеплюються на продукти обміну речовин, у тому числі, на сечовину.