Як лікувати дисбактеріоз кишківника?

Як лікувати дисбактеріоз кишківника?
Читати 8 хвилин | Опубліковано: 27 December 2019 | Перегляди 323489
Дисбактеріоз — поширене захворювання, під час якого порушується мікрофлора кишківника. Може розвинутись через прийом ліків або захворювань шлунково-кишкового тракту.

Слизова оболонка кишківника — повноцінна екосистема, яку населяють десятки видів мікроорганізмів. Їх видовий склад залежить від віку людини, регіону проживання, раціону та інших факторів. Умовно бактерії можна розділити на корисні, які необхідні для повноцінної роботи ШКТ, нейтральні та умовно-патогенні.

Потенційно небезпечні мікроби можуть бути присутніми в кишківнику здорової людини в мінімальній кількості, не викликаючи захворювання. Рівновага між шкідливими та корисними "мешканцями" кишкового середовища має основне значення для травлення та здоров'я в цілому.

За порушення балансу мікрофлори виникає дисбактеріоз кишківника. "Поганих" мікроорганізмів стає більше, ніж "хороших", що порушує засвоєння поживних речовин, знижує захисні функції слизової оболонки, сприяє розвитку серйозних захворювань.

Симптоми дисбактеріозу кишківника

Причиною патологічних порушень кишківника може стати лікування антибіотиками або протизапальними препаратами, інфекційне захворювання, харчове отруєння, неправильний раціон. Перекіс у видовому складі організмів виникає на тлі гельмінтозів, хвороб ШКТ. Також у групі ризику знаходяться люди, які захоплюються надто жорсткими дієтами, безконтрольно приймають ентеросорбенти, проносні препарати, роблять клізми для очищення кишківника.

Порушення рівноваги кишкового середовища можна запідозрити за такими ознаками:

 • підвищене газоутворення (метеоризм);
 • нудота та блювання
 • больові відчуття;
 • погіршення апетиту;
 • підвищена чутливість до окремих продуктів;
 • здуття та бурчання в животі після їди;
 • порушення режиму дефекації. Більшість пацієнтів скаржаться на частий рідкий стілець, чергування проносів та запорів;
 • підвищення температури;
 • неприємний запах з рота.

Дисбактеріоз кишківника негативно впливає на зовнішність та самопочуття. Через дефіцит поживних речовин пацієнт відчуває слабкість і занепад сил, стає більш дратівливим. Зниження захисних функцій кишківника призводить до того, що організм не в змозі впоратися з токсинами. Пацієнти скаржаться на головний біль та інші ознаки інтоксикації.

Жінки відзначають підвищену ламкість нігтів та погіршення росту волосся, їх випадіння. На тлі тривалого дисбактеріозу кишківника може розвиватися анемія, викликана дефіцитом вітамінів і мікроелементів. Шкіра на тілі стає сухою, а на обличчі, навпаки, жирнішою. Внаслідок закупорки пор на обличчі утворюється висип.

Симптоматика порушення кишкової мікрофлори дуже велика і схожа на інші захворювання. Для уточнення діагнозу необхідно звернутися до гастроентеролога та пройти обстеження

Аналіз на дисбактеріоз

Під час симптомів дисбактеріозу кишківника лікар призначає комплекс лабораторних досліджень, що дозволяють виявити природу захворювання. Серед них:

 • загальноклінічні аналізи крові та сечі;
 • аналіз крові на цукор, електроліти, біохімічні показники;
 • копрограма;
 • аналіз на загальний білок;
 • бактеріальний посів калу на патогенну мікрофлору та гельмінтоз.

Як зібрати кал на дисбактеріоз?

Копрограма дозволяє діагностувати захворювання органів травлення. Бакпосів калу проводять для виявлення паразитарної чи інфекційної природи патології. Перед дефекацією необхідно випорожнити сечовий міхур, провести гігієнічні процедури. Дно унітазу застелити папером або використовувати одноразову пластикову тарілку. Кал збирають вранці або максимум за 8 годин до здавання в лабораторію в чисту ємність.

За 3 дні до збору калу відмовтеся від антибіотиків та проносних, препаратів заліза. За 2 дні — виключити з раціону томати, буряки та інші продукти з високим змістом фарбуючих пігментів, жирні та гострі страви. Не можна складати аналіз під час менструації.

Лікування дисбактеріозу кишківника

Першим етапом лікування дисбактеріозу кишківника є дієтотерапія. Коригування раціону спрямоване на обмеження або відмову від продуктів, які створюють сприятливе середовище для патогенів, дратують кишківник та посилюють бродіння.

Чим лікувати дисбактеріоз кишківника визначить гастроентеролог після комплексної діагностики, яка включає лабораторні дослідження, рентгенографію та УЗД органів черевної порожнини. Після визначення стану органів шлунково-кишкового тракту, виявлення складу мікрофлори пацієнту призначаються необхідні препарати. Їх дія спрямована на лікування захворювання, що призвело до дисбалансу, та нормалізацію кишкового середовища.

Дієта під час дисбактеріозу

Дотримання рекомендацій щодо харчування — обов'язкова умова успішної терапії дисбактеріозу. Під час складання раціону відмовтеся від таких продуктів:

 • солодощі;
 • жирне м'ясо, копченість, консерви, гострі маринади;
 • дріжджовий хліб та інші продукти, що посилюють газоутворення.

Під час дисбалансу кишкового середовища корисна їжа, багата на клітковину. В основі раціону мають бути каші, свіжі овочі, сухофрукти, нежирне м'ясо, кисломолочна продукція. Рекомендовано харчуватися невеликими порціями кілька разів на день, не допускаючи переїдання та голодування. Необхідно випивати 1,5-2 літри води на день та обмежити газовані напої, каву та алкоголь.

Метеоризм як симптом дисбактеріозу

Метеоризмом називають збільшене скупчення газів у кишківнику, спричинене недостатнім виведенням або підвищеним газоутворенням. Він є основним симптомом дисбактеріозу кишківника. Під час звернення до лікаря пацієнти скаржаться на "балакучий" живіт, який постійно бурчить, на здуття, періодичні болі, що розпирають, які можуть посилюватися через спазми кишківника.

Причини метеоризму

У шлунку та ободовій кишці здорових людей міститься певний обсяг газів, але в деяких випадках спостерігається підвищене газоутворення. Причини метеоризму можуть бути різними: лікування не завжди потрібне. Найчастіше пацієнту необхідно переглянути свій спосіб життя.

Якщо їсти поспіхом, на бігу, відбувається заковтування великих порцій повітря з їжею, що призводить до здуття кишківника. Аналогічна ситуація виникає у здорових людей, які зловживають газованими напоями, пивом, квасом, продуктами, що посилюють процес бродіння, наприклад, чорним хлібом, бобовими, капустою. Лікування метеоризму, в цьому випадку, полягає у нормалізації раціону.

З чим пов'язаний частий метеоризм?

Регулярні напади метеоризму — привід насторожитися. Підвищене газоутворення, що нагадує про себе після кожного прийому їжі, може бути ознакою цілого ряду захворювань. У тому числі — дисбактеріоз кишківника, ферментативна недостатність, порушення освіти жовчних кислот. Здуття живота може спричинити механічну перешкоду: пухлина або спайка кишки.

У пацієнтів з захворюваннями печінки та жовчовивідних шляхів метеоризм супроводжується важкістю в животі, нудотою, дискомфортом у правому підребер'ї, загальною слабкістю.

Метеоризм виникає внаслідок інфекційних та запальних захворювань органів ШКТ. Серед них — коліт, панкреатит, кишкові інфекції. Ці хвороби небезпечні своїми ускладненнями та вимагають обов'язкового лікування у відділенні гастроентерології.

Люди з непереносимістю лактози здуття живота викликає вживання молочних продуктів. Якщо підвищене газоутворення виникає на тлі патологічних процесів в органах шлунково-кишкового тракту, лікування метеоризму спрямоване на усунення основної причини його появи. Схему терапії визначає лікар після проведення діагностики.

На здуття живота можуть страждати і люди зі здоровим шлунково-кишковим трактом. Часті стреси, збудження призводять до спазму гладкої мускулатури кишківника. Це погіршує перистальтику, призводить до накопичення газів та викликає почуття розпирання. Для лікування метеоризму, що має психогенну природу, необхідно нормалізувати психоемоційний стан.

Здуття живота у вагітних жінок спричинено збільшенням розмірів матки, яка стискає стінки кишківника. Також гормон прогестерон, що виробляється під час вагітності, викликає послаблення не тільки матки, але і м'язів кишківника, що призводить до уповільнення перистальтики та накопичення газів.

Чим лікувати метеоризм у домашніх умовах?

Основним способом лікування підвищеного газоутворення в домашніх умовах є дієтотерапія. Уникайте бобових, пива, квасу, здоби, обмежте вживання яблук та капусти. Всі ці продукти викликають бродіння. Буде корисним включити до раціону розсипчасті каші, відварені овочі, кисломолочні продукти.

За відсутності індивідуальної непереносимості можна доповнити домашню терапію рослинними відварами. Від підвищеного скупчення газів допомагають чаї на основі м'яти, аптечної ромашки, сушеного імбиру, насіння кмину. Маленьким дітям можна приготувати кроповий чай.

Причиною здуття живота та збільшеного скупчення газів у кишківнику може бути патологічний процес чи інфекція. Лікування метеоризму включає прийом медикаментів, які призначає гастроентеролог.

Як лікувати метеоризм кишківника?

Насамперед необхідно визначити, що є причиною метеоризму. За наслідками діагностики визначається схема лікування. Якщо газоутворення викликане надмірним заковтуванням повітря, відмовтеся від жувальної гумки, газування, перекусів на ходу. Якщо винуватцями здуття живота є продукти, що посилюють бродіння, їх вживання доведеться обмежити чи виключити.

Для профілактики здуття здоровим людям рекомендується уникати занадто гарячої чи холодної їжі, вживання великої кількості кави, газування, солодощів, дріжджових продуктів, снеків. З овочів та фруктів обмежте редиску, зелену та ріпчасту цибулю, капусту, яблука. Причиною здуття може стати овес та продукти з нього, включаючи мюслі, швидкі сніданки на основі злаків. У деяких людей бурчання та здуття живота виникає після вживання смаженого м'яса, страв з високим вмістом жирів.

Лікування від метеоризму внаслідок панкреатиту включає прийом препаратів, які заповнюють нестачу ферментів підшлункової залози. Якщо причиною збільшення скупчення газів є пухлина або спайки, призначають хірургічне лікування. Метеоризм на тлі дисбактеріозу відбувається після відновлення кишкової мікрофлори.

Чим лікувати метеоризм під час вагітності?

Метеоризм у вагітних не небезпечний, але може призводити до спазмування м'язів і викликати болі внизу живота. Лікування зазвичай не потрібно, достатньо підкоригувати раціон, виключивши з нього продукти, що викликають підвищене газоутворення. Приймати їжу рекомендується часто (5-6 разів на день), але потроху та не поспішаючи. Допомагають від метеоризму відвари ромашки, м'яти, неміцні імбирні та кропові чаї.

Дисбактеріоз — це не самостійне захворювання, а наслідок неправильного харчування або порушення в роботі ШКТ. Успіх лікування безпосередньо залежить від правильної діагностики та дотримання рекомендацій лікаря.

Рейтинг статті:
4.5 з 5 на основі 10 оцінок
Автор:

Інші статті на тему

Схожі статті: