Що показує УЗД черевної порожнини та як до нього підготуватися?

Що показує УЗД черевної порожнини та як до нього підготуватися?
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 01 August 2022 | Перегляди 10010
Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини (УЗД ОЧП) — це безпечний неінвазивний метод діагностики захворювань органів травного тракту. Як правило, УЗД внутрішніх органів призначають терапевти та гастроентерологи, а за потреби — і лікарі інших спеціальностей.

Що входить до УЗД черевної порожнини?

На УЗД органів черевної порожнини добре видно органи травного тракту, які не мають порожнин. В УЗД черевної порожнини входить огляд:

 • підшлункової залози;
 • печінки;
 • жовчного міхура та жовчних проток;
 • селезінки;
 • лімфатичних вузлів та великих судин черевної області.

Ультразвук порожнистих органів травної системи, наприклад, УЗД шлунка та УЗД кишечника, дозволяє виявити ознаки запалення та великі новоутворення в цих органах. Ультразвукове дослідження кишечника також свідчить про ознаки кишкової непрохідності.

Показання до ультразвукового дослідження черевної порожнини

Причинами захворювань органів черевної порожнини людини можуть бути порушення режиму та характеру харчування, зміна кислотності шлункового соку, зараження патогенними мікроорганізмами (зокрема Helicobacter pylori), аутоімунні та спадкові захворювання. Симптоми захворювань органів живота включають біль та дискомфорт, здуття, порушення процесів дефекації (закреп та діарея), печію.

Ультразвукове дослідження внутрішніх органів може бути проведене як за призначенням лікаря, так і без нього. Показання до УЗД ОЧП:

 • гострий та хронічний панкреатит (запалення підшлункової залози);
 • гострий та хронічний холецистит (запалення жовчного міхура)
 • жовчнокам'яна хвороба;
 • дискінезія жовчовивідних шляхів;
 • гострий та хронічний гепатит (запалення печінки);
 • травми живота;
 • аневризма черевної аорти;
 • анемія;
 • портальна гіпертензія;
 • доброякісні та злоякісні новоутворення черевної порожнини.

Ультразвукові дослідження не мають протипоказань, оскільки шкода від УЗД відсутня. УЗД черевної порожнини можна робити дитині від народження, вагітним жінкам і хворим, які страждають на тяжкі хронічні захворювання.

Що показує УЗД черевної порожнини?

УЗД черевної порожнини показує внутрішню структуру органів живота. УЗД жовчного міхура з навантаженням жовчогінним сніданком також дозволяє досліджувати функціонування біліарної системи.

У нормі на УЗД черевної порожнини всі органи мають певну ехогенність, розміри та розташування. Потовщення стін та збільшення розмірів внутрішніх органів свідчить про запалення в них. Жовчний міхур у нормі не містить включень і за проведення дослідження натще — заповнений жовчю, а після їди він спустошується.

УЗД підшлункової залози показує її розміри, ознаки наявності чи відсутності запалення чи деструкції. УЗД печінки дає інформацію про її будову та наявність запального процесу за вірусних і невірусних гепатитів, а також дозволяє діагностувати стеатогепатоз (відкладення жиру навколо печінки). УЗД селезінки може бути інформативним за захворювань системи кровотворення (анемій). УЗД черевної порожнини також показує стан регіонарних лімфатичних вузлів та дозволяє діагностувати їх запалення (мезаденіт).

За необхідності додаткового обстеження гастроентеролог також може призначити ендоскопію (фіброгастродуоденоскопію, аноскопію, ректороманоскопію, колоноскопію), КТ (комп'ютерну томографію) органів черевної порожнини, аналізи крові та шлункового соку. У зв'язку з високою інформативністю та легкістю проведення процедури обстеження живота, як правило, починається з УЗД.

Як підготуватися до УЗД черевної порожнини?

Для того, щоб підготуватися до УЗД черевної порожнини, достатньо в день дослідження відмовитися від сніданку та прийти до медичного центру натще. Пити каву перед УЗД черевної порожнини також не можна.

Якщо заплановане функціональне УЗД жовчного міхура, необхідно принести з собою жовчогінний сніданок (яйце або шматочок шоколадки). У такому разі лікар проведе два дослідження — до їди та через 10-15 хвилин після. Перед УЗД черевної порожнини бажано одягнути зручний одяг так, щоб вам комфортно було оголити живіт.

Підготовка до УЗД черевної порожнини у другій половині дня не вимагає повністю відмовлятися від їжі, допускається легкий сніданок перед УЗД черевної порожнини (салат або нежирний йогурт). Мінімальний час від їжі до приходу на УЗД ОЧП повинен становити 4-5 годин.

Дієта перед УЗД черевної порожнини

Дієта перед УЗД черевної порожнини дозволяє провести природне очищення кишечника і позбутися проявів метеоризму (здуття живота). Термінові ультразвукові дослідження можуть бути проведені без підготовки, але до планового УЗ-скринінгу живота краще заздалегідь підготуватися.

Перед УЗД черевної порожнини не можна їсти продукти, що посилюють газоутворення в кишечнику та провокують закреп. Перед УЗД черевної порожнини не можна вживати:

 • свіжий хліб (особливо житній);
 • цільне молоко;
 • бобові;
 • капусту;
 • газовану воду.

Перед УЗД черевної порожнини можна їсти свіжі та термічно оброблені овочі та фрукти, крупи та інші продукти, багаті на клітковину. Немає потреби змінювати питний режим перед ультразвуковим дослідженням.

Як очистити кишечник перед УЗД черевної порожнини?

Спеціально очищати кишечник перед УЗД черевної порожнини не потрібно. Очищенню травного тракту сприятиме дотримання дієти за 2-3 дні до запланованої дати проведення УЗД. Приймати спеціальні лікарські препарати (проносні, сорбенти, ліки від здуття) перед ультразвуком черевної порожнини необхідно в окремих випадках за призначенням лікаря.

Як роблять УЗД черевної порожнини?

Ультразвукове дослідження ОЧП займає близько 15 хвилин. Під час УЗД людина знаходиться на кушетці, лежачи на спині, оголює область живота, до якої лікар прикладає ультразвуковий датчик. Під час процедури лікар може попросити вас затримати подих або повернутись на бік.

Після проходження УЗД живота лікар ультразвукової діагностики дасть вам висновок, який не є діагнозом. Для трактування результатів обстеження та отримання рекомендацій необхідно записатися на консультацію терапевта чи гастроентеролога.

Популярні питання

1. Чи можна виявити рак на УЗД черевної порожнини?

Ультразвукове дослідження не є основним методом діагностики доброякісних і злоякісних новоутворень органів черевної порожнини. На УЗД черевної порожнини можна побачити лише великі пухлини та їх метастази.

2. Чи можна курити перед УЗД черевної порожнини?

Куріння перед УЗД черевної порожнини може вплинути на результати обстеження. Від куріння також необхідно відмовитися загалом, як від шкідливої ​​звички, що підвищує ризик розвитку не тільки захворювань серцево-судинної та дихальної систем, а й хвороб травного тракту.

3. Чи можна пити воду перед УЗД черевної порожнини?

Пити воду перед УЗД черевної порожнини можна. Якщо додатково планується УЗД заочеревинного простору (нирок), для підготовки до обстеження лікар може призначити випити літр чистої води за півгодини до процедури.

4. Чи можна робити УЗД черевної порожнини під час місячних?

Робити УЗД черевної порожнини можна під час місячних. Менструація не впливає на анатомію черевної порожнини та не спотворює результати УЗД черевної порожнини у жінок.

5. Що краще — УЗД чи КТ черевної порожнини?

Ультразвукове дослідження та КТ (комп'ютерна томографія) черевної порожнини мають різні цілі та показання. Перевагами УЗД є його нешкідливість і відсутність протипоказань, тому, як правило, його призначають як перший метод діагностики. За потреби обстеження після УЗД, лікар може призначити КТ органів черевної порожнини. Вибір КТ або УЗД черевної порожнини здійснює лікар залежно від попереднього діагнозу.

Рейтинг статті:
4.5 з 5 на основі 4 оцінок
Що показує УЗД черевної порожнини та як до нього підготуватися?
Лікар ультразвукової діагностики. Перша категорія. Стаж роботи 33 роки.

Задайте своє питання узд
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: