Показання до проведення УЗД черевної порожнини

Показання до проведення УЗД черевної порожнини
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 26 May 2021 | Перегляди 5523
УЗД черевної порожнини - це діагностичний метод обстеження, за якого досліджуються органи черевної порожнини, визначається їх структура і розміри, а також оцінюється кровотік у судинах живота (УЗД з доплерографією).

Діагностика яких органів проводиться за УЗД черевної порожнини?

УЗД черевної порожнини включає дослідження наступних органів:

 • печінки;
 • селезінки;
 • жовчного міхура;
 • підшлункової залози;
 • нирок і надниркових залоз.

УЗД черевної порожнини проводиться для визначення захворювань шлунково-кишкового тракту, виявлення причин діареї, закрепів і болю в області живота. Збільшення розмірів внутрішніх органів черевної порожнини (селезінки, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози) вказує на наявність патологій. Гепатомегалія (збільшення печінки) може вказувати на наявність таких захворювань:

 • гепатит;
 • цироз;
 • холангіт.

Спленомегалія (збільшення селезінки) може бути викликана вірусними та бактеріальними інфекціями (наприклад, кір, краснуха, вірусний гепатит, мононуклеоз). Підшлункова залоза може збільшується за панкреатиту і виразкових хвороб шлунка. Жовчний міхур збільшується в розмірах внаслідок порушень відтоку жовчі.

Під час УЗД печінки визначаються її розміри, форма і структура (однорідна або неоднорідна), що дозволяє оцінити функціонування печінки. Лікар УЗ діагностики зіставляє розмірні параметри з нормою і дивиться, чи немає структурних змін. УЗД печінки дозволяє візуалізувати новоутворення, оцінити стан печінкових вен. Повна діагностика печінки включає УЗ дослідження і біохімічні аналізи крові (ферменти печінки АЛТ, АСТ, білірубін, альбумін тощо).

УЗД підшлункової залози проводиться для візуалізації форми, розмірів, структури підшлункової, її розташування в черевній порожнині. Ультразвукова діагностика дозволяє виявити новоутворення підшлункової залози (пухлини, кісти).

На УЗД селезінки визначаються розміри, будова селезінки, оцінюється її стан і наявність патологічних включень (пухлин, кіст). Обстеження селезінки дає можливість визначити наявність ущільнень і розривів.

УЗД нирок проводиться для визначення розміру, будови та функціонального стану нирок, а також їх розташування. На УЗД нирок візуалізуються кісти, пухлини, камені, пісок і солі, а також запалення (нефрит, пієлонефрит, цистит).

УЗД жовчного міхура і жовчних проток інформує про стан жовчного міхура, його стінок, наявності в ньому піску, каменів, поліпів. УЗД жовчного міхура проводиться для діагностики жовчнокам'яної хвороби, поліпозу, холециститу, раку жовчного міхура. УЗД черевної порожнини з пробним сніданком проводиться для дослідження скорочувальних здатностей жовчного міхура. У цьому випадку перше дослідження проводиться натще, а друге після легкого сніданку через 30-40 хвилин. Як сніданок може бути сметана або йогурт.

УЗД черевної порожнини з доплерографією допомагає виявити наявність вільної рідини в черевній порожнині, оцінити кровоток черевної аорти, структуру і щільність лімфатичних вузлів. Дослідження виявляє тромбоз вен і артерій, які живлять печінку і селезінку.

УЗД черевної порожнини з доплерографією може бути допоміжною процедурою для проведення наступних маніпуляцій:

 • під час біопсії органів черевної порожнини;
 • для перевірки аневризми черевної аорти та дослідження інших кровоносних судин живота;
 • за проведення малоінвазивних операцій на органах черевної порожнини (видалення рідини з кісти або абсцесу).

Показання до УЗД черевної порожнини

На УЗД органів черевної порожнини може направити терапевт або гастроентеролог. Показання до УЗД внутрішніх органів черевної порожнини та зачеревинного простору наступні:

 • больові відчуття в животі, боці, попереку;
 • здуття живота;
 • розлади травлення (діарея, закреп);
 • відсутність апетиту;
 • втрата ваги;
 • ускладнене сечовипускання;
 • загальне нездужання, слабкість;
 • ущільнення в черевній порожнині;
 • безпричинна нудота, блювота;
 • підвищення температури тіла з невизначеної причини;
 • змінені показники в аналізах крові.

За будь-яких скарг з боку шлунково-кишкового тракту (болів у животі, розладів стулу, печії, безпричинних і раптових змін маси тіла, метеоризму) необхідна консультація гастроентеролога. Лікар-гастроентеролог призначить всі необхідні процедури обстеження і виявить порушення роботи шлунково-кишкового тракту, підбере тактику лікування.

УЗД черевної порожнини під час вагітності не є плановим дослідженням, може проводитися за призначенням лікаря-гінеколога, показане жінкам, в яких в анамнезі є хронічні захворювання печінки та інших органів шлунково-кишкового тракту. Пройти обстеження вагітним жінкам доцільно до 16 тижнів, у цей час внутрішні органи черевної порожнини ще візуалізуються. УЗД за вагітності безпечно для майбутньої мами і плода.

Чи є протипоказання до УЗД внутрішніх органів?

УЗД черевної порожнини - безпечна і безболісна процедура. Дослідження не має протипоказань і може проводитися в будь-якому віці.

Єдиним протипоказанням до УЗД черевної порожнини є менструація у жінок. УЗД черевної порожнини під час менструації робити не доцільно, тому що в цей період обсяг рідини в організмі збільшується, що буде перешкоджати отриманню достовірних результатів дослідження.

Підготовка до УЗД черевної порожнини

Під час УЗД черевної порожнини лікар досліджує органи травної та видільної системи, тому потрібна попередня підготовка.

Підготовка до УЗД черевної порожнини полягають в наступному:

 • за 8 годин до УЗД черевної порожнини варто утриматися від їжі і води;
 • напередодні УЗД черевної порожнини дотримуватися особливої ​​дієти (за 2-3 дні);
 • прийом лікарських препаратів слід обговорити з лікарем - терапевтом або гастроентерологом;
 • слід відмовитися від куріння за дві години до УЗД черевної порожнини.

Дієта перед УЗД черевної порожнини передбачає відмову від жирної, смаженої і важкої їжі, а також виключення з раціону продуктів харчування, які посилюють газоутворення (бобові, хліб, здобу, алкогольні і газовані напої, сирі овочі і фрукти).

Підготовка до УЗД внутрішніх органів у дитини до одного року полягає в голодуванні перед процедурою протягом 3-3,5 годин. Дитині віком від 1 року до 3 років напередодні УЗД черевної порожнини слід дотримуватися дієти (каші на воді, парове м'ясо і риба, виключення фруктів і овочів), за годину до дослідження не можна пити воду.

Як проводиться УЗД черевної порожнини?

За УЗД черевної порожнини людина лягати на кушетку на спину і оголює область живота. Лікар наносить спеціальний гель і за допомогою датчика оглядає органи черевної порожнини, вимірює їх, відстежує контури і структуру. Спеціальний датчик дозволяє розглянути органи під різними кутами. Для зручності і точної діагностики, лікар може попросити людину трохи повернутися в будь-яку сторону і затримати дихання. Зазвичай процедура триватиме близько 30 хвилин.

Популярні питання

1. Як очистити кишечник перед УЗД черевної порожнини?

Для того, щоб очистити кишечник перед УЗД черевної порожнини можна додати препарати, що поліпшують травлення і знижують газоутворення. Приймати препарати можна за рекомендацією гастроентеролога або терапевта. Якщо прямих рекомендацій лікаря щодо очищення кишечника не було, достатньо лише дотримуватися дієти.

У профілактичних цілях рекомендується проходити УЗД черевної порожнини один раз на рік, щоб не пропустити розвиток патологій черевної порожнини. Висновок лікаря УЗД дається відразу на руки в кінці дослідження.

2. Чи можна пити воду перед УЗД черевної порожнини?

Перед УЗД черевної порожнини можна пити воду. УЗД черевної порожнини проводиться суворо натщесерце. Останній прийом води повинен бути за 8 годин до дослідження.

3. Чи видно метастази на УЗД черевної порожнини під час раку?

УЗД черевної порожнини дозволяє виявити не тільки осередкові утворення ракової пухлини внутрішніх органів, а й метастази на інших органах. А також УЗД черевної порожнини допомагають виявити метастази в лімфатичних вузлах.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Показання до проведення УЗД черевної порожнини
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 4 роки.

Задайте своє питання узд
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: