Чи можна вилікувати рак прямої кишки?

Чи можна вилікувати рак прямої кишки?
Читати 3 хвилини | Опубліковано: 10 January 2019 | Перегляди 118597
Рак прямої кишки — поширене онкологічне захворювання. Точних причин зростання рівня захворюваності вчені не називають, але звертають увагу, що…

… у групі ризику знаходиться населення економічно розвинених країн та жителі великих міст. З-поміж основних причин, що ведуть до захворювання, статисти та онкологи виділяють два головні фактори: характер харчування та спадковість.

Що спричиняє рак прямої кишки

Якщо в різних поколіннях сім’ї були родичі з онкологічним захворюванням прямої кишки, то говорять про спадкову схильність до колоректального раку. Але неправильне харчування та наявність хронічних хвороб кінцевих відділів кишківника навіть без обтяженої спадковості можуть стати причиною появи злоякісної пухлини.

Раціон, у якому мало клітковини, але є надлишок червоного м’яса, тваринних жирів, смаженого, борошняного та солодкого призводить до накопичення в кишківнику жирних кислот, що перетворюються на канцерогени. Малорухливий і сидячий спосіб життя, своєю чергою, сприяє застою крові у венах таза і призводить до порушення функцій слизової оболонки прямої кишки. У товстому кишківнику виникають хронічні запальні процеси, які провокують мутації клітин.

Що таке рак прямої кишки?

Рак прямої кишки — це злоякісне новоутворення, яке розвивається в слизовій оболонці кінцевої частини сегмента товстої кишки, що закінчується анусом. Пухлина розвивається, розширює свої межі на слизовій оболонці й із часом виходить за її межі.

З’являються вторинні патологічні вогнища (метастази), які насамперед вражають лімфовузли та органи малого таза, та поступово розповсюджуються по всьому організму. Ракова пухлина в прямій кишці може також розвиватися на тлі передракових захворювань: поліпів, тріщин, нориць, проктитів.

Навіть незначне, але тривале відхилення від звичного стану кишківника має насторожити людину та стати приводом звернення до лікаря. Краще сказати собі: «боюся, що маю рак прямої кишки», ніж безтурботно відмахнутися від проблеми й почути цей діагноз на 3–4 стадії захворювання.

Як починається рак прямої кишки

Перші ознаки раку прямої кишки — це порушення випорожнень у вигляді запорів або діареї, дискомфорт, відчуття тяжкості, стан слабкості. Зі збільшенням розмірів пухлини з’являються невеликі кровотечі, які хворий може сплутати з гемороїдальними, а болі може списати на загострення проблем із печінкою й жовчним міхуром.

Постійний дискомфорт, біль, помилкові часті позиви до дефекації змушують хворого відвідати гастроентеролога або проктолога. Якщо в лікаря виникає підозра на рак, то пацієнта перенаправляють до онколога. До онколога-колопроктолога хворий, як правило, потрапляє через 3–5 місяців від початку прояву захворювання.

Як визначають рак прямої кишки

Сучасна онкологія має високотехнологічну апаратуру та дає нагоду виявити захворювання на будь-якій стадії розвитку:

 • пальцеве дослідження дає змогу оцінити стан майже половини довжини прямої кишки та виявити пухлину у 90 % хворих з онкологією нижніх відділів;
 • у разі виявлення прихованої крові в аналізах калу та сечі призначається подальше гістологічне та цитологічне дослідження, УЗД, МРТ, біопсія;
 • проводиться аналіз на онкомаркери, загальний, клінічний та біохімічний аналізи крові.

Онкомаркери — це білки, які виробляють злоякісні утворення в процесі своєї життєдіяльності. Найбільша їхня концентрація в крові, тому за збільшеною кількістю цих своєрідних міток можна виявити ділянку кишківника з онкологією.

Для цього використовують специфічні маркери — СА 242, РЕА та неспецифічні — АФП.

Стадії раку прямої кишки

Ракова пухлина прямої кишки розвивається повільно, протягом декількох років, найчастіше безсимптомно спочатку, і проходить 4 стадії розвитку:

 • 1 ступінь — пухлина розміром до 2 см, прилеглі тканини запалюються, але метастазів немає.
 • 2 ступінь — розмір пухлини до 5 см, метастазів немає або вони поодинокі. З’являється больовий синдром.
 • 3 ступінь — пухлина понад 5 см проросла крізь усі шари кишкової стінки та дала множинні метастази в прилеглі лімфовузли. Хворий відчуває слабкість, втрачає вагу.
 • 4 ступінь — метастази в черевній порожнині, печінці, легенях, хребті, головному мозку, сама пухлина починає розпадатися.

Чи можна уникнути операції за раку прямої кишки?

Рак прямої кишки можна вилікувати лише оперативним способом, його не можна вилікувати народними засобами. Хірургічна операція є основним методом лікування раку товстої та прямої кишки.

Променева терапія та хімієтерапія використовуються як доповнення до хірургічного лікування, і мають другорядне значення в комплексному лікуванні. Але, чим раніше діагностована пухлина, і чим вище вона розташована, тим простішою є операція, кращими результати та повноціннішою реабілітація.

Складні операції із видаленням прямої кишки, анального каналу та м’язів сфінктера вимагають формування в пацієнта постійної колостоми на передній черевній стінці. До неї кріпиться калоприймач, який треба замінювати зранку або перед сном. За стомою та шкірою навколо отвору потрібно ретельно доглядати, щоби не виникали подразнення.

Скільки живуть після операції

Прогноз тривалості життя після видалення пухлини на прямій кишці залежатиме від стадії онкологічного ураження, віку та характеру проведеного лікування. Якщо недуга виявлена ​​на 1–2 етапі ураження, то хірург має можливість видалити пухлину й перші незначні метастази, що не зачіпають життєво важливих органів. У цих випадках 65–85 % молодих пацієнтів одужують повністю, а інші мають від 2 до 5 років повноцінного життя.

Різко знижується ймовірність появи рецидиву раку через п’ять років після операції, тому цей період вважається критичним. Якщо уражено понад п’ять лімфатичних вузлів або з’явилися метастази в сусідніх органах, тканинах печінки та легенях, то шансів продовжити хворому життя дуже мало. У таких випадках живуть близько року.

Післяопераційний відновлювальний період також займає важливе місце у виживаності пацієнта. У стислі терміни необхідно відновити організм хворого після хірургічного втручання та хімієтерапії з допомогою лікувального харчування й не допустити рецидивів захворювання.

Як запобігти раку прямої кишки

Хорошою профілактикою раку прямої кишки є правильне харчування: вживання продуктів, багатих на клітковину, овочів та фруктів, каш зі злаків, горіхів, які сприяють ефективному очищенню кишківника, пиття до 2 літрів чистої питної води на день. Крім цього, слід дотримуватися таких правил:

 • своєчасно лікувати передракові захворювання, які спричиняють запалення товстої кишки, як от хвороба Крона.
 • не допускати появи запорів, виключити із харчування фаст-фуд;
 • не контактувати зі шкідливими хімічними речовинами;
 • в разі обтяженої спадковості проводити періодичні обстеження на наявність пухлини в прямій кишці.

Після 40 років рекомендується проходити скринінг

У всьому світі онкологи вказують на зростання частоти захворювань на рак прямої кишки, а з віком ризик захворіти збільшується. Для своєчасної діагностики раку Американське товариство раку та Національний інститут раку США рекомендують населенню всіх країн проходити скринінг на рак прямої кишки за такою методикою:

 • щорічно проводити пальцеве дослідження прямої кишки особам, старшим за 40 років;
 • щорічно виконувати тест на визначення прихованої крові в стулі особам, старшим за 50 років;
 • кожні 3–5 років проводити фіброколоноскопію особам, старшим за 50 років.

В Україні, зважаючи на радіологічну ситуацію, фіброколоноскопію потрібно проводити кожні 2 роки.

Провести діагностику, щоби завчасно виявити захворювання, може кожен мешканець України. Для цього слід записатися на обстеження до проктолога у своєму місті.

Запам’ятайте! Вчасно діагностований рак піддається результативному лікуванню.

Рейтинг статті:
4.5 з 5 на основі 4 оцінок
Чи можна вилікувати рак прямої кишки?
Лікар-проктолог. Перша категорія. Стаж роботи 15 років.

Задайте своє питання проктологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: