Logo
0 800 30 11 77

Які симптоми правця і в чому його небезпека?

Які симптоми правця і в чому його небезпека?
Читати: 12 хв | Створено: 8 травня 2025 | Оновлено: 4 червня 2025 | 1507 1507
Правець є небезпечним захворюванням, яке вражає нервову систему, викликаючи сильні спазми м'язів. У статті розповідаємо, в чому полягає небезпека інфекції та як від неї захиститися.

Що таке правець?

Правець — це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є грампозитивна спороутворююча бактерія Clostridium tetani. У невеликій кількості мікроорганізми можуть бути присутніми в кишечнику людини та тварини, не викликаючи захворювання. З фекаліями бактерії потрапляють у ґрунт, де при взаємодії з киснем утворюють спори. Вони характеризуються стійкістю до високих температур, впливу дезінфектантів і зберігають життєздатність впродовж багатьох років.

Спори бактерії Clostridium tetani можуть бути іна поверхні іржавих предметів (наприклад, цвяхах, дроті, голках). Збудники правця, потрапляючи в організм через пошкоджені ділянки шкіри, починають рости в анаеробних (безкисневих) умовах, активно розмножуватися та виробляти надзвичайно сильний нейротоксин – тетанотоксин. Токсин впливає на нервову систему, викликаючи сильні судоми м'язових тканин.

Чим небезпечний правець?

Поставте своє питання Інфекціоністу
«ОН Клінік»

Основна небезпека правця полягає в ураженні нервової системи тетанотоксином. Токсин блокує вивільнення гальмівних нейромедіаторів у центральній нервовій системі, що призводить до неконтрольованих та болючих спазм скелетних м'язів.

Правець переважно починається з тонічного спазму жувальних м'язів (тризму). М'язове напруження призводить до обмеження руху у скронево-нижньощелепному суглобі, що сприяє утрудненому відкриванню рота. Спазм жувальних м'язів перешкоджає прийому їжі та рідини, а також може спричинити проблеми з диханням. Інші наслідки інфікуванні правцем:

  • «сардонічна посмішка». Судоми мімічних м'язів надають обличчю характерного виразу, що нагадує гримасу з розтягнутими куточками рота та піднятими бровами;
  • скутість, сильний біль у шиї та спині. Спазм м'язів шиї та спини може спровокувати виражений больовий синдром та неприродне вигинання тіла дугою (опістотонус);
  • порушення дихання. Спазм дихальних м'язів (діафрагми та міжреберних м'язів) може спричинити утруднення або зупинку дихання. Розвивається дихальна недостатність;
  • розлад ковтання (дисфагія). Спазм м'язів глотки може супроводжуватися аспірацією (потраплянням їжі в дихальні шляхи замість стравоходу);
  • вегетативні порушення. Тетанотоксин може порушувати роботу вегетативної нервової системи, провокуючи нестабільність артеріального тиску, прискорене серцебиття, підвищене потовиділення та лихоманку;
  • тромбоемболія легеневої артерії (закупорювання однієї або кількох артерій у легенях).

Різке виникнення судомного синдрому може призвести до розриву м'язів і сухожиль, вивиху суглобів, переломів кісток та хребта. У міру прогресування захворювання правець може спровокувати інфаркт міокарда, пневмонію, набряк легень, тромбоз вен, сепсис.

Як можна заразитися правцем?

Бактерії правця проникають в організм контактним способом — через глибокий поріз, подряпину або рвану рану. Потенційні джерела зараження правцем:

  • забруднені предмети. Заразитися можна, якщо наступити на іржавий цвях, уламки скла, порізати ногу чи руку сільськогосподарськими, побутовими інструментами (наприклад, ножами, ножицями, секатором, бритвою);
  • нестерильні голки. Інфікування може відбутися під час внутрішньовенної ін'єкції, нанесення татуювання, пірсингу з використанням заражених голок;
  • нестерильні інструменти для манікюру;
  • укуси комах та собак;
  • стоматологічні інфекції;
  • опіки, обмороження;
  • відкриті переломи кісток;
  • рани, що не гояться, хронічні виразки.

Інфікування правцем може трапитися під час хірургічних процедур внаслідок використання нестерильних інструментів чи перев'язувальних матеріалів. У новонароджених дітей правець може розвинутися при неправильному догляді за пуповинним залишком та при пологах в антисанітарних умовах. Інфекція також може вражати немовля за відсутності імунізації у його матері. 

Які симптоми правця?

Рідко вдається зразу після травми зрозуміти, що в тебе правець. Ознаки захворювання зазвичай проявляються поступово, посилюючись у міру його прогресування. Симптоми правця:

  • біль голови;
  • спазми м'язів обличчя (стиснення щелеп, витріщання очей);
  • ригідність м'язів шиї (підвищений тонус м'язів, що ускладнює їх рухливість);
  • м'язові спазми в животі, спині, руках та ногах;
  • судоми м'язів спини, болісне напруження цілого тіла;
  • проблеми з ковтанням;
  • мимовільне скорочення мускулатури голосових зв'язок (ларингоспазм);
  • утруднене дихання;
  • лихоманка;
  • надмірне потовиділення;
  • ламкість кісток.

Ознакою правця може бути неконтрольоване сечовипускання або дефекація. Прогресування захворювання супроводжується підвищенням артеріального тиску, серцевою аритмією (нерегулярним серцебиттям), тахікардією (прискореним серцебиттям). За відсутності своєчасної медичної допомоги смертність від правця сягає 100%. У разі лікування інфекції ймовірність летального результату становить у середньому 10-70%, що залежить від тактики терапії, віку та загального стану пацієнта.

Які симптоми вказують на правець?

Які симптоми вказують на правець?

Через скільки проявляється правець?

Перші симптоми правця можуть з'явитися з третього до 21 дня після зараження. У середньому інкубаційний період правця становить 10 днів. На його тривалість впливає стан імунної системи, характер та глибина рани, через яку сталося інфікування. Щокоротший інкубаційний період, то важчим може бути перебіг захворювання.

Як починається правець?

Першими ознаками правця є ниючий головний біль і скутість жувальних м'язів. Правець проявляється болючими м'язовими спазмами, які поширюються вниз по тілу, посилюючись впродовж двох тижнів. Прогресуюча форма правця виглядає як серія болісних повторюваних судом скелетних м'язів, що тривають кілька хвилин. Спровокувати новий спазм можуть навіть незначні подразники (гучний звук, дотик, яскраве світло), що пов'язано з підвищеною збудливістю нервової системи внаслідок впливу тетанотоксину.

Як виглядає рана при наявності правця?

Зовнішній вигляд рани при наявності правця не має якихось специфічних особливостей, що вказували б на інфекцію. У місці ушкодження спостерігається почервоніння та набряклість, що супроводжується болісними відчуттями. Шкіра навколо рани стає гарячою. Колоті рани, глибокі порізи, забруднені ґрунтом, гноєм, іржею або рани після укусу тварини мають підвищений ризик зараження правцем.

Які бувають форми правця?

Виділяють кілька клінічних форм правця, що відрізняються локалізацією інфекції в організмі та тяжкістю перебігу захворювання.

  • генералізований правець. Поширена форма, при якій інфекція вражає скелетні м'язи по всьому тілу;
  • локалізований правець. Рідкісна форма патології, при якій інфекція вражає обмежену ділянку тіла (наприклад, обличчя, руки, ноги).

Різновидом локалізованого типу інфекції є бульбарний правець, який вражає черепні нерви і може діагностуватися, наприклад, після травм голови або при хронічному отиті. За відсутності своєчасного лікування інфекція може перерости у генералізований правець.

За тяжкістю перебігу правець може протікати в легкій, середній або тяжкій формі. Для легкої форми, що діагностується рідко, характерна слабка симптоматика. Правець середньої тяжкості супроводжується рідкісними, помірними спазмами м'язів. Тяжка форма інфекції характеризується частими, інтенсивними судомами.

Що робити при підозрі на правець?

При будь-яких травмах шкіри, особливо якщо є підозра на забруднення рани ґрунтом або гноєм, необхідний огляд терапевта або сімейного лікаря для оцінки ризику та проведення профілактичних заходів (вакцинації або введення протиправцевого імуноглобуліну). Самолікування може призвести до прогресування захворювання та збільшення ризику розвитку ускладнень.

Як діагностують правець?

Діагностика правця ґрунтується на клінічних ознаках та анамнезі (скаргах, інформації про нещодавні травми, наявності або відсутності щеплень від правця). Для встановлення точного діагнозу необхідно записатися на консультацію до інфекціоніста. Лікар проводить огляд, звертаючи увагу на характерні симптоми (тризм, ригідність м'язів шиї, сардонічну посмішку).

Лабораторних аналізів для діагностики чи підтвердження правця не існує. Але лікар може призначити тести (наприклад, загальний та біохімічний аналізи крові) для виключення інших захворювань, що мають схожі з правцем симптоми (наприклад, енцефаліт, менінгіт, спазмофілія). Також може бути проведений експрес-тест на правець, який визначає наявність антитіл до правцевого анатоксину в крові (IgG). Результати аналізу можуть допомогти лікарю оцінити, наскільки пацієнт захищений від інфекції та чи потрібна додаткова профілактика від правця.

Як лікують правець?

Лікування правця є комплексним і спрямоване на нейтралізацію токсину, усунення м'язових спазмів, підтримання життєво важливих функцій та запобігання ускладненням. Терапія проводиться в стаціонарних умовах. Лікування правця включає:

  • хірургічну обробку рани (видалення пошкоджених тканин, гною, сторонніх тіл, антисептичну обробку, накладання швів за потреби);
  • ін'єкцію протиправцевої сироватки (імуноглобуліну);
  • прийом препаратів для зменшення м'язових спазмів (бензодіазепінів, міорелаксантів);
  • прийом антибіотиків.

За потреби проводиться штучна вентиляція легень. Також можуть бути призначені препарати для підтримки серцево-судинної системи.

Як захиститись від правця?

Найбільш ефективним захистом від правця є вакцинація. Імунізація проводиться за допомогою комбінованих вакцин. Вакцини від правця для дітей:

  • АКДП — це адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина. Містить цілоклітинний кашлюковий компонент, що складається з вбитих (інактивованих) цілих клітин бактерії Bordetella pertussis;
  • АаКДП — адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева вакцина з ацелюлярним коклюшним компонентом.
  • АДП — адсорбована дифтерійно-правцева вакцина. Містить очищені дифтерійний та правцевий анатоксини без коклюшного компонента.

Для ревакцинації підлітків та дорослих використовується вакцина від правця АДП-М (адсорбована дифтерійно-правцева вакцина зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів). Завдяки вмісту низьких концентрацій активних компонентів щеплення АДП-М знижує ризик виникнення надлишкової реакції імунної системи у дорослих. Тd-вакцина – це міжнародна термінологія (використовується в Європі, США, Канаді), в Україні використовується назва «АДП-М». Обидві вакцини не містять коклюшного компонента.

Як часто потрібно робити щеплення від правця?

Щоб виробити імунітет від правця, дітям необхідно одержати шість доз вакцини. Три первинні щеплення дітям роблять у перший рік життя, а три ревакцинуючі дози вводяться, починаючи з другого року життя з інтервалом не менше чотирьох років. Щеплення дорослим необхідно робити кожні 10 років, впродовж яких діє імунітет від правця. Під час вагітності щеплення від правця рекомендується робити у третьому триместрі.

Коли обов'язково роблять щеплення від правця?

Імунізація від правця проводиться на підставі Національного календаря профілактичних щеплень, затвердженого Міністерством охорони здоров'я України. Графік щеплень від правця:

  • перша доза — у два місяці;
  • друга доза — у чотири місяці;
  • третя доза — у шість місяців;
  • четверта доза — у вісімнадцять місяців;
    п'ята доза — у шість років;
  • шоста доза — у 16 ​​років.

Перші чотири щеплення від правця проводяться з використанням вакцини проти дифтерії, правця та кашлюку (АКДП). Для ревакцинації у шість років застосовуються вакцини проти дифтерії та правця (АДП). Шосте щеплення у 16 ​​років виконується вакциною АДП-М. Наступні щеплення від правця та дифтерії робляться кожні 10 років за допомогою вакцини АДП-М.

Куди роблять щеплення від правця?

Щеплення від правця робиться внутрішньом'язово. Дітям до одного року вакцину вводять у чотириголовий м'яз стегна. Дітям віком від одного року та дорослим вакцинація проводиться переважно у дельтоподібний м'яз плеча або глибоко підшкірно у підлопаткову ділянку. Щеплення від правця робиться швидко і не викликає болю.

Чи можна курити після щеплення від правця?

Медичних протипоказань до куріння зразу після щеплення від правця немає. Але куріння пригнічує імунітет і може негативно вплинути на загальну імунну відповідь, якщо вакцина вводиться вперше.

Після щеплення можливі реакції (наприклад, температура, слабкість, головний біль), а куріння може погіршити загальне самопочуття, викликаючи додаткове навантаження на організм. Якщо є місцева реакція у місці ін'єкції (біль, набряк), то куріння як чинник, що знижує мікроциркуляцію крові, може уповільнити відновлення організму.

Чи можна мочити щеплення від правця?

Перші 30 хвилин після щеплення від правця необхідно провести у пункті вакцинації для контролю за можливою алергічною реакцією. Далі можна повернутись до звичайної діяльності без істотних обмежень. Після щеплення від правця не можна шкрябати місце ін'єкції. Також не варто наносити мазі, креми, гелі, спиртовмісні настоянки, які можуть спровокувати алергічну реакцію.

Місце уколу після щеплення від правця можна мочити, також дозволяється приймати душ або ванну. Інші рекомендації після щеплення від правця:

  • підтримка водного балансу. Добова норма рідини становить близько двох-трьох літрів води;
  • вживання здорової їжі (свіжих овочів, фруктів). Рекомендується виключити вживання ковбаси, сосисок, копченостей, напівфабрикатів, газованих напоїв.

Після щеплення треба уникати надмірних фізичних навантажень (особливо силових вправ). Повернутися до повноцінних тренувань можна буде через 48 годин після вакцинації.

Чи можна пити алкоголь після щеплення від правця?

Після щеплення від правця не рекомендується пити алкоголь. Вакцинація може супроводжуватися легкими побічними ефектами (болючістю, почервонінням, набряком), а алкоголь може посилити симптоми, надаючи створюючи навантаження на організм. При вживанні алкоголю після щеплення від правця також можуть виникнути симптоми (наприклад, біль голови, підвищення температури тіла), які помилково будуть сприйняті, як реакція на вакцину.

Чи є протипоказання до щеплення від правця?

Вакцинація від правця є безпечною у більшості випадків. Абсолютним протипоказанням до щеплення від правця є тяжка алергічна реакція (анафілаксія) на попереднє введення вакцини. Також імунізацію треба відкласти при гострій респіраторній вірусній інфекції, що супроводжується підвищенням температури тіла понад 38°С. Не є протипоказаннями до проведення щеплення:

  • застуда, нежить, діарея, отит, які не супроводжуються підвищенням температури тіла;
  • незначні порушення стану у дітей (наприклад, прорізування зубів);
  • ВІЛ-інфекції.

Імунізацію жінок від правця також можна проводити в період лактації. За наявності сумнівів щодо ризику вакцинації проти правця необхідно проконсультуватися з терапевтом чи педіатром. Лікар оцінить стан пацієнта, збере анамнез і дасть пораду щодо імунізації, враховуючи індивідуальні особливості організму та можливі протипоказання.

Які можуть бути побічні ефекти щеплення від правця?

У більшості випадків вакцина від правця переноситься легко. Можливі легкі побічні ефекти (наприклад, почервоніння, набряк) в місці ін'єкції, які минають через деякий час після щеплення. Також після щеплення від правця у дорослих і дітей може спостерігатися невелика шишка в місці уколу, яка зазвичай розсмоктується самостійно.

Після щеплення від правця може трохи боліти рука чи нога. У поодиноких випадках наслідками щеплення від правця можуть бути неврит плечового суглоба (запалення нервових волокон) та анафілактична реакція. Якщо у дитини або дорослого після щеплення від правця виникло сильне запалення та набряк у місці проведення ін'єкції, що супроводжується підвищенням температури тіла, утрудненим диханням, запамороченням, переднепритомним станом, необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Інфектологія в ОН Клінік Одеса (Центр)

Які симптоми правця і в чому його небезпека? - Березан Тетяна Миколаївна
Березан Тетяна Миколаївна
ОН Клінік Одеса (Центр)
вул. Мала Арнаутська, 56
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:30 - 19:30
Сб: 9:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Інфектологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Скільки діє щеплення від правця?

Укол від правця забезпечує захист організму від інфекції впродовж 10 років. Для підтримки імунітету необхідно проходити ревакцинацію кожні 10 років. Але у разі травми, що супроводжується пошкодженням шкіри забрудненими предметами, проводиться екстрена профілактика правця за допомогою уколу бустерної дози вакцини.

2. Чи передається правець від людини до людини?

Правець не передається від людини до людини. Інфікування відбувається при  потраплянні спор бактерії в організм через ушкоджені шкірні покриви (рани, порізи, опіки) під час взаємодії із зараженим ґрунтом, забрудненими дерев'яними, скляними або іржавими металевими предметами.

3. Що не можна робити після щеплення від правця?

Після щеплення від правця не можна терти, шкрябати або масажувати місце уколу, наносити мазі, креми, гелі, спиртові розчини без призначення лікаря. Також бажано виключити вживання алкоголю, куріння, надмірні фізичні навантаження, особливо силові вправи.

4. Що таке правець новонароджених?

Правець новонароджених (неонатальний правець) є важким і часто смертельним інфекційним захворюванням, що вражає новонароджених у перші два тижні життя. Зараження правцем відбувається через недотримання правил асептики й антисептики під час пологів і під час догляду за пупковою ранкою. Правець новонароджених найчастіше вражає немовлят, народжених від невакцинованих жінок.

5. Скільки днів болить нога після проколу цвяхом?

Біль у нозі після проколу цвяхом може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Тривалість больових відчуттів залежить від глибини і ступеня пошкодження тканин, наявності забруднення, індивідуальної больової чутливості та правильної обробки рани. Після травми необхідно відразу промити рану проточною водою з милом, щоб видалити поверхневі забруднення. Потім треба обробити краї рани антисептиком і накласти стерильну пов'язку. У мережі можна знайти рекомендації щодо використання народних засобів, якщо наступили на цвях (наприклад, очистити рану сольовим розчином, прикласти до місця пошкодження запечену цибулю). Але використання народних методів лікування не має доказової ефективності. Також не варто самостійно приймати антибіотик у разі проколювання ноги цвяхом. Після травми важливо зразу звернутися до лікаря, який оцінить ризик зараження правцем і проведе екстрену профілактику.

Рейтинг статті:
Які симптоми правця і в чому його небезпека?
Лікар-інфекціоніст. Перша категорія.
Які симптоми правця і в чому його небезпека?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Схожі статті:

Коментарі

Ольга 3 тижні тому
Добрий день. Після порізу склом рана не загоюється і гноїться. Чому так відбувається? Що робити?
Відповісти
Доброго дня. Рана довго не загоюється і гноїться часто внаслідок розвитку інфекції. Не варто займатися самолікуванням, рекомендую звернутися до лікаря для виявлення причини запалення і підбору тактики лікування.
Ігор 4 тижні тому
Добрий день. Якщо у собаки правець, чи можна заразитися від тварини?
Відповісти
Доброго дня. Заразитися безпосередньо від собаки, зараженого правцем, не можна. Інфікування відбувається від потрапляння спор бактерії в рану людини при порушенні цілісності шкірного покриву, тобто від того, що собака вкусила людину.
Таня 1 місяць тому
Добрий день. Чи може бути правець від колючки троянди?
Відповісти
Доброго дня. Ризик зараження правцем від уколу колючкою троянди досить низький. Однак будь-яке порушення цілісності шкіри створює сприятливі умови для розвитку патогенних мікроорганізмів. Для зниження ризику інфікування важливо правильно і своєчасно обробити рану, а за появи ознак інфекції звернутися до лікаря.
Оксана 1 місяць тому
Добрий день. Чому мені зробили укол від правця під лопатку, якщо вакцину вводять у стегно?
Відповісти
Доброго дня. Щеплення від правця може бути зроблено в м'яз стегна, верхній зовнішній квадрант м'яза сідниці, дельтоподібний м'яз плеча або глибоко підшкірно в підлопаткову ділянку. Місце ін'єкції обирають з огляду на вік, статуру та індивідуальні особливості організму пацієнта.
Катя 1 місяць тому
Добрий день. Чому після щеплення від правця болить рука? Це нормальна реакція?
Відповісти
Доброго дня. Легкі больові відчуття в місці уколу від правця є нормальною реакцією організму на ін'єкцію. Біль може супроводжуватися почервонінням і набряком, що минає самостійно через деякий час. У разі сильного, наростаючого болю, який супроводжується підвищенням температури тіла, слабкістю, утрудненим диханням, необхідно негайно звернутися до лікаря.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.