Тахікардія: причини, симптоми та лікування

Тахікардія може протікати безсимптомно, але за відсутності лікування призводить до порушення роботи серця, інфаркту та інсульту. З появою ознак тахікардії необхідно звернутися до кардіолога.
Тахікардія — це прискорене серцебиття, частота якого становить понад 90 ударів на хвилину. У здорової людини в спокійному стані пульс у нормі становить 60-80 ударів на хвилину, за тахікардії частота серцевих скорочень значно збільшується і може перевищувати 200 ударів на хвилину.
Тахікардія трапляється у дорослих, дітей і підлітків. Прискорене серцебиття у немовлят — нормальне явище, пульс у дітей до одного року становить 120-140 ударів на хвилину. У віці 8-10 років нормальний пульс у дітей становить, як і в дорослих, близько 80 ударів на хвилину.
Тахікардія буває фізіологічною та патологічною. Причини фізіологічної тахікардії:
Тахікардія також виникає зі збільшенням температури тіла. За підвищеної температури тіла на один градус серцебиття збільшується на 10 ударів на хвилину.
Патологічна тахікардія розвивається за патології серцево-судинної системи. Причини патологічної тахікардії:
Тахікардія може виникати внаслідок ендокринних і неврологічних захворювань. Також швидке серцебиття з'являється за анемії та великих крововтрат.
До симптомів тахікардії належить різке почастішання пульсу і запаморочення. Інші ознаки тахікардії:
Нічні напади тахікардії свідчать про можливу наявність серцево-судинних захворювань. Необхідно записатися до кардіолога за виявлення прискореного серцебиття у стані спокою.
Хронічна тахікардія може призвести до небезпечних наслідків у вигляді порушення кровопостачання внутрішніх органів і гострої серцевої недостатності. Внаслідок тахікардії може виникнути серцева астма (порушення роботи серця, що супроводжується нападами ядухи), тромбоз (закупорка артерії або вени згустком крові), набряк легенів. Порушення серцевого ритму може спровокувати інсульт та інфаркт, тож тахікардію обов'язково потрібно лікувати.
Залежно від локалізації вогнища ураження існує кілька різновидів прискореного серцебиття. Кардіологи виділяють такі види тахікардії:
Пароксизмальна підшлункова тахікардія формується у шлуночках серця, а пароксизмальна синусова тахікардія виникає у синусовому вузлі. Визначити вид тахікардії може лише лікар після обстеження.
Діагностикою та лікуванням тахікардії займається кардіолог. На первинному прийомі проводиться огляд, збирання анамнезу, вимірюється пульс та артеріальний тиск. За потреби призначаються додаткові дослідження, що включають електрокардіограму та УЗД серця, що дозволяють оцінити його роботу та виявити патології на ранній стадії. За наслідками діагностики лікар призначає лікування тахікардії.
Щоб вилікувати тахікардію, необхідно усунути причини, що її викликають. Препарати зниження пульсу повинен призначати лише лікар, самолікування може бути небезпечним для здоров'я. Щоб зупинити тахікардію, кардіолог призначає такі препарати:
Крім медичних препаратів, для лікування тахікардії рекомендуються помірні фізичні кардіонавантаження. Інтенсивність і тривалість фізичного навантаження повинен підбирати лікар.
Профілактика тахікардії передбачає дотримання здорового способу життя, відмову від алкоголю та куріння, правильне харчування, повноцінний відпочинок, уникнення стресів, помірні фізичні навантаження. За тахікардії рекомендується робити кардіовправи, що включають біг підтюпцем, їзду на велосипеді, ходьбу та плавання.
За прискореного серцебиття не рекомендується робити важкі фізичні вправи, щоб різко не збільшувалося навантаження на серце. За хронічної тахікардії необхідно проходити профілактичний огляд у кардіолога не менше, ніж один раз на рік.
Напад тахікардії зазвичай триває кілька хвилин. У деяких випадках прискорене серцебиття триває кілька годин і навіть днів. За тривалого нападу тахікардії слід обов'язково звернутися до лікаря, який призначить препарати, які нормалізують серцевий ритм.
За тахікардії пацієнти відчувають занепокоєння, слабкість, дискомфорт. За прискореного серцебиття можуть виникнути запаморочення та задишка. Під час нападів тахікардії може потемніти в очах і статися втрата свідомості. Також знижується загальна працездатність, з'являється швидка стомлюваність.
За тахікардії слід стежити за станом фізичного та психічного здоров'я. За сильного нападу тахікардії рекомендується виконати такі дії:
Також допомагає нормалізувати серцевий ритм виконання дихальної гімнастики. За частих ознак тахікардії необхідно регулярно спостерігатися у кардіолога та приймати призначені їм антиаритмічні засоби.