Реабілітація після інфаркту

Реабілітація після інфаркту
Читати 4 хвилини | Опубліковано: 28 September 2020 | Перегляди 19051
Серцевий напад може бути небезпечний для життя людини, тож після нього організму потрібно тривала реабілітація.

Приступ є раптовим блокуванням подачі крові до серця через спазм або тромб. Внаслідок припинення нормальної циркуляції крові серйозно пошкоджується серцевий м'яз, що приводить до серйозних проблем зі здоров'ям (хвороб серцево-судинної системи та внутрішніх органів, кардіогенного шоку).

Скільки люди живуть після інфаркту, не знає ніхто. Все залежить від своєчасності надання першої допомоги, перенесених і супутніх захворювань людини та правильності лікування. Відновлення після інфаркту передбачає кардинальні зміни в режимі харчування і спосіб життя.

Як розпізнати серцевий напад?

Симптоми серцевого нападу можуть проявлятися з різною інтенсивністю і швидкістю перебігу (повільно або швидко) і включають:

Не всі люди під час інфаркту міокарда (серцевого нападу) відчувають сильний біль у грудях. Часто біль у грудях буває слабким або помірним і помилково приймається за нетравлення шлунка. Для визначення наявності нападу важлива комбінація симптомів, а не відчуття тяжкості або болю в грудній клітині.

Причини серцевого нападу після огляду пацієнта встановлює лікар-кардіолог. Серед них особливе місце посідають шкідливі звички та недоліковані хронічні захворювання.

Що відчуває людина під час серцевого нападу?

Спазм серцевого м'яза може спровокувати появу почуття страху, тривоги, сум'яття або нестачі повітря. Розрізняють два основних види лікування серцевого нападу:

 • використання фармакологічних засобів для розчинення тромбів;
 • операція з відновлення нормального кровопостачання в серце.

Скільки серцевих нападів може пережити людина?

У людини може бути кілька серцевих нападів. Однак чи буде нормальним її життя після інфаркту залежить від того, наскільки сильно був пошкоджений м'яз серця. Один серйозний серцевий напад може бути набагато більш тривожним і навіть небезпечним для життя, ніж кілька серцевих нападів, які не призвели до серйозних проблем зі здоров'ям. Водночас навіть один легкий серцевий напад доводить, що кровоносні судини навколо серця закупорені, що підвищує ризик настання наступного нападу.

Чи відновлюється серце після інфаркту?

Серце частково відновлюється після інфаркту. Як відновити серце після інфаркту — зона відповідальності кардіолога і того, хто переніс напад. Як зміцнити серце після інфаркту? Потрібно суворо дотримуватися програми реабілітації, проходити планові огляди та вести здоровий спосіб життя. Як виглядає серце після інфаркту, можна побачити за допомогою магнітно-резонансної томографії: на ньому чітко видно рубці.

Які бувають етапи реабілітації після серцевого нападу?

У більшості випадків кардіологічна реабілітація передбачає наступні етапи:

 • коригування режиму сну і неспання;
 • перехід на здорове харчування;
 • щоденні прогулянки на свіжому повітрі;
 • перегляд підходу до сексуального життя партнерів (виключається активний секс);
 • санаторно-курортне лікування (за потреби).

Реабілітація після операції на серці або без неї (якщо немає потреби) полягає у вживанні заходів, спрямованих на попередження розвитку ішемічної хвороби серця, атеросклерозу та інших ускладнень. Для лікування використовують медикаментозну терапію (зокрема антитромбоцитарні препарати).

Є кілька груп препаратів, які допомагають знизити ризик серцевого нападу.

Які препарати допомагають знизити ризик серцевого нападу 

Група препаратів

Принцип дії

Інгибітори АПФ

Блокують дію певних гормонів, завдяки чому рівень артеріального тиску знижується. Препарати допомагають вивести воду з організму та розширити судини.

Антиагреганти

Запобігають утворенню тромбів завдяки тому, що знижують здатність крові до згортання.

Бета-блокатори

Розслаблюють серцевий м'яз, знижують швидкість серцебиття. Завдяки цьому артеріальний тиск знижується, і навантаження на серце стає меншим.

Статини

Блокують дію ферменту печінки, який відповідає за вироблення холестерину. Завдяки цьому рівень холестерину знижується, і ризик повторного пошкодження коронарних артерій стає меншим.

Що стосується фізіопроцедур та інших призначень, лікар підбирає їх індивідуально залежно від діагнозу і стану пацієнта. Наприклад, лікування мікроінфаркту проводять з використанням знеболювальних препаратів, а також коронаролітиків (розширюють судини серця).

Чи потрібно дотримуватися режиму харчування після інфаркту?

Харчування після інфаркту обов'язково коригується, а новий режим харчування повинен бути збалансованим і здоровим. Потрібно дотримуватися дієти з низьким вмістом жирів і високим вмістом клітковини в раціоні, включаючи цільнозернові продукти та не менше п'яти порцій фруктів і овочів на день. Також потрібно відмовитися або звести до мінімуму споживання спиртних напоїв.

Дозволяється вживати в їжу нежирні сорти м'яса і риби, овочеві та молочні супи, а також продукти, багаті калієм (шпинат, банан, картопля, курага, чорнослив). Не можна харчуватися стравами, які сприяють процесам бродіння в шлунково-кишковому тракті, пити напої, що збуджують нервову систему (кава, міцний чай, енергетики, солодка газована вода). Готувати краще на парі або в духовці. Також за можливості виключити надмірне споживання солі та цукру.

Які фізичні навантаження необхідні в період реабілітації?

Фізичні навантаження після інфаркту повинні бути помірними та узгодженими з лікуючим лікарем. Щоб прискорити відновлення потрібно відмовитися від куріння, а за проблем з вагою стежити за тим, щоб не було стрибкоподібного або різкого схуднення.

Медики радять регулярно виконувати вправи для фізичної активності: дорослі повинні займатися аеробним навантаженням середньої інтенсивності не менше, ніж 150 хвилин (2 години 30 хвилин) щотижня. Винятки становлять випадки, коли лікар підбирає індивідуальні тренування через наявність супутніх хвороб.

Як подбати про людину, що пережила інфаркт міокарда?

Людина, яка перенесла інфаркт, має піклуватися про своє здоров'я і дотримуватись рекомендацій кардіолога. Догляд за людиною, що перенесли інфаркт, передбачає забезпечення:

 • здорового сну;
 • повноцінного харчування, багатого вітамінами та мінералами;
 • своєчасного прийому медичних засобів, призначених лікарем;
 • щоденних прогулянок на свіжому повітрі.

Наслідки інфаркту міокарда можуть бути серйозними для здоров'я чоловіків і жінок, а часом навіть загрожувати їхньому життю. До останніх належать такі ускладнення:

 • аритмії, що призводять до порушень серцевого ритму;
 • кардіогенний шок, внаслідок якого пошкоджуються серцеві м'язи, що призводить до порушення транспортування крові в серцево-судинній системі;
 • розрив серця, під час якого відбувається розрив серцевого м'яза, стінки або клапана.

Ці ускладнення можуть виникати відразу після нападу і часто є основною причиною смерті. Багато людей вмирають до приїзду швидкої допомоги саме внаслідок розвитку ускладнення. Також це може відбутися протягом першого місяця після нападу. На виникнення ускладнень впливають вік, тяжкість нападу і своєчасність надання допомоги потерпілому.

Реабілітаційні заходи, залежно від діагнозу і характеру ускладнень, пацієнтові призначає лікар. Однак після його закінчення необхідно планово відвідувати кардіолога і вести здоровий спосіб життя, щоб запобігти новому інфаркту.

Рейтинг статті:
3 з 5 на основі 2 оцінок

Інші статті на тему

Схожі статті: