Logo
0 800 30 11 77

МРТ, КТ, УЗД — що краще?

МРТ, КТ, УЗД — що краще?
Читати 31 хвилину | Створено: 20 травня 2024 | Оновлено: 20 травня 2024 | 1868 1868
УЗД, КТ і МРТ є візуалізаційними методами дослідження, які допомагають виявити патології та захворювання внутрішніх органів, опорно-рухового апарату і головного мозку.

Що таке МРТ?

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це метод діагностики, в якому побудова зображення внутрішніх органів і тканин людини заснована на електромагнітній відповіді атомів у постійному магнітному полі. Під час рентгена, комп'ютерної томографії (КТ) використовується іонізуюче (проникаюче) випромінювання, тоді як під час МРТ не задіюється іонізуюче випромінювання, що робить її безпечною для пацієнтів.

Що показує МРТ?

Поставте своє питання Рентгенологу
«ОН Клінік»

Магнітно-резонансна томографія дозволяє виявити різні типи пухлин, включаючи злоякісні (ракові) та доброякісні новоутворення. На МРТ пухлини зазвичай виглядають як аномальні області із зміненою текстурою та більш вираженою інтенсивністю сигналу в порівнянні з оточуючими тканинами. МРТ показує:

 • розриви зв'язок. При скануванні видно зміну форми та структури зв'язки;
 • ушкодження м'язів. На м'язові ушкодження (у тому числі розтягування, надриви або розриви м'язів) можуть вказувати зміни у текстурі та формі м'язу, а також сусідніх тканин;
 • судинні аномалії. МРТ дає змогу візуалізувати різні судинні аномалії та зміни: аневризми (випинання стоншеної стінки артерії), судинні пухлини, тромбози, васкуліти (запалення стінки судини), що можуть впливати на кровотік і кровопостачання;
 • зміни у хрящах. Магнітно-резонансна томографія допомагає оцінити стан та функціонування хрящів, діагностувати травматичні, дегенеративні та вроджені зміни у навколосуглобових сумках, хрящах, менісках, а також у тканинах, що оточують суглоб;
 • запалення. Запальні процеси (наприклад, спричинені артритом та остеомієлітом), виявляються на МРТ як зміни: набряк навколо уражених областей;
 • неврологічні порушення. МРТ дозволяє діагностувати неврологічні захворювання: порушення спинного та головного мозку (у тому числі інсульти, множинний склероз, грижі міжхребцевих дисків).

МРТ черевної порожнини використовується для виявлення патологій печінки, жовчного міхура та жовчовивідних проток, підшлункової залози, селезінки, нирок та надниркових залоз. Магнітно-резонансна томографія також показує стан лімфатичних вузлів у ділянці очеревини та м'яких тканин, які вистилають органи черевної порожнини.

Які є види МРТ?

Магнітно-резонансну томографію класифікують залежно від типу та потужності використовуваного апарату, досліджуваної зони та способу візуалізації. Типи МРТ в залежності від конструкції:

 • МРТ відкритого типу. Є незамкнутим пристроєм, у якого всі датчики і джерела магнітного поля розташовані горизонтально. Підходить для людей, які страждають на клаустрофобію (боязнь замкнутого простору) та ожиріння, дітей та пацієнтів з обмеженою рухливістю;
 • МРТ закритого типу. Томограф має пересувний стіл та «тунельну» конструкцію. Під час МРТ всього тіла або голови пацієнт повністю знаходиться у вузькому тунелі, що може завдавати дискомфорту або викликати страх у людей з клаустрофобією.

Окремо виділяють МРТ з контрастом і без нього. Магнітно-резонансна томографія з контрастом застосовується за необхідності детальнішої візуалізації тканин і структур організму. Перед МРТ лікар встановлює внутрішньовенний катетер, робить звичайне сканування, потім вводить контрастну речовину та повторює діагностику для відстеження змін.

МРТ малого тазу та черевної порожнини з контрастом вважається більш інформативним методом дослідження, оскільки накопичення контрастної речовини допомагає краще візуалізувати патологію. Найчастіше з контрастом проводиться МРТ головного мозку, оскільки контрастна речовина допомагає діагностувати мінімальні патологічні зміни. МРТ з контрастом дозволяє оцінити стан гіпофіза, довгастого, переднього, середнього, проміжного та заднього мозку, мозочка, епіфіза.

Також виділяють багато типів МРТ залежно від зони дослідження. Основні види магнітно-резонансної томографії представлені у таблиці.

Види МРТ із локалізації

Назва

Досліджувані зони

Можливі захворювання

МРТ голови

Очні орбіти, внутрішнє вухо, пазухи носа, окорухові м'язи, нерви (наприклад, трійчастий зоровий, слуховий).

Пухлини, запальні процеси, стоншення нервів, пошкодження м'язів, деформації хрящової вуха.

МРТ головного мозку

Всі відділи головного мозку: довгастий, задній, середній, проміжний та передній мозок, представлений великими півкулями, мозок і епіфіз. Також МРТ допомагає досліджувати стан судин головного мозку

Новоутворення, гематоми, тромби (згустки крові), інсульт (порушення мозкового кровообігу) та його наслідки, аневризми. МРТ також допоможе виявити розсіяний склероз, епілепсію, запалення (менінгіт, енцефаліт), абсцеси (гнійні осередки).

МРТ хребта

Шийний, грудний, поперековий, крижовий відділи хребта та куприк.

Запальні захворювання, дегенеративні зміни на ранніх стадіях (наприклад, спондилоартроз, остеохондроз), ушкодження нервових корінців, спинного мозку, хребетного стовпа, форамінального отвору та міжхребцевого диска. MРT також покаже протрузії, грижі, порушення циркуляції спинномозкової рідини.

МРТ серця

Шлуночки та передсердя, клапани, стінки серця, аорта, легеневі артерії та коронарні судини.

Пошкодження аорти та коронарних судин, ішемічна хвороба серця, патології легеневих артерій, атеросклероз, ендокардит, атеросклероз, аномалії міокарда, новоутворення, вроджені та набуті вади серцевого м'яза.

МРТ органів малого тазу

Матка, яєчники, маткові труби (у жінок), передміхурова залоза (у чоловіків).

Ознаки інфекції та запалення, доброякісні та злоякісні пухлини, патології судин, зміни лімфатичних вузлів.

МРТ суглобів

Плечовий, гомілковостопний, ліктьовий, променезап'ястковий, тазостегновий суглоби. Також проводиться МРТ колін, кисті, стопи, крижово-клубового зчленування.

МРТ плечового суглоба проводиться за підозри на артроз, артрит, остеомієліт, інфекції. МРТ колінного суглоба призначається при надривах та розривах меніска, дегенеративних захворюваннях, запаленнях (бурсіті, синовіті). МРТ кульшового суглоба необхідно при хворобі Пертеса, аваскулярному некрозі, дисплазії, розтягуванні зв'язок, м'язів та сухожиль.

МРТ органів черевної порожнини

Печінка, жовчний міхур його протоки, підшлункова залоза та її протоки, надниркові залози, нирки, селезінка, лімфовузли, м'які тканини.

Доброякісні пухлини, метастази, ураження печінки (гепатит, цироз), панкреатит, холецистит, жовчнокам'яна хвороба, жовтяниця.

МРТ судин

Судини голови та шиї, серця, головного мозку, в області малого тазу та черевної порожнини, вени та артерії нижніх кінцівок.

Тромби, гематоми, аневризми, пошкодження та розриви судин, витончення стінок вен та артерій.

Коли призначають МРТ?

Магнітно-резонансну томографію призначає лікар за необхідності побачити структуру і взаєморозташування м'якотканинних органів, головного мозку. Симптоми, за яких може бути призначено МРТ:

 • головний біль, запаморочення, епізоди втрати свідомості;
 • виражена слабкість, постійна втома;
 • тупі, гострі, колючі або ріжучі болі в животі;
 • розмитість чи затуманеність зору;
 • оніміння нижніх та верхніх кінцівок, обличчя;
 • скупчення рідини в черевній порожнині;
 • порушення пам'яті, координації рухів;
 • тремор, м'язова слабкість або параліч кінцівок;
 • нездатність контролювати сечовипускання;
 • доброякісні пухлини, рак і метастази.

МРТ сечоводу призначається при порушеннях травлення, нез'ясованої втрати ваги, кровотечі з ануса або часті запори. Дослідження допомагає виявити різні патології кишківника, включаючи запальні захворювання (наприклад, хвороба Крона і виразковий коліт), пухлини, дивертикулез, стриктуру (звуження) кишки.

МРТ шлунка необхідне при розладі травлення, болі в епігастральній ділянці, печії, постійній нудоті та блюванні, порушенні апетиту. Перед магнітно-резонансною томографією пацієнту може бути призначена гастроскопія або УЗД черевної порожнини (чи обидва види дослідження).

МРТ спини проводиться при травмах, нестабільному артеріальному тиску, порушенні рухливості, судом нижніх кінцівок, міжреберної невралгії. МРТ шийного відділу хребта призначається при гіпертонусі, болі або спазмах у шиї, запальних захворюваннях (наприклад, мієліті або арахноїдиті), звуженні хребетного стовпа.

МРТ поперекового відділу хребта допоможе виявити зміщення, травми, пухлини, грижі дисків, протрузії, запалення, інфекції, защемлення нервів. МРТ грудного відділу хребта проводять у разі остеохондрозу, вад будови або розвитку хребта, підозри на порушення кровообігу в спинному мозку, остеомієліту, туберкульозного спондиліту.

Як роблять МРТ?

МРТ роблять після попередньої підготовки, яка потрібна для забезпечення безпеки пацієнта під час процедури. Підготовка до МРТ полягає у знятті з тіла всіх металевих предметів (окулярів, прикрас, годинників). Етапи проведення магнітно-резонансної томографії:

 1. Пацієнт знімає взуття та одяг (в галузі дослідження), приймає горизонтальне положення на спеціальному столі.
 2. Лікар дає пацієнту навушники зниження рівня шуму, створюваного магнітно-резонансним сканером.
 3. Фахівець натискає кнопку, що призводить до повільного пересування столу, на якому розташований пацієнт, у циліндричний апарат МРТ.
 4. Апарат генерує зображення внутрішніх органів та тканин.
 5. Отримані зображення моментально виводяться на екран, що дозволяє лікарю оцінити стан тканин, що досліджуються.

У деяких випадках лікар може рекомендувати використовувати контрастну речовину, щоб поліпшити інформативність дослідження.Контраст вводиться внутрішньовенно під час магнітно-резонансної томографії. Під час проведення МРТ з контрастом пацієнту попередньо рекомендується здати аналіз крові на креатинін і відмовитися від їжі та води за дві години до обстеження.

Під час МРТ не можна рухатися, оскільки навіть невеликі рухи можуть змінювати одержувані зображення, що може призвести до спотворення результатів і зниження інформативності діагностики. Процедура може тривати від 15 хвилин до години залежно від типу та обсягу сканування. Наприклад, МРТ голови і кінцівок може робитися протягом 20 хвилин.

Після завершення сканування стіл поступово висувається з апарату, пацієнт знімає навушники. Висновок та диск із записом МРТ зазвичай можна забрати наступного дня.

Що таке КТ?

Комп'ютерна томографія (КТ) – метод діагностики, в якому побудова зображення внутрішніх органів і тканин людини формується при використанні проникаючого (рентгенівського) випромінювання. Промені поглинаються тканинами різною мірою залежно від їхньої щільності та складу. Дані про поглинання променів обробляє комп'ютер, щоб створити детальні зображення внутрішніх структур організму, що дозволяє лікарям оцінити стан органів та тканин для встановлення діагнозу та визначення курсу терапії.

Що показує КТ?

Найчастіше комп'ютерна томографія використовується з метою оцінки стану кісток і внутрішніх органів. КТ показує:

 • кістки. Комп'ютерна томографія дає можливість виявити переломи, деформації, інфекції та інші патології кісток з високою точністю;
 • внутрішні органи. КT застосовується для вивчення стану головного мозку, легенів, серця, печінки, селезінки, нирок, шлунка та кишківника. Комп'ютерна томографія дозволяє візуалізовувати пухлини, кісти, каміння, інфекції, кровотечі.

КТ з контрастом використовується для візуалізації судин різних частин тіла, включаючи мозкові та абдомінальні судини, артерії та вени кінцівок. Дослідження дозволяє виявити аневризми, стенози, тромбози, ушкодження (надриви, розриви) та витончення стінок кровоносних судин.

Яким буває КТ?

Комп'ютерну томографію класифікують залежно від типу використовуваного апарату та принципу його дії.

Види комп'ютерної томографії

Різновид

характеристики

Звичайна

Передбачає використання одного рентгенівського  детектора для отримання зображень. Дослідження надає базову, але надійну діагностику, що зазвичай застосовується в лікарнях.

Спіральна

Використовує рентгенівську трубку і детектор, що обертається, дозволяючи швидше отримати зображення внутрішніх органів і структур, скоротивши час перебування пацієнта в томографі. Зазвичай рекомендується для дослідження рухомих органів (легень, серця).

Мультидетекторна

При скануванні використовується декілька рентгенівських детекторів для отримання більшої кількості зображень за менший проміжок часу. Дозволяє отримати зображення з більш високою роздільною здатністю.

КТ із двома джерелами випромінювання

Використовує два джерела рентгенівського випромінювання та детектори. Часто застосовується з метою оцінки стану серцевого м'яза.

Фотонно-лічильна

Під час діагностики застосовують удосконалені детектори для точного підрахунку рентгенівських фотонів. Забезпечує високий просторовий дозвіл та знижує дозу опромінення.

Конусно-променева

Використовує конусоподібне рентгенівське випромінювання для сканування. КT проводиться для візуалізації щелепно-лицьової області та зубів.

Позитронно-емісійна (ПЕТ-КТ)

Поєднує функції ПЕТ та КТ для отримання функціональної та анатомічної інформації. Підходить для візуалізації ракових пухлин та моніторингу ефективності лікування.

Коли призначають КТ?

КТ або МРТ призначає лікуючий лікар за неефективності інших методів дослідження, отримання неточних даних на УЗД або перед плануванням оперативного втручання.

Показання до комп'ютерної томографії

Тип КТ

Показання

Захворювання та стани, які можна виявити

КТ суглобів

Обмеження рухливості, болю, підвищення локальної температури, скутість у тазостегновому, колінному, гомілковостопному, плечовому та променево-зап'ястковому суглобі.

Травми (переломи та тріщини), їх ускладнення (вивихи, гематоми та усунення уламків кісток), запалення, кісти, доброякісні та злоякісні пухлини.

КТ ЛОР-органів

Часті головні болі, запалення вуха або пазух носа, субфебрильна температура (37.1-38 градусів), хронічний нежить або закладеність носа, погіршення або втрата слуху.

Захворювання носа (поліпи, синусит), горла (рак, кісти, абсцеси), вух (отит, пухлини).

КТ гортані

Утруднене чи болюче ковтання, біль, набряк чи запалення гортані, зміна тембру голосу, порушення мови, відчуття стороннього тіла у горлі, болючість шиї при пальпації.

Травма гортані, наявність сторонніх тіл (наприклад, кісточок, іграшок), пухлини, ларингіт, лімфаденіт, абсцес, пошкодження чи руйнування хрящових структур.

КТ серця та коронарних артерій

Гостра або тягнуча біль у грудях, порушення серцевого ритму (аритмії), набряклість, слабкість, втома, задишка та утруднене дихання при фізичній активності.

Ішемічна хвороба серця, аневризми, тромби, кардіоміопатії, вади серця, звуження, ушкодження (наприклад, розрив) артерії.

КT органів грудної порожнини (легень, плеври)

Тривалий сухий чи вологий кашель, біль чи відчуття стискання у грудях, кровохаркання, порушення дихання.

Онкологічні патології легень та середостіння, плеврит або абсцес, грижа та параліч діафрагми, тромбоемболія, вроджені чи набуті патології, туберкульоз та пов'язані з ним порушення.

КТ голови

Часті та сильні головні болі, запаморочення, епізоди втрати свідомості, різке погіршення зору, слуху, мови.

Цереброваскулярні порушення (інсульти, крововиливи), пухлини, запальні процеси. КТ головного мозку також допоможе виявити гематоми, абсцеси, енцефаліт.

КТ щелеп

Болі в зубах, набряк, почервоніння та запалення ясен, діагностика зубних каналів, підготовка до встановлення імплантів, брекет-систем, проведення хірургічного лікування.

Травматичні ушкодження (переломи, вивихи, забиті місця), новоутворення, пульпіт, періодонтит.

КТ судин

Болі та оніміння в ногах, набряклість, порушення чутливості, зміна кольору шкірного покриву (почервоніння, ціаноз).

Тромбози, стенози, аневризми, вроджені аномалії судин, атеросклероз.

КТ черевної порожнини

Гострі та ниючі болі в животі, блювання, нудота, зміни апетиту та ваги, пожовтіння шкірних покривів та білків очей.

Пухлини, кісти, каміння, запальні захворювання (апендицит, холецистит, панкреатит, холангіт), цироз. КТ черевної порожнини з контрастом показує внутрішню кровотечу, патологію судин.

КТ хребта

Болі в спині, порушення рухливості, нездатність повернутись або нахилитися, спазми та «затисненість» у шиї, оніміння та слабкість нижніх кінцівок.

Грижі дисків, спондилоартроз, переломи, пухлини, інфекції, вроджені дефекти (ущелина хребта).

Як роблять КТ?

Перед початком процедури пацієнта просять зняти металеві предмети та ювелірні вироби, а також одяг, якщо його наявність заважає проведенню сканування. Етапи проведення КТ:

 1. Введення контрастної речовини (за потребою). Контраст вводиться під час процедури внутрішньовенно.
 2. Розташування пацієнта на спеціальному столі. Пацієнт лягає на стіл КТ, який переміщується усередину кільцевого апарату.
 3. Сканування. Кільцевий апарат починає обертатися навколо пацієнта, випускаючи рентгенівське проміння. Детектори в апараті реєструють промені, що проходять через тіло і передають отримані дані на підключений до апарату монітор.
 4. Обробка даних. Комп'ютер обробляє отримані дані та створює крос-секційні зображення внутрішніх структур та органів тіла.

Отримані зображення інтерпретуються лікарем, який проводить опис результатів КT та видає пацієнту висновок. Після отримання результатів обстеження необхідно звернутися до лікаря для встановлення діагнозу та підбору курсу терапії при необхідності.

Що таке УЗД?

Ультразвукове дослідження (УЗД) – це діагностична процедура, яка використовує високочастотні звукові хвилі для створення зображень внутрішніх органів та тканин. Під час УЗД спеціальний апарат, званий ультразвуковим сканером, направляє ультразвукові хвилі всередину тіла через УЗ-датчик, який приймає відбиті хвилі та перетворює їх на зображення на комп'ютері.

Що показує УЗД?

Ультразвукова діагностика застосовується для оцінки стану та виявлення патологій внутрішніх органів. УЗД показує:

 • внутрішні органи. УЗД дозволяє візуалізувати розміри, структуру та стан внутрішніх органів (наприклад, печінки, жовчного міхура, селезінки, нирок, підшлункової залози, органів малого тазу та інших органів);
 • лімфатичні вузли. Ультразвукова діагностика може застосовуватися для оцінки розмірів, структури та текстури лімфатичних вузлів. Збільшені або змінені лімфатичні вузли можуть вказувати на інфекційні процеси, запалення чи пухлини;
 • кровоносні судини. УЗД дозволяє візуалізувати кровоносні судини, включаючи артерії та вени, оцінити їх діаметр, структуру та просвіт. Діагностика допоможе виявити стенози, тромбози, аневризми.

УЗД не застосовується для візуалізації кісток, оскільки ультразвук не проникає крізь кісткову тканину. Для діагностики кісткових ушкоджень зазвичай використовують рентгенографію чи комп'ютерну томографію. УЗД кишківника неефективне через високий ступінь поглинання ультразвукових хвиль газами. Для оцінки кишківника може застосовуватись колоноскопія або КТ.

УЗД має обмежені можливості для візуалізації мозку та нервових тканин через череп, який блокує проходження ультразвукових хвиль. Для діагностики захворювань центральної нервової системи (у тому числі інсульту чи пухлин головного мозку) зазвичай використовують магнітно-резонансну томографію, рідше — КТ.

Які є різновиди УЗД?

УЗД класифікують залежно від досліджуваної зони: черевної порожнини, органів малого тазу та сечовидільної системи, щитовидної та молочних залоз, серця. Окремо виділяють доплерографію (УЗД судин), завдяки якій можна оцінити швидкість та напрямок кровотоку, виявити пошкодження та закупорки артерій та вен.

Коли призначають УЗД?

Ультразвукова діагностика є найбільш поширеним способом первинної діагностики через високу інформативність, неінвазивність, а також невисоку вартість (порівняно з МРТ і КТ). Основні показання до УЗД залежно від виду дослідження представлені у таблиці. Необхідний тип дослідження призначає лікар після вивчення особистого анамнезу пацієнта.

Показання до ультразвукової діагностики

Вид УЗД

Симптоми

Захворювання та стани

УЗД черевної порожнини (входить дослідження печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки)

Болі, печіння, відчуття переповненості в животі, нудота, блювання, печія, неприємний запах з рота, запори, діарея, пожовтіння шкірних покривів, часті відрижки

Патології печінки (гепатит, цироз, застійні явища), підшлункової залози (абсцеси, каміння, пухлини), жовчного міхура (камені, холецистит, поліпи), селезінки (сепсис, мононуклеоз)

УЗД малого тазу у чоловіків

Біль при сечовипусканні, виділення з уретри, домішки крові або гною в сечі, порушення потенції, нездатність зачати дитину, біль та дискомфорт у паху та в нижній частині живота

Цистит, простатит, везикуліт, аденома (збільшення) передміхурової залози, сечокам'яна хвороба, кісти, доброякісні новоутворення

Гінекологічне УЗД

Порушення менструального циклу (рясні, мізерні, тривалі місячні, постійні затримки), маткові кровотечі, біль у нижній частині живота, безпліддя

Полікістоз яєчників, патології ендометрію (гіперплазія, поліпи, ендометріоз), новоутворення (кісти, міоми), закупорки або спайки маткових труб

УЗД щитовидної залози

Набряки або збільшення щитовидної залози, зміни ваги, різкі перепади настрою, зміни апетиту, втомлюваність

Запалення (тиреоїдит), вроджені аномалії розвитку (наприклад, нерозвиненість залози), вузли та кісти, дифузно-токсичний зоб (гіпертиреоз), зниження функціональної здатності щитовидної залози (гіпотиреоз)

УЗД молочних залоз

Ущільнення, вузли, больові відчуття, зміни у формі або розмірі молочних залоз, виділення із сосків (зазвичай кров'янисті)

Кіста, фіброма, фіброаденома, внутрішньопротокові папіломи, мастит

УЗД серця

Болі, що тягнуть в області серця, почуття здавлювання в грудях, порушення серцевого ритму, слабкість, швидка втомлюваність

Запалення зовнішньої оболонки (перикардит) або середнього шару (міокардит) серця, кардіомегалія, емболія, інфекції, кальциноз, серцева недостатність, кардіоемболічний інсульт

УЗД органів сечовидільної системи (входить дослідження нирок, надниркових залоз, сечового міхура)

Часте, хворобливе або утруднене сечовипускання, домішки крові, гною чи слизу в сечі, болі в животі чи попереку, різкий запах урини

Пієлонефрит, гломерулонефрит, абсцеси, пухлини, кісти, каміння, порушення відтоку сечі

УЗД вен нижніх кінцівок

Набряки, болі або почуття тяжкості в нижніх кінцівках, видимі вени, судоми, зміни кольору або текстури шкіри

Тромбоз, тромбофлебіт, пошкодження венозних клапанів, порушення кровотоку, закупорки кровоносних судин, атеросклероз.

УЗД матки та яєчників застосовується для діагностики запальних гінекологічних захворювань та доброякісних пухлин (у тому числі ендометріозу, сальпінгоофориту, кісти, ендометриту, сальпінгіту та оофориту). Залежно від показань гінекологічне УЗД може проводитися трансабдомінально (через передню стінку живота), трансвагінально (через піхву) та трансректально (через задній прохід).

Ультразвукова діагностика не допоможе діагностувати онкологію. Ознаки злоякісного вузла щитовидної залози на УЗД можуть містити неоднорідну структуру, наявність мікрокальцинатів, збільшення розмірів, нерівні контури. Рак матки на УЗД можна запідозрити при виявленні незвичайних змін у товщині ендометрію, наявності пухлин з нерівними краями, потовщення стінок матки. Однак для підтвердження діагнозу потрібна біопсія.

Як роблять УЗД?

Перед проведенням ультразвукової діагностики може знадобитися попередня підготовка. Наприклад, перед УЗД нирок та передміхурової залози необхідно наповнити сечовий міхур, перед дослідженням черевної порожнини – утриматися від їжі напередодні дослідження. Етапи проведення УЗД:

 1. Розташування на кушетці. Залежно від типу дослідження лікар просить пацієнта сісти чи лягти на кушетку, у деяких випадках необхідно змінювати положення тіла кілька разів для забезпечення точності діагностики. Для проведення трансвагінального УЗД пацієнтку можуть попросити розміститись на гінекологічному кріслі.
 2. Нанесення гелю. На ділянку тіла, яку планується досліджувати, наноситься спеціальний гель. Він допомагає отримувати чіткі зображення.
 3. Сканування. Лікар водить ультразвукові датчики по шкірних покривах, акуратно натискаючи на різні області. Датчик випромінює ультразвукові хвилі, які проникають через шкіру і відбиваються від внутрішніх органів та тканин. Отримані відбиті хвилі передаються назад у датчик.
 4. Формування зображень. Отримані ультразвукові дані обробляються апаратом і перетворюються на зображення на моніторі. Лікар аналізує зображення, щоб оцінити стан внутрішніх органів, тканин чи структур.

Після завершення процедури гель зі шкіри видаляється за допомогою серветки або рушника. Висновок УЗД видається пацієнту протягом 15-20 хвилин після діагностики.

При проходженні УЗД за власною ініціативою можна записатися на консультацію до терапевта. Лікар зіставить отриманий результат дослідження зі скаргами, історією хвороби, результатами огляду та допоможе визначитися з подальшими діями. За необхідності терапевт може направити до вузькопрофільних фахівців. Наприклад, УЗД малого таза у жінок розшифровує гінеколог, черевної порожнини - гастроентеролог, серця — кардіолог. Записатися на УЗД у медичному центрі «ОН Клінік Харків» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

У чому різниця між МРТ, КТ та УЗД?

Різниця між КТ, МРТ та УЗД полягає в принципі дії на тканині, точності, швидкості та ціні сканування.

Відмінності візуалізаційних методів дослідження

Характеристика

МРТ

КТ

УЗД

Принцип дії

Магнітні поля

Рентгенівське проміння

Ультразвукові хвилі

Випромінювання

Відсутнє

Присутня

Відсутнє

Візуалізація

М'які тканини та органи, хрящі, судини, судини, зв'язки

Кістки, внутрішні органи та судини

Поверхневі структури, органи, тканини

Швидкість

Середня

Швидка

Дуже швидка

Використання розмаїття

можливо

можливо

В рідких випадках

Комфортність

Потрібна нерухомість пацієнта

Потрібна нерухомість пацієнта

Не потрібна нерухомість пацієнта

Роздільна здатність зображення

Висока

Висока

Середнє

Інвазивність

Неінвазивний

Неінвазивний

Неінвазивний

Вартість

Вища

Середня

Найменша

Застосовність

Найкраще підходить для вивчення м'яких тканин та органів, а також для діагностики пухлин та запальних процесів

Добре підходить для вивчення кісток, судин, травм та кровотеч

Використовується для оцінки внутрішніх органів, молочних залоз та кровоносних судин.

Як дізнатися, який тип дослідження мені потрібний: МРТ, КТ, УЗД?

Дізнатися, що потрібно пацієнту (МРТ, КТ або УЗД), допоможе тільки лікуючий лікар. Лікар проаналізує симптоми, вивчить історію хвороби, збере особистий анамнез, проведе фізичний огляд та пальпацію, призначить лабораторні аналізи. За наслідками діагностики лікар підбере необхідний візуалізаційний метод дослідження.

Які протипоказання до МРТ?

Магнітно-резонансна томографія має абсолютні та відносні протипоказання до процедури. Дослідження не проводиться за наявності у пацієнта металевих предметів в організмі (наприклад, кардіостимуляторів, катетерів, кліпсів, магнітних зубних імплантів, протезів, слухових апаратів, пірсингів, уламків). Відносні протипоказання до МРТ:

 • наявність стентів для коронарних та периферичних артерій;
 • встановлена ​​внутрішньоматкова спіраль;
 • очні протези;
 • заміна суглоба в анамнезі;
 • хірургічні затискачі;
 • стенти дихальних шляхів чи трахеостома;
 • наявність татуювань;
 • проходження колоноскопії за вісім тижнів до процедури

Також МРТ не проводиться, якщо пацієнт не може зберігати спокій і нерухомість під час процедури (наприклад, через психічні або неврологічні розлади, виражений больовий синдром). Складнощі з проведенням магнітно-резонансної томографії можуть виникнути у пацієнтів з високим індексом маси тіла.

При МРТ з контрастом потрібно ретельно обстежити пацієнтів на діалізі, з цукровим діабетом, патологіями нирок, алергією на гадоліній, підвищеним артеріальним тиском. Проведення магнітно-резонансної томографії не рекомендується пацієнтам, яким вводили контраст протягом 24 годин до обстеження.

Зазвичай MРT не викликає розвитку наслідків. Якщо пацієнт перенервував під час магнітно-резонансної томографії, то можлива поява нудоти, слабкості, шуму у вухах, запаморочення та підвищення артеріального тиску.

Кому протипоказано КТ?

Комп'ютерна томографія не проводиться вагітним жінкам (особливо у першому триместрі), оскільки у більшості випадків потенційні ризики перевищують отриману користь. Інші можливі протипоказання до КТ:

 • наявність алергії на йод;
 • лікування щитовидної залози йодовмісними препаратами;
 • шлунково-кишкова перфорація;
 • тяжка ниркова або серцева недостатність;
 • неконтрольований цукровий діабет.

У пацієнтів із феохромоцитомою (гормонозалежною пухлиною) може виникнути гіпертонічний криз при внутрішньовенному введенні контрастної речовини. Тому при підозрі на пухлину пацієнту показано проведення сканування без розмаїття.

КТ з контрастом може призвести до розвитку побічних ефектів: набряку та свербіння шкірних покривів, кропивниці, закладеності носа, ринореї (нежить), гіпоксії (нестачі кисню). Ускладнення після КТ з контрастом можуть включати бронхоспазм, еритему (почервоніння), набряк обличчя та гортані, анафілактичний шок.

Кому не рекомендується проходити УЗД?

Ультразвукова діагностика немає протипоказань. УЗД можна робити людям з хронічними та онкологічними захворюваннями, дітям, людям похилого віку та вагітним жінкам.

Чи безпечні МРТ, КТ та УЗД?

УЗД і МРТ є безпечними процедурами, оскільки під час дослідження не використовується рентгенівське випромінювання. Під час діагностики за допомогою КT пацієнт короткочасно піддається впливу іонізуючого випромінювання. Доза отриманої радіації трохи більша, ніж при рентгені.

Проте вченими не було доведено, що низькі дози радіації, які «вивільняються» апаратом КТ, можуть призвести до розвитку наслідків у довгостроковій перспективі. Ризик розвитку раку протягом життя може трохи збільшитися при частих скануваннях.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Комп'ютерна томографія в ОН Клінік Харків Палац Спорту

МРТ, КТ, УЗД — що краще? - Кім Володимир Ілліч
Кім Володимир Ілліч
ОН Клінік Харків Палац Спорту
пр. Героїв Харкова, 257
м. Палац Спорту
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00

Популярні питання

1. Чому не можна чистити зуби перед УЗД черевної порожнини?

Думка про те, що не можна чистити зуби перед УЗД черевної порожнини, є оманою. Компоненти зубної пасти неспроможні вплинути на результати дослідження.

2. Що показує КТ грудної клітки?

КТ грудної клітки дозволяє оцінити стан внутрішніх структур грудної порожнини (легень, серця, плеври та ребер). КТ з контрастом показує стан грудної аорти, що допомагає діагностувати тромбоемболію легеневої артерії, виявити новоутворення легень, а також визначити межі та розташування пухлин.

Комп'ютерна томографія грудної клітки без контрасту використовується для виявлення туберкульозу дихальних органів і пневмонії (запалення легенів). На знімках КТ видно грижі діафрагми, патології кровоносних судин, скупчення рідини або повітря, деформації бронхів, ураження лімфатичних вузлів, травми і сторонні тіла.

3. Яка ціна КТ головного мозку?

Ціна КТ головного мозку залежить від медичного центру, типу апарату, і навіть виду дослідження (з контрастом чи ні). Уточнити вартість та записатися на КТ у медичному центрі «ОН Клінік Харків» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

4. У чому різниця між 3D УЗД та 4D УЗД?

3D і 4D УЗД при вагітності робляться з оцінки фізичного стану плода. Основні відмінності представлені у таблиці.

Порівняння 3D і 4D УЗД

Критерій

3D

4D

Зображення

Тривимірне

Тривимірне з часовою динамікою

Рух

Статичне

Динамічне (в реальному часі)

Застосування

Створення тривимірного зображення обличчя та кінцівок плода, оцінка положення та структури плаценти, кількості навколоплідних вод

Візуалізація рухів плода всередині матки, оцінка поведінки плода в реальному часі, динамічний нагляд за активністю плода, дослідження поведінки (наприклад, дихання, ковтання)

Приклади використання

Вивчення аномалій органів, структур

Моніторинг руху серця плода, оцінка функції органів у реальному часі

5. Коли показано КТ органів малого тазу та зовнішніх статевих органів?

КТ органів малого тазу допоможе виявити патології матки та яєчників у жінок, а також передміхурової залози у чоловіків. Комп'ютерна томографія застосовується з метою оцінки стану сечового міхура, лімфатичних вузлів, прямої кишки та тазових кісток, що дозволяє лікарям повноцінно оцінити стан органів тазу. Комп'ютерна томографія органів малого тазу та зовнішніх статевих органів показана при травмах, запаленні, вроджених та набутих патологіях. Дослідження призначається при підозрі на накопичення рідини в малому тазі, новоутворення, абсцеси, а також перед плануванням хірургічного втручання.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
МРТ, КТ, УЗД — що краще?
Лікар-рентгенолог. Друга категорія.
МРТ, КТ, УЗД — що краще?
Стаття перевірена: Манін Сергій Андрійович
Лікар-рентгенолог.

Консультація лікаря-рентгенолога по проходженню комп'ютерної томографії

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Надія 2 тижні тому
Доброго дня, а чи шкідливо КТ з контрастом? Яка контрастна речовина зазвичай використовується під час проведення комп'ютерної томографії? Лікар призначив це обстеження, а я боюсь. Завчасно дякую за відповідь.
Відповісти
Доброго дня, під час комп'ютерної томографії зазвичай застосовуються препарати, що містять йод. КТ з контрастною речовиною, як і будь-яка медична процедура, має свої ризики та переваги. У деяких випадках пацієнти можуть відчувати алергічні реакції на контрастну речовину, які виявляються свербінням, почервонінням шкіри або анафілактичним шоком. Для виключення побічних ефектів та ускладнень лікар проводить попередню діагностику для оцінки стану пацієнта та виключення протипоказань до процедури.
Катерина 2 тижні тому
Доброго дня, коли я робила МРТ всього тіла, мене попросили зняти весь метал (сережки, пірсинг). Я не можу зрозуміти, чому це потрібно робити. Розкажіть, будь ласка, що буде, якщо на МРТ не зняти металу?
Відповісти
Вітаю. Якщо перед МРТ не зняти металеві предмети, це може спричинити небезпечні наслідки через вплив сильного магнітного поля. Металеві предмети можуть переміщатися або нагріватися під впливом магнітного поля, що загрожує безпеці пацієнта та персоналу. Також металеві предмети можуть спотворювати результати дослідження, роблячи його непридатним до точної діагностики.
Олег 3 тижні тому
Вітаю, у мене болить спина (я не можу легко повернутись або нахилитися). Прочитав в Інтернеті, що для визначення причин потрібно пройти КТ або МРТ. Можете підказати, що краще: МРТ чи КТ хребта? Чому?
Відповісти
Доброго дня, МРТ має більш високу чутливість до м'яких тканин (дисків, зв'язків та спинномозкової рідини), що дозволяє точніше визначити причину болю та обмежень у русі. КТ хребта, хоч і має гарну просторову роздільну здатність, може бути корисною для оцінки кісткових структур і травм, але менш ефективною в діагностиці патологій м'яких тканин. Однак для призначення відповідного методу діагностики потрібна очна консультація лікаря.
Ольга 4 тижні тому
Добрий вечір, у мене сильні головні болі та запаморочення, слабкість, втома, порушення слуху та зору, погіршення координації. Невролог направляє на магнітно-резонансну томографію, проте ніколи раніше не проходила таке обстеження. Скажіть, а що показує МРТ голови?
Відповісти
Доброго вечора, МРТ голови дозволяє отримати детальне зображення м'яких тканин і структур всередині черепної коробки, включаючи мозок, очниці, судини головного мозку та лицьовий скелет. Магнітно-резонансна томографія допомагає виявити та оцінити різні патології: пухлини, інсульти, запальні процеси, крововиливи, судинні аномалії.
Олена 1 місяць тому
Добрий вечір, у мене сильні та гострі болі в області куприка після падіння, тому я б хотіла пройти магнітно-резонансну томографію. Підкажіть, від чого залежить ціна МРТ попереково-крижового відділу хребта?
Відповісти
Доброго дня, вартість МРТ залежить від медичного центру, типу томографа (відкритого або закритого типу), а також потужності апарату (наприклад, 0.3, 1.5 або 3).
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн