Logo
0 800 30 11 77

Розрив меніска: симптоми, лікування та реабілітація

Розрив меніска: симптоми, лікування та реабілітація
Читати 16 хвилин | Створено: 14 червня 2024 | Оновлено: 14 червня 2024 | 2381 2381
Близько 10% пошкоджень колінних суглобів і 15% спортивних травм припадає на розриви менісків. З їхнім пошкодженням стикається понад 40% жінок і чоловіків у віці старше 70 років.

Що таке меніск?

Меніски — хрящові прокладки, що виконують амортизувальну та стабілізувальну функції в колінних суглобах. Меніски розташовані між стегновою та великогомілковою кістками.

У кожному коліні є по дві хрящові прокладки — латеральна та медіальна. Латеральний меніск є зовнішнім, оскільки локалізується із зовнішнього боку колінного суглоба. За формою він буває С-подібним або схожим на підкову. Незамкнуті краї називаються рогами меніска. Вони можуть мати однакову або різну ширину.

Медіальний меніск розташований на внутрішньому боці колінного суглоба, тому називається внутрішнім. Він менш рухливий, ніж латеральний, у зв'язку з чим частіше схильний до травматизації. Медіальний меніск має вигляд підкови або півмісяця з рогами однакової ширини. 

Роги хрящових прокладок кріпляться до жорстких структур суглоба за допомогою товстих колагенових волокон — зв'язок. Між собою колінні меніски скріплені поперечною і передньою хрестоподібною зв'язками.

Меніски коліна запобігають тертю голівок стегнової та великогомілкової кісток одна об одну, також пом'якшують удари по гіаліновому хрящу, захищаючи його від стирання і розтріскування. Під час руху нижньої кінцівки хрящові амортизатори стискаються та розтискаються, розсіюючи ударне навантаження. Разом зі зв'язками вони утворюють цілісну стійку біомеханічну структуру, що стабілізує колінний суглоб.

Що таке розрив меніска?

Поставте своє питання Травматологу
«ОН Клінік»

Розрив меніска — порушення цілісності (тріщина, надлом або повний перелом) хрящової прокладки коліна. Пошкодження може охоплювати один (латеральний або медіальний) чи одразу обидва амортизатори. 

Які причини розриву меніска?

Головна причина травми меніска — надмірне навантаження на коліно, яке хрящова тканина не в змозі витримати. У групі підвищеного ризику травматизації — спортсмени, артисти балету, танцюристи. Інші причини пошкоджень меніска:

 • фізична робота, пов'язана з підняттям важких предметів;
 • різкий поворот гомілки назовні або всередину;
 • падіння на коліно;
 • надмірне згинання або розгинання колінного суглоба, що перевищує допустиму амплітуду;
 • удар по коліну.

Ризик розриву хрящової прокладки підвищений у пацієнтів з кістою меніска (доброякісним новоутворенням, заповненим рідиною). До травматизації можуть призвести дегенеративні зміни медіального та латерального менісків (знос хрящової тканини, що є результатом вікових змін або хронічних навантажень на колінний суглоб).

Види та ступені розривів меніска

Залежно від локалізації пошкодження виділяють тріщину тіла меніска, розрив заднього і переднього рогів. Види розривів медіального і латерального менісків за характером травми:

 • вертикальний — проходить паралельно довгій осі хрящової прокладки;
 • горизонтальний — розміщений перпендикулярно довгій осі меніска і ділить його поверхню на верхню і нижню частини;
 • косий — розділяє хрящову прокладку на два елементи під гострим або тупим кутом.

Також виділяють комплексний розрив, який являє собою поєднання кількох типів ушкоджень відразу. Підвидом комплексного розриву є клаптевий, який характеризується наявністю горизонтальної тріщини та вертикального надлому меніска, що зумовлює зміщення фрагмента хрящової тканини.

Визначити тяжкість проблеми з меніском дає змогу класифікація за Stoller і Lotysch. Шкала враховує глибину структурних змін у хрящовому амортизаторі та складається з трьох ступенів.

Ступені тяжкості розриву меніска по Stoller та Lotysch

Назва

Характеристика

Ступінь 1

Характеризується наявністю на МРТ локальної зони гіперінтенсивного сигналу, що не розповсюджується на суглобову поверхню. Свідчить про мікротравму меніска.

Ступінь 2

Супроводжується наявністю лінійної або клиноподібної зони гіперінтенсивного сигналу, яка на одному із зображень МРТ виходить на суглобову поверхню. Підтверджує вертикальний, горизонтальний чи клаптевий надрив меніска.

Ступінь 3

Про пошкодження меніска 3-го ступеня Stoller і Lotysch свідчить зона аномально гіперінтенсивного сигналу, яка виходить на суглобову поверхню мінімум на двох знімках. Ступінь 3 Stoller вказує на наявність повного розриву хрящової пластини.

За причиною виникнення надриви та переломи менісків ділять на дві категорії: травматичні та дегенеративні. Перші є наслідком одиничних або множинних травм колінних суглобів, а другі розвиваються через поступове зношування хрящової тканини.

Як зрозуміти, що в мене розрив меніска?

Перша ознака розриву хряща — біль у коліні під час руху і пальпації, який може виникнути в перші хвилини після травми або через два-три дні. За пошкодження латерального амортизатора больові відчуття локалізуються з зовнішнього боку колінного суглоба. За травми медіального меніска болить коліно з внутрішнього боку. Інші симптоми розриву меніска:

 • набряк коліна;
 • почервоніння шкіри і локальне підвищення температури в зоні ураження;
 • садно на коліні, пов'язане з пошкодженням кровоносних судин;
 • нестабільність коліна (відчуття, ніби воно вийшло із суглоба);
 • клацання при згинанні та розгинанні суглоба.

Симптомом пошкодження меніска є блокування (застрявання) коліна. Пацієнт може відчувати труднощі під час згинання або розгинання ноги, а також під час поворотів у суглобі. Симптомом розриву меніска є нездатність людини піднятися по сходах або встати зі стільця. Клінічні ознаки розривів ідентичні до симптомів защемлення меніска та розтягнення зв'язок, тому для встановлення діагнозу необхідно звернутися до травматолога.

Як діагностують розрив меніска?

На консультації ортопед-травматолог вивчає анамнез, аналізує скарги пацієнта і проводить фізикальний огляд зони ураження. Методи, що допомагають визначити розрив меніска колінного суглоба:

 • тест Еплі. Пацієнт лягає на живіт, зігнувши досліджувану ногу в коліні під прямим кутом. Лікар фіксує стегно, охоплює долонями нижню частину гомілки біля самої п'яти і повертає її послідовно назовні і всередину. Потім травматолог повторює повороти, паралельно вдавлюючи гомілку в діагностичну кушетку. Поява або посилення болю під час компресії підтверджує, що меніск порваний;
 • тест МакМюррея. Пацієнт лягає на спину і згинає ногу під прямим кутом. Лікар однією долонею охоплює п'яту, другою — коліно, а потім виконує повороти гомілки назовні і всередину, паралельно згинаючи і розгинаючи нижню кінцівку в колінному суглобі. Потім травматолог повторює поворотні рухи, додатково чинячи тиск на гомілку знизу і зверху. Наявність хрускоту і болю під час компресії свідчить про травму меніска.

Зазначені методи дають змогу відрізнити розтягнення зв'язок меніска від розриву самого хрящового амортизатора. Головною ознакою пошкодження меніска є інтенсивні больові відчуття під час компресії. Біль, який зменшується або повністю зникає під час здавлювання гомілки, може вказувати на пошкодження зв'язок.

На рентгенівських знімках розрив меніска непомітний, оскільки цей структурний елемент коліна складається з хрящової тканини. Методи інструментальної діагностики, що використовуються для визначення травми меніска:

 • магнітно-резонансна томографія (МРТ). Має на меті створення деталізованих зображень хрящового амортизатора за допомогою сильного магнітного поля і радіохвиль. Здоровий меніск на МРТ має однорідний темний відтінок без світлих вкраплень. Розрив меніска на МРТ візуалізується як світла смуга, яка присутня на знімках, виконаних щонайменше у двох проекціях;
 • артроскопія меніска. Передбачає огляд внутрішньої частини коліна за допомогою артроскопа. Він являє собою гнучку тонку трубку з джерелом світла і камерою на кінці, яка вводиться в суглоб через мікророзріз. Через камеру зображення передається на монітор комп'ютера.

Для виключення запального процесу в організмі пацієнту може бути призначений загальний аналіз крові. Підтвердити або спростувати приєднання бактеріальної інфекції до місця ураження допоможе лабораторне дослідження синовіальної рідини, взятої з суглоба пункційно. Для виключення аутоімунних захворювань (ревматоїдного артриту, системного червоного вовчака) може знадобитися аналіз крові на ревматоїдний фактор і антинуклеарні антитіла.

Методи лікування розриву меніска

Після вивчення результатів діагностики травматолог-ортопед складає схему лікування меніска. Залежно від тяжкості захворювання терапія може бути консервативною та хірургічною. 

Консервативне лікування

Лікування пошкоджень меніска 1-го і 2-го ступенів за Stoller зазвичай консервативне. Усунути больовий синдром допомагають анальгетики. Зупинити руйнування і стимулювати відновлення хрящової тканини дають змогу хондропротектори. Також у контексті медикаментозного лікування меніска призначають мазі та креми з протизапальним ефектом, які сприяють зняттю набряклості та запалення.

Травматолог може порекомендувати в разі розриву меніска носити на коліні бандаж, який забезпечить підтримку м'язам і зв'язкам навколо суглоба, зменшивши навантаження на пошкоджений хрящовий амортизатор. Наколінники для меніска допомагають утримувати суглоб у правильному положенні, обмежуючи рухи, які можуть призвести до посилення болю і посилення травми. Наколінник у разі розриву меніска сприяє поліпшенню циркуляції крові та запобігає скупченню рідини в зоні ураження.

Консервативне лікування меніска може включати лікувально-оздоровчий масаж і лікувальну фізкультуру. Легкі спортивні навантаження забезпечують розширення судин нижньої кінцівки й активізують приплив крові до суглобової капсули, прискорюючи відновлення пошкоджених тканин.

Лікування розриву меніска без операції часто супроводжується ударно-хвильовою терапією. Методика передбачає вплив на зону ураження акустичними (звуковими) хвилями, внаслідок чого активізується кровообіг, прискорюється оновлення клітин і зрощення пошкодженої хрящової тканини. Ударно-хвильова терапія колінного суглоба за пошкодження менісків забезпечує знеболювальний і протинабряковий ефекти, які настають після першої-другої процедури.

Оперативне лікування

Операцію роблять за розриву меніска третього ступеня за Stoller. Різновиди операцій на меніску: 

 • артроскопічний шов. Методика передбачає накладання шва на тріщину в хрящовій тканині. Призначається в разі розриву в ранньому періоді (до трьох місяців);
 • парціальна резекція медіального або латерального меніска. Процедура показана в разі клаптевих розривів хрящової тканини. Супроводжується видаленням відірваних частин з поверхні тіла і рогів. Краї хрящової пластини вирівнюють і шліфують, щоб уникнути подальшого розшаровування. Шов під час резекції менісків накладають на дефекти протяжністю від 10 міліметрів за терміну давності травми не більше двох тижнів; 
 • видалення меніска (меніскектомія). Операцію з видалення меніска призначають пацієнтам із важкими ушкодженнями хрящової тканини або повторними травмами, які суттєво обмежують функцію колінного суглоба. Після меніскектомії проводять заміну меніска штучним імплантом, що складається з пористого матеріалу. Кровоносні судини проникають у структуру імпланта меніска, а потім навколо нього формуються колагенові волокна, сполучні та хрящові тканини.

Усі види операцій є малоінвазивними, проводяться під місцевою анестезією за допомогою артроскопа. Лікар робить невеликі розрізи в шкірі навколо коліна пацієнта. Через один із них вводиться артроскоп для візуалізації внутрішньої частини колінного суглоба на моніторі, а через другий — хірургічні інструменти для накладання шва, меніскектомії або встановлення імпланта.

Після завершення процедури інструменти витягують, розрізи зашивають або скріплюють спеціальними стрічками, а потім покривають стерильною пов'язкою. Артроскопічна операція супроводжується мінімальною крововтратою і дає змогу зберегти цілісність здорових тканин, що оточують колінний суглоб.

Як проходить реабілітація після розриву меніска?

Реабілітація після операції на меніску складається з декількох етапів. Протягом першого тижня після процедури рекомендується уникати навантажень на колінний суглоб. Після парціальної резекції та заміни зруйнованого меніска імплантом може бути показано використання милиць. Для зняття набряку і болю після операції на меніску до коліна можна прикладати лід або приймати нестероїдні протизапальні препарати за призначенням лікаря. 

До кінця другого тижня після операції на меніску слід починати розробляти коліно. Спочатку допускається повільне згинання і розгинання суглоба, а протягом наступних двох-трьох тижнів рекомендується поступове нарощування амплітуди рухів. Через півтора-два місяці після операції на меніску можна переходити до вправ, спрямованих на зміцнення квадрицепсів, підколінних сухожиль і литкових м'язів. Крім лікувальної фізкультури, можна відвідувати масаж, плавання, сеанси ударно-хвильової терапії.

Тривалість відновлення після операції на меніску залежить від характеру травми і складності процедури. На повне загоєння дрібної тріщини може піти близько двох-трьох тижнів. Повернутися до звичного життя після видалення меніска більшість пацієнтів може протягом трьох-шести місяців.

Як лікувати меніск коліна в домашніх умовах?

Не рекомендується під час лікування запалення і розриву меніска користуватися народними засобами - вони можуть погіршити травму і погіршити стан колінного суглоба. За появи симптомів ушкодження слід відразу звернутися до травматолога-ортопеда, оскільки терапія застарілої тріщини відбуватиметься складніше і потребуватиме тривалішого періоду відновлення. Лікування меніска в домашніх умовах має ґрунтуватися на виконанні лікарських приписів (регулярному прийомі медикаментів і виконанні фізичних вправ для розробки суглоба).

Чи зростається меніск без операції?

Зони меніска відрізняються інтенсивністю кровопостачання, яка визначає темпи загоєння тріщин. Найкращий кровотік — у зоні, розташованій близько до суглобової капсули (у червоній зоні на малюнку). Тут ушкодження можуть зажити самостійно.

У центральній частині суглоба (у білій зоні на малюнку) меніски мають мізерне кровопостачання та не здатні самостійно відновлюватися. Локалізовані тут розриви найчастіше є показаннями до хірургічного втручання.

Розрив меніска

Розрив меніска

Можливі ускладнення розриву меніска

Невилікуваний розрив меніска часто стає причиною швидкого зношування суглобового хряща та меніскопатії (стану, за якого тканини часто запалюються, травмуються і піддаються дегенеративним змінам). Відсутність терапії може спричинити повне знерухомлення колінного суглоба, призвести до інвалідності після розриву меніска. Інші можливі ускладнення травми хрящового амортизатора:

 • хронічні болі в коліні;
 • тромбоз глибоких вен нижньої кінцівки;
 • кістозне ураження хрящового амортизатора;
 • синовіт (скупчення рідини в суглобі);
 • остеопороз (підвищена крихкість кістково-хрящових структур);
 • артроз (дегенеративне руйнування колінного суглоба);
 • артрит (запальне захворювання суглоба).

Після операції ускладнення виникають рідко. Серед можливих неприємних наслідків — кровотеча або утворення тромбів (у пацієнтів, які мають проблеми зі згортанням крові), інфікування рани. У людей, які вже мають будь-які захворювання колінного суглоба, підвищений ризик посттравматичного артрозу після видалення меніска.

Як запобігти розриву меніска?

Повністю запобігти розриву меніска неможливо, оскільки найчастіше він є наслідком нещасного випадку (різкого повороту гомілки, падіння, удару по коліну). Однак є способи, що дають змогу знизити ризик пошкодження хрящової пластини. Способи профілактики розриву меніска:

 • підтримка нормальної маси тіла;
 • відмова від малорухливого способу життя;
 • щоденне виконання комплексу вправ, спрямованих на зміцнення колінного суглоба;
 • уникнення ненормованих фізичних навантажень і підняття важких предметів;
 • носіння взуття з амортизуючою підошвою та ортопедичними устілками.

Після інтенсивного навантаження слід дати колінним суглобам час на відновлення. Людям, чия робота пов'язана з важкою фізичною працею, рекомендується протягом дня робити кілька перерв для відпочинку і розслаблення опорно-рухового апарату.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Травматологія в ОН Клінік Черкаси

Розрив меніска: симптоми, лікування та реабілітація - Островський Олександр Вікторович
Островський Олександр Вікторович
ОН Клінік Черкаси
вул. Чехова, 43
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 18:00;
Нд: 9:00 - 15:00

Популярні питання

1. Скільки коштує операція при розриві меніска?

Ціна операції на меніску залежить від клінічної картини пошкодження, типу і складності процедури. Для підбору відповідного методу лікування рекомендується записатися на консультацію травматолога.

2. Які терміни відновлення після операції на меніску?

Терміни відновлення після операції на меніску залежать від типу процедури, тяжкості ушкодження та виконання пацієнтом рекомендацій лікаря. На повне відновлення після накладання артроскопічного шва може знадобитися два-три тижні, після парціальної резекції — чотири-шість тижнів, а після меніскектомії — три-шість місяців.

3. Як швидко зняти запалення меніска?

Швидко зняти запалення при розриві меніска допоможе холодний компрес. Протягом 24-48 годин після травми слід прикладати лід до місця ураження кожні 15-20 хвилин. Завдяки холоду зменшується гематома та набряк.

4. Чи можна ходити при розриві меніска?

Одразу після травми до надання швидкої медичної допомоги важливо зупинити будь-яку активність, здатну посилити пошкодження. Людині краще прийняти положення лежачи, а на травмовану ногу накласти нетугий бандаж для полегшення болю і запобігання набряклості. За консервативного лікування розриву меніска ходити можна в спеціальних підтримувальних ортезах (наколінниках). Після операції лікар може порекомендувати тимчасово використовувати милиці як опору під час переміщення.

5. Що не можна робити при розриві меніска?

При розриві меніска не можна робити різкі рухи коліном, щоб уникнути посилення травми. Раптові повороти, стрімкі згинання або розгинання в ноги, а також різкі навантаження на нижню кінцівку під час ходьби або бігу можуть збільшити тиск на ушкоджений хрящ, посилити больові відчуття і сприяти збільшенню набряклості.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Розрив меніска: симптоми, лікування та реабілітація
Лікар ортопед-травматолог. Вища категорія.
Розрив меніска: симптоми, лікування та реабілітація
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Валерія 1 тиждень тому
Добрий вечір! Чи може пошкоджений меніск зажити сам без лікування?
Відповісти
Здрастуйте! Самостійно можуть зажити розриви, розташовані в зоні меніска, поруч із суглобовою капсулою. У цій частині хрящової пластини найінтенсивніший кровообіг, що стимулює живлення і відновлення пошкоджених тканин. Для усунення пошкоджень, локалізованих в інших ділянках, потрібні лікувальні заходи.
Семен 2 тижні тому
Добрий вечір! Уже тиждень після операції на меніску болить коліно. Чи є біль ознакою ускладнення?
Відповісти
Доброго дня. Після операції протягом нетривалого часу може зберігатися больовий синдром у коліні та литковому м'язі. Однак для визначення причини болю слід звернутися до лікаря.
Анастасія 1 місяць тому
Добрий вечір, скільки триває лікарняний після артроскопії меніска? Спасибі!
Відповісти
Доброго дня. Тривалість лікарняного залежить від індивідуальних особливостей організму пацієнта, наявності ускладнень або необхідності в додатковій реабілітації. У середньому на відновлення після накладання артроскопічного шва потрібно два-три тижні.
Володимир 1 місяць тому
Добрий день, у сина розрив меніска 3 ступеня. Чи потрібна йому операція? Чи достатньо медикаментозного лікування?
Відповісти
Доброго дня. У разі розривів третього ступеня найчастіше показано хірургічне лікування. Для визначення характеру пошкодження і підбору відповідного типу операції слід звернутися до травматолога-ортопеда.
Тетяна 1 місяць тому
Доброго дня. Підкажіть, яка частина коліна болить у разі розриву заднього рогу медіального меніска?
Відповісти
Добрий день! Травми медіального меніска супроводжуються болем на внутрішньому боці коліна. Зазвичай больові відчуття посилюються під час згинання і розгинання суглоба.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн