Що таке колоноскопія?
Колоноскопія — це процедура, під час якої проводиться обстеження прямої та товстої кишки за допомогою колоноскопа. Колоноскоп є гнучкою трубкою з підсвічуванням і компактною камерою, яка виводить зображення на монітор.
Товста кишка, яка є продовженням сліпої кишки, знаходиться у черевній порожнині. Вона починається від правого стегна, рухається вгору до ребер, огинає черевну порожнину і повертається вниз лівою стороною живота. Довжина товстої кишки — приблизно 180 сантиметрів, діаметр — близько восьми сантиметрів.
Пряма кишка починається в кінці товстої кишки (безпосередньо за сигмовидною кишкою) і закінчується у задньому проході. Середня довжина прямої кишки — 15 сантиметрів.
Що показує колоноскопія?
Поставте своє питання Ендоскопісту «ОН Клінік»
Колоноскопія може показати або підтвердити відсутність набряків, анальних поліпів, виразок, запалення, подразнення, ушкодження, перфорації слизових оболонок, анатомічних аномалій, доброякісних та злоякісних пухлин прямої та товстої кишки. Також обстеження дозволяє уточнити локалізацію ділянок кишківника, які кровоточать.
Які показання для проведення колоноскопії?
Колоноскопія використовується для скринінгу поліпів та раку товстої кишки. Скринінг — це метод діагностики, що дозволяє перевірити кишківник на наявність захворювань, які можуть протікати у безсимптомній формі (плановий скринінг кишківника на пухлини проводиться після 45 років). Інші показання для колоноскопії можуть включати:
- кровотечі з ануса чи патологічні виділення;
- запальні захворювання кишківника (наприклад, виразковий коліт чи хвороба Крона);
- закреп, діарею;
- нетримання калу;
- біль у животі;
- непрохідність товстої кишки;
- дивертикульоз, дивертикуліт;
- виразки та перфорацію кишківника;
- залізодефіцитну анемію;
- незрозумілу втрату ваги.
Інструментальна діагностика дозволяє обстежити кишківник після хірургічного втручання (наприклад, видалення поліпів). Пацієнти з високим ризиком розвитку колоректального раку (онкології товстого кишківника) проходять скринінг щорічно, один раз на два роки або щоп'ять років, залежно від результатів первинного обстеження.
Які протипоказання до проведення колоноскопії?
Обстеження не проводиться при непереносимості анестетиків. За відсутності ознак гострих захворювань кишківника чи хірургічних втручань в анамнезі за погодженням з пацієнтом колоноскопія може проводитись без наркозу. Інші протипоказання для колоноскопії можуть включати:
- тяжкі форми запалення кишківника;
- підвищений ризик перфорації (наскрізного пошкодження стінок кишківника, при якому його вміст може потрапити до черевної порожнини);
- недавно перенесені операції щодо відновлення цілісності кишківника;
- інфаркт міокарда;
- перитоніт.
Колоноскопію можна проводити при спайках кишківника, проте їх наявність може ускладнити діагностику. Середній інтервал часу між зникненням ознак загострень патологій (наприклад, при анальній тріщині) та колоноскопією повинен становити щонайменше шість тижнів. Щоб виключити протипоказання, перед процедурою рекомендується записатися на огляд до проктолога.
Колоноскопію боляче робити чи ні?
При колоноскопії, яка проводиться без наркозу, може виникати біль. Щоб безболісно зробити колоноскопію, застосовується анестезія. Але просування колоноскопа і переміщення газів по кишківнику можуть провокувати дискомфорт у вигляді спазмів і позивів до дефекації.
Хто робить колоноскопію?
Колоноскопію робить ендоскопіст. Обстеження проводиться після обов'язкового попереднього підготування.
Як підготуватись до процедури колоноскопії?
Підготування до обстеження впливає на інформативність процедури, оскільки за недостатньо ретельного очищення кишківника перед колоноскопією складніше виявити деякі патології (наприклад, поліпи). Підготування до колоноскопії включає:
- консультацію ендоскопіста;
- корекцію схем прийому ліків (за чотири дні до процедури), якщо пацієнт приймає їх;
- відмова від шкідливих звичок (не вживати алкоголь протягом трьох днів до обстеження, не палити на день колоноскопії);
- дотримання дієти (протягом двох діб до процедури);
- прийом спеціальних розчинів для підготовки (очищення) кишківника.
Час прийому розчину залежить від його складу. Наприклад, якщо колоноскопія призначена на 8-00, розчин потрібно приймати кількома порціями напередодні з 14-00 до 18-00 та в день процедури з 6-00 до 7-30 (докладні рекомендації надасть лікар). Як альтернативу розчинам перед колоноскопією можна робити клізму.
Що можна їсти до колоноскопії?
Корекція раціону є одним із ключових елементів підготовки до колоноскопії. Період обмежень у харчуванні охоплює день обстеження та дві доби перед процедурою.
Дієта перед колоноскопією | |
Період | Рекомендації |
Два дні до обстеження | Важливо пити багато рідини (до двох літрів на день) та скоротити обсяги порцій їжі. Дозволені продукти: пісне м'ясо, риба, рис, макаронні вироби, бульйон, білий хліб, варені яйця, відварена картопля без шкірки, печиво, молоко, вершки, олія, сир, сир, чай. Продукти, які не рекомендується їсти до колоноскопії: фрукти, овочі, чіпси, смажена картопля алкоголь, джем, фруктовий сік, насіння, горіхи, продукти з високим вмістом клітковини (наприклад, вівсяна каша, бобові, сочевиця, цільнозерновий хліб). |
День перед колоноскопією | Не пізніше 9-00 рекомендований легкий сніданок (наприклад, варене яйце з білим хлібом), після якого меню виключається тверда їжа до закінчення тесту. Протягом дня можна вживати воду і прозорий проціджений суп (близько двох літрів, за винятком розчину для підготовки кишечника). Можна пити чай чи каву з невеликою кількістю молока. |
День колоноскопії | Рекомендовано рясне пиття (найкраще вживати негазовану воду). Всі інші продукти та напої виключаються. За три години до обстеження потрібно утримуватись від їжі та пиття. |
Однією з ознак безпомилкової підготовки до процедури є прозорий стілець (кал). При непрозорому стільці, який вказує на недостатнє очищення кишківника, колоноскопія може бути відкладена.
Що потрібно взяти зі собою на колоноскопію?
На колоноскопію потрібно взяти зі собою змінну білизну та засоби гігієни (наприклад, одноразові серветки чи прокладки). Також можуть знадобитися результати попередніх обстежень (наприклад, УЗД органів черевної порожнини, аналізів крові) та історія хвороби.
Як роблять колоноскопію?
У більшості випадків колоноскопія проводиться під анестезією та седацією (введення в організм седативного (розслаблюючого) препарату, що спричиняє поверхневий сон). Для зменшення дискомфорту седативні засоби можуть поєднуватися із внутрішньовенними знеболюючими препаратами. Етапи колоноскопії:
- Пацієнт лежить на боці, зазвичай із притиснутими до грудей колінами.
- Лікар вводить колоноскоп у пряму кишку.
- У міру просування колоноскопа в кишківник може закачуватися повітря, вуглекислий або вода для його розширення та покращення огляду слизових оболонок (можуть виникати спазми та позиви до дефекації).
- Лікар вивчає зображення на моніторі, який передає камера колоноскопа.
- При необхідності в кишківник можуть вводитись інструменти для безболісного взяття зразків тканин (біопсії), видалення поліпів або інших новоутворень (якщо колоноскопія проводиться під наркозом або місцевою анестезією).
- Вилучення колоноскопа з кишківника.
Процедура колоноскопії зазвичай відбувається протягом 30-60 хвилин. Результат колоноскопії, яка проводилася без біопсії, видається пацієнтові на день її проведення. Лабораторні дослідження зразків тканин, які виконуються після колоноскопії з біопсією, можуть тривати близько тижня. Категорично не рекомендується проводити самолікування захворювань, виявлених під час діагностики, через високий ризик ускладнень та побічних ефектів.
Які відділи кишківника дивляться при колоноскопії?
При колоноскопії лікарі дивляться пряму та товсту кишку. Довжина колоноскопа дозволяє провести діагностику всього товстого кишківника. Також у ході колоноскопії можна оглянути частину (близько 15 сантиметрів) тонкого кишківника. Щоб вивчити стан усіх відділів кишківника, проводять капсульну колоноскопію (спеціальна капсула з мініатюрною відеокамерою переміщається шлунково-кишковим трактом і протягом кількох годин робить десятки тисяч знімків).
Чи можна робити колоноскопію при геморої?
Геморой не є протипоказанням для інструментального обстеження кишківника. Колоноскопія, що проводиться при геморої, допомагає виявити причини кровотеч та ускладнення захворювання.
Чи проводиться колоноскопія при місячних?
Колоноскопію можна проводити при місячних. Виділення із жіночих статевих органів не впливають на результати діагностики.
Чи можна робити колоноскопію дитині?
Обстеження можна проводити як дорослим, а й дітям. Колоноскопія може бути призначена дитині без вікових обмежень.
Як відбувається відновлення після колоноскопії?
Пацієнт може залишити медичний центр після припинення дії анестезії (зазвичай через годину). Залишкові ефекти від застосування анестетиків та седативних препаратів (наприклад, сонливість або зниження швидкості реакції після колоноскопії з наркозом) можуть відчуватись до доби. Організм відновлюється самостійно, тому жодні додаткові дії не потрібні.
Чи може хворіти живіт після колоноскопії?
Протягом двох-трьох годин після процедури може бурчати в животі, спостерігатися підвищене утворення чи спазми, протягом двох днів — кров у калі або кровотеча із заднього проходу. Якщо наступного дня після колоноскопії сильно болить живіт, виникають лихоманка, нудота, блювання або анальна кровотеча, рекомендується проконсультуватися з лікуючим лікарем.
Що можна їсти після колоноскопії?
Наступного дня після колоноскопії можна їсти продукти, що входять до звичного раціону харчування. Зазвичай відновлення нормальної роботи шлунково-кишкового тракту потрібно два-три дні після колоноскопії.
Як перевірити кишківник без колоноскопії?
Перевірити кишківник без колоноскопії можна за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ), комп'ютерної томографії (КТ) та аналізів калу (на приховану кров та клітини, присутні у калових масах при раку). Наприклад, КТ може призначатися замість колоноскопії за високого ризику побічних ефектів від анестезії або седації. За наявності факторів ризику лікар зіставляє потенційну користь та шкоду від колоноскопії.
Колоноскопія, що ґрунтується на візуалізації патологій, є найбільш точним та інформативним методом обстеження кишківника, особливо за наявності сімейного анамнезу. При використанні альтернативних способів діагностики ознаки захворювань кишківника (зокрема раку товстої кишки) можуть бути не виявлені на ранніх стадіях, що тягне за собою ускладнення через несвоєчасне лікування.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Ендоскопія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого


Ендоскопія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Під час колоноскопії можуть бути виявлені паразити (наприклад, глисти або гострики), розміри яких дають змогу розглянути їх на екрані монітора. Інструментальне обстеження кишківника може призначатися за підозри на паразитарні інфекції у випадках, коли за результатами аналізів калу не вдається з'ясувати причину порушень травлення (наприклад, діареї).
Ендоскопія — це метод обстеження, під час якого використовується ендоскоп (довга трубка з джерелом світла і камерою, що передає зображення внутрішніх органів та інших частин тіла). Різниця між ендоскопією і колоноскопією полягає в тому, що термін «ендоскопія» об'єднує кілька десятків діагностичних процедур (наприклад, цистоскопія дає змогу оглянути внутрішню поверхню сечового міхура, лапароскопія — органи черевної порожнини). Колоноскопія є різновидом ендоскопії. Під час процедури ендоскоп вводять у задній прохід, щоб перевірити стан ануса, прямої кишки і товстої кишки.
Гастроскопія (езофагогастродуоденоскопія або верхня ендоскопія) дає змогу оглянути стравохід, шлунок і дванадцятипалу кишку за допомогою ендоскопа, який вводиться через ротову порожнину (під час процедури пацієнт «ковтає шланг»). Колоноскопія, призначена для діагностики нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, передбачає введення колоноскопа через анальний отвір. Колоноскопія і гастроскопія можуть проводитися під наркозом або без застосування загальної анестезії.
Основною перевагою МРТ і КТ є відсутність дискомфорту, який може супроводжувати колоноскопію кишківника. Однак під час томографії неможливо візуалізувати деякі патології (наприклад, поліпи розміром у кілька міліметрів), що виявляються під час проведення обстеження за допомогою колоноскопа.
Іригоскопія — це рентген кишківника, який попередньо заповнюється рентгеноконтрастною речовиною (наприклад, розчином барію). Іригоскопія і колоноскопія дають змогу виявити пухлини або ознаки запальних захворювань кишківника. На відміну від рентгена, колоноскопія може проводитися не тільки з метою детального вивчення стану слизової оболонки кишківника, а й також для біопсії та видалення виявлених патологічних новоутворень. Метод діагностики (рентген кишківника або колоноскопія) підбирається лікарем з урахуванням скарг пацієнта, протипоказань і результатів інших обстежень. Колоноскопія є більш інформативною та безпечною процедурою, яку проводять для первинної діагностики порушень у роботі кишківника. Іригоскопія може призначатися пацієнтам із поганою переносимістю наркозу, вираженими серцево-судинними та легеневими патологіями.