В яких випадках необхідне УЗД молочних залоз?

В яких випадках необхідне УЗД молочних залоз?
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 18 May 2021 | Перегляди 10000
УЗД молочних залоз - це ультразвукове діагностичне дослідження, яке дозволяє виявити патології молочних залоз на ранніх стадіях їх розвитку.

Регулярне проходження процедури УЗД грудей є обов'язковою частиною комплексу заходів, спрямованих на збереження жіночого здоров'я.

Що входить в УЗД молочних залоз?

В УЗД молочних залоз входить діагностичне обстеження молочних залоз і прилеглих до них лімфатичних вузлів. Дослідження дозволяє оцінити структуру тканин молочної залози, визначити зміни в протоковій системі молочних залоз, мастопатію, а також кістозні та пухлинні новоутворення.

Показання до УЗД молочних залоз

До показань для УЗД молочних залоз належать:

 • больові відчуттів в області молочної залози, не пов'язані з менструацією;
 • втягування або зморщування шкіри грудей;
 • зміна кольору сосків і форми грудей;
 • кров'янисті та інші виділення із сосків;
 • поява ущільнень в області молочної залози;
 • травматичні ушкодження грудей;
 • збільшення пахвових лімфатичних вузлів.

У профілактичних цілях УЗД молочних залоз роблять після завершення грудного вигодовування (ГВ). Не протипоказане і проведення УЗД молочних залоз під час ГВ.

Показання до УЗД грудних залоз у чоловіків

УЗД грудних залоз у чоловіків призначають за підозри на розвиток доброякісної пухлини молочної залози (гінекомастії). За появи патології розмір грудної залози у чоловіків може збільшуватися на 1-10 см. Лікування гінекомастії може бути консервативним і хірургічним, залежно від симптомів патології та стадії, на якій вона була діагностована.

До симптомів гінекомастії та показаннь для проведення грудних залоз у чоловіків належать:

 • хворобливі відчуття в області грудей;
 • виділення із сосків;
 • підвищена чутливість сосків;
 • поява ущільнень в області грудних залоз;
 • збільшення грудних залоз у розмірах.

Як проводять УЗД молочних залоз?

Спеціальна підготовка до УЗД молочних залоз не потрібна. Для проведення УЗД-діагностики необхідно роздягтися до пояса, лягти на кушетку і закинути руки за голову. Таке положення тіла дає можливість провести дослідження не тільки молочних залоз, а й прилеглих до них лімфатичних вузлів.

Під час проведення УЗД грудей лікар переміщує датчик по молочним залозам. Зображення органу під різними кутами виводиться на екран. Діагностика займає до 30 хвилин. Результати дослідження можна отримати одразу після його проведення.

Розшифрувати результати УЗД молочної залози може тільки лікар. Тому після проведення діагностики необхідно записатися на консультацію мамолога. За результатами дослідження лікар може направити пацієнтку на консультацію гінеколога, УЗД органів малого таза та інші діагностичні дослідження.

На який день циклу проводять УЗД молочних залоз?

УЗД молочних залоз проводять на 7-10 день менструального циклу. У цей період гормональний баланс жінки найбільш стабільний і в крові міститься мінімальна кількість статевих гормонів. Груди в цей час найменш схильні до набряку, а їх протоки чітко видно під час діагностики.

УЗД молочних залоз за прийому ОК (оральних контрацептивів) під час вагітності, годування грудьми та менопаузи можна робити в будь-який день. Крім того, провести діагностику незалежно від дня менструального циклу слід за гостро виражених симптомів захворювань молочної залози.

Популярні питання

1. Що дивляться на УЗД молочних залоз?

За допомогою УЗД молочних залоз вдається виявити наявність новоутворень, а також уточнити розмір і структуру жирового і залозистого компонента молочної залози.

Також УЗД використовується для контролю взяття біопсії за визначення злоякісності утворення. Часто ультразвукова діагностика може замінити рентгенографію молочних залоз завдяки ефективності та безпеки.

2. Як часто можна робити УЗД молочних залоз?

Процедура УЗД грудей абсолютно безпечна для організму. Проводити діагностику можна так часто, як це необхідно для діагностики хвороб молочних залоз і спостереження за процесом їх лікування. Так, кілька разів на рік може проводитися УЗД молочних залоз за мастопатії.

Жінкам рекомендується робити УЗД молочних залоз раз на рік, а з 50 років - два рази на рік. УЗД молочних залоз за імплантатів планово проводиться через тиждень, місяць, пів року і рік після операції, а потім щорічно. Чоловікам необхідно проводити УЗД грудних залоз за появи симптомів гінекомастії.

3. Чому не можна робити УЗД молочних залоз під час менструації?

За проведення УЗД молочних залоз під час менструації діагностичні дані можуть бути спотворені у зв'язку з підвищеним рівнем статевих гормонів в організмі жінки в даний період. Через це дослідження може показати ознаки мастопатії, якої в пацієнтки насправді немає. Тому УЗД молочних залоз під час менструації не проводиться.

4. Чи може УЗД показати рак молочної залози?

УЗД дозволяє визначити наявність новоутворень в області молочної залози, але не може визначити їх природу. Тому після виявлення новоутворення на УЗД лікар направляє пацієнтку на проведення додаткових досліджень (біопсії, МРТ).

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
В яких випадках необхідне УЗД молочних залоз?
Лікар ультразвукової діагностики (УЗД). Досвід роботи 4 роки.

Задайте своє питання узд
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: