Щоосені, коли холоднішає, ми з друзями… лікуємо цистит

Щоосені, коли холоднішає, ми з друзями… лікуємо цистит
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 28 October 2021 | Перегляди 4031
Осінь — це не лише сезон застуд. Чи не найпоширенішою проблемою після ГРВІ є запалення нирок, яке дає про себе знати саме восени. Чому так відбувається?

«А тому що нирки мають бути в теплі!» — принаймні так напевне відповіли б наші бабусі. А от чим насправді пояснюється сезонне запалення та як йому запобігти, розкажуть лікарі мережі медичних центрів «ОН Клінік».

Чому восени загострюються хвороби нирок?

Існує думка, що причина циститу та інших запальних хвороб нирок — це переохолодження. Саме тому ми з дитинства чуємо «Не сиди на холодному», «Поперек має бути закритий», «Ноги повинні бути в теплі». Чи дійсно холод може викликати запалення нирок, розкаже Тарас Парасунько, лікар-уролог медичного центру «ОН Клінік Кропивницький»:

«Запалення будь-якого органа, зокрема і нирок, не може бути викликане холодом. Основна причина циститу — це інфекція сечовивідних шляхів, викликана потраплянням бактерій в уретру та їх поширенням».

Тоді чому і цистит, і пієлонефрит пов’язують з холодом? Річ у тім, що хоча переохолодження і не призводить до запалення, воно знижує імунітет і, як наслідок, створює сприятливе середовище для розмноження бактерій. У будь-якому разі покладатися на те, що без переохолодження не буде запалення, не варто: призвести до його розвитку можуть також інші фактори, наприклад, сечокам’яна хвороба, цукровий діабет 2 типу, гормональні зміни, вагітність тощо.

Поширена помилка вважати, що ниркові інфекції — це виключно жіноча історія. Так, жінки дійсно частіше хворіють на цистит і пієлонефрит (кожна третя жінка віком до 24 років, і кожна друга — до 32 років), проте чоловіки також схильні до них. 

Таке значне поширення цих патологій серед жінок пояснюється тим, що їх уретра коротша за чоловічу і розташована ближче до піхви та ануса. Внаслідок цього бактерії легше потрапляють до сечовивідних шляхів, поширюючись звідти на сечовий міхур і безпосередньо нирки.

Цистит VS пієлонефрит: як розрізнити?

Багато людей плутають ці хвороби, помилково вважаючи, що обидві вони стосуються нирок. Хоча і цистит, і пієлонефрит вражають сечовивідну систему, вони мають різну клінічну картину. Докладніше про різницю між цими патологіями розповість Ірина Бірюкова, лікар-нефролог медичного центру «ОН Клінік Харків»:

«Циститом називають запалення сечового міхура. Саме воно найперше розвивається внаслідок інфікування сечовивідних шляхів кишковою паличкою чи іншими бактеріями. Якщо вчасно не почати лікування, інфекція може поширитися на нирки, і це вже свідчитиме про пієлонефрит. Ниркова інфекція може викликати серйозні ускладнення, як-от абсцес чи сепсис, тому за підозри на неї слід обов’язково звернутися до лікаря».

Коли час до уролога: перші тривожні дзвіночки

Цистит переважно пов’язують з частими позивами до сечовипускання, проте це не єдина ознака захворювання. Насторожити повинна поява таких симптомів:

  • каламутна сеча з сильним різким запахом;
  • печіння і біль під час сечовипускання;
  • відчуття неповного випорожнення;
  • біль у нижній частині живота;
  • відчуття здавлення сечового міхура;
  • біль під час статевого акту у жінок.

Якщо ви помітили у себе хоча б один із цих симптомів, рекомендуємо не затягувати з візитом до лікаря. Вчасне лікування допоможе уникнути розвитку пієлонефриту, про симптоми якого докладніше розповість Валерій Єпанча, лікар-уролог медичного центру «ОН Клінік Одеса»:

«За пієлонефриту симптоми циститу переважно нікуди не зникають. Проте до них додаються ще й інші: погіршення апетиту, сильний біль у попереку, боці чи паху, кров чи гній у сечі, лихоманка та озноб, млявість і швидка стомлюваність. Якщо ви підозрюєте в себе ниркову інфекцію, негайно звертайтеся по допомогу до лікаря. Він збере анамнез, призначить додаткове обстеження, за результатами якого встановить діагноз і випише відповідне лікування».     

Діагностика та лікування 

Визначити запалення сечового міхура чи нирок лише за симптомами може бути важко. Саме тому лікар найімовірніше рекомендуватиме додаткові дослідження. Докладніше про це розповість Ігор Єрошенко, лікар-уролог медичного центру «ОН Клінік Полтава»:

«Для діагностики циститу і пієлонефриту обов’язково потрібно здати аналізи крові та сечі. Також рекомендовано пройти цистоскопію, УЗД, а за підозри на важку форму пієлонефриту — КТ сечовидільної системи. Якщо запалення сечового міхура чи нирок підтвердиться, то лікування включатиме прийом антибіотиків, а також знеболювальних препаратів для полегшення стану пацієнта».

Як запобігти запаленню сечовивідної системи

Найкращою профілактикою циститу та пієлонефриту є дотримання основних правил особистої гігієни:

  • після дефекації протирати шкіру спереду назад, щоб запобігти потраплянню бактерій з фекалій в уретру;
  • обережно промивати зону геніталій під час душових процедур;
  • відмовитися від спринцювання та використання будь-яких засобів, що можуть викликати подразнення в області статевих органів.

Також жінкам рекомендується випорожнювати сечовий міхур одразу після статевого акту, а також випити два стакани води до та після нього, щоб промити сечовий міхур.

Крім того, рекомендується пити більше води, щоб розбавити сечу и попередити інфікуванні сечовивідних шляхів. Традиційно вважається, що для профілактики циститу можна пити журавлинний сік, і результати досліджень свідчать про здатність речовин, що містяться в ньому і добавках вітаміна С, пригнічувати розвиток бактерій. Також слід обмежити вживання кофеїну, гострої їжі, алкоголю та цитрусових соків, оскільки вони подразнюють сечовий міхур.

Завжди краще запобігти захворюванню, ніж потім лікувати його. Проте якщо у вас уже з’явилися ознаки запалення сечовивідних шляхів, не намагайтеся лікувати його самостійно. Пам’ятайте, що лише лікар може встановити точний діагноз та призначити лікування, яке буде ефективне саме у вашому випадку.

А ви хворіли на запалення нирок?

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Автор: Наталія Павлова