Logo
0 800 30 11 77

Що таке кератоз і як його позбутися?

Що таке кератоз і як його позбутися?
Читати 8 хвилин | Створено: 28 листопада 2022 | Оновлено: 29 березня 2023 | 84243 84243
Поширеність кератозу у світі варіюється залежно від країни, статі та віку.

В Австралії з кератозом стикаються 37-55%, у Сполучених Штатах – 10,2% жінок і 26,5% чоловіків, у Великій Британії – 15% чоловіків і 6% жінок. Найчастіше кератоз вражає людей старше 40 років.

Що таке кератоз і який він має вигляд?

Кератоз – це незапальне шкірне захворювання, яке характеризується зроговінням і ущільненням поверхневого шару шкіри. Зазвичай кератоз вражає стопи, коліна, кисті рук, лікті та фолікули волосся. Як виглядає кератоз – можна побачити на фото.

кератоз на обличчі

кератоз на обличчі

Види кератозу

Поставте своє питання Дерматологу
«ОН Клінік»

Типи кератозу розрізняють залежно від причин його появи та симптомів. Види кератозу:

 • актинічний (сонячний) кератоз. З'являється на відкритих ділянках шкіри (зазвичай на обличчі або руках), характеризується утворенням плоских плям. Як виглядає сонячний кератоз – можна побачити на фото;
 • фолікулярний (волосяний, пілярний) кератоз. Розвивається через порушення природного злущування лусочок шкіри і запалення фолікулів;
 • старечий (віковий) кератоз. З'являється з віком, проявляється коричневими плямами на тілі. Віковий кератоз шкіри можна побачити на фото;
 • себорейний кератоз. Характеризується появою бляшок темного кольору на шкірі, які можуть збільшуватися з часом.

Також виділяють точковий (долонно-підошовний) кератоз, за якого з'являються невеликі тверді горбки круглої форми. Побачити точковий кератоз можна на фото.

У гінекології кератоз вражає жіночі репродуктивні органи. Кератоз шийки матки проявляється потовщенням і появою білих плям на слизовій оболонці.

Причини кератозу

Причини кератозу

У разі виявлення ознак кератозу шкіри необхідно проконсультуватися з дерматологом для визначення типу захворювання і підбору курсу терапії. Лікування кератозу може включати використання кремів і гелів або видалення новоутворень шкіри.

Фолікулярний кератоз

Фолікулярний кератоз – захворювання шкіри, яке вражає плечі, стегна, щоки і сідниці. Симптоми фолікулярного кератозу:

 • підвищена сухість шкірних покривів;
 • ділянки грубої на дотик шкіри;
 • шишки тілесного, білого, червоного, коричневого або чорного кольору.

Ділянки ороговілої шкіри зазвичай не супроводжуються болем або свербінням. Як виглядає фолікулярний кератоз – можна побачити на фото.

фолікулярний кератоз

фолікулярний кератоз

Причиною фолікулярного кератозу є надлишок кератину (твердого білка, що захищає шкіру від інфекцій), який блокує відкриття волосяних фолікулів. Фолікулярний кератоз по всьому тілу зазвичай розвивається у людей з генетичною схильністю та іншими дерматологічними захворюваннями (наприклад, атопічним дерматитом, акне або іхтіозом).

Фолікулярний кератоз у дітей і підлітків посилюється за низької вологості (викликає сухість і подразнення шкіри), а також через гормональні зміни під час статевого дозрівання. Під час загострення волосяного кератозу на шкірі з'являються нові ділянки ороговілої шкіри.

Себорейний кератоз

Себорейний кератоз – доброякісне новоутворення шкіри, яке вражає обличчя, шию, груди і спину. Себорейний кератоз у молодому віці виникає рідко, за статистикою вражає 90% людей, старших за 60 років. Симптоми себорейного кератозу:

 • шорстка плоска бляшка або папула круглої або овальної форми;
 • нарости коричневого або чорного кольору;
 • свербіж шкірних покривів.

Розмір наростів при себорейному кератозі варіюється від кількох міліметрів до 2,5 см у діаметрі. Побачити, який вигляд має себорейний кератоз, можна на фото.

себорейний кератоз

себорейний кератоз

Себорейний кератоз на голові та обличчі розвивається у людей із генетичною схильністю. Інші причини себорейного кератозу шкіри:

 • сонячні опіки;
 • дерматологічні захворювання (наприклад, дерматит);
 • тертя шкіри.

До себорейного кератозу також може призвести неконтрольований прийом лікарських препаратів (наприклад, для лікування раку). У разі виявлення плям, папул і бляшок на шкірі голови необхідна консультація трихолога.

Актинічний кератоз

Актинічний кератоз – передракове захворювання шкіри, що вражає волосяну частину голови, передпліччя, шию і тильний бік рук. Розвивається через частий або інтенсивний вплив ультрафіолетових променів сонця або соляріїв, які пошкоджують зовнішній шар клітин шкіри, які називаються кератиноцитами. Форми актинічного кератозу:

 • гіпертрофічний кератоз. Призводить до появи світло-темних плям на шкірі;
 • пігментний кератоз. Характеризується ураженням базального (нижнього) шару епідермісу й утворенням коричневих ділянок шкіри;
 • атрофічний кератоз. Локалізується у верхніх шарах дерми і призводить до утворення тріщин на шкірі;
 • проліферативний кератоз. Розвивається через проростання в шкіру клітин епідермісу;
 • ліхеноїдний кератоз. Являє собою поодиноку потовщену бляшку невеликого розміру. Через схожість симптомів можна переплутати з лишаєм.

Колір плям і горбків на шкірі залежить від типу сонячного кератозу і варіюється від тілесного до коричневого. Ознаки актинічного кератозу включають печіння, поколювання і свербіж шкірних покривів, лущення, кровоточивість і сухість шкірних покривів, біль і підвищену чутливість наростів. Як виглядає актинічний кератоз – можна побачити на фото.

акнітичний кератоз

акнітичний кератоз

У разі несвоєчасного лікування сонячний кератоз у 5-10% випадків може призвести до плоскоклітинного раку шкіри. Для видалення кератозу на руках дерматолог може порекомендувати заморожування рідким азотом, лазерну терапію або вишкрібання новоутворення.

Кератоз у дітей

У більшості випадків у дітей розвивається фолікулярний кератоз. Появу кератозу в дітей пов'язують із генетичною схильністю, іншими захворюваннями шкіри (дерматитом, псоріазом), алергією.

За кератозу в дитини зазвичай з'являються горбки червоного кольору на обличчі та плечах. Для лікування кератозу в дітей дерматолог може призначити лосьйон на основі молочної кислоти, гель із сечовиною в складі, крем із ретинолом або стероїдами.

Як лікувати кератоз?

Перед початком лікування кератозу дерматолог збирає анамнез і оглядає шкірні покриви. За необхідності лікар використовує дерматоскопію (огляд уражених ділянок за допомогою збільшувального приладу дерматоскопа). Лікування кератозу може включати:

 • креми для видалення відмерлих клітин шкіри;
 • засоби для пом'якшення і зволоження шкірних покривів;
 • гелі з ретинолом для запобігання закупорки волосяних фолікулів;
 • креми для оновлення клітин шкіри.

Лікування кератозу шкіри голови може додатково включати гелі, лосьйони та шампуні. Догляд за кератозу може включати використання пілінгів і скрабів для відлущування шкіри.

Вид кератозу

Дієта

Лікування

Актинічний кератоз

Рекомендується вживати більше овочів і фруктів для отримання антиоксидантів і вітамінів

Хімічний пілінг, кріодеструкція, лазеротерапія, фотодинамічна терапія, лазеротерапія

Фолікулярний кератоз

Необхідно вживати більше вітаміну А, який допомагає регулювати ріст клітин шкіри

Кератолітичні засоби, лазерна терапія, кріодеструкція

Старечий кератоз

Рекомендується вживати більше антиоксидантів, щоб захистити шкіру від вільних радикалів

Електрохірургія, кріодеструкція, лазерна терапія

Себорейний кератоз

Потрібно уникати жирної та гострої їжі, яка може погіршити стан шкіри

Ексцизія, кріодеструкція, електрохірургія

Долонно-підошовний кератоз

Включити в раціон більше вітаміну D, щоб допомогти шкірі відновлюватися

Кератолітичні засоби, кріодеструкція, лазерна терапія

За наявності кератозу на ногах слід відмовитися від носіння вузького або тісного взуття. Новоутворення при кератозі потрібно захищати від механічних пошкоджень для запобігання інфікування відкритої рани.

Дерматологія в ОН Клінік Ужгород

Що таке кератоз і як його позбутися? - Томінець Оксана Василівна
Томінець Оксана Василівна
ОН Клінік Ужгород
вул. Д. Богуславського 4
Графік роботи:
Пн - Пт: 08:00 - 20:00;
Сб - Нд: 9:00 - 17:00

Популярні питання

1. Гіперкератоз плоского епітелію — чим небезпечний?

У разі гіперкератозу плоского епітелію на шкірі з'являються тріщини, що підвищує ризик потрапляння інфекції або грибка. Небезпека гіперкератозу також полягає у збільшенні ймовірності рубцювання та пігментації шкіри.

2. Гіперкератоз нігтів — чим лікувати?

Гіперкератоз нігтів характеризується прискореною появою нових клітин шкіри між нігтьовим ложем і нігтем. За гіперкератозу ніготь підводиться, потовщується і набуває жовтого кольору. Розвивається на тлі псоріазу або оніхомікозу (грибкового ураження). Лікування гіперкератозу нігтів залежить від причини захворювання.

3. Себорейний кератоз — чи потрібно видаляти?

Себорейний кератоз видаляти потрібно в разі швидкого росту, великого розміру або кровоточивості новоутворення. Необхідність видалення кератозу визначає дерматолог на консультації.

4. Як зупинити себорейний кератоз?

Зупинити себорейний кератоз можна за допомогою видалення новоутворення. Позбутися кератозу на обличчі або шиї можна за допомогою кріотерапії (заморожування рідким азотом), кюретажу (вишкрібання) і електрокоагуляції (припікання електричним струмом). Метод видалення кератозу підбирається дерматологом залежно від локалізації та розміру новоутворення.

5. Фолікулярний кератоз — як позбутися?

Позбутися фолікулярного кератозу допоможе дерматолог після огляду уражених ділянок шкіри. Курс терапії за волосяного кератозу включає креми і гелі з ретинолом, саліциловою, гліколевою і молочною кислотами, а також сечовиною.

Людям з фолікулярним кератозом під час купання потрібно використовувати теплу воду замість гарячої (допоможе уникнути видалення всього жиру зі шкіри). Прийом душу або ванни не повинен перевищувати 10 хвилин. Харчування за фолікулярного кератозу необхідно змінювати за наявності харчової алергії, яка може спричинити загострення захворювання.

Рейтинг статті:
3 з 5 на основі 8 оцінок
Що таке кератоз і як його позбутися?
Лікар-дерматовенеролог. Вища категорія.
Що таке кератоз і як його позбутися?
Лікар-терапевт. Стаж роботи 7 років.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Аліна 1 рік тому
Добрий день, у мене кератоз на грудях. Скажіть, як визначається тип кератозу і чи можу я це зробити самостійно?
Відповісти
Здрастуйте, визначити тип кератозу на грудях може дерматолог після огляду шкіри. Через схожість симптомів і локалізацію новоутворень на різних ділянках тіла самостійно встановити тип кератозу неможливо.
Татьяна 1 рік тому
Здрастуйте, у мене пальмоплантарний кератоз, з яким я намагаюся боротися самостійно, але у мене погано виходить. Можете порадити креми або гелі, які допоможуть мені вилікуватися в домашніх умовах?
Відповісти
Здрастуйте, кератоз лікує дерматолог після збору анамнезу, огляду уражених ділянок шкіри і визначення ступеня вираженості та характеру перебігу захворювання. Лікування в домашніх умовах неефективне і може призвести до розвитку ускладнень (прогресування кератозу, появи тріщин на шкірі).
Богдан 1 рік тому
Добрий вечір, у мене виявили долонно-підошовний кератоз, який я помилково приймав за звичайні натоптиші. Скажіть, які існують способи для його лікування?
Відповісти
Добрий вечір, для лікування долонно-підошовного кератозу лікар може призначити пом'якшувальні та кератолітичні засоби, ретиноїди, а також мазь із вітаміном D для місцевого застосування. Курс терапії підбирається лікарем після огляду шкірних покривів і визначення типу та ступеня вираженості долонно-підошовного кератозу.
Марія 1 рік тому
Здрастуйте, моя бабуся виявила у себе дивну бородавку темно-коричневого кольору. Я записала її до лікаря і він поставив діагноз доброякісний плоскоклітинний кератоз. Скажіть, чи небезпечно це? Чи потрібно видаляти утворення?
Відповісти
Добрий день, доброякісний плоскоклітинний кератоз не призводить до розвитку раку, проте важливо спостерігатися у дерматолога для відстеження змін у розмірі та формі новоутворення. Необхідність видалення кератозу визначає лікар.
Олег 1 рік тому
Добрий день, я на шкірі виявив дивні підняті крапки, на які не відразу звернув увагу. Коли пішов до дерматолога, то виявилося, що це інвертуючий фолікулярний кератоз. Можете сказати, що це таке і як зазвичай проявляється?
Відповісти
Здрастуйте, інвертуючий фолікулярний кератоз є доброякісним новоутворенням шкіри, яке зазвичай розвивається на шкірі обличчя і волосистої частини голови. Характеризується утворенням невеликих безболісних вузликів сірого кольору, які в діаметрі не перевищують одного см.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн у березні!