Як вилікуватися від акне?

Акне у жінок часто трапляється після 25 років. При цьому в більшості з них прищі з'явилися ще в підлітковому віці. У 20-40% жінок акне після 25 років виникає вперше.
За підвищеній жирності шкіри, наявності чорних крапок на обличчі (комедонів) і прищів потрібно записатися на консультацію до дерматолога. Лікар підбере лікування, яке запобігає розвитку ускладнень (плями, рубці після прищів) і поверне красу шкірі.
Акне - це хронічне запальне захворювання шкіри, а саме сальних залоз, розташованих у шкірі біля основи волосяного мішечка (фолікула). Сальні залози виробляють шкірне сало (себум) і чутливі до статевих гормонів - андрогенів (тестостерону і його похідних). Андрогени виробляються корою наднирників і статевими залозами - сім'яниками у чоловіків і яєчниками у жінок. Якщо стався гормональний збій, і рівень андрогенів у крові підвищився, або чутливість до них рецепторів у сальній залозі висока, то відбувається посилене виділення шкірного сала.
Акне на обличчі зустрічається найчастіше. Прищі з'являються переважно на щоках, уздовж лінії нижньої щелепи, на лобі та скронях. Акне на спині розвивається у кожного другого хворого. Прищі та комедони на плечах і в області грудей діагностуються приблизно в 15% випадків.
Існує кілька видів акне:
До основних симптомів акне належать:
Існує наступна узагальнена класифікація акне за ступенем тяжкості захворювання:
Наслідками другого і третього ступеня акне є розширені пори, рубці, червонуваті плями на місці прищів, які довго не проходять, іноді - пігментні плями. Всі ці зміни шкіри називають «постакне».
Ускладнення при акне | |
Ускладнення | Прояв ускладнень |
Розширені пори | Надмірне розтягування стінок сальної залози себумом (шкірне сало), що скупчився в ній, змішаним з ороговілими лусочками шкіри; |
Червоні (еритемні) плями | Застійні плями, згодом еритемна пляма блідне і зливається з відтінком навколишньої шкіри; |
Пігментні плями | Клітини шкіри роблять надто багато меланіну, який і надає їй коричневого кольору; |
Рубці | Наслідок ушкодження глибоких шарів шкіри. Шрами часто залишаються після вузлів або кіст, а також самостійного видавлювання прищів; |
Атерома (жировик) | Це підшкірний бугор, зазвичай безболісний, заповнений себумом. |
Чому з'являються ускладнення від прищів:
Найнебезпечнішим ускладненням акне є сепсис - зараження крові. Воно може статися, якщо самостійно видавлювати глибокі прищі, особливо розташовані в зоні носогубного трикутника. У ній знаходиться безліч кровоносних судин, сполучених із судинами головного мозку. Якщо інфекція потрапить у кров, вона може призвести до такого небезпечного захворювання, як менінгіт (запалення оболонок головного мозку).
Акне - переважно гормональне захворювання. Основною причиною акне є підвищений рівень андрогенів у крові або висока чутливість рецепторів сальної залози до них (за нормального рівня андрогенів).
Гормональне акне трапляється приблизно у кожної другої жінки у віці від 20 до 29 років, і у кожної четвертої - у віці від 40 до 49 років. Висипання (відкриті та закриті комедони, папули) утворюються в основному в нижній частині щік і вздовж лінії нижньої щелепи.
Причинами гормонального акне у дорослих жінок є:
Акне за вагітності виникає в першому триместрі через гормональну перебудову в організмі. Вугри під час вагітності - досить поширена патологія. Акне виникає приблизно у кожної другої жінки, особливо якщо до вагітності у неї з'являлися висипання на шкірі перед менструацією.
Лікування акне під час вагітності ускладнюється тим, що використовувати багато зовнішніх, а тим більше системних препаратів не можна через можливий ризик для здоров'я плода. Висипання в більшості випадків проходять самі по собі, коли рівень гормонів приходить у норму.
На розвиток акне також впливає підвищений рівень цукру в крові. Щоб його знизити, підшлункова залоза виробляє більше інсуліну. За підвищеного рівня інсуліну сальні залози виробляють більше шкірного сала, що веде до утворення акне.
Тактика лікування акне залежить від його ступеня тяжкості. Для терапії акне легкого ступеня застосовують зовнішні засоби з антибактеріальним і себостатичним ефектом (що знижують вироблення шкірного сала). Найефективнішими є топічні ретиноїди - адапален, третиноїн. Вони випускаються у формі гелю або крему і наносяться на шкіру один раз на добу ввечері. Зменшення кількості комедонів і папул на 50% і більше досягається через 1-3 місяці після початку лікування.
Не менш ефективна проти легкої форми акне і азелаїнова кислота. Вона має антимікробний ефект і перешкоджає утворенню комедонів, папул і пустул. Для лікування акне в домашніх умовах також можна застосовувати засоби з вмістом саліцилової кислоти (1-2%) або сірки.
Для лікування акне середнього ступеня тяжкості застосовується зовнішня і системна терапія. Перед початком лікування потрібно пройти обстеження для визначення точної причини захворювання. У список аналізів при акне входять дослідження крові (для оцінки функції внутрішніх органів і виявлення запалення в організмі) і гормонального статусу.
Для лікування акне середнього ступеня тяжкості застосовуються ті ж зовнішні засоби, що і за легкого ступеня захворювання, спільно з системної антибактеріальною терапією або оральними контрацептивами з антиандрогенним ефектом (у жінок). Антибіотики від акне знищують бактерії Propionibacterium acnes і усувають запальний процес у шкірі. У деяких випадках замість системних антибіотиків дерматолог призначає місцеві засоби у вигляді мазі або крему, які наносять на шкіру.
Медикаментозне лікування акне легкого та середнього ступеня тяжкості може бути доповнено косметологічними процедурами - чистками обличчя, хімічними пілінгами та іншими. Мезотерапія за акне (введення під шкіру спеціального препарату, що містить вітаміни, гіалуронову кислоту та інші корисні речовини) дозволяє підвищити рівень зволоженості і пружності шкіри, згладити дрібні шрами та звузити пори.
За тяжкого ступеня акне, який не піддається лікуванню перерахованими методами, призначають системний ретиноїд - препарат на основі ізотретиноїна. Цей засіб має низку побічних ефектів, вираженість яких залежить від його дозування (підвищена сухість шкіри і слизових оболонок, носові кровотечі, головні та м'язові болі, перепади настрою і інші), тому лікування проводиться строго під наглядом лікаря.
Щоб підтримувати здоров'я і красу шкіри під час або після закінчення курсу лікування акне, важливо дотримуватися кількох простих правил:
Дієта за акне передбачає вживання продуктів з низьким глікемічним індексом, які не провокують різке підвищення рівня цукру в крові. До заборонених продуктів належать усі хлібобулочні та кондитерські вироби, картопля, рис та інші крупи, а також соки та газовані напої з цукром. За даними ряду досліджень, розвитку акне також сприяє щоденне вживання коров'ячого молока.
Рубці після акне можна зробити набагато менш помітними за допомогою таких процедур, як лазерне шліфування, хімічний пілінг, мікродермабразія, введення під шкіру колагену, жирової тканини або гіалуронової кислоти. Для корекції шрамів після акне можуть застосовуватися також хірургічні методики. Під час вибору відповідного методу видалення шрамів враховують його вид, ступінь тяжкості, а також тип шкіри.
Тактика лікування акне у підлітка залежить від ступеня тяжкості захворювання. За легкого ступеня (до 30 комедонів і 10 прищів на шкірі) можна використовувати зовнішні засоби від акне - препарати на основі азелаїнової кислоти або ретиноїди. У будь-якому випадку, необхідно спочатку записатися на консультацію до дерматолога, тому що тільки лікар може призначити ефективне лікування.