Logo
0 800 30 11 77

Що таке дерматоскопія та що вона показує?

Що таке дерматоскопія та що вона показує?
Читати: 12 хв | Оновлено: 6 березня 2025 | 834 834
Дерматологія — це розділ медицини, що вивчає будову, функції та захворювання шкіри, нігтів і волосся. Одним з найбільш інформативних методів діагностики в дерматології є дерматоскопія.

Хто такий дерматолог?

Дерматолог — лікар, який робить діагностику шкірних патологій, розробляє схеми їх лікування та профілактики. Дерматолог лікує аутоімунні, запальні, інфекційні, алергічні, пухлинні та гормональні захворювання шкіри та її придатків (волосся, нігтів, сальних і потових залоз).

Що таке дерматоскопія?

Поставте своє питання Дерматологу
«ОН Клінік»

Дерматоскопія — неінвазивний метод діагностики шкірних захворювань, що дає змогу за допомогою оптичного пристрою (дерматоскопа) детально вивчити структуру шкіри. Дерматоскоп являє собою прилад, оснащений джерелом світла та збільшувальною лінзою. Сучасні дерматоскопи доповнюються цифровими камерами для виконання знімків досліджуваної поверхні та передачі їх на комп'ютер. Різновидом дерматоскопії є трихоскопія — неінвазивний метод діагностики патологій волосся і волосистої частини голови за допомогою оптичного приладу (трихоскопа).

Апарат для проведення дерматоскопії

Апарат для проведення дерматоскопії

Що показує дерматоскопія?

Дерматоскопія дає можливість детально вивчити структуру шкіри і новоутворень на її поверхні, виявити зміни, які не видно неозброєним оком. Основні параметри, які показує дерматоскопія:

  • структура поверхні (гладка, ороговіла, з лусочками, тріщинами, виразками);
  • судинний малюнок (розширені, звужені, звивисті судини або їх повна відсутність);
  • ознаки запалення (набряк, почервоніння, точкові крововиливи, скоринки);
  • пігментація (рівномірна або неоднорідна);
  • наявність включень (білястих, сірих, коричневих, чорних ділянок);
  • межі новоутворення (чіткі або розмиті, рівні або рвані);
  • тип розподілу меланіну (сітчастий, плямистий, дифузний).

Під час дерматоскопії лікар може оцінити глибину ураження тканин. Метод дає змогу відрізнити доброякісні утворення від потенційно злоякісних.

Які захворювання допомагає діагностувати дерматоскопія?

За допомогою дерматоскопії можна визначити актинічний кератоз — грубі плями на шкірі, що лущаться і грубі плями, які розвиваються через багаторічний вплив ультрафіолетових променів. Також під час дерматоскопії вдається діагностувати себорейний кератоз — доброякісні новоутворення шкіри, які мають вигляд щільних, ороговілих бляшок або вузликів різних відтінків (від тілесного до темно-коричневого). Завдяки дерматоскопії лікар може відрізнити себорейну кератому від злоякісної родимки. Інші шкірні захворювання, які допомагає діагностувати дерматоскопія:

  • фолікуліт — запалення волосяних фолікулів, що проявляється червоними вузликами або гнійниками;
  • псоріаз — аутоімунне захворювання, що супроводжується утворенням на тілі червоних бляшок, покритих сріблястими лусочками;
  • контактний дерматит — подразнення шкіри у відповідь на вплив алергенів;
  • екзема — запальне захворювання, що характеризується свербінням, почервонінням, утворенням пухирців і лущенням;
  • розацеа — хронічна патологія, що проявляється почервонінням шкіри і судинними зірочками;
  • мікоз шкіри — грибкові ураження, що супроводжуються лущенням, свербінням і тріщинами;
  • себорейний дерматит — хронічне запалення шкіри з почервонінням, жирними жовтуватими лусочками і свербінням, найчастіше в ділянці волосистої частини голови, брів і носогубних складок;
  • вітіліго — порушення пігментації, за якого на тілі з'являються знебарвлені ділянки через руйнування меланоцитів;
  • імпетиго — бактеріальна інфекція шкіри, що проявляється гнійниками, покритими жовтими кірочками;
  • гемангіома — доброякісне судинне новоутворення у вигляді червоної або синюшної плями, вузлика або бляшки.

Дерматоскопія дає змогу виявити рак шкіри, а також відрізнити його різні типи. Під час дерматоскопії лікар може виявити меланому — злоякісну пухлину, що розвивається з меланоцитів, яка має асиметричну форму, нечіткі межі та неоднорідну пігментацію. Дерматоскопія здатна вказати на безпігментну меланому, яка візуально має вигляд звичайної родимки, оскільки не містить меланіну і має рожевий або тілесний відтінок.

Дерматоскопія допомагає діагностувати плоскоклітинний рак шкіри, який часто має вигляд щільної червоної плями, яка не загоюється та схильна до кровоточивості. Від плоскоклітинного раку за допомогою дерматоскопії можна відрізнити базаліому — злоякісне новоутворення, що проявляється вузликами, виразками або перламутровими бляшками. 

Від раку під час дерматоскопії можна диференціювати дерматофіброму — доброякісне новоутворення шкіри, що має вигляд щільного, коричневого або червонуватого вузлика. Також дерматоскопія допомагає виявляти диспластичні невуси, які мають нерівномірне забарвлення, розмиті межі та схильні до переродження в злоякісні пухлини.

Кому показана дерматоскопія?

Записатися на дерматоскопію рекомендується за будь-яких змін шкіри, що викликають занепокоєння. Дослідження допоможе виявити потенційно небезпечні новоутворення на ранній стадії та пройти своєчасне лікування. Показання до дерматоскопії:

  • ущільнення під шкірою;
  • пустули (пухирці з рідиною або гноєм) на тілі;
  • сухі плями на шкірі, що лущаться;
  • множинні тріщини та виразки, які не загоюються;
  • червоні плями на шкірі;
  • ділянки на тілі, що кровоточать, не пов'язані з мікротравмами;
  • білі плями на шкірі;
  • постійний свербіж шкіри або печіння;
  • червоні цятки на шкірі;
  • велика кількість родимок, папілом і бородавок на тілі;
  • папульозні висипання на шкірі (множинні червонуваті підняті горбки, що не містять рідини);
  • алергічні плями на шкірі, що постійно виникають після контакту з подразником.

Дерматоскопія показана в разі збільшення родимки в розмірі. Зазвичай до прискореного зростання і потовщення схильні ракові родимки, тому для виключення злоякісності новоутворення потрібне його детальне вивчення.

Перевірити родимки на онкологію необхідно за зміни їхнього кольору, появи чорних, червоних, синіх або білих включень. Чорні родимки можуть вказувати на злоякісне переродження тканин.

Дерматоскопія невуса рекомендована і в разі зміни його форми. Дерматолог може відрізнити рак шкіри від родимки за асиметричністю новоутворення і нерівними (зубчастими, рваними) краями.

Також варто перевірити родимку, на поверхні якої з'явилися тріщини, виразки або скоринки. Діагностика родимки показана за її постійної або періодичної кровоточивості, а також виділення з неї гною.

Обстежити родимку доцільно, коли вона почала свербіти та боліти. Показанням до перевірки родимок є також поява навколо них судинних зірочок.

Дерматоскопія зазвичай призначається перед видаленням родимок. Вона дає змогу лікарю визначити, чи достатньо просто видалити родимку, чи слід призначити пацієнту додаткову терапію для профілактики рецидиву раку.

Дерматоскопію призначають за скупчення бородавок і папілом у місцях тертя шкіри з одягом. Часта травматизація може підвищити ризик переродження новоутворень у злоякісні пухлини. Періодично відвідати консультацію дерматолога та дерматоскопію рекомендується всім, у кого є випадки раку шкіри в сімейному анамнезі.

Яка буває дерматоскопія?

За способом проведення виділяють контактну і безконтактну дерматоскопію. Перша передбачає безпосереднє зіткнення лінзи дерматоскопа зі шкірою пацієнта, а друга проводиться без контакту. Види дерматоскопії за типом використовуваного освітлення:

  • поляризована. Передбачає застосування поляризованого світла, яке зменшує відблиски від поверхні шкіри і покращує видимість її глибинних шарів;
  • неполяризована. Заснована на використанні неполяризованого світла, яке відбивається від поверхні шкіри і підходить для аналізу її поверхневих шарів.

За способом отримання та обробки зображень дерматоскопія буває класичною (ручною) та електронною (цифровою). Під час класичного дослідження лікар підносить дерматоскоп до зони ураження і безпосередньо через лінзу розглядає структуру шкіри. У середньому ручні пристрої забезпечують збільшення в 10-20 разів.

Цифрова дерматоскопія — це дослідження, яке проводять за допомогою дерматоскопа, оснащеного камерою. Під час піднесення лінзи пристрою до шкіри на екрані комп'ютера з'являються зображення, які вивчає лікар. Електронна дерматоскопія забезпечує збільшення досліджуваної ділянки в 70-100 разів. Істотна перевага дерматоскопії з фотофіксацією полягає в можливості зберегти отримані знімки в пам'яті комп'ютера або на знімному носії, а потім використовувати їх для оцінки динаміки зміни стану шкіри.

Чи потрібно готуватися до дерматоскопії?

За день до дерматоскопії шкіри слід уникати використання автозасмаги та хімічних пілінгів. Впродовж доби перед дослідженням обличчя не рекомендується наносити декоративну косметику. Перераховані засоби здатні змінювати колір і структуру шкіри, ускладнюючи діагностику. У день обстеження краще відмовитися від застосування кремів, лосьйонів і олій для тіла, оскільки вони можуть погіршити якість зображень.

Впродовж доби перед трихоскопією не можна мити голову, інакше лікар не зможе об'єктивно оцінити роботу сальних залоз. Дослідження шкіри голови проводять не раніше ніж через два тижні після хімічної завивки та фарбування волосся. Пацієнтам, яким призначено дерматоскопію невуса, важливо не травмувати новоутворення, щоб лікар мав можливість точно визначити його стан.

Як роблять дерматоскопію?

Перед дерматоскопією лікар очищає область дослідження антисептиком для підвищення якості зображень. У разі використання контактного дерматоскопа на зону ураження попередньо наноситься спеціальний гель для кращого зчеплення пристрою зі шкірою. Етапи діагностичної дерматоскопії:

  1. Лікар підносить дерматоскоп до досліджуваної ділянки і детально вивчає її структуру, колір, судинну сітку.
  2. Під час проведення цифрової дерматоскопії лікар аналізує серію знімків, які послідовно відображаються на екрані комп'ютера.
  3. Оцінивши стан шкірного покриву, дерматолог робить висновок і видає його пацієнтові.

Для підтвердження діагнозу лікар може направити на лабораторну діагностику. Для визначення причини патології можуть знадобитися консультації вузькопрофільних фахівців (алерголога, імунолога, ендокринолога).

Скільки триває дерматоскопія?

Тривалість дерматоскопії залежить від площі досліджуваної зони. На огляд одного-двох невусів зазвичай потрібно до 10-15 хвилин. Дерматоскопія всього тіла може тривати близько години.

Чи безпечна дерматоскопія?

Дерматоскопія є безпечною процедурою, яка не має протипоказань. Її можна проводити дітям, а також жінкам у період вагітності та грудного вигодовування. Після кожного використання контактні дерматоскопи обробляються антисептиками для забезпечення стерильності. Безконтактне обладнання не потребує попередньої дезінфекції, оскільки виключає ризик передачі шкірних інфекцій між пацієнтами.

Якими дослідженнями може бути доповнена дерматоскопія?

Дерматоскопія може бути доповнена біопсією, яка передбачає забір зразка тканини з патологічного вогнища для подальшого гістологічного або цитологічного аналізу. Під час дослідження вдається встановити, чи є злоякісні клітини в отриманому зразку. Лабораторні аналізи, які можуть доповнювати дерматоскопію:

  • мікроскопія зішкріб шкіри на патогенні гриби;
  • бактеріологічний посів зішкріб шкіри з визначенням чутливості виділених культур до антибіотиків;
  • шкірні алергопроби;
  • аналіз методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) для виявлення ДНК папіломавірусу.

Для підтвердження аутоімунних процесів (за яких імунна система помилково атакує клітини власного організму) можуть призначатися аналізи крові на С-реактивний білок і цитокіни. Для уточнення природи (інфекційної, аутоімунної, онкологічної, алергічної) шкірних патологій можуть знадобитися тести на імуноглобуліни.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Дерматологія в ОН Клінік Кропивницький

Що таке дерматоскопія та що вона показує? - Віцинська Олена Ігорівна
Віцинська Олена Ігорівна
ОН Клінік Кропивницький
бульвар Студентський, 6/5
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 20:00;
Сб: 8:00 - 17:00

Дерматологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Як швидко позбутися алергії на шкірі?

Для швидкого усунення шкірних проявів алергії необхідно унеможливити контакт з алергеном і прийняти антигістамінний препарат. Зменшенню свербежу і почервоніння сприяють протизапальні креми та мазі. У важких випадках лікар може призначити кортикостероїдні засоби місцевого або системного впливу.

2. Хто перевіряє родимки?

Діагностикою родимок займається дерматолог. За підозр на рак шкіри може знадобитися консультація онкодерматолога — лікаря, який володіє знаннями в галузі дерматології та онкології. Спочатку фахівець з родимок проводить візуальний огляд новоутворень, а потім за необхідності може призначити біопсію для підтвердження або виключення злоякісної пухлини.

3. Як перевіряють родимки?

Лікар перевіряє родимки через дерматоскоп. Він дивиться на структуру родимки для виключення нерівномірного розподілу кольору, чорних вкраплень, ділянок з різною щільністю і дрібних судинних деформацій, які можуть вказувати на злоякісність. Лікар дивиться і на межі родимки, оскільки нерівні, рвані краї можуть бути ознаками онкологічного процесу. Лікар, який займається родимками, перевіряє новоутворення на наявність тріщин і кровоточивості, які також є частими симптомами раку шкіри.

4. Яка ціна дерматоскопії?

Ціна дерматоскопії залежить від типу дослідження. Ціна цифрової дерматоскопії зазвичай вища, ніж ручної, через використання складнішого обладнання. Також на вартість діагностики може вплинути площа досліджуваної ділянки — дерматоскопія всього тіла коштуватиме дорожче, ніж огляд однієї родимки.

Рейтинг статті:
Що таке дерматоскопія та що вона показує?
Лікар дерматолог-трихолог. Вища категорія.
Що таке дерматоскопія та що вона показує?
Лікар-дерматолог. Перша категорія.

Консультація лікаря-дерматолога, трихолога по діагностиці захворювань шкіри

Схожі статті:

Коментарі

Віолетта 2 тижні тому
Добрий день! За яких шкірних захворювань допомагає чемерична вода?
Відповісти
Добрий день! Чемерична вода показана в разі педикульозу волосистої частини голови та лобка. Вона має антисептичні властивості, зменшує свербіж і подразнення шкіри. Настій протипоказаний за наявності відкритих ран на шкірі, інфекційних захворювань у зоні впливу і схильності до алергії на рослинні препарати. Тому перед використанням засобу потрібна консультація дерматолога.
Ганна 1 місяць тому
Доброго дня! Розкажіть про застосування чистотілу для шкіри. За яких захворювань він показаний?
Відповісти
Добрий день. Чистотіл може застосовуватися для лікування бородавок, папілом і сухих мозолів. Засіб здатний припікати перераховані шкірні новоутворення, викликаючи їхнє відмирання. Однак використовувати рослинний препарат слід після консультації з дерматологом, оскільки він може спричиняти подразнення, алергію та опіки.
Лариса 1 місяць тому
Добрий вечір! Чи правда, що після ін'єкцій ботокса шкіра швидше старіє?
Відповісти
Вітаю! Це твердження є міфом. Ботокс не уповільнює і не прискорює старіння шкіри, а лише тимчасово розслабляє м'язи, зменшуючи вираженість зморшок. Після припинення дії ботулотоксину шкіра повертається в початковий стан.
Любов 1 місяць тому
Добрий день, як відбілити шкіру від вікових пігментних плям?
Відповісти
Добрий день. Відбілити шкіру допомагають косметичні засоби з кислотами (гліколевою, азелаїновою), ретиноїдами та вітаміном C. Також лікар може призначити косметологічні процедури — лазерну терапію, хімічний пілінг, кріотерапію або фототерапію. Для продовження ефекту важливо використовувати сонцезахисні засоби з SPF не менше 30.
Тетяна 1 місяць тому
Доброго дня. У яких випадках показаний хлоргексидин для шкіри?
Відповісти
Вітаю! Хлоргексидин може використовуватися для дезінфекції опіків, подряпин і порізів. Оскільки препарат має антисептичні властивості, його часто застосовують як допоміжний засіб під час лікування гнійних ран та інфекційних захворювань шкіри (фолікуліту, імпетиго, піодермії).
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.