Logo
0 800 30 11 77

Що таке базаліома та як її лікувати?

Що таке базаліома та як її лікувати?
Читати: 11 хв | Створено: 16 травня 2025 | Оновлено: 12 травня 2025 | 1336 1336
Базаліома належить до найпоширенішого виду раку шкіри, найчастіше зустрічається після 50 років. За появи підозрілих новоутворень на шкірі необхідно звернутися до хірурга-дерматолога.

Що таке базаліома?

Базаліома (базальноклітинна карцинома, базальноклітинний рак шкіри) — це онкологічне захворювання шкіри, що характеризується ураженням її верхнього шару (епідермісу). У Міжнародній класифікації хвороб (МКХ-10) базаліома належить до злоякісних новоутворень, які можуть становити небезпеку для здоров'я.

Базаліома розвивається в базальних клітинах, які розташовані в нижній частині епідермісу і відповідають за регенерацію шкіри. За базальноклітинної карциноми клітини епідермісу починають аномально ділитися і розростатися.

Як виглядає базаліома?

Поставте своє питання Дерматологу
«ОН Клінік»

Базальноклітинний рак шкіри виглядає як пухлина (шишка) з нерівними краями. На початковій стадії розмір базаліоми на носі, повіці або тілі становить від кількох міліметрів до одного сантиметра. Новоутворення на обличчі (щоках, носі) найчастіше виглядає як прозорий вузол рожевого або червоного кольору. Пухлина на спині, кінцівках, грудях може бути у вигляді плями або бляшки білого, коричневого, синього або чорного кольору. Також на тілі можуть з'являтися кровоточиві рани або виразки, на місці яких утворюються скоринки. Подивитися, як виглядає базаліома, можна на фото.

Базаліома

Базаліома

Як зрозуміти, що у мене базаліома?

На початковій стадії базаліома виглядає як невелике ущільнення на шкірі, яке не завдає занепокоєння. У міру прогресування онкології базаліома повільно збільшується в розмірах. Симптоми базаліоми:

  • свербіж і біль у зоні ураження;
  • ґулі, струпи або ураження на шкірі, що лущаться;
  • утворення виразки, з якої може сочитися прозора рідина;
  • блискучі вузли на шкірі;
  • поява судинної сітки на новоутворенні.

Базаліома найчастіше локалізується на відкритих ділянках шкіри (обличчі, шиї, спині), також пухлина може з'явитися на руках, ногах, плечах, грудях. На обличчі базаліома може розташовуватися на повіках, носі, в куточках очей, може утворитися ущільнення під оком на щоці. Базаліома також може локалізуватися у волосистій або скроневій частині голови.

Базаліома — це рак чи ні?

Базаліома належить до найпоширеніших видів раку шкіри. Базаліома — злоякісна пухлина, яка може пошкоджувати прилеглі тканини, тому потребує обов'язкового лікування.

Базаліома — це смертельно?

Базаліома повільно росте і рідко поширюється на інші частини тіла, тому добре піддається лікуванню. За своєчасного звернення до лікаря (на початкових стадіях захворювання) базаліома не призводить до смерті. Ризик загрози для життя за базальноклітинної карциноми може збільшуватися на пізніх стадіях і в людей з імунодефіцитом.

Які причини появи базаліоми?

Базаліома виникає при мутації ДНК базальних клітин. Можливі причини базальноклітинної карциноми:

  • тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання;
  • контакт з канцерогенними речовинами (миш'яком, смолою, сажею);
  • променева терапія (радіотерапія);
  • прийом деяких ліків (імунодепресантів, кортикостероїдів);
  • часті травми шкіри;
  • спадкова схильність.

Ризик розвитку базальноклітинного раку шкіри вищий у людей зі світлою шкірою, яка швидко обгорає на сонці. Базаліома у дітей може з'явитися внаслідок генетичних захворювань (синдрому Горліна-Гольца, пігментної ксеродерми).

Види та стадії базаліоми

Базаліоми відрізняються за формою і глибиною ураження шкіри. Види базаліом:

  • вузлова (вузликова) базаліома — округле новоутворення рожевого кольору з видимими кровоносними судинами навколо нього;
  • поверхнева базаліома — рожева або червона пляма, яка може лущитися;
  • склерозуюча базаліома — рубець на шкірі, який поглиблюється в міру прогресування захворювання;
  • пігментна базаліома — новоутворення з яскравим забарвленням (синього, фіолетового або коричневого кольору);
  • виразкова базаліома — виразка на шкірі, що кровоточить, покрита кіркою;
  • бородавчаста базаліома — пухлина нагадує бородавку сіруватого відтінку, що підноситься над шкірою.

Базаліома може бути одиничною (одне новоутворення) або множинною (кілька новоутворень на шкірі). Визначити вид базальноклітинної карциноми може дерматолог або хірург. На початковій (нульовій) стадії базальноклітинного раку шкіри пухлина може не сформуватися, але в тканинах присутні злоякісні клітини. 

Стадії базаліоми

Стадія

Особливості

Перша

Пухлина в діаметрі до двох сантиметрів без глибокого проникнення в шкіру

Друга

Діаметр новоутворення становить від двох до п'яти сантиметрів, можуть уражатися глибші шари шкіри без виникнення метастазів

Третя

Злоякісні клітини поширюються на сусідні тканини, але без віддалених метастазів

Четверта

З'являються метастази в лімфовузлах, кістках, сусідніх органах

Більшість базаліом діагностується на перших двох стадіях і має сприятливий прогноз лікування. На пізніх стадіях можуть виникнути ускладнення для здоров'я.

Як діагностують базаліому?

На консультації хірург-дерматолог проведе огляд, збере анамнез і призначить додаткові методи дослідження. Діагностика базаліоми може включати:

  • дерматоскопію (огляд шкіри за допомогою збільшувального приладу);
  • гістологію (дослідження тканин під мікроскопом);
  • біопсію (взяття зразка тканини для дослідження його молекулярного складу).

За результатами обстеження лікар ставить діагноз і призначає лікування базаліоми. Також може бути рекомендована консультація онколога.

Методи лікування базаліоми

Лікування базаліоми залежить від її виду, стадії та локалізації. Методи лікування базаліоми:

  • лазерна терапія — випарювання базаліоми за допомогою лазерних променів;
  • електрокоагуляція — видалення пухлини за допомогою електричного струму;
  • кріодеструкція — висічення новоутворення за допомогою заморожування рідким азотом;
  • фотодинамічна терапія — руйнування патологічних клітин за допомогою світлових хвиль;
  • променева терапія базаліоми — може використовуватися як додатковий метод після операції або у випадках, коли хірургічне втручання протипоказане.

Малоінвазивні методи лікування (які передбачають мінімальне втручання в організм) застосовують на ранніх стадіях базаліоми в разі поверхневих і невеликих пухлин. За глибоких і рецидивуючих форм проводиться видалення базаліоми хірургічним методом.

Коли показане оперативне лікування базаліоми?

Оперативне лікування базаліоми показане в більшості випадків за наявності новоутворення на тілі. Для лікування поверхневих базаліом на обличчі можуть застосовуватися малоінвазивні хірургічні методи лікування (лазерна терапія, електрокоагуляція). Хірургічна операція призначається, якщо розмір базаліоми становить понад один сантиметр, пухлина збільшується в розмірі та рецидивує.

Протипоказаннями до оперативного лікування базаліоми є порушення згортання крові, серцево-судинні захворювання (інфаркт міокарда, серцева недостатність), гострі інфекції. Також операцію не проводять за алергії на анестезуючі засоби.

Як підготуватися до видалення базаліоми?

Перед видаленням базаліоми необхідно пройти обстеження, щоб виявити можливі протипоказання до операції. Аналізи перед хірургічним втручанням:

  • загальний і біохімічний аналізи крові;
  • коагулограма (дослідження згортання крові);
  • аналізи на ВІЛ і гепатит.

За два-три дні до операції рекомендується виключити з раціону гостру, жирну і смажену їжу. Перед анестезією необхідно за шість-вісім годин утриматися від прийому їжі.

Як проходить операція з видалення базаліоми?

Операція з видалення базаліоми передбачає повне висічення патологічних тканин. Етапи видалення базаліоми хірургічним методом:

  1. Область втручання обробляється антисептиком.
  2. Вводиться місцева анестезія.
  3. Хірург висікає пухлину скальпелем з мінімальним захопленням здорових тканин.
  4. Лікар обробляє рану, за необхідності накладає шви.
  5. Накладається стерильна пов'язка.

За невеликих новоутворень під час операції проводиться мінімальне висічення прилеглих тканин. За глибоких пухлин хірург може видалити кілька шарів шкіри, якщо вони уражені раком. Після висічення видалені тканини відправляють на гістологічний аналіз.

Відновлювальний період після видалення базаліоми

Час загоєння рани після видалення базаліоми залежить від глибини хірургічного втручання. У середньому відновлювальний період після операції займає два-три тижні. Після видалення базаліоми лікар може призначити променеву терапію, пігулки, ранозагоювальні гелі та мазі. Якщо були накладені шви, вони знімаються протягом двох тижнів.

Що не можна робити після видалення базаліоми?

Після висічення базаліоми рекомендується уникати потрапляння ультрафіолетових променів на область втручання, використовувати SPF-засоби для захисту шкіри. Після видалення базаліоми не можна:

  • мочити рану (впродовж трьох-п'яти днів);
  • засмагати та відвідувати солярій;
  • приймати гарячу ванну (впродовж двох тижнів);
  • відвідувати лазню або сауну (впродовж трьох тижнів);
  • займатися важкими фізичними навантаженнями (впродовж двох тижнів).

Також не можна здирати кірку, яка утворюється під час загоєння рани. Пошкодження рани та недотримання рекомендацій лікаря може призвести до утворення шраму або рубця після видалення базаліоми.

Який прогноз, якщо у мене базаліома?

Базаліома має позитивний прогноз виживання (понад 90%). Базальноклітинна карцинома повільно зростає та рідко поширюється на інші частини тіла. За видалення базаліоми на ранніх стадіях лікарі дають позитивний прогноз лікування.

Можливі ускладнення базаліоми

Патологічні клітини можуть розростатися за межі базаліоми і руйнувати м'язи, хрящі та кістки. У рідкісних випадках базаліома дає метастази на сусідні лімфовузли та органи. Рак нижньої або верхньої повіки може призвести до деформації очного яблука і зниження зору. Рак шкіри (на носі, щоках) може давати метастази в головний мозок. 

Ускладнення при базальноклітинній карциномі виникають рідко. Базаліома є неагресивною формою раку і рідко призводить до появи метастазів.

Який шанс рецидиву базаліоми?

Ймовірність рецидиву базаліоми низька. Нові карциноми можуть утворюватися в 7-10% випадків. Ризик рецидиву карциноми зростає в разі неповного видалення пухлини та уражених тканин, а також у людей з імунодефіцитом.

Що буде, якщо не лікувати базаліому?

Якщо не лікувати базаліому, вона може збільшуватися в розмірах і вражати сусідні тканини. На шкірі можуть утворюватися кровоточиві виразки, які не загоюються. За відсутності лікування у важких випадках базаліома може давати метастази на сусідні органи, що становить загрозу для життя.

Профілактика базаліоми

Для зниження ризику розвитку раку шкіри слід уникати ультрафіолетового випромінювання і користуватися сонцезахисним кремом, а також правильно засмагати. Рекомендується уникати контакту з канцерогенами та частого травмування шкіри. Для профілактики базаліоми необхідно проходити огляд у дерматолога не рідше ніж один раз на рік.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Дерматологія в ОН Клінік Миколаїв

Що таке базаліома та як її лікувати? - Стремедловська Анастасія Олександрівна
Стремедловська Анастасія Олександрівна
ОН Клінік Миколаїв
вул. Велика Морська, 74/3
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 8:00 - 18:00

Дерматологія ОН Клінік в інших містах

Популярні питання

1. Що не можна робити при базаліомі?

При базаліомі не можна засмагати і довго перебувати під прямими сонячними променями. Вплив ультрафіолетового випромінювання може призвести до зростання пухлини.

2. Скільки коштує видалення базаліоми?

Ціна видалення базаліоми залежить від її розміру, локалізації та стадії. Після обстеження хірург визначить область оперативного втручання й уточнить вартість лікування базаліоми.

3. Чи можна засмагати після видалення базаліоми?

Після видалення базаліоми не можна засмагати і відвідувати солярій. Ультрафіолетове випромінювання негативно впливає на шкіру і збільшує ризик рецидиву базаліоми.

4. Чим мазати базаліому?

Для лікування базаліоми переважно призначається хірургічне лікування. Додатково лікар може призначити протипухлинні та ранозагоювальні мазі, щоб прискорити регенерацію шкіри.

5. Що таке передрак?

Передрак — це патологічна зміна клітин, яка може трансформуватися в злоякісну пухлину. Передрак шкіри може призвести до появи базаліоми або меланоми, тому необхідне постійне спостереження у дерматолога.

6. Яка різниця між базаліомою та іншими видами раку?

Базаліома може бути схожа на початкову стадію плоскоклітинного раку шкіри, але має більш позитивний прогноз лікування. На відміну від плоскоклітинного раку і меланоми, базаліома рідко призводить до метастазів і рецидивів, пухлина росте повільно і добре піддається лікуванню.

Рейтинг статті:
Що таке базаліома та як її лікувати?
Стаття перевірена: Устинська Інна Іванівна
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог, трихолог. Вища категорія.

Схожі статті:

Коментарі

Марта 2 дні тому
Добрий день. У мене рана вкривається кіркою і не заживає. Що це може бути?
Відповісти
Добрий день. Рана, що не загоюється, яка покривається кіркою, може бути базаліомою і потребує обстеження у дерматолога. Лікар проведе огляд, призначить аналізи і визначить вид новоутворення на шкірі.
Ганна 4 тижні тому
Доброго дня. Цікавить питання: скільки живуть після видалення базаліоми?
Відповісти
Доброго дня. Базаліома не належить до агресивних видів раку і виліковується за допомогою хірургічного втручання і променевої терапії. За своєчасного звернення до лікаря (на ранніх стадіях) базаліома не призводить до летального результату.
Антон 4 тижні тому
Добрий вечір. Підкажіть, що потрібно робити, якщо після видалення базаліоми рана не заживає?
Відповісти
Добрий вечір. Для прискорення загоєння рани після видалення базаліоми необхідно обробляти її антисептичними і ранозагоювальними засобами. У разі тривалого загоєння рани необхідно звернутися до лікаря, щоб виключити ймовірність її інфікування.
Андрій 1 місяць тому
Добрий день. Поясніть, будь ласка, що таке білий рак шкіри?
Відповісти
Добрий день. Білий рак шкіри — це злоякісне новоутворення (базаліома), яке з'являється у верхньому шарі шкіри. До базальноклітинного раку шкіри більш схильні люди зі світлою шкірою і волоссям.
Ольга 1 місяць тому
Доброго дня. Розкажіть, чи були випадки, що в когось була базаліома і зникла сама собою?
Відповісти
Вітаю. Базаліома може довгий час не збільшуватися в розмірах, але пухлина не зникає сама по собі. Для видалення базаліоми необхідне хірургічне лікування.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.