Що таке рак шкіри?
Рак шкіри — це захворювання, яке супроводжується неконтрольованим зростанням аномальних клітин у тканинах шкірних покривів. Хвороба може виникнути у людей з будь-яким відтінком шкіри.
Які ділянки шкіри схильні до раку?
Поставте своє питання Мамологу «ОН Клінік»
Рак здебільшого розвивається на ділянках, схильних до впливу сонця, зокрема на шкірі голови, обличчя, губ, вух, шиї та грудей. Також рак шкіри є однією з найпоширеніших форм онкології на руках і ногах. Шкірні покриви, які зазвичай не піддаються впливу ультрафіолетового випромінювання (наприклад, шкіра в зоні геніталій), менш схильні до онкології.
Як зрозуміти, що у тебе рак шкіри?
Однією з ознак раку шкіри є поява нових або активне зростання наявних родимок. Інші симптоми раку шкіри включають:
- зміну форми, кольору, кровоточивість однієї або декількох родимок;
- появу ділянок, що нагадують шрами (без попереднього механічного впливу);
- хронічні рани або виразки, які можуть покриватися кірками, мати заглиблення в середній частині або часто кровоточити;
- плями або шишки рожевого, червоного або коричневого відтінків на шкірі.
Зрозуміти, що в тебе рак шкіри, також можна за огрубілими ділянками шкіри, що лущаться, кровоточать, сверблять. Одними з причин свербіння при онкології є запалення і сухість шкіри. Рак шкіри також може проявлятися ущільненнями, які легко пальпуються (за раку можуть збільшуватися і ущільнюватися лімфовузли в пахвах, паху або на шиї). Додаткові симптоми хвороби залежать від локалізації пухлин. Наприклад, за раку шкіри на носі можуть виникати носові кровотечі, зниження нюху та утруднене дихання.
Як виглядає рак шкіри?
Рак шкіри може виглядати по-різному залежно від типу та стадії патології. Ознаки раку шкіри можуть включати:
- асиметрію родимок або новоутворень;
- розмитість або неправильну форму країв;
- поєднання декількох відтінків (наприклад, червоно-рожеві та рожево-білі плями на шкірі);
- діаметр понад шість міліметрів.
Ключовим проявом раку шкіри, за якого необхідно записатися на консультацію онколога, є зміна форми, кольору або розміру новоутворення. Який вигляд має рак шкіри, можна побачити на фото.
Рак шкіри
Які причини раку шкіри?
За надмірного впливу сонячного світла, яке може провокувати появу опіків і пухирців, пошкоджується ДНК клітин шкіри й утворюються аномальні клітини. Швидкий поділ клітин призводить до виникнення недоброякісної пухлини, тому ультрафіолет є ключовою причиною раку шкіри. Інші причини та фактори ризику раку шкіри можуть включати:
- сонячні опіки або шкірну онкологію в анамнезі;
- проживання в сонячному або високогірному кліматі;
- регулярне відвідування солярію;
- наявність численних родимок або родимок неправильної форми;
- світлі очі;
- руде або світле волосся;
- бліду, світлу або веснянкувату шкіру, яка швидко обгорає на сонці;
- актинічний кератоз (передракові утворення на шкірі, які являють собою грубі темно-рожеві або коричневі плями, які лущаться, темно-рожеві або коричневі плями);
- перенесені операції з трансплантації органів;
- прийом ліків, які можуть послабити імунну систему;
- терапію ультрафіолетовим випромінюванням (наприклад, для лікування псоріазу або екземи).
У людей з темним відтінком шкіри рак шкіри виникає рідше порівняно зі світлошкірими людьми та здебільшого поширюється на руки та ноги (ступні, долоні або ділянки під нігтями). Ймовірність розвитку раку шкіри підвищується після 50 років.
Види раку шкіри
Існує три основних і кілька менш поширених типів патології. Основні види раку шкіри включають:
- меланому (утворюється в клітинах, які називаються меланоцитами). Меланоцити виробляють меланін — коричневий пігмент, що визначає відтінок шкіри і ступінь її захисту від ультрафіолету;
- плоскоклітинний рак (епітеліому), який розвивається в клітинах плоского епітелію зовнішнього шару шкіри. Однією з форм епітеліоми є папілярний рак шкіри. На початковій стадії симптоми раку шкіри, супроводжуваного появою злоякісних папілом, можуть збігатися з проявами неракових новоутворень, що ускладнює діагностику. Прогноз при плоскоклітинному зроговілому раку шкіри є більш сприятливим порівняно з агресивним неороговілим типом онкології;
- базальноклітинний рак (базаліому), який утворюється в базальних клітинах нижньої частини епідермісу (зовнішнього шару шкіри).
Існує кілька типів базальноклітинної карциноми. Найпоширенішими є вузлові, поверхневі та морфеоформні новоутворення.
Вузлові базаліоми супроводжуються появою на шкірі невеликих, блискучих, твердих, напівпрозорих або рожевих виступаючих вузликів з судинами, кірками та виразками. Зазвичай базаліоми виникають на обличчі або в інших зонах, схильних до впливу сонця.
Поверхневі базаліоми можуть розвиватися як червоні або рожеві, облямовані, тонкі папули або бляшки (зазвичай на тулубі). На початковій стадії поверхневий базальноклітинний рак шкіри може проявлятися рожевими плямами, які в міру розростання стають схожими на псоріаз або локалізований дерматит. Морфеоформні базаліоми являють собою плоскі, ущільнені бляшки, які можуть мати тілесний або світло-червоний колір, нечіткі межі та доповнюватися рубцями.
Пухлини, що продукують пігмент, називають пігментованими базальноклітинними карциномами. Інші види злоякісних новоутворень шкіри включають саркому Капоші, карциному Меркеля, сальну карциному і вибухаючу дерматофібросаркому.
Які стадії раку шкіри?
Стадія раку характеризує ступінь тяжкості захворювання. Виділяють окремі класифікації для меланоми і немеланомних видів раку шкіри.
Стадії меланоми | |
Стадія | Характеристика |
0 | Поширюється тільки на верхні шари шкіри |
1 | Не поширюється на здорові тканини, має низький ризик ускладнень і може бути видалена хірургічним шляхом |
2 | Меланома з підвищеним ризиком рецидиву (симптоми, що підтверджують поширення раку в організмі, можуть бути відсутніми) |
3 | Вражає прилеглі лімфатичні вузли або ділянки шкіри |
4 | Поширюється на віддалені лімфатичні вузли, шкіру або внутрішні органи |
На нульовій стадії немеланомного («білого») раку пошкоджуються тільки верхні шари шкіри, на першій — верхні та середні шари. Для другої стадії патології характерне ураження нервів або глибших шарів шкіри. При переході на третю стадію рак поширюється на лімфатичні вузли. На четвертій стадії ракові клітини вражають інші частини тіла та органи (зокрема, легені, печінку або головний мозок).
Які аналізи та дослідження покажуть рак шкіри?
Діагностику та лікування злоякісних пухлин шкіри проводить онколог. Методи діагностики раку шкіри можуть включати:
- огляд шкіри (при раку на тілі утворюються шишки, родимки, що кровоточать, і плями різних відтінків);
- збір анамнезу (скарг);
- аналіз на онкомаркери;
- дерматоскопію (дослідження новоутворень за допомогою дерматоскопа, що забезпечує багаторазове збільшення зображення);
- комп'ютерну томографію.
Також можуть проводитися лабораторні дослідження зразків уражених тканин. Диференціальна діагностика ракових пухлин шкірних покривів дає змогу виключити доброякісні новоутворення, псоріаз, себорейний кератоз, гіперплазію сальних залоз, а також рак крові, за якого на шкірі можуть з'являтися лейкемоїдні вузлики.
Як лікують рак шкіри?
Основним методом терапії, яким лікується рак шкіри, є хірургічне втручання. Під час операції проводиться видалення небезпечного утворення на шкірі та тканин, що оточують злоякісну пухлину. Інші способи лікування раку шкіри можуть включати:
- імунотерапію (проводиться для підвищення ефективності роботи імунної системи, яка виявляє і знищує ракові клітини);
- хіміотерапію (призначається на останніх стадіях раку шкіри, який починає поширюватися організмом);
- променеву терапію.
Сеанси променевої терапії можуть проводитися з метою зменшення розміру великих меланом, а також для контролю і полегшення симптомів захворювання. Важливо уникати використання народних (домашніх) методів лікування раку шкіри, які не мають наукового обґрунтування (зокрема, не потрібно мазати уражені ділянки власноруч приготованими засобами на рослинній основі).
Можливі ускладнення та побічні ефекти лікування раку шкіри
Після проведення операції з видалення ракових пухлин можуть залишатися шрами. Інші побічні ефекти лікування раку шкіри можуть включати:
- кровотечі;
- болі;
- набряки;
- місцеве зниження чутливості (внаслідок пошкодження нервів);
- шкірні інфекції.
Наслідки хіміотерапії можуть включати нудоту, блювання, діарею або випадання волосся. Ще одним побічним ефектом лікування раку є повторний ріст пухлини після її видалення.
Чи можна вилікувати рак шкіри назавжди?
Майже всі види злоякісних пухлин шкіри піддаються лікуванню. Ризик рецидивів і показники виживання безпосередньо залежать від своєчасного початку терапії раку шкіри. Наприклад, на початковій стадії меланома і плоскоклітинний рак шкіри однаково добре піддаються лікуванню.
Який шанс рецидиву раку шкіри?
Імовірність рецидиву або появи нових видів раку шкіри становить близько 35% протягом трьох років і 50% протягом п'ятирічного періоду. Фактори ризику рецидивів раку шкіри можуть включати куріння, вік старше 60 років, актинічний кератоз, сонячні опіки, а також численні епізоди шкірної онкології в анамнезі.
Особливості лікування раку шкіри у дітей
Схеми лікування злоякісних новоутворень шкіри в дитячому віці відповідають методам терапії захворювання у дорослих. Найпоширенішим способом лікування раку шкіри у дітей є висічення пухлини разом із прилеглими тканинами.
Що буде, якщо не лікувати рак шкіри?
Якщо не лікувати рак шкіри, підвищується ризик ускладнень хвороби. Ускладнення раку шкіри можуть включати:
- метастази пухлинних клітин в інші частини тіла (зокрема, в життєво важливі органи);
- сильні болі;
- локальне зростання новоутворення (наприклад, червона крапка на шкірі може вирости в пляму).
Великі пухлини на обличчі та відкритих ділянках шкіри можуть провокувати психоемоційні порушення. Наприклад, на тлі онкології може знижуватися самооцінка або виникати депресія.
Чи можна запобігти раку шкіри?
Для запобігання раку шкіри рекомендується використовувати креми широкого спектра дії з фактором захисту від сонця (SPF) 30 або вище. Крем, яким потрібно користуватися щодня в будь-яку погоду, наноситься на відкриті ділянки шкіри за півгодини до виходу на вулицю. Також слід правильно засмагати, обмежуючи перебування під впливом прямих сонячних променів (особливо в проміжок з 10 до 16 години). Інші методи профілактики раку шкіри можуть включати:
- нанесення на губи спеціальних захисних бальзамів із SPF;
- відмову від відвідування соляріїв;
- носіння захисного одягу з довгими рукавами, головних уборів і сонцезахисних окулярів;
- попереднє узгодження з лікарем схем прийому будь-яких медикаментів. Деякі ліки можуть підвищувати чутливість шкіри до сонця (наприклад, деякі антибіотики, протигрибкові засоби або препарати для зниження рівня холестерину).
У рамках профілактики онкологічних захворювань рекомендується щомісяця проводити самообстеження, перевіряючи всю шкіру щодо появи плям, пухлин, будь-яких змін у розмірі, формі або кольорі родимок (за потреби можна скористатися дзеркалами). Також слід проходити профілактичні огляди у дерматолога не рідше одного разу на рік (а за наявності скарг — невідкладно).
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Мамологія в ОН Клінік Дніпро


Мамологія ОН Клінік в інших містах
Популярні питання
Родимки рідко стають злоякісними. Середньостатистична родимка стає раковою приблизно в одному з 10 тисяч випадків. Ризик виникнення раку шкіри може збільшитися в 12 разів у разі появи 10 і більше атипових родимок (наприклад, тих, що ростуть, кровоточать, змінюють колір або форму).
При раку шкіри використовується поняття прогнозу п'ятирічного виживання. Показник залежить від стадії захворювання, на якій було проведено діагностику та лікування.
Виживаність пацієнтів з раком шкіри | |
Характеристики захворювання | Прогноз п'ятирічного виживання |
Лікування проведено до поширення раку на лімфатичні вузли | 99% |
Пухлина поширилася на прилеглі лімфатичні вузли | 66% |
Підтверджено ураження раковими клітинами віддалених лімфатичних вузлів та інших органів | 27% |
Показники можуть змінюватися залежно від ретельності дотримання лікарських приписів. Також на виживаність при ракових пухлинах шкіри можуть впливати шкідливі звички (вживання алкоголю, паління), вік і наявність супутніх хвороб.
За виникнення важких форм раку шкіри, які супроводжуються поширенням пухлин по організму, підвищується ризик летального результату. Однак своєчасне лікування раку шкіри (особливо після виявлення перших проявів хвороби) допомагає істотно збільшити показники виживання.
Червоні плями — поширений різновид висипу, який може виникати за онкології та неракових дерматологічних захворювань. За появи плям або насторожуючих висипань на будь-яких ділянках шкіри слід записатися на прийом до дерматолога або онколога.
Онкологія являє собою розділ медицини, який вивчає методи діагностики та терапії раку. Відповідно, онколог — це лікар, який спеціалізується на проведенні лікування ракових захворювань.