Симптоми глистів і способи їх позбутися

Симптоми глистів і способи їх позбутися
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 22 November 2022 | Перегляди 732
Глисти (гельмінти) — це паразитичні черв'яки, які вражають внутрішні органи (кишківник, печінку, головний мозок, легені) людини.

Глистові інвазії призводять до дисфункції шлунково-кишкового тракту, нервової системи та ураження шкірних покривів.

Як передаються глисти?

Глисти передаються фекально-оральним шляхом. Людина може інфікуватися під час контакту з тваринами або людьми, які виділяють яйця гельмінтів із калом. Заразитися паразитичними черв'яками можна під час використання чужих засобів особистої гігієни, іграшок, постільної білизни або посуду, а також під час миття котячого лотка без рукавичок.

Гельмінти можуть проникати в організм людини під час ходіння босоніж по зараженому ґрунту. Паразитози (глистяні захворювання) також розвиваються після вживання забрудненої води або інфікованих продуктів харчування: глисти можуть бути в рибі, м'ясі (яловичині, свинині), а також на фруктах, овочах.

Симптоми глистів

Ознаками глистів у людини є постійна втома, слабкість і біль у м'язах (міалгія). У разі паразитозів виникають здуття живота, блювота, закреп або діарея. Інші симптоми глистів:

 • висип;
 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • болісна дефекація;
 • домішки крові або слизу у фекаліях;
 • підвищене газоутворення.

У разі локалізації глистів у легенях з'являються сухий кашель, задишка і спазм бронхів. Глисти в печінці проявляються болем у правому підребер'ї, свербінням шкірних покривів і нудотою.

Який вигляд мають глисти?

Колір, розмір і форма гельмінтів залежать від їхнього типу. Найпоширеніші види глистів:

 • аскарида — веретеноподібний паразит білого кольору, що вражає тонкий кишківник;
 • волосоголов — нагадує людську волосину (передній кінець тіла ниткоподібно витягнутий, задній — короткий і товстий), мешкає в товстому кишківнику;
 • опісторх — черв'як ланцетоподібної форми яскраво-коричневого кольору, що вражає печінку;
 • ехінокок — паразитує в організмі у вигляді личинки, яка має вигляд однокамерного або багатокамерного міхура;
 • свинячий і бичачий ціп'яки — стрічкові черв'яки довжиною до десяти метрів.

Серед глистів також виділяють гострики — невеликі (самці завдовжки до 5 мм, самки — до 13 мм) черв'яки сірувато-білого кольору, що вражають кишківник і спричиняють сильний свербіж анальної ділянки. Для того, щоб встановити вид гельмінта, необхідно здати аналіз калу на яйця глистів.

Висип на шкірі через глистів

Шкірний синдром при глистах характеризується сверблячими висипаннями у вигляді червоних плям. Висип на шкірі від глистів виникає на тулубі, верхніх і нижніх кінцівках. За паразитозів також можуть з'являтися прищі, акне і сухість шкірних покривів. Білі плями на обличчі не можуть з'являтися від глистів і є симптомом різних хвороб шкіри: лишаю, вітиліго, гіперкератозу.

Глисти у дорослих

Глисти в дорослої людини проявляються головним болем, апатією і безсонням. За паразитозів також з'являються печія, нудота і блювота. Симптомами глистів у жінок можуть бути печіння і почервоніння в області статевих органів. Ускладненнями глистової інвазії є анемія, гіповітаміноз і кишкова непрохідність.

Глисти у дітей

 • У разі паразитозів дитина стає неспокійною, дратівливою і плаксивою, а також скаржиться на нудоту і біль у ділянці пупка. Інші симптоми глистів у дітей: 
 • зниження посидючості й уважності;
 • закреп;
 • пронос;
 • свербіж у ділянці ануса, що посилюється вночі.

У дівчаток гельмінти можуть викликати свербіж зовнішніх статевих органів. Виявити глисти у дітей і призначити правильну схему їх виведення може лікар після повного обстеження.

Які аналізи здавати на глисти?

Для діагностики паразитозів інфектолог збирає анамнез, проводить огляд і направляє на аналізи крові та калу, зішкріб (мазок) анальної ділянки. За необхідності проводиться ультразвукове дослідження (УЗД) органів черевної порожнини.

Як позбутися глистів?

Для того, щоб позбутися глистів, лікар призначає протипаразитарні засоби. Тривалість і частота приймання препаратів залежить від виду паразита, у разі порушення схеми лікування знижується рівень її ефективності. Інфектолог також може призначити вітаміни, ентеросорбенти та лікарські засоби, що нормалізують роботу органів шлунково-кишкового тракту.

Застосування препаратів проти глистів без попередньої консультації лікаря, а також народні методи лікування паразитозів, наприклад, використання гарбузового насіння від глистів, можуть призвести до прогресування патології та розвитку ускладнень. За появи ознак зараження гельмінтами необхідно записатися на прийом до інфекціоніста.

Профілактика глистів

Профілактика глистів полягає в дотриманні правил особистої гігієни, своєчасній дегельмінтизації домашніх тварин. Необхідно ретельно мити овочі та фрукти перед вживанням, термічно обробляти м'ясо та рибу.

Популярні питання

1. Чому глисти виходять назовні?

Вихід глистів назовні є особливістю їхнього життєвого циклу. Деякі гельмінти, наприклад, гострики, переміщуються в шкірні складки анального отвору і відкладають там яйця.

2. Який показник крові свідчить про глистів?

Про наявність глистів в організмі свідчить збільшення еозинофілів — клітин крові, які є показниками глистової інвазії.

3. Як визначити глисти без аналізів?

Виявити яйця глистів можна в калі: вони невеликого розміру, рухливі, біло-сірого кольору. Гострики також можна виявити в складках анального отвору або на спідній білизні. Однак точно визначити наявність глистів в організмі без аналізів крові та калу неможливо, оскільки симптоми паразитозів схожі з іншими захворюваннями, наприклад, із гастритом або інфекційними захворюваннями. Для виявлення гельмінтів в організмі необхідно звернутися за консультацією інфекціоніста.

4. Як позбутися глистів за 1 день?

Позбутися глистів за один день не можна. Для того, щоб вилікувати глистну інвазію, лікар призначить протипаразитарні препарати та визначить тривалість їх прийому.

5. Як самостійно перевірити, чи є у дитини глисти?

Самостійно перевірити наявність глистів у дитини не можна. Для того, щоб виявити гельмінти, необхідно звернутися до інфекціоніста, який збере анамнез і призначить план обстеження.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Симптоми глистів і способи їх позбутися
Лікар-інфекціоніст. Вища категорія. Стаж роботи 10 років.

Задайте своє питання інфекціоністу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Світлана 1 тиждень тому
Добрий день, чотири дні тому їла скумбрію і тепер турбує нудота, болі в животі та діарея. Чи могли бути в рибі глисти?
Відповісти
Здрастуйте. Так, у рибі можуть бути глисти. Для виявлення причини погіршення здоров'я необхідно звернутися за консультацією інфекціоніста.
Дар'я 1 тиждень тому
Здрастуйте. Які ознаки глистів у людини від кішки?
Відповісти
Добрий день. У разі зараження людини глистами через контакт з інфікованою кішкою можуть виникати нудота, блювота, діарея, здуття живота, кашель. Для виявлення глистів зверніться до інфектолога.
Павло 1 тиждень тому
Добрий день. Чи може бути пронос із глистами?
Відповісти
Добрий день. У разі паразитозів може бути пронос, при цьому в калі можна побачити глисти.
Марія 3 дні тому
Добрий день, у немовлят бувають глисти?
Відповісти
Здрастуйте. Глисти можуть бути у дітей будь-якого віку. У разі погіршення стану здоров'я дитини запишіться на прийом до педіатра або інфекціоніста.
Ганна 6 годин тому
Здрастуйте. Чи потрібно здавати кров на глисти?
Відповісти
Добрий день. Так, для виявлення глистів необхідно здавати аналізи крові та калу.