Чи корисний анальний секс?

Чи корисний анальний секс?
Читати 6 хвилин | Опубліковано: 21 February 2020 | Перегляди 699191
Анальний секс — один зі способів урізноманітнити інтимне життя, але в гонитві за новими відчуттями багато хто і не замислюється про те, що цей вид близькості може в певних випадках завдати неприємностей замість задоволення.

Чи шкідливий анальний секс для здоров'я? Ні, але існують певні ризики, які можуть бути відсутні за вагінального або орального сексу. Анальний секс безпечний, якщо правильно підготуватися до нього, взявши на озброєння інформацію з цієї статті.

Анальний секс: чи можна заразитися ЗПСШ?

Ризик заразитися хворобами, що передаються статевим шляхом, за незахищеного анального сексу підвищений. Це пояснюється великою ймовірністю утворення мікротравм тканин усередині ануса, що полегшує проникнення в них хвороботворних мікроорганізмів.

У слизовій оболонці прямої кишки, на відміну від піхви, немає клітин, що виробляють природну змазку, яка захищає її від пересихання і натирання, а також має антимікробний ефект. До того ж, слизовий шар прямої кишки тонший, ніж у піхві. Сукупність цих двох факторів збільшує ризик розривів та мікротріщин, пов'язаних із тертям під час сексу. Оскільки кал, у якому, крім відходів життєдіяльності, містяться патогенні мікроорганізми, проходить через пряму кишку при виході з організму, бактерії можуть проникати в пошкоджену слизову оболонку. Це збільшує ризик утворення анальних абсцесів — наслідку глибокої інфекції тканин, яка потребує терапії антибіотиками.

А оскільки анальний секс, практикований без дотримання запобіжних заходів, може призвести до бактеріальних інфекцій, він також істотно збільшує ризик зараження захворюваннями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Найчастіше це хламідіоз, гонорея, гепатит, ВІЛ та герпес.

Зараження статевими інфекціями відбувається не тільки через мікротріщини слизової прямої кишки, а й через біологічні рідини: кров, сперму, природну змазку геніталій. Ймовірність інфікування ВІЛ за анального сексу набагато вища, ніж за вагінального або орального, при цьому інфекція в 13 разів частіше вражає партнера, що приймає.

Анальний секс за геморою

Геморой супроводжується запаленням, розширенням та звивистістю гемороїдальних вен, що утворюють вузли навколо прямої кишки, які можуть викликати свербіж, невелику кровотечу та біль. Це захворювання завдає багато незручностей і поза інтимним життям, тому його обов'язково потрібно лікувати. Анальний секс за геморою не рекомендований, тому що уникнути пошкодження гемороїдального вузла буде складно. Необережні або занадто швидкі рухи можуть викликати кровотечу, посилення свербіння та болю. Щоб знизити ризик пошкодження гемороїдального вузла та подразнення слизової прямої кишки потрібно дотримуватися таких умов:

  • починати повільно. Не варто поспішати — проникнення має бути плавним та обережним;
  • використовувати достатньо змазки на водній основі. Краще вибирати лубриканти, призначені спеціально для анального сексу: з анестетиком (знеболювальні), антибактеріальними та регенеруючими компонентами;
  • стежити за відчуттями під час анального сексу. Якщо виникає біль, його треба одразу припинити.

Сам по собі анальний секс не викликає геморой, проте за наявності таких факторів ризику, як малорухливий спосіб життя, сидяча робота, часті закрепи, куріння, надмірна вага, вагітність та пологи, ймовірність його розвитку підвищується.

Свищ прямої кишки: ризики за анального сексу

Анальний секс пов'язують із підвищеним ризиком утворення свища прямої кишки. Це дуже рідкісне потенційне ускладнення, яке може призвести до серйозних наслідків: утворення патологічного отвору (свища), що починається всередині прямої кишки і закінчується зовнішнім отвором у зоні промежини, а також потрапляння калу всередину організму.

Причиною утворення свища є гнійне запалення тканин прямої кишки та заднього проходу. Інфекція потрапляє в протоки анальних залоз через ушкодження шкіри анальної області або мікротріщини слизової оболонки прямої кишки, викликаючи запалення жирової тканини навколо прямої кишки. Уражена тканина поступово нагноюється та руйнується, що викликає прорив фістули назовні та її вихід на поверхню шкіри.

Оскільки в стулі міститься величезна кількість бактерій, наявність свища становить загрозу інфікування внутрішніх органів та тканин. Позбутися анальної фістули можна лише хірургічним шляхом. І хоча це дуже рідкісне ускладнення анального сексу, про запобіжні заходи все одно забувати не варто. Необхідно використовувати відповідну анальну змазку і припиняти секс, якщо він завдає болю або інших неприємних відчуттів.

Наслідки анального сексу

Найпоширенішим неприємним наслідком анального сексу є травматичні ушкодження слизової оболонки прямої кишки: розриви, тріщини. Вони утворюються внаслідок різких фрикцій або глибокого введення члена за недостатнього розслаблення м'язів сфінктера.

Анальні тріщини завдають болю, що посилюється під час дефекації, та можуть кровоточити. Крім того, у них легко проникає інфекція. Тривалі анальні тріщини за відсутності своєчасного лікування можуть перейти в хронічну форму, яка піддається лише хірургічному лікуванню.

Ще одним можливим ризиком анального сексу називають нетримання калу. Тривалий досвід такого виду близькості призводить до надмірної стимуляції періанальної зони, внаслідок чого порушується робота рецепторів сфінктера, які відповідають за почуття наповненості прямої кишки. Результатом цього стає нетримання калу та неконтрольоване виділення газів.

Результати дослідження, проведеного у 2016 році Американським журналом гастроентерології, показали, що існує потенційний взаємозв'язок між нетриманням калу та анальним сексом. У дослідженні брали участь 4170 осіб віком від 20 до 69 років (2070 жінок та 2100 чоловіків). Вчені виявили, що серед тих, хто практикував анальний секс, частота нетримання калу виявилася дещо вищою порівняно з тими, хто цього не робив. При цьому чоловіки виявили більш високий рівень нетримання калу, ніж жінки.

Поширений наслідок анального сексу у жінок — кольпіт. Це захворювання є запаленням слизової оболонки піхви, збудниками якого є патогенні мікроорганізми та інфекції, що передаються статевим шляхом (мікоплазма, стафілокок, стрептокок, хламідії, трихомонада). Він часто стає наслідком бактеріального зараження через чергування анального та вагінального сексу без використання презервативу.

Всупереч поширеній думці, анальний секс не є 100% захистом від небажаної вагітності. Вся справа в тому, що після статевого акту сперма може витекти з ануса і потрапити у піхву. І хоча ймовірність цього мала, її не варто виключати зовсім.

Як правило, якщо пара дотримується запобіжних заходів під час занять коханням, ризик появи небажаних наслідків вдається звести до мінімуму. Як підготуватися до анального сексу? Достатньо дотримуватися цих рекомендацій:

  • подбайте про гігієну. Перед сексом досить добре промити область заднього проходу теплою водою з милом. Деякі люди ставлять клізми, щоб уникнути незручних ситуацій, проте робити це не варто. Клізми збільшують ризик зараження інфекціями — через порушення мікробіоми кишкової оболонки вона стає дуже сприйнятливою до патогенів. Якщо позову спорожнити кишечник немає, значить він порожній і нічого не заважає насолодитися один одним. В крайньому випадку використовуйте маленьку клізму із теплою водою без мила;
  • підготуйтеся до проникнення. Якщо м'язи ануса надто напружені, розслабити їх допоможе прелюдія та використання спеціальних іграшок, анальних кілець або розширювачів;
  • використовуйте змазку. Вона повинна бути на водній або силіконовій основі, щоб не пошкодити латекс та ефективно захищати від тертя;
  • користуйтеся презервативами — це надійний спосіб захистити себе та партнера від інфекцій та хвороб, що передаються статевим шляхом. Одягати його потрібно до проникнення. Перед переходом до вагінального сексу презерватив обов'язково потрібно змінити.

Після статевого акту потрібно акуратними рухами промити область заднього проходу з м'яким милом, а потім промокнути паперовою серветкою. Якщо анальний секс замість задоволення завдає болю, варто спробувати розпочати зі спеціальних анальних розширювачів. Вони дозволяють м'язам сфінктера фізично пристосуватися до введення пеніса та подолати страх болю під час проникнення. Якщо все ж таки з якоїсь причини цей вид близькості завдає неприємних відчуттів або після нього ви помічаєте появу крові або свербіж, потрібно звернутися до проктолога для ретельного обстеження.

Користь анального сексу полягає лише у можливості урізноманітнити інтимні стосунки та випробувати нові відчуття. Фізіологічно пряма кишка не призначена для такого виду близькості. Однак ризик виникнення неприємних наслідків анального сексу можна звести до мінімуму, якщо дотримуватися всіх запобіжних заходів і практикувати його не більше, ніж 2-3 рази на місяць.

Рейтинг статті:
4.26 з 5 на основі 19 оцінок
Чи корисний анальний секс?
Лікар-проктолог, хирург. Вища категорія. Стаж роботи 23 роки.  

Задайте своє питання проктологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: