Як часто потрібно проводити профілактику зору

Як часто потрібно проводити профілактику зору
Читати 5 хвилин | Опубліковано: 19 November 2020 | Перегляди 3457
Всесвітня організація охорони здоров’я вказує на постійне збільшення хворих з патологіями зору. Майже 2,2 мільярди людей мають вади зору або сліпоту, і з кожним роком ця цифра тільки збільшується.

Чи впливають на зір лопнуті судини?

Інколи на зовнішній оболонці ока з'являється невелика червона пляма – так виглядає судина, що лопнула, з'являється субкон'юнктивальний крововилив. У деяких випадках ситуація може супроводжуватися невеликим поколюванням в місці крововиливу.

Судини в очах можуть лопатися через механічне пошкодження, напруження, стрес, захворювання внутрішніх органів. Субкон'юнктивальний крововилив може виникнути при застуді, яка супроводжується сильним кашлем і чханням. У цьому випадку ніякого спеціального лікування не потрібно. Крововилив самостійно зникає протягом короткого часу і не впливає на зір.

Приводом для звернення до лікаря-офтальмолога стає часта поява червоних цяток на склері. В цьому випадку, лікар проведе огляд, призначить додаткові дослідження, щоб з’ясувати, чому лопаються судини в очах.

Чи потрібно приймати вітаміни для зору?

Найважливішим вітаміном для здоров'я очей є вітамін А. При його дефіциті лікар призначає прийом препарату з вмістом ретинолу. Безконтрольно приймати вітамін А в терапевтичних дозах не варто. Його дефіцит зустрічається набагато рідше, ніж надлишок, який шкодить не тільки очам, а і всьому організму.

Для профілактики гіповітамінозу слід приділити увагу правильному харчуванню. Ретинол у великій кількості міститься в риб'ячому жирі, печінці, моркві, вершковому маслі, зелені. Цей вітамін жиророзчинний, тому в раціоні має бути присутнім невелика кількість рослинних або тваринних жирів. Також, щоб уникнути відчуття сухості слизової очей необхідно дотримуватися питного режиму, вживати достатньо свіжих овочів і фруктів.

Чому очі червоніють і з'являється відчуття піску?

Для пояснення стану червоних очей або відчуття піску існує термін «синдром сухого ока». Він характеризується тимчасовим зниженням гостроти зору, почервонінням і відчуттям сухості очей. З «синдром сухого ока» найчастіше стикаються люди середнього та зрілого віку. Спровокувати сухість очей може недостатня вологість у приміщенні, тютюновий дим. У групі ризику – офісні працівники, програмісти, геймери і всі, хто любить довго сидіти за комп'ютером.

Під час роботи за монітором людина рідше моргає, а значить не відбувається необхідне зволоження слизової оболонки ока, що і викликає сухість рогівки.

Як усунути синдром сухого ока?

Для зволоження слизової ока, має вироблятись достатня кількість сльози. Якщо сльози замало, волога швидко випаровується і рогівка підсихає. Зазвичай, це не викликає великих проблем із зором, але з’являється дискомфорт. Щоб позбутися синдрому сухого ока треба прибрати провокуючі  фактори:

  • у приміщенні з сухим повітрям варто встановити зволожувач;
  • монітор, для роботи на комп'ютері, має бути якісним, і розташовуватись на рівні очей або трохи нижче;
  • кинути палити або уникати прокурених приміщень;
  • за призначенням лікаря використовувати спеціальні краплі, які називають «штучні сльози». 

Якщо не вдається усунути сухість і вона стає постійною, потрібно пройти обстеження для з’ясування причини дискомфорту.

З чого роблять «штучні сльози»

«Штучні сльози» роблять з використанням спеціальних компонентів, які допомагають зволожувати слизову ока і утримувати її. Препарат  випускаються у формі рідини або гелю і перешкоджає випаровуванню вологи зі слизової. При сухості слизової очей використання «штучних сліз» дозволяє зменшити дискомфорт і усунути тимчасове порушення зору. Терапевтичний ефект настає вже через кілька днів, але курс лікування може тривати три-чотири тижні.

З якою періодичністю перевіряти зір, якщо нічого не турбує

Профілактичну перевірку зору потрібно проходити раз на рік. Особливої уваги потребують люди із несприятливою спадковістю щодо хвороби очей, цукрового діабету, гіпертонії та інших захворювань, які можуть викликати погіршення зору.

Чи передаються хвороби очей у спадок?

Наявність захворювань у близьких членів сім'ї збільшує ймовірність розвитку патології у дітей. Наприклад, у батьків з короткозорістю діти частіше страждають від подібної проблеми. Це ж стосується катаракти і глаукоми.

Проте, наявність хвороби у родичів не означає, що вона обов'язково проявиться у дитини. У той же час в такому випадку слід приділити більше уваги заходам профілактики, регулярно проходити перевірку у лікаря.

Чому не можна давати чужим людям свою туш для вій?

Деякі захворювання очей викликані бактеріями і вірусами, тобто є інфекційними. У цю категорію входить кон'юнктивіт. При цьому захворюванні розвивається запалення слизової оболонки очного яблука. У людини спостерігається почервоніння та відчуття стороннього тіла в оці. Повіки набрякають, з’являється сльозотеча.

У важких випадках хворий болісно реагує на світло. При бактеріальному кон'юнктивіті можуть з'являтися жовтуваті виділення з очей, які призводять до злипання повік. Кон'юнктивіт може переходити в хронічну форму, супроводжуватися загостреннями, що значно знижують якість життя людини.

Запалення може початися, якщо хворий використовував чужу косметику для очей або давав комусь свою. Це стосується не тільки туші для вій, але і олівця, тіней. Такі продукти призначені лише для індивідуального застосування. В магазинах косметики для їх тестування повинні використовуватися ватні палички або одноразові щіточки.

Обмеження стосуються не тільки косметики, але і предметів особистої гігієни. Не варто витирати обличчя чужим рушником або дозволяти іншим людям користуватися своїм. Інфекцію можна занести, якщо є звичка терти обличчя і очі руками.

Кон'юнктивіт може бути алергічним. В такому випадку, крім протизапальних засобів, хворому призначаються антигістамінні препарати.

Чому люди гірше бачать в темряві

Більшість людей в темряві і при тьмяному світлі бачать недостатньо добре в порівнянні з денним або яскравим штучним освітленням. Це не завжди є ознакою хвороби, хоча з подібними симптомами стикаються пацієнти з короткозорістю. Якщо людині складно пересуватися в темряві або важко вести машину в сутінках, слід звернутися до лікаря.

Як зберегти здоров'я очей

Для профілактики захворювань органів зору важливо вести здоровий спосіб життя. Організм повинен отримувати достатню кількість вітамінів і поживних речовин з продуктів. Тютюновий дим шкідливий для зору, тому варто відмовитися від паління. Влітку очі потрібно захищати від надлишку ультрафіолету сонячними окулярами.

Для здоров'я очей небезпечний цукровий діабет та захворення щитовидної залози, вони викликають пошкодження сітківки. Для профілактики захворювання слід стежити за харчуванням, контролювати рівень глюкози, підтримувати нормальну масу тіла.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Як часто потрібно проводити профілактику зору
Сімейний лікар. Стаж роботи 5 років.

Задайте своє питання сімейній медицині
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: