Збільшена щитовидна залоза привід для занепокоєння

Найбільшу роль щитоподібна залоза відіграє в період внутрішньоутробного розвитку плоду. Гормони залози впливають на нормальний розвиток центральної нервової системи дитини.
Збільшення щитоподібної залози свідчить про патологію ендокринної системи, яку необхідно лікувати. Це означає, що порушується виділення гормонів залози – трийодтироніну та тироксину. А порушена секреція призводить до безлічі збоїв (гіпотиреоз, гіпертиреоз, мікседема, тиреотоксичний криз, різке схуднення, втрата апетиту) у роботі організму.
Збільшення щитоподібної залози в розмірі називається зобом. Зоб виникає через дефіцит або надлишок йоду в організмі. Частіше за все захворювання щитоподібної залози та її збільшення спостерігається у людей, які проживають в географічних місцях з недостатньою кількістю йоду: Середня Азія та гори Кавказу. В Україні це західний регіон, а після аварії на ЧАЕС дефіцит йоду спостерігається майже по всій території держави.
Крім дефіциту йоду, на розвиток зобу впливають генетичні схильності. Тож, якщо у батька, матері, дідуся або бабусі діагностований зоб, є вірогідність, що у дитини також буде це захворювання.
Збільшена щитоподібна залоза призводить до гіпотиреозу та тиреотоксикозу. Це зменшення та збільшення виробки гормонів щитоподібної залози відповідно. В деяких випадках зоб не призводить до порушення секреції гормонів, такий стан називається еутиреоз.
Гіпотиреоз супроводжується такими симптомами:
У важких випадках гіпотиреоз призводить до мікседеми – крайньої стадії захворювання з порушенням обміну білків. Мікседема супроводжується уповільненням роботи серця, зниженням артеріального тиску, збільшенням у крові жирів, набряком слизових оболонок.
В іншому випадку зоб викликає протилежну патологію – гіпертиреоз, який супроводжується збільшенням виробки гормонів щитоподібної залози. Гіпертиреоз проявляється наступними симптомами:
Важкий гіпертиреоз призводить до тиреотоксикозу – патологічного стану, при якому організм «отруюється» надлишком гормонів щитоподібної залози. Це важке захворювання, яке загрожує життю. Тиреотоксичний криз супроводжується порушенням серцевого ритму, задишкою, тремором, психомоторним збудженням, блюванням та серцевою недостатністю.
Зоб та похідні стани (гіпотиреоз та гіпертиреоз) можна вилікувати. Якщо ви виявили, що щитоподібна залоза збільшена або у вас спостерігаються вищезазначені симптоми, зверніться до лікаря-ендокринолога. Він огляне щитоподібну залозу, дасть направлення на аналізи та призначить лікування.
Ніколи не займайтеся самолікуванням захворювань щитоподібної залози. Ви не знаєте, які ліки та в якій дозі їх приймати. Крім того, втрачений час без кваліфікованого лікування збільшує вірогідність ускладнень. У важких випадках, які не довго лікуються, виникає потреба у хірургічному втручанні та довготривалій терапії.