Причини розвитку кон'юнктивіту

Причини розвитку кон'юнктивіту
Читати 10 хвилин | Опубліковано: 07 October 2020 | Перегляди 6455
Кон'юнктивіт у дітей офтальмологи часто діагностують у віці до 5 років. Хвороба являє собою запалення (набряк і почервоніння) кон'юнктиви.

Іноді захворювання називають «рожевим оком» через те, що запалене око набуває рожевого або червоного відтінку.

Причини виникнення кон'юнктивіту

Причини кон'юнктивіту можуть бути різними, від чого залежить його вид (гнійний, бактеріальний, вірусний). Найчастіше захворювання може бути викликане інфекцією (вірусом або бактеріями). Інфекційний кон'юнктивіт розвивається, якщо дитина контактувала з інфікованою людиною через дотики, кашель або чхання. Також заразитися можна через немиті руки або інфіковані предмети, воду, а також рушники під час купання.

Якщо у дитини діагностовано інфекційне захворювання очей, зокрема кон'юнктивіт, не дозволяйте їй ділитися предметами особистої гігієни з іншими людьми. Заражений є переносником інфекції, поки не зникнуть виділення з ураженого ока. Діти з діагнозом інфекційний кон'юнктивіт не повинні відвідувати дитячий садок і школу. Догляд за дитиною повинен включати регулярне миття рук з використанням дезінфікувальних засобів для запобігання передачі інфекції іншим членам родини та оточенню.

Бактеріальний кон'юнктивіт часто викликається бактеріями того ж типу, що й інфекції горла. Вірусний кон'юнктивіт може з'явитися на тлі застудних захворювань. Вірусний і бактеріальний кон'юнктивіт у дітей легко передається за контакту рук.

Гнійний кон'юнктивіт провокують піогенні бактерії, алергічний — алергени, до яких належить, наприклад, пилок. Фолікулярний кон'юнктивіт — різні інфекції, віруси та грибки. Встановлювати діагноз і лікувати очні хвороби у дітей повинен лікар-офтальмолог.

Які бувають види кон'юнктивіту?

Кон'юнктивіт у дитини може бути різних видів залежно від збудника: алергічний, фолікулярний, вірусний, бактеріальний. Також розрізняють гострий і хронічний кон'юнктивіт. Останній виникає за несвоєчасного звернення до лікаря або відсутності належного лікування. У більшості випадків кон'юнктивіт відносять до хронічної форми, якщо симптоми у пацієнта зберігаються понад 4 тижні. Іноді причиною розвитку хронічного кон’юнктивіту є супутні захворювання. Наприклад, хронічний бактеріальний кон'юнктивіт найчастіше з'являється на тлі блефариту.

Як відрізнити вірусний кон'юнктивіт від бактеріального? За симптомами: за вірусної формі (на відміну від бактеріальної) практично немає гнійних виділень з очей і мало помітна набряклість. Визначати вид захворювання — компетенція офтальмолога. Самолікування може загрожувати розвитком ускладнень (появою кератиту, крайової виразки рогівки, інших офтальмологічних патологій).

Як передається кон'юнктивіт?

У більшості випадків кон'юнктивіт передається після контакту із зараженою людиною. Першочергово до розвитку хвороби призводить ігнорування правил особистої гігієни. Щоб розуміти, як передається кон'юнктивіт в кожному конкретному випадку необхідно відвідати лікаря, який встановить вид захворювання і визначить збудника (вірус, алерген).

Симптоми кон'юнктивіту

Симптоми кон'юнктивіту зазвичай розвиваються протягом 24-72 годин після зараження і можуть тривати від двох днів до трьох тижнів. Виявити кон'юнктивіт можна за появою наступних симптомів:

  • почервоніння або рожевого відтінку в області ока (або обох очей);
  • почервоніння за повіками;
  • набряклості в зоні повік (синдром набряклих повік);
  • сльозотечі, свербіння;
  • жовто-зелених виділень з очей, які можуть з'являтися після сну і утворювати скоринки навколо повік;
  • світлобоязні, відчуття піску в очах.

Симптоми багатьох захворювань очей можуть бути схожими між собою. Наприклад, ознаки кон'юнктивіту можуть нагадувати дакріоцистит — запалення слізного мішка. Є й інші очні захворювання, які можна сплутати з кон’юнктивітом.

Очні захворювання і стани, симптоми яких схожі на кон'юнктивіт

Захворювання або стан

Симптоми

Розрив кровоносної судини

Почервоніння очного яблука у певній ділянці (там, де, ймовірно, лопнула судина).

Сухість очей

Свербіння, почервоніння, відчуття піску в оці, чутливість до світла, сльозотеча.

Вростання вії

Відчуття стороннього предмета в оці, свербіж.

Блефарит (запалення повіки)

Набряк, припухлість і почервоніння повіки, свербіж і почервоніння ока, відчуття піску в оці.

Увеїт (запалення судинної оболонки ока)

Відчуття туману і темних плям перед очима, біль і почервоніння очей, чутливість до світла.

За появи у дитини перших неприємних відчуттів в області очей необхідно звертатися за медичною допомогою. Лікування кон'юнктивіту в домашніх умовах може погіршити ситуацію і призвести до розвитку ускладнень.

Чому можуть виникнути ускладнення під час лікування кон'юнктивіту?

Ускладнення за лікування кон'юнктивіту можуть виникати в разі ігнорування рекомендацій лікаря або внаслідок самолікування. Наприклад, без дозволу офтальмолога не можна промивати очі за кон'юнктивіту чайною заваркою, відварами з трав, антисептиками.

Як визначити, чи є у дитини кон'юнктивіт?

Визначити, чи є у дитини кон'юнктивіт, може лікар-офтальмолог за характерними симптомами. Багато вірусних захворювань очей схожі за симптоматикою. Самолікування може погіршити ситуацію і ускладнити лікування. Також не можна без дозволу лікаря вдаватися до рецептів народної медицини (наприклад, щоб зняти запалення ока в домашніх умовах). Використання компресів або засобів для промивань очей у кожному конкретному випадку визначає лікар-офтальмолог.

Які тести потрібно здати для діагностики кон'юнктивіту?

Діагностика кон'юнктивіту заснована на лікарському огляді ураженого ока, ряді лабораторних досліджень (оцінці гостроти зору, тестах на виявлення збудника). Чи можна вилікувати кон'юнктивіт за один день? Ні, тривалість лікування залежить від діагнозу пацієнта, ступеня тяжкості захворювання і наявності супутніх захворювань.

Як підготуватися до зустрічі з лікарем-офтальмологом?

За підозри на кон'юнктивіт дитину повинен оглянути дитячий лікар-офтальмолог, спеціальної підготовки до прийому немає. Лікар проводить огляд дитячих очей, збирає анамнез, а в разі потреби направляє на аналізи (аналіз сльози або рідини з кон'юнктиви, діагностичні тести на збудника).

Лікування інфекцій очей залежить від діагнозу. Якщо кон'юнктивіт має алергічний, вірусний або бактеріальний характер, необхідно обмежити спілкування дитини з оточенням до повного одужання.

За бактеріальної інфекції призначають антибіотики, очні краплі та мазі. Для якнайшвидшого одужання обробляти необхідно обидва ока, навіть якщо інфіковане тільки одне. Після припинення виділень з очей не можна припиняти обробку очей призначеними засобами (маззю, краплями). Потрібно продовжувати капати або мазати очі ще кілька днів.

Вірусний кон'юнктивіт лікують за допомогою теплих компресів, очних зволожувальних крапель, промивань фізіологічним розчином. Також використовують протизапальні засоби та антибіотики.

В основі лікування кон'юнктивіту, викликаного алергеном, лежить прийом антигістамінних препаратів, які допомагають зупинити запальний процес.

За призначенням лікаря залежно від типу алергену використовують антигістамінні або протизапальні очні краплі.

Профілактика кон'юнктивіту

Запальні захворювання очей, зокрема і кон'юнктивіт, вимагають дотримання ряду профілактичних заходів для попередження зараження. Профілактика офтальмологічних захворювань включає:

  • дотримання правил особистої гігієни;
  • позбавлення від звички терти очі брудними руками;
  • відмова від використання чужих лікарських засобів або косметики.

Також потрібно намагатися уникати контактів з людьми, в яких діагностовано респіраторні, отоларингологічні або офтальмологічні хвороби.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Причини розвитку кон'юнктивіту
Лікар-офтальмолог. Вища категорія, доцент, кандидат медичних наук. Стаж роботи 20 років.

Задайте своє питання офтальмологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: