Дакріоцистит у дітей і дорослих

Дакріоцистит у дітей і дорослих
Читати 10 хвилин | Опубліковано: 07 October 2020 | Перегляди 18041
Дакріоцистит у дорослих і дітей — це запалення слізного мішка, яке виникає через застій сліз у слізному мішку. Етіологія дакріоциститу зазвичай пов'язана з обструкцією носослізної протоки.

Захворювання викликає непрохідність слізного каналу у дорослих і дітей, що супроводжується болем, почервонінням та іншими симптомами.

Якщо забитий слізний канал, необхідно звернутися до офтальмолога. Запальні захворювання очей, зокрема дакріоцистит, погіршують зір і можуть призвести до запалення рогівки, склери, райдужної оболонки.

Що таке дакріоцистит?

Запалення слізних каналів називають дакріоцистит, який може бути вродженим і набутим. Природжений дакріоцистит виникає після народження через непрохідність клапана Хаснера, розташованого в носослізній протоціу. Також хвороба може бути діагностована у людей, старших за 40 років. Набутий дакріоцистит розвивається внаслідок вікових змін, системних порушень або травм.

За тривалістю розрізняють хронічний і гострий дакріоцистит. Хронічний дакріоцистит розвивається на тлі недолікованої гострої форми хвороби. Гострий дакріоцистит може бути спровокований такими збудниками, як золотистий або епідермальний стафілокок, гемолітичний стрептокок В, пневмокок, гемофільна або синьогнійна паличка.

Запалення слізних залоз можуть спровокувати:

 • травми та аномалії будови носової перегородки;
 • отоларингологічні захворювання (риніт, гіпертрофія носових раковин);
 • ендоскопічні або ендоназальні процедури;
 • новоутворення в носослізній області;
 • системні хвороби (червоний вовчак, саркоїдоз, гранулематоз Вегенера);
 • лікарські засоби.

Симптоми захворювань очей часто схожі між собою. Наприклад, дакріоцистит у немовлят можна сплутати з кон'юнктивітом. Встановленням діагнозу і лікуванням проблем з очима займається офтальмолог. За появи неприємних відчуттів в області очей звертайтеся по допомогу до лікаря.

Як зрозуміти, що не відкрився слізний канал у дитини?

Якщо не відкрився слізний канал у немовляти — це дакріоцистит, який діагностують у пологовому будинку. Застій сліз створює сприятливе середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів і утворення білкового сміття (дефектних білкових молекул, що містяться в клітинах). Слізний мішок запалюється, викликаючи характерну пухлину в нижньомедіальній частині очниці.

Симптоми закупорки слізних каналів:

 • припухлість, почервоніння і больові відчуття в області слізного мішка;
 • підвищення температури тіла;
 • водянисті виділення з очей;
 • наявність гною (абсцес).

Часто дакріоцистит протікає в легкій формі. Однак захворювання під дією багатьох чинників здатне швидко розвиватися і призводити до абсцесу (появи гною).

Які бувають симптоми дакріоциститу?

Симптоми дакріоциститу схожі з багатьма захворюваннями очей, зокрема з кон’юнктивітом. Обидва захворювання викликають набряклість і почервоніння в області очі, больовий синдром, сльозотечу. Відмінність полягає в тому, що:

 • часто кон'юнктивіт розвивається на обох очах, а дакріоцистит — на одному;
 • розвиток дакріоциститу може призводити до появи кон'юнктивіту (інфікування прозорої оболонки над білком очі).

Встановлювати діагноз повинен лікар. Ускладнення дакріоциститу можуть заподіювати серйозну шкоду здоров'ю людини та часто призводять до:

 • виникнення слізних свищів;
 • орбітального целюліту (інфікування очниці);
 • розвитку абсцесу головного мозку;
 • менінгіту;
 • тромбозу кавернозного синусу;
 • важкого синуситу;
 • втрати зору.

Ознаки хронічного дакріоциститу

Хронічний дакріоцистит у дорослих і дітей часто протікає з меншою кількістю симптомів, ніж за гострої форми. Симптоми хронічної форми хвороби включають:

 • високу температуру (жар);
 • больовий синдром і припухлість у зоні повіки;
 • сльозотеча.

У деяких людей хронічна форма захворювання може протікати без температури і гнійних виділень. Однак часто зберігається тривалий больовий ефект або дискомфорт у куточку ока.

Коли проявляється дакріоцистит?

Захворювання часто проявляється у немовлят відразу після народження (як правило, на 8-10 день). Причини дакріоциститу у новонароджених:

 • травми і патології носа;
 • наявність желатинозної пробки.

Для лікування хвороби використовують медикаментозну та антибактеріальну терапію, а також масаж. У разі ненастання поліпшень необхідно пробити слізний канал у немовляти за допомогою зонда. Як правило, процедуру проводять за призначенням дитячого лікаря-офтальмолога на 3-4 місяці життя дитини.

Що трапиться, якщо вчасно не почати лікування дакріоциститу?

Лікування дакріоциститу потрібно починати за появи перших симптомів, щоб не допустити розвитку ускладнень. Часто ускладнення після дакріоциститу розвиваються за відсутності своєчасного або належного лікування.

Запалення слізних каналів характеризується низькою захворюваністю і смертністю. Однак вроджений дакріоцистит може призвести до летального результату, найімовірніше в разі несвоєчасного лікування.

Як лікується дакріоцистит у дорослих і дітей?

Лікування дакріоциститу у дорослих і дітей проводить лікар-офтальмолог залежно від діагнозу. Але спочатку необхідно проконсультуватися з педіатром, якщо підозра на дакріоцистит є у дитини, і з терапевтом, якщо у дорослого. У чоловіків і жінок лікування дакріоциститу:

 • гострої форми зазвичай вимагає системної антибактеріальної терапії поряд з протизапальними препаратами;
 • хронічної — використання стероїдних очних крапель, щоб зменшити набряк, який може закупорювати слізні протоки. Капати краплі потрібно в кон'юнктивальний мішок ока.

У деяких важких випадках хронічного дакріоциститу для полегшення симптомів може знадобитися операція з розширення слізних проток (дакріоцисториностомія). Хірургічне втручання допустиме тільки за відсутності протипоказань. Дакріоцисториностомію не проводять за наявності захворювань, що не допускають застосування оперативних методів лікування.

Більшості людей з діагнозом дакріоцистит лікар рекомендує прикладати теплий компрес на зовнішню частину ока для полегшення симптомів хвороби, а також масаж очей за дакріоциститу. Без рецепта можна використовувати болезаспокійливі та протизапальні препарати для боротьби з болем або високою температурою. Також неприпустимо лікування дакріоциститу народними засобами, що може призвести до розвитку ускладнень. Як прочистити слізний канал у домашніх умовах за допомогою води або антисептика? Без дозволу лікаря не можна проводити процедури очищення або промивання запаленого ока.

Лікування хвороби у немовлят і маленьких дітей засновано на використанні антибіотиків, які іноді вводять внутрішньовенно. За наявності гною в ураженому оці буде необхідне хірургічне втручання. За своєчасного лікування у немовлят з рецидивними випадками гострого дакріоциститу слізних проток зазвичай діти переростають закупорку у віці від 9 до 12 місяців.

Лікарем-офтальмологом може бути призначений масаж очей немовляті, а також:

 • зондування ока (процедура, яка виконується за допомогою зонда і спрямована на відновлення функцій носослізного каналу);
 • бужування слізного каналу (видалення плівки, яка закриває просвіт слізного каналу і перешкоджає його нормальному функціонуванню).

Спалахи дакріоциститу можуть повторюватися у тих, у кого низький імунітет або діагностовані офтальмологічні хвороби хронічного характеру.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Дакріоцистит у дітей і дорослих
Лікар-офтальмолог. Вища категорія, доцент, кандидат медичних наук. Стаж роботи 20 років.

Задайте своє питання офтальмологу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Схожі статті: