Хірургічне видалення поліпів

Хірургічне видалення поліпів
Читати 7 хвилин | Опубліковано: 20 September 2021 | Перегляди 1463
Поліпи — це патологічні розростання на слизових оболонках внутрішніх органів. Незважаючи на те, що поліпи є доброякісними утвореннями, вони мають підвищений ризик переродження в злоякісні пухлини.

Види поліпів

Поліпи розрізняються за зовнішнім виглядом, розміром, розташуванням і внутрішньою будовою. Зовні поліпи можуть нагадувати наріст, випинання або гриб. Залежно від будови, розрізняють поліпи на ніжці та «сидячі» поліпи.

Поліпи можуть з'являтися в різних органах, що мають порожнину, зсередини вкриту слизовою оболонкою. За локалізацією розрізняють:

 • назальний поліп;
 • поліп піхви;
 • поліп шийки матки;
 • поліп ендометрію (слизової оболонки матки);
 • поліп жовчного міхура;
 • поліп товстого кишечника;
 • поліп прямої кишки;
 • поліп уретри;
 • поліп сечового міхура.

Поліпи травного і сечовидільного трактів виникають з епітеліальних клітин, що вистилають слизові оболонки кишечника, жовчного міхура, сечового міхура та уретри. Поліп матки утворюється з ендометрію — слизової оболонки матки, яка під дією жіночих статевих гормонів на початку кожного місячного циклу відділяється від поверхні матки та виходить з менструальною кров'ю.

Поліпи можуть бути одиничними та множинними. Залежно від внутрішньої будови, розрізняють наступні види поліпів:

 • запальний поліп (псевдополіпи, що виникає на тлі запалення в органі);
 • гіпертрофічний поліп (розростання нормальної, незміненої слизової оболонки);
 • фіброзний поліп (складається з клітин сполучної тканини);
 • аденоматозний поліп (неопластичний, розростання відбувається з видозмінених клітин слизової оболонки).

Запальні поліпи, як правило, виникають у товстому кишечнику на тлі хронічних запальних захворювань (хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту). Гіпертрофічні та фіброзні поліпи рідко перероджуються в злоякісні пухлини. Найвищий ризик малігнізації (злоякісного переродження) представляють аденоматозні (неопластичні) поліпи.

Причини виникнення поліпів

Єдиної причини виникнення поліпів не існує. Важливу роль у появі поліпів відіграє генетична схильність. Виникненню поліпів також сприяють часті запальні захворювання, травми, порушення гормонального фону (збій гормонів, що відповідають за розростання тканин), куріння.

Наслідки поліпів

Поліпи відносять до доброякісних передракових змін. Наслідком тривалого існування поліпів може стати їх переродження в злоякісну пухлину.

Розвиток поліпів рідко супроводжується появою будь-яких симптомів. У рідкісних випадках поліпи в матці можуть призводити до періодичних виділень з піхви поза періодом менструацій. Поліпи в задньому проході іноді супроводжуються мокнуттям в області ануса та анальним свербінням. Поліп уретри може перекрити тонкий сечовипускальний канал і призвести до порушень сечовиділення.

Проте в більшості випадків поліпи не провокують появу симптомів. Виявити наявність поліпів можна під час профілактичних оглядів. Жінкам необхідно проходити регулярні профілактичні огляди у гінеколога не рідше за один раз на рік. Виявити поліп піхви або цервікального каналу можна безпосередньо на прийомі під час гінекологічного огляду.

Чоловікам слід щорічно проходити огляд у уролога. У віці 50 років і чоловікам, і жінкам рекомендується пройти профілактичну колоноскопію (ендоскопічний огляд товстого кишечника) з метою виявлення новоутворень.

Незалежно від розташування, поліпи підлягають видаленню. Видалення поліпів проводиться з метою запобігання можливій ​​малігнізації.

Як проводиться видалення поліпів?

Лікування поліпів проводиться хірургічно і полягає в їх видаленні. Медикаментозні методи лікування поліпів (таблетки, вагінальні свічки та свічки від поліпів у задньому проході) малоефективні.

Профілактикою, діагностикою та лікуванням поліпів залежно від їх розташування займаються лікарі різних спеціальностей: гінекологи, урологи, проктологи, оториноларингологи, хірурги. У медичному центрі «ОН Клінік Харків» проводиться малоінвазивне видалення поліпів.

Малоінвазивні (мікрохірургічні) операції проводяться через природні отвори або невеликі розрізи на шкірі без формування відкритої операційної рани, завдяки чому в більшості випадків не вимагають наркозу і проходять під місцевою анестезією або седацією. Резекція (видалення) поліпів малоінвазивним шляхом здійснюється радіохвильовим методом, методами електрокоагуляції та лазерного висічення. Після малоінвазивного втручання не залишається післяопераційної рани або швів, тому мінімізується ризик інфекційних ускладнень.

Видалення поліпів сечового міхура відбуваються за допомогою цистоуретроскопії. Цистоуретроскопія — це оптичний прилад, що дозволяє оглянути слизову оболонку уретри та сечового міхура через сечовипускальний канал. Якщо під час обстеження було виявлено поліп, через тонке отвір у приладі вводиться прилад для коагуляції поліпа. Процедура займає близько 30 хвилин і проводиться під місцевим знеболенням.

Для виявлення і видалення поліпів товстого кишечника, прямої кишки та анального каналу проводять ендоскопічний огляд відділів кишечника: колоноскопію (огляд товстого кишечника), ректоскопію (огляд прямої кишки) та аноскопію (огляд анального каналу і нижньої третини прямої кишки). Видалення поліпів також відбувається через анальний отвір за допомогою ендоскопа і тонкого приладу для видалення поліпа. Лікуванням поліпів товстого кишечника та прямої кишки займаються проктологи.

Видаленням поліпів матки займаються гінекологи. Розрізняють декілька видів поліпів матки:

 • залозистий поліп ендометрію (з клітин залозистого епітелію);
 • фіброзний поліп (сполучнотканинний);
 • змішаний поліп (залозисто-фіброзний);
 • аденоматозний поліп (неопластичний);
 • плацентарний поліп (виникає з клітин плаценти у жінок, які раніше народжували).

Гістероскопія поліпа матки дозволяє виявити поліп цервікального каналу і ендометрію. За гістероскопії оптичний прилад (гістероскоп) вводиться в порожнину матки через піхву і дозволяє оглянути будову ендометрію. Процедура з видалення маткових поліпів називається гістерорезектоскопією. Гістерорезектоскопія займає не більше за годину і проводиться під внутрішньовенним наркозом.

Протипоказання до видалення поліпів

Більшість протипоказань до малоінвазивного видалення поліпів має тимчасовий характер: видаляти поліпи не можна під час вагітності, на тлі гострих інфекційних захворювань, за загострення хронічних хвороб, а також за наявності коагулопатії (порушення згортання крові).

Протипоказанням до видалення поліпів також служить множинний поліпоз (більше десяти поліпів в одній зоні). Множинні поліпи підлягають спостереженню.

Післяопераційний період видалення поліпів

Повне відновлення після видалення поліпів малоінвазивним методом займає не більше, ніж місяць. Уже в день проведення операції ви зможете відправитися додому. Протягом 1-3 днів після маніпуляції можливі помірні больові відчуття, для усунення яких лікар призначить знеболювальні препарати.

Протягом 2-3 тижнів після видалення поліпів (ендометрія, уретри, сечового міхура, прямої кишки) не можна купатися у відкритих водоймах, відвідувати сауну, лазню або басейн. Протягом післяопераційного періоду після видалення поліпів ендометрію, цервікального каналу або шийки матки не можна вести статеве життя. Відновлювальний період після видалення поліпів кишечника вимагає дотримання щадної дієти, яку призначить лікар.

Рейтинг статті:
0 з 5 на основі 0 оцінки
Хірургічне видалення поліпів
Лікар-хірург, уролог. Вища категорія. Досвід роботи 18 років.

Задайте своє питання хірургу
«ОН Клінік»

Інші статті на тему

Похожие статьи:

Коментарі

Арина 3 тижні тому
Во время последнего визита к гинекологу, у меня обнаружили полип в матке. Врач рекомендует удалить полип. Нужно ли вырезать полип матки, если он меня никак не беспокоит?
Відповісти
Удовиченко Андрей Григорьевич 3 тижні тому
Арина Арина
Показания к хирургическому удалению полипов матки зависят от многих факторов: вида, размера и количества полипов в матке, которые определяются врачом во время очного обследования. Так как последствием полипа в матке может стать его перерождение в рак эндометрия, полип рекомендуется удалить, независимо от наличия или отсутствия симптомов.
Дмитрий 3 тижні тому
В течение полугода периодически беспокоили жалобы на зуд в области заднего прохода. При осмотре проктолога был обнаружен анальный полип. Врач рекомендует вырезать полип радиоволновым методом. Можно ли попробовать избавиться от полипа с помощью мазей или свечей?
Відповісти
Удовиченко Андрей Григорьевич 3 тижні тому
Дмитрий Дмитрий
Убрать полип без операции с помощью лекарственных препаратов невозможно. Наличие симптомов, сопровождающих появление полипа в области ануса, является показанием к его оперативному удалению. Мази и свечи могут быть назначены лечащим врачом для того, чтобы временно устранить анальный зуд.
Кира 3 тижні тому
После операции по удалению полипа эндометрия врач назначил наблюдение и сказал, что полип может образоваться снова. Какие меры можно предпринять для профилактики появления новых полипов?
Відповісти
Удовиченко Андрей Григорьевич 3 тижні тому
Кира Кира
Путем хирургического лечения можно избавиться от полипа, но для профилактики появления новых образований необходимо повлиять на факторы риска полипообразования. Существенно менять образ жизни после удаления полипа в матке не требуется, тем не менее рекомендовано отказаться от курения, а также пройти диагностику и лечение воспалительных заболеваний репродуктивных органов. В зависимости от вида удаленного полипа (по результатам микроскопического исследования) лечащий врач также может рекомендовать коррекцию гормонального фона.
Татьяна 3 тижні тому
Через 3 дня мне предстоит удаление полипа прямой кишки. Нужно ли будет соблюдать диету после операции и какие продукты можно есть?
Відповісти
Удовиченко Андрей Григорьевич 3 тижні тому
Татьяна Татьяна
В течение 1-2 недель при удалении полипов необходимо соблюдать диету. С целью снижения химического и механического раздражающего действия на кишечник, рекомендуется исключить употребление грубой пищи (отрубей, термически необработанных груш), а также продуктов, усиливающих газообразование в кишечнике (алкоголя, газированных напитков, хлебобулочных изделий).
Женя 3 тижні тому
В течение полугода беспокоят жалобы на нарушения мочеиспускания и отклонение струи мочи. Как понять, могут ли мои симптомы быть связаны с полипом в мочеиспускательном канале?
Відповісти
Удовиченко Андрей Григорьевич 3 тижні тому
Женя Женя
Дизурия (нарушенное мочеиспускание) и отклонение струи мочи могут быть симптомами различных заболеваний. Для выяснения причины появления жалоб и исключения полипа уретры необходимо пройти обследование у врача-уролога и цистоуретроскопию. По результатам обследования врач сможет поставить диагноз и назначить правильное лечение.