Що таке жовчний міхур?
Жовчний міхур — це грушоподібний орган завдовжки 70-100 мм і завширшки близько 40 мм, що розташований у верхній правій частині живота (під печінкою). Середній об'єм жовчного міхура становить 30-50 мл, проте він може розтягуватися і збільшуватися в кілька разів порівняно з нормальним розміром (за патологій — до 300 мл).
Основними функціями жовчного міхура є зберігання та виділення жовчі. Жовч являє собою рідину, яка виробляється печінкою і використовується для перетравлення жирів, що містяться у спожитій їжі. Жовч в основному складається з білірубіну, холестерину та жовчних солей. Транспортування жовчі з жовчного міхура в кишечник здійснюється через жовчні шляхи (протоки).
Під час їди жовчний міхур скорочується, жовч надходить до дванадцятипалої кишки та змішується з їжею, яка перетравлюється в наступних відділах кишечника. Об'єм жовчного міхура періодично збільшується і зменшується залежно від наповнюваності жовчю та режиму харчування.
Що таке поліпи жовчного міхура?
Поставте своє питання Проктологу «ОН Клінік»
Поліпи жовчного міхура — це аномальні нарости, що виступають з внутрішньої слизової оболонки жовчного міхура. До ризику виникнення поліпів жовчного міхура схильні 4-7% дорослих людей. Близько 95% поліпів жовчного міхура є доброякісними (не раковими).
Які причини появи поліпів жовчного міхура?
Поширеними причинами утворення поліпів у жовчному міхурі є холестероз і холецистит. За холестерозу порушується жировий обмін, що призводить до відкладення холестерину на стінках жовчного міхура. Холецистит — це запалення жовчного міхура, яке є одним з ускладнень жовчнокам'яної хвороби. Фактори ризику виникнення поліпів жовчного міхура:
- холангіт (запалення жовчних проток);
- гепатит B;
- високий рівень холестерину;
- сімейний аденоматозний поліпоз (хвороба, спричинена генною мутацією, за якої в різних відділах шлунково-кишкового тракту виникають поліпи);
- синдром Пейтца-Егерса (спадкове захворювання, що супроводжується розвитком поліпів у шлунку, тонкій і товстій кишці, а також пігментацією шкіри та слизових оболонок);
- синдром Гарднера (спадкове захворювання, за якого утворюються сотні поліпів у товстому кишечнику, а також розвиваються доброякісні пухлини в кістках, шкірі та інших м'яких тканинах);
- вік понад 50 років.
Інші фактори, які можуть спричиняти захворювання жовчного міхура (наприклад, цукровий діабет або ожиріння), не призводять до підвищення ймовірності розвитку поліпозу. У деяких випадках неможливо встановити точні причини виникнення поліпів у жовчному міхурі.
Які бувають поліпи жовчного міхура?
Виділяють чотири основні різновиди поліпів жовчного міхура. Тип конкретного поліпа можна визначити тільки під час комплексної інструментальної діагностики.
Види поліпів жовчного міхура | |
Вид | Опис |
Псевдополіпи (холестеринові поліпи) | Складають від 60% до 90% всіх поліпів жовчного міхура. Є холестериновими відкладеннями. |
Запальні поліпи | 5-10% поліпів жовчного міхура є запальним. Вони рідко перевищують 10 мм у діаметрі і часто бувають множинними. |
Аденоміоматоз | Розростання слизової оболонки жовчного міхура, у якому у його стінках утворюються кісти. Новоутворення зазвичай локалізується на дні жовчного міхура як одиночного поліпа. |
Аденоми | Доброякісні (переважно поодинокі) пухлини, що складаються з клітин, що нагадують слизову оболонку жовчних шляхів. Розмір аденом у середньому становить 5-20 мм. |
Аденоміоматоз і аденоми належать до істинних поліпів жовчного міхура, тобто являють собою аномальні розростання клітин. Холестеринові та запальні поліпи жовчного міхура не є істинними розростаннями (це ускладнення інших патологічних станів).
Чи можуть поліпи жовчного міхура бути злоякісними?
Злоякісні поліпи — ще один вид новоутворень жовчного міхура. Найпоширенішим типом раку, що вражає внутрішні органи (в тому числі жовчний міхур), є аденокарцинома. Ризик виникнення аденокарциноми збільшується за паління, зловживання алкоголем, впливу токсинів на організм, ожиріння, наявності захворювання в родичів, а також після проходження курсів променевої терапії.
Як зрозуміти, що в мене поліпи в жовчному міхурі?
Поліпи в жовчному міхурі зазвичай не викликають симптомів і в більшості випадків виявляються випадково під час діагностики інших захворювань. Деякі поліпи, що утворюються в жовчному міхурі, можуть спричиняти високу температуру, нудоту, блювання або жовтяницю (симптоми виникають за закупорки однієї або декількох жовчних проток).
Чи болять поліпи жовчного міхура?
Біль за поліпів у жовчному міхурі виникає в рідкісних випадках (наприклад, коли блокування жовчної протоки призводить до розвитку запальних процесів). Під час проведення діагностики необхідно враховувати, що запалення жовчного міхура і супутні болі можуть спричинятися й іншими патологіями (зокрема, жовчнокам'яною хворобою).
Методи діагностики поліпів жовчного міхура
Перелік обстежень у разі підозри на розвиток поліпоз жовчного міхура визначається під час консультації гастроентеролога. Діагностика поліпів жовчного міхура:
- огляд;
- збір анамнезу;
- ультразвукова діагностика (за захворювань жовчного міхура проводять УЗД черевної порожнини).
Поліпи можуть доповнюватися жовчними каменями, тому під час проведення ультрасонографії важливо відрізнити камені від поліпів. Діаметр більшості наростів у жовчному міхурі становить менше одного сантиметра. Виявлення щільних поліпів, що мають діаметр понад 10 мм, може вказувати на наявність раку або підвищений ризик його розвитку.
Як лікують поліпи в жовчному міхурі?
Єдиним методом лікування поліпів жовчного міхура є холецистектомія (операція передбачає видалення жовчного міхура). Поліпи в жовчному міхурі з плином часу не зникають, а навпаки, можуть збільшуватися в розмірах і в кількості, тому позбутися їх без хірургічного втручання неможливо.
Кому показане хірургічне лікування поліпів жовчного міхура?
Основним показанням до хірургічного видалення поліпів є збільшення їхнього розміру (понад 10 мм). Рекомендується не відкладати хірургічне втручання, оскільки новоутворення, що ростуть, можуть виявитися злоякісними або з часом перетворитися на рак.
Інші показання до проведення операції з видалення поліпів у жовчному міхурі охоплюють жовчнокам'яну хворобу та первинний склерозуючий холангіт, що супроводжується вогнищевим запаленням, фіброзом і стриктурами жовчних проток. Рання операція є кращим методом терапії через вищу ймовірність лікування порівняно з хірургічним втручанням на запущеній стадії поліпозу.
Як підготуватися до операції при поліпозі жовчного міхура?
Перед хірургічним втручанням проводиться консультація терапевта. Підготовка до операції при поліпозі жовчного міхура також включає:
- лабораторні аналізи сечі та крові (клінічний, біохімічний, на ВІЛ, Covid, сифіліс, гепатит B і C, групу крові та резус-фактор, коагулограму);
- електрокардіограму;
- припинення вживання їжі та куріння з вечора напередодні операції;
- відмову від пиття (за дві години до операції).
Також необхідно надати лікарю інформацію про прийняті медикаменти для тимчасової корекції схем їх прийому. Зокрема, перед тим, як робити операцію з видалення поліпів у жовчному міхурі, слід завчасно припинити використання коагулянтів через підвищений ризик кровотеч.
Як проходить операція за поліпозу жовчного міхура?
Малоінвазивну операцію проводять з використанням лапароскопа (телескопічної трубки із системою лінз, камерою і джерелом світла), з'єднаного з монітором. Етапи видалення поліпів жовчного міхура лапароскопічним методом:
- Занурення пацієнта в наркоз.
- Введення в черевну порожнину газу (для відділення стінок живота від внутрішніх органів) і лапароскопа через невеликий прокол у ділянці пупка (близько двох-трьох сантиметрів).
- Огляд черевної порожнини.
- Встановлення додаткових портів по 0,5 см.
- Введення інструментів.
- Видалення жовчного міхура.
- Завантаження видаленого жовчного міхура в контейнер і його вилучення через пупковий порт.
- Видалення інструментів і газу з черевної порожнини.
Лапароскопія завершується накладанням швів і стерильної пов'язки. Тривалість операції становить близько двох годин. Аналогічна методика використовується під час проведення хірургічного лікування жовчнокам'яної хвороби.
Реабілітація після хірургічного лікування поліпів жовчного міхура
Пацієнт залишається в стаціонарі під лікарським наглядом протягом двох діб після операції. Побічні ефекти, які є поширеними післяопераційними симптомами, можуть включати поколювання і свербіж рани, підвищене газоутворення і здуття живота, діарею, закреп, нудоту, кислотний рефлюкс, біль у животі та жовтяницю. Реабілітація після хірургічного лікування поліпів жовчного міхура:
прийом нестероїдних протизапальних препаратів (за болю);
- періодична зміна пов'язок на післяопераційних ранах;
- щоденна рухова активність без інтенсивних фізичних навантажень;
- уникнення натискання на ділянку живота до загоєння ран;
- вживання їжі невеликими порціями.
Час відновлення після лапароскопічної холецистектомії становить близько двох тижнів. Консультація хірурга необхідна за температури вище 38 градусів, посилення болю, гнійних виділень або кровотеч з-під швів, постійної нудоти і блювання, темної сечі або світлого калу.
Чи можуть поліпи в жовчному міхурі пройти самостійно?
Поліпи в жовчному міхурі не можуть зникнути самостійно. Прийом медикаментів також не призводить до позбавлення від новоутворень у жовчному міхурі (поліпи не зменшуються і не розсмоктуються з плином часу).
Чи можна вилікувати поліпи жовчного міхура без операції?
Вилікувати поліпоз жовчного міхура без хірургічного втручання неможливо. Операція — це єдиний метод терапії, яким можна лікувати поліпи в жовчному міхурі.
Чим небезпечні поліпи в жовчному міхурі?
Одним з найнебезпечніших ускладнень поліпів у жовчному міхурі є рак. Також поліпи, що утворюються в жовчному міхурі, можуть призвести до виникнення болю в животі, жовчної коліки, холециститу, обструктивної жовтяниці або панкреатиту, тому рекомендується видалити виявлені новоутворення.
Дієта за поліпів у жовчному міхурі
Дієта є невід'ємним елементом терапії за проблем із жовчним міхуром. Одним з принципів складання раціону для підтримки нормального функціонування жовчного міхура за поліпозу є переорієнтація на вживання продуктів, які не перевантажують травну систему. Дієта за поліпів у жовчному міхурі:
- овочі;
- фрукти;
- цільнозернові продукти;
- нежирна птиця;
- риба, морепродукти;
- нетропічні рослинні олії (наприклад, оливкова або соняшникова);
- знежирені молочні продукти.
Харчування за поліпів жовчного міхура передбачає обмеження споживання солодощів (зокрема солодких напоїв), червоного м'яса, ковбасних виробів, жирних, смажених і копчених страв. Також необхідно відмовитися від консервованої їжі, напівфабрикатів, фастфуду та алкоголю.
Вкрай не рекомендується вживати продукти, що очищають жовчний міхур, без попередньої консультації з гастроентерологом. Наприклад, очищення жовчного міхура оливковою олією, травами або фруктовими соками може призвести до побічних ефектів у вигляді болю в животі, діареї, нудоти або блювання.
Після операції травна система продовжує функціонувати без жовчного міхура, при цьому жовч з печінки транспортується одразу в тонку кишку. Більшість людей, які перенесли холецистектомію, повертаються до своєї звичайної дієти через кілька тижнів.
Для підтримки нормальної роботи шлунково-кишкового тракту після холецистектомії слід скоротити розміри порцій і обсяг споживання жирної їжі. Здорове харчування включає щоденне вживання невеликої кількості пісного білка (наприклад, птиці), овочевих, фруктових страв і цільнозернових продуктів. За травних порушень (наприклад, діареї) рекомендується контролювати обсяг споживання клітковини, обмежити кофеїнові напої, солодку їжу та молокопродукти.
Профілактика поліпів у жовчному міхурі
Для запобігання поліпозу жовчного міхура слід проводити своєчасне лікування захворювань, що вражають органи травної системи. Інші методи профілактики поліпів у жовчному міхурі:
- дотримання здорової дієти;
- відмова від шкідливих звичок;
- підтримання нормального індексу маси тіла;
- регулярні фізичні вправи;
- контроль концентрації холестерину в крові.
За спадкової схильності до виникнення поліпозу жовчного міхура необхідно проходити щорічні обстеження. Діагностику проводять незалежно від наявності або відсутності будь-яких насторожувальних симптомів, характерних для проблем з жовчним міхуром.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Хірургія в ОН Клінік Харків Левада
Популярні питання
Медична наука не має у своєму розпорядженні методів лікування, що дають змогу гарантовано зупинити ріст поліпів жовчного міхура без операції. За невеликих розмірів поліпів (у межах кількох міліметрів), що не супроводжуються ускладненнями, гастроентеролог може обмежитися спостереженням за новоутвореннями. Якщо поліпи в жовчному міхурі ростуть, їх слід видалити.
У переважній більшості випадків поліпи жовчного міхура є доброякісними новоутвореннями. Тільки 5% поліпів можуть з часом перерости в рак жовчного міхура.
Ефективність і безпека застосування народних засобів для лікування поліпів жовчного міхура не доведена науковими дослідженнями. Наявність позитивних відгуків про використання народних засобів від поліпів у жовчному міхурі (наприклад, чистотілу) не є підставою для самолікування. Безконтрольне застосування рецептів народної медицини супроводжується підвищеним ризиком ускладнень поліпозу жовчного міхура.
За захворювань жовчного міхура (холецистопатії) може виникати раптовий гострий біль у верхній правій частині живота. Хворобливі відчуття в разі поліпів та інших патологій жовчного міхура також можуть поширюватися на верхню, середню частини живота, спину, праве плече або ділянку грудей. Особливість болю, спричиненого патологіями жовчного міхура, полягає в тому, що він не полегшується після дефекації, не залежить від рухової активності, а також від частоти та глибини дихання. Прийом їжі може збільшити інтенсивність больового синдрому.
Біль у жовчному міхурі може тривати від кількох хвилин до кількох годин. Для його полегшення можна спробувати прикласти теплий компрес до верхньої правої частини живота, випити м'ятний чай або прийняти препарат магнію для випорожнення жовчного міхура (за узгодженням з лікарем). Якщо біль не минає протягом двох-трьох годин, слід звернутися по медичну допомогу.
Середня швидкість росту поліпів жовчного міхура становить до двох міліметрів на рік. Ракові поліпи можуть рости швидше, ніж доброякісні новоутворення в жовчному міхурі, тому потребують регулярного спостереження. Доброякісні нарости найчастіше утворюються у великій кількості, а злоякісні поліпи в жовчному міхурі, як правило, є поодинокими.