Читати: 10 хв
Чому болить низ живота?

1. Що таке біль внизу живота?
2. Яким може бути біль внизу живота?
3. Які причини болю внизу живота?
4. Чому низ живота болить у жінок?
5. Чому болить низ живота у чоловіків?
6. Які причини болю в нижній лівій частині живота?
7. Які причини болю в нижній правій частині живота?
8. Чому болить низ живота та віддає в задній прохід?
9. Які причини болю внизу живота під час вагітності?
10. Чому болить низ живота після чи під час сексу?
11. Чому після підняття важких предметів болить низ живота?
12. Які причини болю внизу живота у дітей?
13. Коли слід звернутися до лікаря за болю внизу живота?
14. Які аналізи та дослідження призначають за болю внизу живота?
15. Як лікують біль внизу живота?
16. Що робити за болю внизу живота в домашніх умовах?
17. Чи можна запобігти болю внизу живота?
1
Що таке біль внизу живота?
Біль внизу живота — це больові відчуття в частині черевної порожнини під пупком. Болі також можуть віддавати в зону над лобком і таз.
2
Яким може бути біль внизу живота?
Біль у животі може бути гострим і хронічним. Гострі болі виникають раптово і, як правило, спричиняються травмами або інфекціями, хронічні — розвиваються поступово та зберігаються впродовж тривалого часу. За характером біль може бути ниючим, тягнучим, колючим, переймоподібним.
Поставте своє питання Гінекологу «ОН Клінік»
3
Які причини болю внизу живота?
У нижній частині живота розташовані органи шлунково-кишкового тракту (нижній відділ кишківника), сечовидільної (сечовий міхур, нирки, сечоводи) та статевої (яєчники, матка) систем, тому найчастіше біль у клубовій та надлобковій ділянці спричиняють їхні патології. Причини болю внизу живота:
- харчове отруєння;
- захворювання кишківника (ентерит, коліт, сигмоїдит, синдром подразненого кишківника, виразковий коліт, поліпи, пухлини, непрохідність кишківника);
- кишкові інфекції (дизентерія, ешерихіоз, кампілобактеріоз);
- глистова інвазія (амебіаз, балантидіаз);
- патології органів сечовивідної системи (цистит, пієлонефрит, уретрит, сечокам'яна хвороба);
- гінекологічні патології (запалення або новоутворення статевих органів, патології вагітності);
- чоловічі урологічні захворювання (простатит, водянка яєчка).
Чому болить низ живота?
Біль внизу живота може виникнути через зараження венеричними захворюваннями (хламідіозом, трихомоніазом, уреаплазмозом, гонореєю, сифілісом). Захворювання, що передаються статевим шляхом, супроводжуються патологічними виділеннями з піхви (у жінок) та уретри (у чоловіків), а також запаленням зовнішніх статевих органів (набряком, почервонінням, свербінням та печінням).
4
Чому низ живота болить у жінок?
У нижній частині живота розташовані жіночі репродуктивні органи. Боліти в зоні нижче пупка в жінок може під час фізіологічних змін (вагітності, овуляції, менструації, клімаксу) та патологій статевих органів. Гінекологічні причини болю внизу живота у жінок:
- запалення придатків матки (оофорит — запалення яєчників, сальпінгоофорит — запалення яєчників і маткових труб);
- кіста яєчників;
- новоутворення матки або її шийки (міома матки, рак шийки матки);
- ендометріоз (патологічне розростання клітин ендометрія за межі матки);
- опущення тазових органів (матки або сечового міхура внаслідок пологів, вікових змін, травм).
Регулярні тягнучі болі внизу живота у жінок можуть бути перед або під час менструації. Дисменорея (помірний біль внизу живота під час місячних) викликається гормональними змінами і скороченнями матки, що відторгає ендометрій. Якщо менструального болю раніше не було, а потім з'явився або змінилася тривалість і рясність місячних, необхідна консультація гінеколога.
Біль внизу живота в середині менструального циклу може вказувати на настання вагітності, зокрема й позаматкової. Важливо за підозри на вагітність пройти огляд у гінеколога, щоб переконатися в прикріпленні плодового яйця в порожнині матки.
Хворобливі відчуття внизу живота можуть виникнути на ранніх термінах вагітності внаслідок розтягнення стінок матки. Біль у нижній частині живота на пізніх термінах вагітності може бути пов’язаний з рухливістю плода і перебудовою тазових кісток.
5
Чому болить низ живота у чоловіків?
Біль внизу живота у чоловіків може бути спровокований низкою причин: урологічними захворюваннями, патологіями органів травлення або порушеннями кістково-м'язового апарату. Причини болю в животі нижче пупка у чоловіків:
- запальні захворювання органів сечостатевої системи (простатит, уретрит, цистит);
- аденома простати (патологічне розростання тканин передміхурової залози);
- сечокам'яна хвороба (наявність конкрементів у сечовому міхурі або нирках);
- статева інфекція;
- пахова грижа (пухлиноподібне випинання в паху);
- орхіт, епідидиміт (запальні захворювання яєчок);
- водянка яєчка.
Поява больових відчуттів у зоні лобка або таза свідчить про патологічний процес у малому тазу, тому чоловікові слід звернутися до уролога за консультацією. Уролог призначить обстеження (УЗД органів малого таза та лабораторні аналізи сечі й крові), щоб визначити причини болю та виявити патології.
6
Які причини болю в нижній лівій частині живота?
Біль внизу живота з одного боку може виникнути за патології одного з парних органів. Пієлонефрит (запалення нирки) може бути правостороннім або лівостороннім. Запальне захворювання придатків лівої матки являє собою лівосторонній аднексит.
Біль у нижній лівій частині живота часто пов'язаний з дивертикульозом (запаленням дивертикул — мішкоподібних випинань на стінці товстої кишки). Дивертикуліт розвивається внаслідок інфікування або розриву дивертикул.
7
Які причини болю в нижній правій частині живота?
Біль у нижній правій частині живота може бути пов'язаний з апендицитом — запаленням апендикса (червоподібного відростка сліпої кишки). Запалений апендикс може лопнути, поширюючи інфекцію на очеревину (перитоніт), що небезпечно для життя. За інтенсивного болю справа внизу живота необхідно звернутися по невідкладну швидку допомогу.
8
Чому болить низ живота та віддає в задній прохід?
Біль у нижній частині живота, який віддає в задній прохід, найчастіше свідчить про захворювання сечостатевої системи або проблеми з нижнім відділом кишечника. Причини тазового болю:
- фіброміалгія (розлад, що характеризується скелетно-м'язовим болем);
- пахова грижа (патологічне випинання очеревини в порожнину пахового каналу);
- простатит (запалення передміхурової залози);
- запалення органів сечостатевої системи (уретрит, цистит, кольпіт, цервіцит, сальпінгіт).
Причинами хронічного болю в нижній частині живота і тазовій зоні можуть бути захворювання нирок (хронічний пієлонефрит, гідронефроз, нефроптоз), стриктури сечоводів, захворювання сигмовидної і прямої кишки (мегасигма, розширення прямої кишки, геморой). Больові відчуття в тазу можуть свідчити про спайкові процеси в органах малого тазу (наприклад, у маткових трубах).
9
Які причини болю внизу живота під час вагітності?
Помірний тягнучий біль внизу живота, схожий на менструальний, може бути ранньою ознакою вагітності та з'являтися під час імплантації ембріона в матку. Біль внизу живота в першому триместрі зумовлений зростаючою маткою, яка може тиснути на сусідні органи (нирки, сечовий міхур, кишечник), і гормональною перебудовою в організмі. На пізніх термінах вагітності важкість у животі може виникнути через розвиток плода і його активне ворушіння, а також розходження тазових кісток.
Помірні больові відчуття в животі та попереку без супутніх симптомів (кров'янистих виділень, набряків, різкого болю) є нормою і потребують контролю та дотримання загальних рекомендацій гінеколога. Якщо під час виношування плода біль у животі інтенсивний або з'являються кров'янисті виділення, необхідно звернутися до лікаря для запобігання переривання вагітності та передчасних пологів.
10
Чому болить низ живота після чи під час сексу?
Біль внизу живота під час або після сексу (диспареунія) може мати тимчасовий характер і з'являтися з фізіологічних причин (наприклад, після першого статевого контакту, пологів, операцій на статевих органах). Також болісні відчуття після статевого акту можуть бути викликані патологіями в сечостатевій системі. Причини болю внизу живота після сексу:
- запалення та інфекційні захворювання статевих органів (вагініт, вульвовагініт, цервіцит, кандидоз);
- патології шийки матки (ерозія, дисплазія, рак шийки матки);
- новоутворення матки або яєчників (полікістоз яєчників, міома, поліпи матки);
- алергія на засоби для інтимної гігієни, вагінальні контрацептиви, лубриканти, латекс, секс-іграшки;
- гормональні порушення, що призводять до дисбактеріозу, недостатнього вироблення секрету та сухості піхви;
- запалення бартолінових залоз (парних органів, що знаходяться в присінку піхви і відповідають за секрет природної змазки);
- інфекції органів сечовидільної системи (наприклад, цистит, уретрит);
- ендометріоз (за розростання ендометрія за межами матки);
- статеві інфекції (викликають набряк і подразнення статевих органів).
Біль внизу живота у жінок після сексу може бути спричинений сухістю піхви в певні періоди менструального циклу (наприклад, за кілька днів перед місячними), через деякий час після переривання вагітності або під час клімаксу. У чоловіків переймоподібний біль внизу живота після статевого контакту може бути спровокований застоєм венозної крові в малому тазу (наприклад, після тривалого сексуального утримання).
11
Чому після підняття важких предметів болить низ живота?
Причиною болю внизу живота після підняття важких предметів найчастіше є перенапруження м'язів черевної стінки (через неправильну техніку підняття або надмірний вантаж). Також больові відчуття, які посилюються під час фізичних навантажень, можуть з'являтися на тлі порушень у роботі кістково-м'язового апарату (остеохондрозу, остеоартрозу, протрузії та міжхребцевої грижі).
12
Які причини болю внизу живота у дітей?
У немовлят на другому-третьому тижні життя можуть з'явитися коліки — спазмоподібні болі внизу живота, зумовлені формуванням шлункових ферментів і підвищеним газоутворенням у кишечнику. За кольок слід звернутися до педіатра за консультацією. Лікар дасть рекомендації, як допомогти малюкові в разі болісних відчуттів і за необхідності підбере ефективні засоби для виведення газів.
У дітей старшого віку біль внизу живота може з'явитися на тлі харчового отруєння, стресу (емоційного або інтелектуального перенапруження) або вказувати на патології органів черевної порожнини чи малого таза. Біль за кишкової або ротавірусної інфекції в дитини, як правило, супроводжується проносом, лихоманкою, нудотою і блюванням. При захворюваннях сечовидільної системи у дітей спостерігається зміна кольору і запаху сечі, в ній може бути присутній осад.
13
Коли слід звернутися до лікаря за болю внизу живота?
Постійний або часто повторюваний біль внизу живота вимагає з'ясування причини, тому необхідно звернутися до сімейного лікаря для діагностики. Він вислухає скарги, проведе огляд і за необхідності направить на консультацію лікаря вузької спеціалізації (гінеколога, уролога, гастроентеролога).
Звернутися до лікаря необхідно, якщо живіт твердий, напружений і болить під час дотику. Термінова медична допомога необхідна за болю внизу живота, який супроводжується наступними симптомами:
- нудотою і блюванням;
- наявністю крові в блювоті або випорожненнях;
- високою температурою (38°C і вище);
- матковою кровотечею;
- ознаками зневоднення або непритомністю.
Раптовий ріжучий біль внизу живота у жінок може вказувати на перекрут ніжки кісти яєчника або апоплексію (розрив яєчника) і потребує невідкладної медичної допомоги. Також термінове звернення до лікаря необхідне за гострого болю внизу живота під час вагітності.
14
Які аналізи та дослідження призначають за болю внизу живота?
За болю внизу живота призначаються аналізи та інструментальні дослідження для виявлення його причин. Насамперед лікар вислухає скарги та проведе візуальний і фізикальний огляди (пальпацію живота) для визначення точної локалізації та інтенсивності болю. Діагностика болю в нижній частині живота може включати:
- УЗД черевної порожнини (для виявлення патологій ШКТ);
- УЗД органів малого таза, нирок і сечового міхура (для оцінки стану органів сечостатевої системи);
- клінічний і біохімічний аналізи крові (для виявлення запалення, оцінки загального стану організму і функціональності внутрішніх органів);
- дослідження сечі на наявність запалення, інфекції та конкрементів у сечостатевій системі;
- копрограму та аналізи калу на дисбактеріоз і приховану кров;
- мазок на флору з уретри, піхви та цервікального каналу;
- аналіз (ПСА) на простатспецифічний антиген (для скринінгу гіперплазії та раку простати);
- аналізи на статеві інфекції.
В УЗД органів малого таза в жінок входить обстеження яєчників, матки та придатків, у чоловіків — насіннєвих пухирців і передміхурової залози. Ультразвукове дослідження черевної порожнини дає змогу оцінити стан шлунка, підшлункової залози, печінки, жовчного міхура і його проток. УЗ-діагностика дає змогу виявити патологічні зміни в органах і наявність новоутворень (кіст і пухлин).
За підозри на захворювання кишківника гастроентеролог може рекомендувати колоноскопію — ендоскопічне обстеження, яке дає змогу оглянути стінки органу на наявність змін і новоутворень. За тазового болю може знадобитися консультація проктолога.
За болю внизу живота жінкам важливо пройти гінекологічний огляд і кольпоскопію — інструментальне обстеження стінок піхви і шийки матки за допомогою оптичного приладу (кольпоскопа). Для виявлення/виключення передраку та раку шийки матки гінеколог призначить цитологічне дослідження (ПАП-тест).
15
Як лікують біль внизу живота?
Метод лікування болю внизу живота залежить від первинної патології та її походження. Біль внизу живота лікують медикаментозно або хірургічно.
Лікування болю внизу живота у жінок
У жінок болі внизу живота, спровоковані патологіями репродуктивної системи, лікує гінеколог. Лікар призначить терапію, враховуючи результати комплексної діагностики, репродуктивний вік та індивідуальні особливості пацієнтки, а також її плани на вагітність.
Лікування гінекологічних патологій | |
Патологія | Метод лікування |
Дисменорея (болючі місячні) | Дисменорея буває первинною (не пов'язана з патологіями статевих органів) та вторинною (обумовлена захворюваннями репродуктивної системи). Первинна дисменорея не потребує терапії, гінеколог може призначити знеболювальні препарати для прийому під час болю. Лікування вторинної дисменореї залежить від причин її виникнення та спрямоване на усунення захворювання, яке провокує хворобливі менструації. |
Запальні захворювання вульви та піхви (вульвіт, кольпіт, вульвовагініт) | Лікування залежить від причин запалення. При інфекції призначаються антибактеріальні препарати (з урахуванням збудника інфекції та її стійкості до антибіотиків за результатами аналізів). Медикаментозна терапія при кандидозному вульвіті може включати прийом антимікотичних препаратів та використання протизапальних засобів місцевого застосування (мазей, свічок чи таблеток). |
Ерозія шийки матки | Медикаментозна терапія призначається на ранніх стадіях і включає гормональні засоби та протизапальні препарати місцевого застосування (піхвові свічки або таблетки). Хірургічне лікування проводиться радіохвильовим або лазерним способом і передбачає висічення патологічно змінених клітин. |
Ендометріоз | Є гормонозалежною патологією, тому лікується за допомогою гормональної терапії (комбінованих оральних контрацептивів, внутрішньоматкової спіралі, агоністів, антагоністів гонадотропін-рилізинг-гормону). |
Міома матки | Медикаментозне лікування міоми включає прийом гормональних препаратів, які зупиняють зростання пухлини, сприяють її зменшенню та нормалізації вироблення статевих гормонів. При пухлини великого розміру або наявності супутніх захворювань проводиться хірургічна операція видалення міоми. |
Кіста яєчника | Може бути медикаментозним: включати прийом гормональних препаратів або використання внутрішньоматкових контрацептивів (гормональної спіралі). При кістах великого розміру проводиться цистектомія (видалення новоутворення). |
Жіночі венеричні захворювання | Лікуються за допомогою антибактеріальних препаратів, які призначаються після лабораторного аналізу виявлення збудника інфекції. |
Лікування болю внизу живота у чоловіків
Лікуванням захворювань сечостатевої системи у чоловіків займається уролог. Лікування патологій передміхурової залози (простатиту й аденоми простати) найчастіше медикаментозне. Терапія за простатиту передбачає прийом антибактеріальних, протизапальних і знеболювальних препаратів. У разі аденоми передміхурової залози уролог призначить засоби, які зупиняють патологічне розростання її тканин.
Лікування болю внизу живота за патологій шлунково-кишкового тракту
Болі внизу живота найчастіше спричиняються патологіями кишечника. Лікування патологій ШКТ може включати:
- антибіотики (за інфекцій);
- антипаразитарні препарати (за глистової інвазії);
- протизапальні засоби та кортикостероїди (для усунення запального процесу);
- препарати для нормалізації роботи травної системи (ферменти, ентеросорбенти, пробіотики);
- спазмолітики (для знеболювання і зняття спазму).
Лікування хвороб ШКТ включає дієту, яку гастроентеролог призначає індивідуально, з огляду на патологію та особливості організму. Також лікар може рекомендувати корекцію способу життя (наприклад, додати фізичні навантаження або відмовитися від шкідливих звичок).
Лікування болю внизу живота при захворюваннях сечовидільної системи
Лікування урологічних захворювань у чоловіків і жінок проводить уролог. У разі інфекцій сечовивідної системи терапія охоплює приймання антибактеріальних, протизапальних і знеболювальних препаратів.
За каменів у нирках і сечовому міхурі призначають засоби, які розчиняють і виводять конкременти з органів. Для видалення каменів великого розміру може знадобитися малоінвазивна хірургічна операція - ендоскопічне дроблення.
16
Що робити за болю внизу живота в домашніх умовах?
Полегшити біль внизу живота в домашніх умовах можна, якщо він не пов'язаний з будь-яким захворюванням, а спричинений уповільненим травленням, здуттям живота або менструацією. Насамперед необхідно скоригувати харчування: їжа має бути здоровою та легкозасвоюваною, також слід відмовитися від алкоголю і продуктів, що спричиняють бродіння в кишечнику і метеоризм (наприклад, бобових, дріжджової випічки, кондитерських виробів). Під час менструації можна приймати знеболювальні засоби за призначенням гінеколога.
Повторювані часті болі внизу живота потребують консультації лікаря, оскільки можуть вказувати на порушення в організмі. Також звернутися до лікаря необхідно в разі інтенсивного болю в нижній частині живота, який супроводжується іншими симптомами (нудотою, блювотою, лихоманкою, кров'янистими виділеннями у жінок).
17
Чи можна запобігти болю внизу живота?
Болю внизу живота не можна повністю запобігти, але можна знизити ризики розвитку урологічних і гінекологічних патологій, а також порушень травлення. Профілактика болю в нижній частині живота включає:
- регулярне і збалансоване харчування (виключення тривалих інтервалів між прийомами їжі, систематичних переїдань, вживання достатньої кількості поживних речовин і клітковини);
- здоровий спосіб життя (обмежене вживання алкоголю, кофеїновмісних напоїв, енергетиків, відмова від паління і шкідливої їжі — фастфуду, смаженого, копченого);
- своєчасне лікування інфекцій кишківника та сечостатевої системи;
- використання засобів бар'єрної контрацепції з новим статевим партнером (щоб уникнути зараження ЗПСШ);
- підтримання фізичної активності та маси тіла в межах фізіологічної норми.
У профілактичних цілях важливо щорічно проводити огляди гастроентерологом і здавати біохімічний аналіз крові для оцінки функціонування внутрішніх органів. Жінкам необхідно проходити гінекологічне обстеження не рідше, ніж один раз на рік, щоб не допускати розвитку патологій репродуктивної системи та їх ускладнень. Чоловікам рекомендується щорічно відвідувати планові огляди уролога.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гінекологія в ОН Клінік Харків Палац Спорту


ОН Клінік Харків Палац Спорту
пр. Героїв Харкова, 257
м. Палац Спорту
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 18:00
Сб: 8:00 - 17:00
Нд: 9:00 - 14:00