Logo
0 800 30 11 77

Що таке остеоартроз і як його лікувати?

Що таке остеоартроз і як його лікувати?
Читати 14 хвилин | Створено: 10 червня 2024 | Оновлено: 10 червня 2024 | 132 132
У понад 500 мільйонів людей у світі діагностовано остеоартроз. Найчастіше захворювання вражає колінні, тазостегнові та плечові суглоби. Вік більшості пацієнтів (близько 73%) перевищує 55 років.

Що таке артроз?

Артроз — хронічне захворювання суглобів, що супроводжується їхньою деформацією та обмеженням рухливості. Дегенеративні зміни мають незворотний характер. Вони відбуваються внаслідок зносу хрящової тканини, яка покриває краї кісток, що входять у суглобове зчленування.

Що таке остеоартроз?

Поставте своє питання Травматологу
«ОН Клінік»

У Міжнародному класифікаторі хвороб десятого перегляду (МКХ-10) остеоартроз використовується як синонім до терміна «артроз». У медичній літературі слова «артроз» і «остеоартроз» є взаємозамінними поняттями та позначають захворювання, що характеризується дегенеративно-дистрофічними змінами в суглобах.

Остеоартроз

Остеоартроз

Яка різниця між остеоартритом та остеоартрозом?

Різниці між остеоартритом та остеоартрозом не існує. Обидва терміни використовуються Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) для опису дегенеративної патології суглобів, що характеризується руйнуванням суглобового хряща.

Однак остеоартрит слід відрізняти від артриту. На відміну від остеоартриту (остеоартрозу або артрозу), який пов'язаний з деформацією суглоба, артрит є запальним захворюванням.

Як зрозуміти, що в мене остеоартроз?

Першим симптомом деформувального остеоартрозу є біль в уражених суглобах. Виразність больових відчуттів зазвичай посилюється під час фізичного навантаження. Інші симптоми остеоартрозу:

 • обмежена рухливість суглобів;
 • ослаблення м'язів у зоні ураження;
 • відчуття нестабільності та слабкості в суглобах;
 • хрускіт і клацання під час руху (крепітація);
 • поява кісткових розростань (остеофітів) і деформація суглобів.

За остеоартрозу можлива ранкова скутість в ураженому суглобі, яка зазвичай минає протягом півгодини після початку активних рухів. У міру прогресу захворювання скутість у суглобах з'являється не тільки після тривалого нічного сну, а й впродовж дня після тривалого перебування людини в одній позі.

Які причини остеоартрозу?

До дегенеративних змін у суглобах найчастіше схильні люди, старші за 45 років, оскільки з віком хрящові тканини втрачають еластичність і здатність до відновлення. Інші причини остеоартрозу:

 • генетична схильність до захворювання;
 • вроджені захворювання суглобів (множинний екзостоз, дисплазія, клишоногість, ахондроплазія);
 • дефіцит вітамінів і мінералів в організмі через незбалансоване харчування;
 • надмірна вага;
 • часті переохолодження;
 • артрит;
 • ендокринні патології (цукровий діабет, тиреотоксикоз, гіпертиреоз);
 • аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, псоріаз);
 • підвищена ламкість кісток (остеопороз);
 • інфекційне захворювання кісткової тканини (остеомієліт).

Порушення функції суглобів можливе після травм і хірургічних операцій. Ненормовані фізичні навантаження також можуть сприяти розвитку остеоартрозу.

Види остеоартрозу

Дегенеративні зміни в суглобах можуть бути первинними чи вторинними. Первинний остеоартроз спричинений природним зносом суглобового хряща, а вторинний остеоартроз є наслідком травм або інших захворювань.

Види остеоартрозу залежно від локалізації

Назва

Характеристика

Остеоартроз хребта (вертебральний артроз)

Супроводжується витонченням хрящів міжхребцевих дисків та зменшенням відстані між хребцями. Остеоартроз хребта найчастіше вражає шийний та поперековий відділи. Патологічний процес у шиї характеризується болем, що поширюється на плечі та руки. Людина зазнає труднощів при поворотах і нахилах голови. При остеоартрозі поперекового відділу хребта ускладнені повороти та нахили тулуба, а біль віддає у сідниці.

Остеоартроз щелепного суглоба

Локалізується в зчленуванні нижньощелепної ямки скроневої кістки та головки нижньощелепної кістки. Супроводжується болем при жуванні, відкриванні та закриванні рота. Може призводити до втрати здатності розмовляти та їсти.

Остеоартроз кульшового суглоба (коксартроз)

Пов'язаний зі зносом хряща, який покриває поверхню вертлужної западини тазу та головки стегнової кістки. Може викликати кульгавість та нерухомість нижньої кінцівки.

Остеоартроз гомілковостопного суглоба (крузартроз)

Характеризується ураженням зчленування великогомілкової, малогомілкової та таранної кісток гомілки. Часто призводить до погіршення рухливості стопи, ускладнюючи процес її згинання та розгинання.

Остеоартроз стоп

Артроз нижніх кінцівок найчастіше локалізується у плюснефаланговому суглобі великого пальця. Супроводжується утворенням остеофітів на пальцях та появою болю, що посилюється при ходьбі. Людина відчуває гострий дискомфорт під час перебування у взутті (особливо у закритому та тісному).

Остеоартроз колінного суглоба (гонартроз)

Вражає хрящову тканину, що покриває частину великогомілкової та стегнової кісток у зоні коліна. При деформуючому остеоартрозі (ДОА) колінний суглоб втрачає здатність виконувати амортизаційну функцію. Наслідком остеоартрозу колін є зростання навантаження на хребет, через що може статися його викривлення. У пацієнтів із ДОА колінних суглобів часто діагностують сколіоз (S-подібне викривлення хребта).

Остеоартроз ліктьового суглоба

Поширюється на зчленування головок плечової, променевої та ліктьової кісток. Супроводжується утворенням хворобливого остеофіту на лікті розміром із перепелине яйце.

Остеоартроз плечового суглоба (періартроз)

Часто супроводжується вторинним запаленням у тканинах, розташованих навколо плечового суглоба. Патологічний процес охоплює сухожилля, зв'язки, суглобову капсулу та ротаторні м'язи. Наслідком захворювання стає втрата пацієнтом здатності прокручувати верхню кінцівку у плечі.

Остеоартроз кистей та пальців рук

Розрізняють вузловий артроз пальців рук та ріартроз. При вузловій патології деформуються міжфалангові суглоби, у результаті пальцях з'являються кісткові вузликові освіти (вузлики Гебердена). Ріартроз вражає основу великого пальця, зокрема зап'ястково-п'ястковий та п'ястково-фаланговий суглоби.

За ступенем поширення артроз буває локалізованим і генералізованим. Локалізований вражає один (моноартроз) або два-чотири суглоби в одній частині тіла (олігоартроз). Генералізована форма захворювання охоплює щонайменше п'ять суглобів у різних анатомічних областях і називається поліостеоартрозом.

Ступені (стадії) остеоартрозу

Остеоартроз прогресує поступово та проходить у своєму розвитку чотири послідовні стадії. Кожна з них характеризується певними кістково-деструктивними змінами та специфічним набором симптомів.

Стадії (ступеня) остеоартрозу

Назва

Характеристика

Остеоартроз 1 ступеня

Супроводжується зниженням вироблення синовіальної рідини, що служить природним змазкою для суглобів. Живлення кістково-хрящових структур погіршується, пацієнт починає відчувати легкий біль у зоні ураження після фізичного навантаження та скутість після нічного сну. Деформація колінного та інших суглобів при остеоартрозі першого ступеня не візуалізується.

Остеоартроз 2 ступеня

Характеризується появою хрускоту в суглобах під час руху. Інтенсивність больового синдрому під час фізичних навантажень наростає, біль вщухає тільки після тривалого відпочинку. Суглобова щілина при деформувальному артрозі другого ступеня зменшується в розмірах у два-три рази. 

Остеоартроз 3 ступеня

Відрізняється значним стоншенням суглобового хряща та практично повним руйнуванням суглоба. У місці ураження є велика кількість остеофітів. Рухливість суглоба обмежена більш ніж наполовину.

Остеоартроз 4 ступеня

Характеризується повною відсутністю суглобової щілини. Через артрозні зміни пацієнт може здійснювати тільки пасивні коливальні рухи. Біль у зоні ураження має постійний характер і не минає навіть після відпочинку. 

Патологічне зрощення кісток, що утворюють суглоб, називається анкілозом. Він призводить до повного знерухомлення (контрактури) суглобового зчленування.

Який лікар лікує остеоартроз?

Остеоартроз лікує лікар-ревматолог або травматолог-ортопед. Ревматолог може вести пацієнта на ранній стадії захворювання та контролювати медикаментозне лікування. До травматолога доцільно звертатися за наявності ознак деформації та руйнування суглоба, що потребують проведення масажу, фізіотерапії або хірургічного втручання.

Методи діагностики остеоартрозу

На первинній консультації ортопед-травматолог вивчає індивідуальний і сімейний анамнези пацієнта, аналізує його скарги та проводить фізикальний огляд зони ураження. Лікар оцінює ступінь рухливості суглоба та фіксує візуальні ознаки його деформації.

Для встановлення стадії остеоартрозу та формулювання діагнозу травматолог може направити пацієнта на інструментальну діагностику. Для візуалізації звуження суглобової щілини, остеофітів, потовщення кісткової тканини під суглобовим хрящем (субхондрального склерозу) призначають рентген суглоба за остеоартрозу.

Визначити товщину суглобового хряща, нерівності та дефекти на його поверхні дає змогу УЗД суглоба. За допомогою ультразвукової діагностики можна детально вивчити стан синовіальної оболонки, виявити її потовщення та наявність випоту (рідини) в суглобі, що свідчить про розвиток запалення (синовіту).

Для діагностики остеоартрозу можуть знадобитися лабораторні аналізи. Виявити ознаки запалення в організмі дає змогу загальний аналіз крові. Виключити ревматоїдний артрит, що має схожі симптоми, допомагає тест на ревматоїдний фактор. Для виключення системного червоного вовчака, що часто вражає суглоби, може знадобитися аналіз на антинуклеарні антитіла. Підтвердити або спростувати наявність інфекції в суглобі дає змогу аналіз синовіальної рідини, взятої шляхом пункції з суглобового зчленування.

Як лікують остеоартроз?

Протокол лікування остеоартрозу складається індивідуально для кожного пацієнта залежно від стадії захворювання. За остеоартрозу першого та другого ступенів призначають фармакологічне лікування, завдання якого — зупинити деформацію і руйнування суглобового хряща, а також усунути больовий синдром. Препарати, що використовуються для лікування остеоартрозу:

 • нестероїдні протизапальні засоби — знижують інтенсивність болю й усувають набряклість тканин у зоні ураження;
 • хондропротектори — покращують живлення і стимулюють регенерацію (відновлення) суглобового хряща;
 • міорелаксанти — розслаблюють спазмовані навколосуглобові м'язи;
 • кортикостероїди — запобігають прогресу супутнього запального процесу в суглобі (за його наявності).

Крім медикаментозного лікування, на ранніх стадіях остеоартрозу показана дієта. Рекомендується включати в раціон продукти, багаті антиоксидантами (фрукти, овочі), омега-3 жирними кислотами (горіхи, насіння), вітаміном D і кальцієм (рибу, молочні продукти, листові зелені овочі). Споживання їжі, що сприяє розвитку запальних процесів в організмі (солодощів, здоби, фастфуду, жирних страв), слід обмежити. У пацієнтів з надмірною вагою медикаментозне лікування остеоартрозу має супроводжуватися дієтою, спрямованою на зниження маси тіла.

Для зупинки руйнування суглобового хряща часто використовують ударно-хвильову терапію в травматології. Методика передбачає вплив на уражені ділянки тіла ударними хвилями високої інтенсивності, які сприяють активації клітин, відповідальних за регенерацію кістково-хрящових тканин. Після курсу УХТ при остеоартрозі другого та третього ступенів часто спостерігається поліпшення рухливості суглобів і зменшення крепітації. Ударно-хвильова терапія блокує больові сигнали та підсилює кровообіг в уражених тканинах, допомагаючи усунути больовий синдром.

Підтримці нормальної рухливості суглобів у домашніх умовах сприяє щоденна лікувальна фізкультура. Для зняття напруги та набряклості в навколосуглобових м'язах може застосовуватися масаж.

На третій і четвертій стадіях остеоартрозу консервативні способи лікування в більшості випадків неефективні. За повного анкілозу та вираженої контрактури лікар може рекомендувати ендопротезування — заміну зруйнованого суглоба штучним протезом.

Чи можна повністю вилікувати остеоартроз?

Деформувальний остеоартроз — хронічне захворювання, яке характеризується поступовим руйнуванням суглобів і дегенерацією хрящової тканини. Не існує методу, який би дозволив повністю відновити пошкоджений суглоб. Консервативне лікування допомагає зупинити прогрес захворювання і полегшити симптоми, поліпшивши якість життя пацієнта.

Можливі ускладнення остеоартрозу

У пацієнтів з артрозом спостерігається підвищений ризик внутрішньосуглобових переломів. Також патологія може призводити до розривів зв'язок, які з'єднують кістки в суглобових зчленуваннях і забезпечують їхню стабільність. Інші можливі наслідки остеоартрозу:

 • остеопороз;
 • артрит;
 • омертвіння кісток, що входять у суглобове зчленування (остеонекроз);
 • запальний процес у м'язах (міозит);
 • крововилив усередині суглоба (гемартроз);
 • запалення сухожиль (тендиніт);
 • безсоння через хронічний больовий синдром;
 • депресивний і тривожний розлади на фоні поганого фізичного самопочуття;
 • збільшення ваги у зв'язку з обмеженою рухливістю.

За порушення функції хребта третього та четвертого ступенів та ураження великих суглобів (колінних і тазостегнових) людина може втратити здатність самостійно пересуватися. У результаті пацієнту може бути присвоєно інвалідність.

Профілактика остеоартрозу

Регулярні фізичні вправи (спортивна ходьба, плавання, аеробіка, їзда на велосипеді) загальною тривалістю до 150 хвилин на тиждень дають змогу підтримувати в нормі рухливість суглобових зчленувань і знижують ризик розвитку остеоартрозу. Інші методи, що дають змогу зберегти здоров'я суглобів:

 • збалансоване харчування, що забезпечує надходження в організм усіх вітамінів і мінералів;
 • уникнення травм і ненормованих фізичних навантажень;
 • контроль постави (положення тіла) під час ходьби, сидіння, підняття важких предметів;
 • відмова від шкідливих звичок (куріння, зловживання алкоголем).

Для запобігання надмірному навантаженню на суглобові зчленування та швидкому їхньому зносу слід контролювати вагу. Людям з надмірною масою тіла рекомендується вести активний спосіб життя та внести корективи в раціон для схуднення.

У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.

Травматологія в ОН Клінік Миколаїв

Що таке остеоартроз і як його лікувати? - Ващенко Сергій Олександрович
Ващенко Сергій Олександрович
ОН Клінік Миколаїв
вул. Велика Морська, 74/3
Графік роботи:
Пн - Пт: 8:00 - 19:30
Сб - Нд: 8:00 - 18:00

Популярні питання

1. Яка група інвалідності при артрозі?

Група інвалідності при артрозі залежить від стадії захворювання. Першу групу можуть отримати пацієнти з повним анкілозом і різко вираженою контрактурою великих суглобів верхніх і нижніх кінцівок у функціонально невигідному положенні за неможливості ендопротезування. Через знерухомлення суглобів людина втрачає здатність до фізичної праці та самообслуговування. Зазначена симптоматика відповідає остеоартрозу третього-четвертого ступенів.

Другу групу може бути присвоєно за анкілозу або різко вираженої контрактури одного тазостегнового суглоба з помірним порушенням функції другого тазостегнового суглоба. Також інвалідність другої групи можуть отримати люди з ампутацією однієї кінцівки до рівня стегна за наявності на другій кінцівці деформувального артрозу кульшового суглоба першого-другого ступенів, фіброзного анкілозу та помірної контрактури колінного або гомілковостопного суглобів другого ступеня. 

Третю групу інвалідності присвоюють пацієнтам заі анкілозу або вираженої контрактури трьох пальців кисті (включно з великим) у функціонально невигідному положенні. До інвалідів третьої групи можуть бути зараховані люди з контрактурою або анкілозом двох або одного гомілковостопного суглоба з розташуванням стопи у функціонально невигідному положенні. Також третю групу можна отримати в разі анкілозу або різко вираженої контрактури плечового або ліктьового суглобів у функціонально невигідному положенні.

2. Чим лікувати суглоби?

Лікування суглобів підбирається залежно від типу патологічного процесу. Лікувати запалення в суглобах можна за допомогою кортикостероїдів і нестероїдних протизапальних засобів. Для запобігання руйнуванню суглобової пластини можуть використовуватися хондропротектори. За приєднання бактеріальної інфекції до зони ураження призначають антибіотики. Активізувати кровообіг і поліпшити живлення суглоба та навколосуглобових тканин здатні ударно-хвильова терапія, легка гімнастика та масажі.

3. Як зупинити остеоартроз?

Зупинити розвиток остеоартрозу можна на перших двох стадіях захворювання за своєчасно розпочатого лікування. Блокувати прогрес дистрофічних змін у суглобі, зняти біль і запалення допомагають лікарські препарати (хондропротектори, нестероїдні протизапальні засоби, кортикостероїди) і фізіотерапія (лікувальна фізкультура, масаж, ударно-хвильова терапія).

4. Як полегшити життя з остеоартрозом?

Людям, у яких діагностовано остеоартроз, слід уникати надмірного навантаження на суглоби. Рекомендується відмовитися від роботи та хобі, що супроводжуються тривалим перебуванням на ногах і вимагають підняття важких предметів. Впродовж дня необхідно робити кілька перерв на відпочинок.

Для забезпечення комфорту потрібно реорганізувати житловий простір. На підлогу краще покласти нековзкі килимки, здатні запобігти падінню під час пересування будинком. У ванній і вбиральні доцільно встановити поручні для додаткової підтримки, а в душовій кабіні — сидіння. На кухню та у вітальню необхідно придбати стільці та крісла з підлокітниками і високими спинками.

Щоб уникнути перевантаження колінних суглобів за остеоартриту, висота спального місця має становити 45-50 см, даючи змогу людині в положенні сидячи зігнути ноги в колінах під прямим кутом. Часто використовувані предмети слід тримати в легкодоступних місцях, унеможлививши необхідність нахилятися донизу або тягнутися вгору в спробах дістати їх.

Для зменшення болю та додаткової підтримки суглобів можна використовувати бандажі. Правильно розподілити навантаження на опорно-руховий апарат під час ходьби й уникнути втоми допоможе носіння ортопедичних устілок.

Для підтримки рухливості суглобів і зміцнення навколишніх м'язів рекомендується щодня виконувати легку лікувальну гімнастику. Забезпечити кістково-хрящові структури необхідними вітамінами та мінералами дасть змогу насичення раціону кисломолочними продуктами, свіжими фруктами й овочами, горіхами та насінням.

5. Чим лікувати артроз?

Лікування артрозу може супроводжуватися прийомом фармакологічних препаратів. Для зняття болю призначають нестероїдні протизапальні засоби та анальгетики комплексного (таблетки) та місцевого (мазі, креми) впливу. Для захисту хрящової пластини від подальшого руйнування можуть застосовуватися хондропротектори. Швидко усунути запалення, що виникло у вогнищі ураження, допомагають кортикостероїди в таблетках та ін'єкціях. Поліпшенню рухливості суглобів, зняттю набряклості та зменшенню болю сприяють ударно-хвильова терапія, лікувальна фізкультура та масаж.

Рейтинг статті:
5 з 5 на основі 1 оцінки
Що таке остеоартроз і як його лікувати?
Лікар ортопед-травматолог.
Що таке остеоартроз і як його лікувати?
Лікар ортопед-травматолог.

Інші статті на тему

Схожі статті:

Коментарі

Тамара 3 дні тому
Добрий день! Звернулася до травматолога з болем у пальцях рук. З'ясувалося, що деякі пальці деформовані через вузлики Гебердена. Що вони собою являють і як їх лікувати?
Відповісти
Здрастуйте! Вузлики Гебердена — кісткові нарости (остеофіти) на дистальних міжфалангових суглобах, розташованих ближче до кінчиків пальців. У разі невеликих вузлів призначається медикаментозна терапія для усунення болю, а також накладення шин для стабілізації суглобів. У разі великого ураження і знерухомлення суглобового зчленування може бути рекомендована хірургічна операція.
Людмила 4 дні тому
Доброго дня. За підсумками рентгенографії мені поставили діагноз «дегенеративні зміни дуговідросткових суглобів». Що він означає? Дякую.
Відповісти
Добрий день! Дегенеративні зміни дуговідросткових (фасеткових) суглобів є рентгенологічною ознакою остеоартрозу хребта. Фасеточні суглоби розташовані між хребцями, забезпечуючи стабільність і рухливість хребетного стовпа.
Записатись на прийом
Заповніть форму, і ми зв'яжемося з Вами у найближчий час
Натискаючи на кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку даних, та погоджуєтеся з умовами угоди
Перевищено ліміт запитів. Спробуйте через 5 хв.

Не пропустіть оновлення від нас!

Обмінюємо email на корисну інформацію про ваше здоров’я. Нас читають понад 100 000 користувачів щомісяця. Приєднуйтесь і ви!
Підписуйтесь на наші соцмережі та вигравайте 1000 грн