Що таке ротавірус?
Ротавірус (rotavirus, кишковий грип) — це заразна шлунково-кишкова інфекція, що спричиняє запалення шлунка та кишківника (гастроентерит). Ротавірус часто проявляється важкими формами блювання та проносу, які можуть призвести до зневоднення організму.
Як передається ротавірус?
Поставте своє питання Гастроентерологу «ОН Клінік»
Ротавірус передається через контакт з фекаліями, які потрапляють у ротову порожнину через недотримання правил гігієни (фекально-оральний механізм передачі інфекції). Фактори ризику зараження кишковим грипом:
- контакти з предметами, на поверхнях яких присутній вірус (наприклад, кишковий грип може передаватися через іграшки або столові прилади);
- зміна підгузків;
- недостатньо часте та ретельне миття рук (ротавірус є однією з хвороб брудних рук у дітей і дорослих);
- вживання заражених продуктів і напоїв;
- регулярне відвідування дитячого садка, школи або лікарні;
- ослаблена імунна система.
Ротавірус виявляють у випорожненнях інфікованої людини за два дні до появи симптомів, і він може залишатися в калі до 10 діб після їх зникнення. У деяких країнах щорічний сплеск захворюваності спостерігається в період з грудня по травень, проте ризик зараження ротавірусом залишається високим у будь-яку пору року.
Види ротавірусної інфекції
Існує 10 різних видів ротавірусу, які позначаються літерами від A до J. Найпоширенішим є ротавірус типу A — це основний ротавірусний патоген, який виявляють у людей і тварин. Ротавіруси груп B і C становлять менший, але значний відсоток випадків зараження.
Які симптоми ротавірусу у дорослих?
Інкубаційний період ротавірусу в середньому становить від одного до трьох днів. Симптоми ротавірусної інфекції у дорослих:
- водяниста діарея, блювання та температура (висока температура за ротавірусу спостерігається в кожного третього пацієнта);
- спазми та біль у животі;
- втрата апетиту;
- занепад сил.
У дорослих ротавірус може протікати в легкій або безсимптомній формах. Основною причиною ускладнень кишкового грипу є швидка втрата рідини організмом.
Які симптоми ротавірусу в дітей?
Деякі прояви ротавірусу у дітей і дорослих можуть збігатися (наприклад, нудота, блювання, пронос і висока температура). Додаткові симптоми ротавірусу в дітей включають:
- апатію;
- дратівливість;
- сонливість;
- занепокоєння;
- зменшення сечовипускання (аж до його припинення);
- сухість у роті;
- сильну спрагу;
- запаморочення;
- прохолодну, суху шкіру;
- переднепритомний стан;
- плач з невеликою кількістю сліз або без них (одна з ознак ротавірусу в немовлят).
Симптоматика ротавірусу в немовлят і старших дітей може вказувати на зневоднення, основними причинами якого є тривала діарея та блювання. За зневоднення (незалежно від віку дитини), а також високої температури, проносу і блювоти, які не минають протягом доби, потрібна невідкладна консультація дитячого гастроентеролога.
Як відрізнити ротавірус від отруєння?
Щоб відрізнити ротавірус від отруєння, слід проаналізувати час появи основних симптомів. За харчового отруєння діарея та блювання, які можуть доповнюватися підвищенням температури, виникають у середньому через три-шість годин після вживання їжі та минають у міру виведення вмісту шлунково-кишкового тракту з організму. Ротавірусна інфекція, як правило, розвивається повільніше та проявляється не раніше, ніж через 24 години після зараження. Симптоми ротавірусу в дитини або дорослого можуть не зникати впродовж трьох-п'яти днів або довше.
Як діагностують ротавірус?
При виникненні симптомів кишкового грипу слід записатися на консультацію гастроентеролога. Діагностика ротавірусу включає:
- огляд;
- збір анамнезу;
- аналіз калу на ротавірус;
- лабораторні дослідження крові.
Диференціальна діагностика ротавірусу дає змогу виключити синдром подразненого кишківника, запалення (наприклад, апендицит або коліт), непрохідність та ішемію кишківника, мальабсорбцію (порушення засвоєння поживних речовин), також целіакію (непереносимість глютену). Після проведення огляду та обстежень лікар за необхідності направить пацієнта на консультацію інших вузькопрофільних фахівців (наприклад, на прийом інфекціоніста).
Чим лікувати ротавірус у дорослих?
Лікування ротавірусної інфекції спрямоване на запобігання або усунення зневоднення та супутніх симптомів. Методи лікування ротавірусу в дорослих:
- рясне пиття (для підтримки водного балансу). Також можна лікувати кишковий грип електролітами (регідратаційними сольовими розчинами), які заповнюють дефіцит рідини та мінералів в організмі;
- засоби, що пригнічують перистальтику (можна приймати в разі ротовирусу, що супроводжується сильною діареєю);
- нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП, які використовують під час лікування ротавірусу, допомагають збити високу температуру);
- корекція режиму харчування (за ротовирусу дорослим рекомендується приймати їжу невеликими порціями).
Також важливо виключити інтенсивні навантаження. За занепаду сил рекомендується дотримуватися постільного режиму.
Чим лікувати ротавірус у дітей?
За ротавірусу у пацієнтів віком до 18 років не призначають антидіарейні засоби через ризик побічних ефектів. Основу лікування ротавірусної інфекції у дітей складають відпочинок і вживання достатньої кількості рідини. Дитині можна давати не тільки воду та розчини для регідратації, а й грудне молоко, молочну суміш і некислі розбавлені соки.
За високої температури в дитини можна застосовувати НПЗП у дитячому дозуванні. Перелік препаратів і напоїв, які дозволяється вживати під час дитячих інфекційних хвороб, рекомендується уточнити на прийомі педіатра.
Чи допомагає антибіотик за ротавірусної інфекції?
Антибіотики не застосовуються за ротавірусної інфекції, оскільки кишковий грип не провокується патогенними бактеріями. Однак приймання антибіотиків за призначенням лікаря допускається за отруєння, що супроводжує ротавірус. Також ротавірус у дітей і дорослих не лікують противірусними препаратами, оскільки вони не сприяють нейтралізації інфекційних збудників.
Як лікувати ротавірус удома?
Домашнє лікування кишкового грипу проводиться після консультації з лікарем, на яку необхідно записатися після появи перших симптомів захворювання. Основні принципи лікування ротавірусу в дітей і дорослих, яке можна проводити вдома, зводяться до дотримання гігієни та рясного пиття (під час ротовирусу рекомендується пити воду та розчини електролітів). Також слід тимчасово припинити професійну або навчальну діяльність і залишатися вдома до одужання.
Що можна їсти за ротавірусної інфекції?
Раціон і режим харчування можуть впливати на динаміку симптомів ротавірусу. Дієта за ротавірусу:
- прісна їжа, що не містить великої кількості доданого цукру (наприклад, у разі ротавірусної інфекції можна їсти цільнозерновий хліб, йогурт, рис, пісне м'ясо, овочі, фрукти та крекери);
- відмова від солодких продуктів (зокрема, кондитерських виробів);
- виключення з раціону газованих напоїв, спецій, кави, кислих соків і молочних продуктів (за ротавірусної інфекції з молочних продуктів можна їсти тільки йогурт).
Також слід утримуватися від вживання алкоголю. Щоб уникнути ускладнень, рекомендується продовжувати дотримуватися дієти протягом кількох днів після одужання.
Яка профілактика ротавірусу?
Ключовим правилом, якого слід дотримуватися для зниження ризику виникнення кишкового грипу, є дотримання гігієни. Профілактика ротавірусу:
- регулярне та ретельне миття рук з милом впродовж щонайменше 20 секунд (зокрема, перед приготуванням і прийомом їжі, після відвідування туалету, зміни підгузка та повернення додому з вулиці);
- контроль якості питної води;
- підтримання чистоти в приміщеннях (систематичне прибирання та дезінфекція);
- дотримання правил проведення медичних процедур (зокрема, забору біоматеріалу для лабораторних аналізів);
- уникнення контакту з людьми, які можуть бути носіями інфекцій.
Профілактика ротавірусу
За відсутності доступу до води та мила (наприклад, під час перебування на вулиці) для підтримання чистоти рук можна користуватися спиртовими антисептиками та вологими серветками на спиртовій основі. Ще одним способом профілактики ротавірусної інфекції є вакцинація.
Чи ефективна вакцинація від ротавірусу?
Ефективність щеплення від ротавірусу становить близько 70%. Навіть за зараження вакциновані люди переносять інфекцію в легкій або безсимптомній формі (наприклад, після щеплення ротавірус може протікати без блювання та високої температури).
Дітям можна проводити вакцинацію проти ротавірусу з двомісячного віку з повторним введенням вакцини в чотири та шість місяців (залежно від складу препарату). Для профілактики ротавірусу під час літніх подорожей (наприклад, під час планування відпочинку з дитиною на морі) рекомендується провести вакцинацію завчасно.
У дорослих немає вікових обмежень на щеплення від ротавірусу. Мінімальний інтервал між дозами становить чотири тижні. Ризик побічних ефектів після введення вакцини від ротавірусу мінімальний. Наприклад, висип або діарея, викликані щепленням від ротавірусу, зазвичай мають короткочасний характер і минають самостійно. Протипоказанням до вакцинації є непрохідність кишківника в анамнезі.
У нашого блогу є власні канали в телеграмі та вайбері, в яких ми розповідаємо корисні та цікаві речі про здоров'я. Підписуйтесь, щоб зробити турботу про власне здоров'я та здоров'я сім'ї комфортною та легкою.
Гастроентерологія в ОН Клінік Харків Ярослава Мудрого
Популярні питання
При дотриманні рекомендацій гастроентеролога та проведенні симптоматичного лікування кишкового грипу активна фаза ротавірусу минає протягом трьох-восьми днів. Більшість пацієнтів можуть заражати оточуючих приблизно впродовж 14 діб після зникнення симптомів.
Одним з дієвих методів нейтралізації ротавірусу є регулярне миття рук, обличчя та інших частин тіла мильним розчином під проточною водою. Щоб знищити ротавірус, присутній на різноманітних предметах і поверхнях, можна скористатися концентрованими засобами на основі спирту, хлору або фенолу (їхня ефективність становить щонайменше 90%).
Ротавірус може бути виявлений у зразках калу під час проведення лабораторних досліджень. Найбільша концентрація інфекційних агентів (до 100 мільярдів частинок на один грам калу) спостерігається в гострій фазі ротавірусу. Пацієнти не завжди здають тест на ротавірус, оскільки його результати не впливають на схему лікування. За необхідності як альтернативу лабораторним аналізам можна зробити експрес-тест на ротавірус у домашніх умовах.
Пацієнти, у яких було діагностовано ротавірус, залишаються заразними впродовж двох тижнів після одужання. Для запобігання зростанню захворюваності слід суворо дотримуватися запобіжних заходів, оскільки ротавірусна інфекція може передаватися як в активній фазі, так і після її завершення.
При блюванні у дітей, викликаній вірусом, не можна використовувати медичні препарати без узгодження з лікарем. Способи, що допомагають зупинити блювання в дитини в домашніх умовах:
- гідратація (вживання достатньої кількості рідини, яка залежить від ваги дитини);
- тимчасове виключення з раціону твердої (зокрема, солодкої, жирної та смаженої) їжі;
- обмеження фізичної активності.
За нудоти та блювання важливо контролювати положення тіла дитини, щоб уникнути потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи. Якщо не вдається самостійно зупинити блювання в дитини, необхідно звернутися по медичну допомогу.